niedziela, 2 września 2012

Bycze spółki na 2012 rok po sierpniowej "podbitce"

W sierpniu WIG wzrósł o 3,51%, jednak końcówka minionego miesiąca była wypełniona bolesnymi danymi na temat Polskiej gospodarki. W dużym skrócie - w drugim kwartale PKB wzrosło o 2,4% r/r. przy czym prognozy wskazywały na 2,9% wzrost, warto jeszcze dodać, że w pierwszym kwartale ten wzrost wyniósł 3,5% r/r - "dosyć twarde lądowanie". Dodatkowo zaskakujące jest też znaczne wyhamowanie spożycia indywidualnego – spadek do 0,9 pkt proc. wobec 1,4 pkt proc. w pierwszym kwartale. Podobnie z odczytem popytu inwestycyjnego, który w związku z mistrzostwami europy w piłce nożnej miał przyspieszyć, a był znacznie słabszy niż w pierwszym kwartale.

Co do samego WIG'u w sierpniu osiągnęliśmy najwyższy poziom od dokładnie jednego roku i patrząc technicznie trudno jest cokolwiek przepowiedzieć. Z jednej strony na poziomie 42500 pkt. mamy wielką ścianę od której indeks już 5 razy odbił - co może sugerować, że opór ten dalej będzie pełnił swoją rolę i nie puści WIG na drugą stronę. Z drugiej strony w konwersji tygodniowej WIG właśnie pokonuje bardzo ważną średnią - EMA100 która od dziewięciu lat zawsze udanie informowała nas o zmianie głównego trendu (więcej na temat tej średniej w analizach WIG tutaj). Dodatkowo w krótszym interwale mamy pro-wzrostową formację flagi, która przemawia za kontynuacją obecnego ruchu i wzrostów do 45750 pkt. Całość na "krótkim" wykresie prezentuje się następująco:

WIG 31.08.2012 - 41573

Na powyższym wykresie naniosłem najważniejsze wsparcia i opory oraz zaznaczyłem potencjalną formację flagi. Jeżeli przebijemy czarny obszar wsparcia (41100 - 41250) to cały byczy scenariusz powinien zostać zanegowany. Natomiast pierwsze potwierdzenie realizacji wybicia wynikającej z formacji flagi otrzymamy po przebiciu jej górnej ograniczenia, następne po przebiciu ostatniego szczytu (ok 42500).

Przechodząc teraz do portfela "Byki 2012", w sierpniu średnia stopa zwrotu z akcji wyniosła 2,13%, przy czym nasz benchmark - WIG zyskał 3,51%
Jednak dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć dywidendy (o których zapomniałem pisać w poprzednich aktualizacjach - za co z góry przepraszam). W sumie "Byki" załapały się na następujące dywidendy:

1) EkoExport (st.dyw. 1,6%)
2) Zamet (st. dyw. 7,35%)
3) Eurocash (st. dyw. 0,45%)
4) Sanok (st. dyw. 3,48%)

Finalnie całkowita stopa zwrotu z portfela "Byki 2012" wynosi 14,51%, a z WIG'u 9,88%. W zestawieniu całość prezentuje się następująco:


Przechodząc dalej do akcji z portfela, technicznie prezentują się one następująco:

Apator 31.08.2012 - 27,27

 Pierwszą z omawianych walorów jest spółka wybrana przez czytelników (link do dyskusji: Kandydadci do portfela "Byki 2012"). W jej przypadku moment zajęcia pozycji ustaliłem po przebiciu ostatniego szczytu i tak poziom wejścia zrealizowany został po kursie 27,8 zł. Obecnie kurs jest 1,91% niżej i ewentualne pogłębienie spadków pilnuje zlecenie obronne, które znajduje się na poziomie 25,9 zł.


