Następny kandydat na przyłączenie do portfela "Najlepszych Spółek Świata"
14.09.2018 - 467,90 (USD)
Właśnie wróciłem z urlopu i po wypoczynku czas na pracę - dzisiaj krótko przedstawię następnego kandydata do zakupu do portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Sherwin-Williams. Firma powstała w 1866 roku, zajmuje się produkcją oraz sprzedażą (głównie w własnych sklepach) farb, lakierów oraz materiałów budowlanych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 43 mld. $ (można więc uznać, że należy do wagi ciężkiej). Nieprzerwanie od 39 lat wypłaca co rok coraz to wyższą dywidendę, której payout ratio wynosi skromne 17%, tym samym stopa dywidendy jest odpowiednio niska: wynosi ona 0,74% i z ujęcia historycznego jest najniższa od ponad 30 lat. Oznacza to, że pod tym względem kurs akcji wyceniany jest dzisiaj na dosyć wysokim poziomie i tym samym ewentualna korekta szerokiego rynku może doprowadzić do większej korekty na tej spółce. Z ujęcia historycznego największe obsunięcia spółka doświadczała w okresach bessy rynkowej w 1987 roku (-47%), w okolicach 2000 roku (-54%) oraz 2008 roku (-43%). Mimo tego długookresowe wyniki finansowe spółka była w stanie co roku poprawiać (bądź utrzymać na bardzo wysokim poziomie).
Spółka w Europie może nie być tak znana, gdyż działa głównie na rynku amerykańskim. Tym samym inwestycja w SHW ogranicza się do działalności firmy na jednym kontynencie - ryzyko geograficzne (duże uzależnienie tylko od jednego rynku). Jednak dzięki ponad 150 letniemu doświadczeniu Sherwin-Williams może pochwalić się doświadczeniem w niemalże każdej fazie rynkowej (przetrwała dwie wojny światowe, wielką depresję lat 30 XX wieku, zimną wojnę itd.). W ostatnich 30 latach odnotowała średnio 16,7% wzrostu w ciągu roku! Dla osób którzy wizualnie lubią analizować wyniki spółki poniżej dane przychodów z lat 2006-2018 oraz tabela z wynikami z ostatnich 10 lat plus krótka obecna sytuacja techniczna spółki:
14.09.2018 - 467,9 (USD)
Spółkę w maju miałem na radarze do zakupu, gdzie nawet już trzymałem "palec na enterze" jednak do mojego poziomu wejścia zabrakło zaledwie 3%... Finalnie miejsce spółki zastąpił Rollins (z dzisiejszego ujęcia inwestycja równie bardzo udana). Sherwin-Williams po odbiciu od tzw. "zmiany biegunów" w zawrotnym tempie powrócił do głównego trendu wzrostowego wybijając nowy historyczny szczyt. Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na słabnącą dynamikę tego trendu i teraz wsparcia spółka ma na poziomach 450 $, 430$-420$, 400$ i 360$ za akcję.
Spółkę w maju miałem na radarze do zakupu, gdzie nawet już trzymałem "palec na enterze" jednak do mojego poziomu wejścia zabrakło zaledwie 3%... Finalnie miejsce spółki zastąpił Rollins (z dzisiejszego ujęcia inwestycja równie bardzo udana). Sherwin-Williams po odbiciu od tzw. "zmiany biegunów" w zawrotnym tempie powrócił do głównego trendu wzrostowego wybijając nowy historyczny szczyt. Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na słabnącą dynamikę tego trendu i teraz wsparcia spółka ma na poziomach 450 $, 430$-420$, 400$ i 360$ za akcję.
Czyli mniej-więcej odpowiednik do polskiej Śnieżki z tą różnicą, że Sherwin-Williams zarabia krocie więcej i jeszcze daje rade utrzymywać te wyniki od już wielu dekad :)
OdpowiedzUsuńWitam.
OdpowiedzUsuńTrzeba dodać , że firma SHW przejęła innego dystrybutora chemii budowlanej firmę Valspar. Dzięki temu chce zaistnieć na rynkach międzynarodowych z naciskiem na rynek Azjatycki. Nie mniej jednak obecna wycena P/E powyżej 24 wskazuje trochę na przewartościowanie spółki. Forward P/E to również powyżej 21 . Czający się za rogiem kryzys lub recesja moga spowodowac spadek ceny SHW czyli jej urealnienie. Wtedy cena może wrócić na poziomy ze sam chętnie wcisnę " enter " . Cena tylko w ostatnich 12 m-cach wzrosła o ponad 35% i dalej rośnie mimo , że w połowie sierpnia było odcięcie dywidendy. S&p wzrósł w tym okresie o około 16 %. Spółka więc na tle rynku bardzo silna. Co więcej na rynku ameryki północnej konkuruje z koncernem PPG , który mocniej akcentuje swoja obecność na rynku europejskim. Tak więc miejsce na wzrost dla SHW jest duże. Spóła faktycznie do obserwacji.
pozdrawiam
Problem polega na tym, ze mimo przewartosciowania spolka w kolejnej korekcie moze nie pokryc poziomow na jakich notuje dzisiaj, bo zyski po prostu szybko rosna... warto pomyslec o wejsciu mala pozycja i jak zacznie spadac po prostu zbierac. Tak robie od 2 lat na akcjach Apple, kupilem mala pozycje i bylem w rynku, gdybym czekal na ta jedna wieksza korekte nie bylbym dzisiaj w pozycji, a akcje notuja juz ponad 100% w zysku...
UsuńKurs spółki wzrośnie i zysk wzrośnie więcej niż akcje i mamy iluzję, że cena spółki jest najdroższa w historii bo na historycznym szczycie. Amazon kilka lat temu miał P/E na poziomie 300! Dzisiaj notują ponad 200% wyżej i mimo tego akcje spółki są z fundametnalnego ujęcia tańsze niż właśnie te kilka lat temu...
UsuńDzisiaj po 410 $ za jedną sztukę kupiłem do długoterminowego portfela "Najlepszych Akcji Świata" dwunastą spółkę: Sherwin-Williams. Zdaje sobie sprawę, że wcale tanio nie kupiłem, ale dla długoterminowej inwestycji zależy mi tu tylko na udziale w zyskach firmy :)
OdpowiedzUsuńIle sztuk kupiłeś ?
OdpowiedzUsuńkilka ;)
Usuńtakich pomysłów mi trzeba było !
OdpowiedzUsuńświetny pomysł podziwiam !
OdpowiedzUsuńale super tutaj jest polecam !
OdpowiedzUsuńBardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !
OdpowiedzUsuńCzas na zakup spółki bliższej value - powiększyłem dzisiaj pozycję w spółce $SHW przy cenie 245,79$ po kursie USDPLN równym 4,043.
OdpowiedzUsuńNieznacznie powiększyłem udział w spółce $SHW po średniej cenie równej 312,09 $ przy kursie USDPLN równym 4,0364. Tym samym udział spółki w portfelu wzrasta do 4,49%.
OdpowiedzUsuńNieznacznie powiększyłem pozycję w spółce $SHW. Średnia cena zakupu wyszła po 294,43 $ przy kursie USDPLN równym 3,9789.
OdpowiedzUsuń