sobota, 4 lipca 2015

Bycze spółki po czerwcu 2015

Portfel w czerwcu mimo stosunkowo dużej przeceny na szerokim rynku zakończył miesiąc z 0,12% stratą, dla indeksu WIG czerwiec przyniósł ok. 5,8% stratę (wynik liczony liniowo w stosunku do poprzedniego miesiąca). Oznacza to, że "Byki" powiększyły swoją przewagę w stosunku benchmarku do prawie 67%:Zakończenie miesiąca z minimalną stratą zawdzięczać można udanemu poczuciu czasu w którym to rynek przechodzi głębszą falę osłabienia. Przez to na początku czerwca portfel opuściły Kruk (zysk 64,94%), Quercus (zysk 31,15%) i Duon (strata 8,96%). Strata na ostatniej spółce to jak dotąd pierwsza i jedyna strata na akcji w tym roku. Informacje o zaksięgowaniu zysków i straty jak zwykle pojawiły się live w komentarzach z ostatniej aktualizacji portfela ("Bycze spółki po maju 2015") oraz na FB. Sama historia na wykresie wygląda następująco:

Kruk 03.07.2015 - 154,4

Zeszłomiesięczne postanowienie o agresywnym zawężeniu zleceniu Stop Loss przyniosło oczekiwane rezultaty. Niestety ale próba ponownego wejścia w okolicach 140 zł zostało o 1,1 zł chybiona. Sugerując się głównym trendem oraz ostatnią świecą, która obrazuje dalszą siłę byków można oczekiwać, że spółka w kolejnych tygodniach wybije kolejne historyczne szczyty...


Quercus 03.07.2015 - 6,45

Kolejna spółka, która opuściła portfel to Quercus - wyjście okazało się bardzo udane bo w okolicach szczytu. Sygnałem przytulenia zysków był wzrost zmienności po wybiciu dołem. Dzisiaj spółka notuje poniżej długoterminowej linii trendu, tak więc wygląda na to, że wszystko zrobiłem dobrze :). 


Duon 03.07.2015 - 3,03

Jedyną nieudaną sprzedażą okazał się Duon - wybicie poniżej wcześniejszego dołka okazało się zwykłym "myciem i płukaniem" techników. No cóż, mnie wypłukali i z zakupu akcji zabrali prawie 9%. Ciekawie, że krótki czas później miałem przyjemność do rozmowy z prezesem spółki, gdzie zaproponowano mi stanowisko tradera na rynku gazu i energii elektrycznej. Gdyby nie to, że już jestem prop traderem w innej firmie możliwie, że ofertę bym nawet przyjął... Jeśli chodzi o samą przyszłość spółki: ostatnie dane fundamentalne jak i obraz techniczny przemawiają za kontynuacją wzrostów.  


Ciech 03.07.2015 - 57,5

Ostatnia spółka w portfelu dzielnie broni wsparcie, dzięki czemu też utrzymuje się w portfelu. Obecną fazę oceniam na zbieranie siły przed kontynuacją długookresowego trendu wzrostowego. Potwierdzeniem tej kontynuacji będzie wybicie ponad ostatnie szczyty, z kolei negacja po wybiciu dołem z wsparcia (na wykresie niebieskie pole). 

Podsumowując czerwiec: mieliśmy miesiąc słabości z której portfel wyszedł obronną ręką. Ogólna sytuacja rynków z powodu Grecji jest niepewna. Dlatego też postanawiam, że portfel z powrotem przejdzie w fazę defensywną. Jak rynki zareagują na przyszłe informacje nikt nie wie - możliwie, że po wyjaśnieniu całej sprawy rynki zareagują ulgą, ale możliwe też, że będziemy świadkami paniki. Dlatego najlepiej zawsze reagować na obecną sytuację i próbować się do niej dostosować, bo bawienie się w "jasnowidza" w takich przypadkach dużo nie daje ;).

11 komentarzy:

 1. Trwała rekrutacja w Gdańsku, próbowałem się dostać do rozmowy, ale nie dostałem odp. :/ , a Tobie gratuluje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawia mnie dlaczego Duona nie próbowałeś brać po 2,4 (kwiecień) - testowanie/przebicie oporu? Szczególnie, że tak właśnie zgrałeś na Kruku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, możliwe dlatego, że czas jaki poświęcam ostatnio akcjom jest coraz mniejszy i przez to też nie zauważyłem tam tej okazji.

   Usuń
  2. Daniel,jaki zasięg widzisz na Ciechu?

   Usuń
 3. Nie wiem, bede czekał na jakies sygnały slabniecia i mozliwie dopiero wtedy bede działał :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Danielu powiedz mi jak widzisz długoterminową przyszłość akcji KGHM? Chce podzielić mój portfel na akcje spółek pod dywidendę i na akcje spółek wzrostowych. Aktualnie szukam właśnie ciekawych spółek pod dywidendę i długo obserwuję już spółkę KGHM, kurs zaczyna ładnie się obniżać i chciałbym wejść do gry z jak najniższą wartością lecz boję się też, że przy obecnej polityce państwa i górnictwa kurs akcji może poszybować zbyt nisko...

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwazam, że jak dzielić portfel to oprocz samej dywidendy łapać spółki ktore tez trzymają byczy trend :) Jesli chodzi KGHM to mozna sie orientować po wcześniejszych dolkach, ogólnie na ta chwilę kghm heavy sell

  OdpowiedzUsuń
 6. UWAGA: w poniedziałek do Portfela "Byki" do spółki Ciech dojdzie Amrest, będzie to wejście w "jadący pociąg", dlatego z stosunkowo szerokim zleceniem obronnym, ale szybkim zabezpieczeniem, możliwe też, że dojdą jeszcze kolejne spółki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to dobry moment, kiedy główny akcjonariusz wychodzi?
  http://www.parkiet.com/artykul/23,1434909.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Przed chwilką pisał do mnie kolega i na to samo zwrócił uwagę. Może tą spółką trochę porzucać, więc zmieniam swoje zdanie i NIE ŁADUJĘ SIĘ W AMREST, a jego miejsce zastąpi GRAAL.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna spółka, która dojdzie do portfela to EUCO :)

  OdpowiedzUsuń