Eurocash 31.08.2012 - 40

Na wykresie Eurocash'u możemy zauważyć potężną lukę spadkową, która spowodowana została przez informację o sprzedaży 7% papierów posiadanych przez prezesa spółki - Luis'a Amaral. Cena po jakiej Amaral zdecydował się na sprzedaż zawiera 11% dyskonto w stosunku do kursu zamknięcia z poprzedniego dnia, przed którą pojawiła się informacja o zbyciu pakietu. W związku z tym na kolejnych sesjach kurs dążył do tej ceny z transakcji. Jednak informacja o sprzedaży 7% akcji przez prezesa nie jest negatywną wiadomością, wręcz przeciwnie - zwiększenie free float pozytywnie wpłynie na płynność spółki. Teraz najważniejsze wsparcie znajduje się w okolicach 36 zł i poziom ten powinien pełnić barierę zabezpieczającą przed odwróceniem głównego trendu.


LPP 31.08.2012 - 3100
Spółka LPP w portfelu obecnie wygląda najgorzej. W sierpniu przebiła ona podwójne dno oraz wybiła się dołem z kanału wzrostowego. Teraz potencjalny zasięg spadków wynikających z konsolidacji na poziomach 3155 - 3490 sugeruje korektę do poziomu 2820 zł. Kolejne bardzo ważne wsparcie to poziom 2800 zł i jeżeli go pokonamy to proponuję szybką ewakuację z waloru. Kluczowe opory, które potwierdzą że najgorsze już za nami znajdują się na poziomie 3155 oraz 3500 zł. 


Zamet 31.08.2012 - 2,45


W przypadku spółki Zamet Ichimoku wskazuje na zakończenie ostatniej dosyć silnej korekty. Powstało kilka sygnałów które wskazują na powrót do hossy: Chikou Span wybił powyżej świeczek, kurs przebił chmury i obecnie dalszą zniżkę bardzo dobrze powstrzymuje Tenkan Sen. Generalnie jak poziom 2,6 zostanie pokonany dalszy opór znajduje się dopiero w okolicach 2,73 i kolejny już na poziomie 3 zł.


Wawel 31.08.2012 - 654,5

Druga wybrana przez czytelników spółka leci w stronę nieba. W ciągu ostatnich 10 lat wartość akcji wzrosła o ponad 4700%. Wyniki jakie ostatnie Wawel opublikował nie rozczarowały inwestorów i potwierdziły, że trend możemy również znaleźć w fundamentach.


Sanok 31.08.2012 - 18,4

Po powrocie z urlopu na spokojnie przeanalizowałem wszystkie spółki z portfela "Byki 2012" i zadecydowałem, że Sanok opuści ten portfel. Głównym kryterium które przesądziło o sprzedaży była zbyt długa konsolidacja na jednym poziomie. Opór który znajduje się w okolicach 19 zł trzyma kurs w trendzie bocznym już od prawie dwóch miesięcy. Więc chyba najwyższy czas na realizację zysków - spółkę sprzedałem po 18,8 zł (o sprzedaży pisałem w shoutboxie) zyskując na całej transakcji ok 17% netto. Walor zastąpiła inna spółka, która również spełniła wszystkie kryteria (dominujący wzrostowy trend i solidne fundamenty) i tym samym zapewniła sobie miejsce w portfelu:Zetkama 31.08.2012 - 40,48


Moment zakupu ustaliłem na dolnym ograniczeniu luki hossy. Przyznam, że początkowo myślałem, że zrobiłem błąd gdyż po zakupie doszło do przebicia luki i tym samym powstała formacja objęcia bessy, która sugerowała większą korektę ostatnich wzrostów. Tym samym nawet dolne ograniczenie kanału stało się zagrożone i jeżeli byśmy go przebili prawdopodobnie kurs cofnąłby jeszcze niżej (możliwe, że nawet do okolic 35,3 zł). Na szczęście ale tak się nie stało i cena znowu złapała byka za rogi wracając z powrotem do góry, negując tym samym przebicie wsparcia i formacji objęcia. Mimo tego wszystkiego prawdopodobieństwo do przetestowania dolnego ograniczenia kanału oceniam na dosyć duże. Jednak podkreślam, że nadal do czynienia mamy z dominującym trendem wzrostowym i pierwsze sygnały jego odwrócenia otrzymamy dopiero po jego przebiciu. Mój poziom obrony (Stop Loss) ustawiłem poniżej tzw. zmiany biegunów - 37,4 zł. 
Podsumowując całość  na spółkach z portfela stopa zwrotu była następująca:

