czwartek, 7 lipca 2011

Odbicia od długookresowej linii trendu (na przykładzie kilku spółek)

Dzisiaj robiłem analizę spółek, które jednorazowo zyskiwały na jednej sesji do kilkudziesięciu procent. Zauważyłem bardzo ciekawą zależność... mianowicie kiedy dochodziło do dosyć mocnej korekty po dużych wzrostach, cena prawie zawsze odbijała się od długoterminowej linii trendu. Podam kilka przykładów:Pierwszym przykładem będzie Groclin:

Kurs akcji po ostrych wzrostach od 2 miesięcy znajduje się w ruchu korekcyjnym. Po kilku "przystankach" na zniesieniach Fibonacciego cena w końcu dotarła do długookresowej linii trendu, gdzie się odbiła i zyskała 17% w 4 sesje.


Kolejnym przykładem będzie Polimexmostal:
Spółka od 2003 do 2007 roku znajdowała się w ostrym trendzie wzrostowy. Jak to na giełdzie po każdej hossie przyjdzie bessa, no i po osiągnięciu historycznych maximów (ponad 12 zł), kurs przeszedł w trend spadkowy wyznaczając dołek w lutym 2009 roku. Od tego czasu cena z powrotem się odbiła i nastąpiła kolejna hossa. Niestety ale po przebiciu 23,6% zniesienia z fali korekcyjnej kurs z powrotem wrócił do trendu niedźwiedziego. No i tak po dotarciu do długoterminowej linii trendu cena ostro podskoczyła, zyskując na jednej sesji 7%.Następną spółką jest Monnari:
Podobnie jak wcześniej - kurs po ostrych wzrostach przeszedł w trend spadkowy (korekcyjny) i po dotarciu do długoterminowej linii trendu odbił się od niej i zyskał w dwie sesje 20,7%. Odreagowanie to niestety nie trwało długo i po kilku sesjach cena akcji przebiła linię trendu, co było zarazem potwierdzeniem początku trendu spadkowego.


Jeszcze mało przykładów? To teraz pokażę to na Optimus'ie:
Również i tutaj po ostrych wzrostach musi nastąpić korekta. No i tak po przebiciu ważnego wsparcia, które tworzyło dolne ograniczenie trójkąta zniżkującego (pisałem o tym wcześniej tu: analiza Optimus) kurs przeszedł w trend spadkowy. Po dotarciu do długookresowej linii trendu wzrostowego cena odbiła zyskując na jednej sesji 16,4%. Na dzisiejszej sesji (nie uwzględnione na wykresie) kurs ponownie dotarł do tej linii i odbił się od tego poziomu zyskując dzisiaj (stan: godz. 14.50) 7,02%. Można wyciągnąć z tego taki wniosek, że linia ta stanowi ważny opór. Możliwe więc, że kurs osiągnął swoją minimalną cenę ruchu korekcyjnego i z powrotem przechodzi w trend wzrostowy.

Takich przykładów mógłbym wymienić jeszcze dużo więcej, ale myślę że cztery wystarczą . Z tych analiz można więc wysunąć prosty wniosek - wyszukać spółki o silnym trendzie wzrostowym, czekać na korektę i w momencie dotarcia ceny do długoterminowej linii trendu wzrostowego kupić papierek i trzymać go na ciasnym stopie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz