W ostatnich miesiącach ceny używanych samochodów bardzo mocno wzrosły, w niektórych przypadkach używane roczne samochody są nawet droższe od nowych, gdyż aby zakupić nowy samochód trzeba ustawić się w kolejce, podczas gdy zakupując używany można dostać go od razu. Takie anomalie są niezwykle rzadkie i wzięły się głównie z braku dostępności chipów, które w nowych samochodach są wykorzystywane. Dzisiaj sprawdzę jedną spółkę, która na tej anomalii mocno zyskuje jest nią Carvana.
Carvana jest spółką holdingową, która jest platformą e-commerce do kupowania używanych samochodów. Za pośrednictwem platformy firmy konsumenci mogą badać i identyfikować pojazd, sprawdzać go za pomocą technologii obrazowania pojazdu 360 stopni, uzyskiwać finansowanie i ochronę gwarancyjną, kupować pojazd i planować dostawę lub odbiór, a wszystko to za pomocą komputera stacjonarnego lub telefonu komórkowego urządzenia. Technologie transakcyjne i platforma internetowa spółki umożliwiają klientom zabezpieczenie finansowania, sfinalizowanie zakupu i zaplanowanie dostawy lub odbioru online. Klienci na niektórych rynkach mają również możliwość odebrania pojazdu w jednym ze swoich automatów. Jej wewnętrzna sieć dystrybucji obsługuje ponad 266 rynków metropolitalnych.
Na wstępie od razu dodam, że mimo, że spółka mocno korzysta w aktualnym otoczeniu rynkowym, to giełda ten stan wyceniała już z wyprzedzeniem - akcje od pandemicznego dołka do zeszłorocznego szczytu, wzrosły o ponad 1600%! Ponadto sama spółka kategoryzowana jest do wysoko spekulacyjnych akcji i dlatego w ujęciu inwestycji interesująca jest tylko na okres cykliczny, czyli kiedy warunki rynkowe tak jak w minionych dwóch latach mocno sprzyjały firmie. Obecnie spółka znajduje się w korekcie - od zeszłorocznego szczytu do dzisiaj, akcje cofnęły już 65%. Dlatego firma raczej interesująca będzie w pierwszej kolejności dla spekulantów którzy oczekują przedłużenia aktualnego stanu rynkowego oraz dla traderów, którzy wykorzystują zmienność do handlu.
Wyniki spółki rozwijają się w dobrym kierunku, bo przychody rosną i to przy jednoczesnym wzroście marży. Jednak zanim przejdzie na "zyskowną stronę" może jeszcze minąć kilka lat, a to innymi słowami oznacza, że ryzyko iż strategia pozyskania jak największej części sektora w którym działa, może zostać nieosiągnięta - wiele może się w kolejnych latach stać, co firmę może mocno przyhamować.
Przechodząc do wyceny - rynek po pandemicznym krachu zakładał niesamowicie mocne przyspieszenie wzrostu przychodów (które się zrealizowało, no ale nie w tej skali). Obecnie trwa więc korekta przeszacowania i korekta ta osiągnęła okolice wyceny jakie widzieliśmy wcześniej przed pandemią. Mimo tego akcje te w takim ujęciu nadal są delikatnie przewartościowane, ale jeśli pozytywny sentyment wróci, to Carvana może być jedną z tych spółek, która mocno na tym zyska.
CVNA 05.04.2022 - 131,17 $
Bardzo wysoka zmienność kursu akcji potwierdza, że spółka interesująca będzie tylko dla osób, którzy potrafią tą zmienność obsłużyć - ponad 50% korekty i kilkuset procentowe odbicia są w tej spółce normą. Aktualnie właśnie znajdujemy się w takiej korekcie i jeśli dotychczasowy charakter trendu się utrzyma, to w następnych miesiącach można oczekiwać ponownych wzrostów, które poprowadzą kurs w rejony historycznych szczytów. Prawdopodobieństwo takiego scenariuszu wzrośnie, jak cena wybije ponad 170 $ za akcję (aktualnie znajdujemy się w okolicach 130 $). Najbliższe wsparcie dla kursu, tworzy z kolei ostatni dołek, który znajduje się na psychologicznie ważnym poziomie 100 $ za akcje. Więcej danych wraz z podsumowaniem poniżej:
Podsumowując Carvana jest spółką dla osób o mocnych nerwach. Ze względu na bardzo wysoką zmienność kursu akcji, raczej nie powinna ona stanowić więcej niż 2% wartości portfela. Ryzyko nieudanego rozwoju firmy jest w tej spółce bardzo wysokie, ale gdzie mamy podwyższone ryzyko, często jest też większa szansa na osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu.
Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje
dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę
LYNX Broker - broker, który jest dzisiejszym sponsorem analizy. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (
pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji:
Witam
OdpowiedzUsuńZastanawiam się jakie spółki byś wybrał na Szwajcarskiej giełdzie
Pozdrawiam
Gdybym jakieś wybrał, to byłyby w portfelu ;)
UsuńNie oznacza, to że Szwajcarskie spółki są złe, ale ja akurat, żadnej szwajcarskiej spółki "nie wybieram" ;)
Warto zainteresować się spółkami ,które transportują gaz skroplony do UE,jak GLNG,-oraz firmą ,która będzie przerabiać gaz ziemny na skroplony,oraz go eksportować,w kwietniu rozpoczęto budowę zakładu do takiego przerobu,jest to spółka TELL.Poza tym akcje spółek związanych z uranem ,jak np. CCJ.Ciekawą spółką jest AGE/Aligator/z Australi,czysta energia,uran.
OdpowiedzUsuńRynek długu "przygotowuje się" na chapter 11 (bankructwo) spółki.
OdpowiedzUsuń"Ryzyko nieudanego rozwoju firmy jest w tej spółce bardzo wysokie" - wzrost stóp procentowych pogrążyło spółkę. Szansa, że wróci na dawne szczyty, jest bardzo małe.