Apator, Wawel oraz Zetkama od sierpnia są w portfelu - dlatego całkowita stopa zwrotu wynosi tyle samo co stopa zwrotu uzyskana w minionym miesiącu. Spółka Sanok w tym miesiącu nas opuściła i w stosunku do poprzedniego miesiąca straciła 0,85%, jednak całkowita stopa zwrotu wynosi 17,5%. Największą stratę z miesiąca na miesiąc odnotował LPP jednak mimo ponad 8,5% zniżki całkowita stopa zwrotu nadal jest dodatnia. W lipcu spółka Zamet zaliczyła solidną korektę i jej cena spadła do ceny zakupu. Jednak już w sierpniu część wcześniejszych strat nadrobiła zyskując w sumie ponad 16,5%
Obecnie dzięki dywidendom jest miejsce na kolejną spółkę (przy każdej spółce początkowa wartość zakupu jest zawsze taka sama jak w przypadku wcześniejszych spółek - żeby każda z akcji miała taką samą wagę w portfelu). Żeby nie marnować wolnej gotówki w moim polu zainteresowania znajdują się następujące akcje:

1) Neuca
2) Puławy
3) PEP

Tak samo jak ostatnio - zapraszam do wspólnej dyskusji/decyzji którą ze spółek wybrać :).

16 komentarzy:

 1. Witam, ja zdecydowanie proponuję PEP - sprzedaż fabryk powinno również fundamentalnie pozytywnie wpłynąć na spółkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o PEP to od końca maja na wykresie widać ładny trend wzrostowy, nachylony pod dość dużym kątem. Aktualnie kurs dotyka linię trendu. Warto spojrzeć na oscylatory. Na RSI widać szczyt i wraz z korektą powrót poniżej poziomu 70. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest odbicie się kursu od linii trendu, lecz wówczas należy obserwować na oscylatorze RSI czy kolejny szczyt utworzy się na niższym poziomie niż poprzedni. Dywergencja kursu i oscilatora, wraz z silnym trendem wzrostowym może doprowadzić do większej korekty.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. A dywidenda z Wawla - wiem że ta spółka była już wcześniej i później znowu wróciła, nie załapałeś się na jej dywidendę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, sprzedałem kilka dni przed otrzymaniem prawa do dywidendy

   Usuń
 4. Petrol i Bioton - z pewnością mamy teraz dołek :P

  OdpowiedzUsuń
 5. A tak na serio to może Aplisens

  OdpowiedzUsuń
 6. Za 10.000 złotych warto kupić 200.000 akcji Biotonu po 5gr(wartość nominalna akcji 20groszy)

  Umowy o współpracy i dokonane wpłaty od największych firm min. Bayer, Glaxo oraz Activis w pewien sposób uwiarygadniają tą spółkę. Dodatkowym plusem jest obecność Pana Solorza w akcjonariacie oraz RN, który dość aktywnie przyczynił się do zmiany strategii spółki i cieszy się dużo większym zaufaniem.Bioton zszedł do poziomu producenta a za sprzedaż odpowiada Bayer i Actavis.

  Bayer jest jednym z trzech koncernów farmaceutycznych, z którymi Bioton próbuje wejść na nowe rynki. W tym roku polska spółka zawarła sojusz z islandzkim Actavisem, który zajmie się sprzedażą produktów Biotonu m.in. w krajach Unii Europejskiej, USA i Japonii. Z kolei w Rosji spółka współpracuje z brytyjskim GlaxoSmith-Kline. Szacuje się, że globalny rynek insuliny jest wart 12 mld euro i ma dynamicznie rosnąć.

  postawmy pytanie dlaczego Actavis, Bayer i Glaxo chcą sprzedawać insulinę Biotonu? i płacą spore milestone?

  Kupujemy 200.000 akcji za marne 10.000 złotych i cierpliwie je trzymamy, tak długo aż wreszcie Bioton wystrzeli w kosmos.Solorz kupił akcje Biotonu za 0.63 grosze a ten gość ma nosa do interesów..Jak kurs wróci do 3 złotych to z 10.000 zainwestowanych złotych zrobi się 600.000 złotych.

  590.000 złotych zysku dla tych, którzy mają jaja z tytanu i nędzne 10.000 złotych do zainwestowania na kilka lat? Bioton wcześniej czy później pójdzie w kosmos i każdy kto miał jaja z tytanu, potrafił kupić za grosze i cierpliwie trzymać przez lata zostanie za swoją cierpliwość sowicie nagrodzony..

  http://www.parkiet.com/artykul/26,1250980-Bioton-rozszerzy-w-tym-roku-oferte-produktow-.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to dobrze, że nie jestem fundamentalistą, bo gdybym się kierował tymi informacjami i kupił tak jak Solorz po 0,63 zł to byłbym dzisiaj 92% w plecy. Jak trend się odwróci to nigdy nie jest za późno, żeby do niego przyłączyć. Nawet jak przy tym "przegapię" początkowe wzrosty gdzie kurs z 5 groszy skoczy do 50 gr. Jeżeli tak jak mówisz może wrócić do 3 zł to przy zakupie po 0,5 zł mój zysk wyniósł by 500% i to mi w zupełności wystarczy ;)

   Usuń
  2. Uważam tak samo jak Daniel - co jeśli z 0,05 zł spadnie do 0,01 zł i nigdy się nie dźwignie? Wtedy z tych 10 000 zł zostanie jedyne 4 000 zł.
   Dodatkowo po co zamrażać na kilka lat pieniądze i liczyć na coś co może się nigdy nie wydarzyć? A nawet gdyby wzrosło to chciałbym zobaczyć jak byś zarządzał pozycją. Pewnie po tym jak zobaczysz wzrost o 50% szybko zamkniesz swoją pozycją - bo co jak znowu spadnie? Lepiej wchodzić bezpieczniej i rozsądnie zarządzać swoją pozycją.
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Ja dodam, że taki Solorz przy umowach o udziały w jakiejś spółce zarabia nawet jak kurs traci na wartości.
  Niestety taki przywilej mają "duże nazwiska".

  OdpowiedzUsuń
 8. Bo Solorz kupił po 0,63zł !!! i trzyma je do dziś i do głowy wówczas mu nie przyszło,że akcje mogą moą byc atrakcyjniejsze.Gratuluję siły i poziomu argumentów.Ego

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałem wcześniejsze posty dot. "Byków" i zauważyłem, że sprzedałeś EkoExport. Ktoś też w komentarzach komentował, że uciąłeś zyski sprzedając tą spółkę, a jednak po nie całym miesiącu cena spadła o prawie 50%
  Chciałem zapytać skąd wiedziałeś w jakim momencie zabezpieczyć zyski? Były jakieś sygnały sugerujące wyczerpanie? Czy jednak kierowałeś się uczuciami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były sygnały wyczerpania siły trendu. Można powiedzieć, że te sygnały już sugerowały, że wyniki będą słabsze od oczekiwań i wyprzedziły raport :P
   Sygnały jakimi się kierowałem to:
   - po każdym jedno/kilku-dniowym wybiciu cena znowu zawracał w dół
   - wcześniejszy bardzo silny trend wzrostowy i nagłe jego zatrzymanie (długa konsolidacja, którą można zinterpretować jako bazę odwrócenia)
   - sygnały na Ichimoku i podobnego typu wskaźnikach zaczęły ostrzegać przed możliwym większym cofnięciem się kursu
   Mimo tego wszystkiego uważam, że na dłuższy okres czasowy (powyżej 1 roku) spółka wygląda bardzo dobrze i może jeszcze ładnie wzrosnąć ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 10. Sanok sprzedaż 28.08 - w opisie na wykresie wkradł się błąd :)

  OdpowiedzUsuń