poniedziałek, 7 stycznia 2019

TJX Companies (TJX)

It's all about time, not timing...
04.01.2019 - 45,40 (USD)

Rynek akcji spada i w tym duża część moich faworyzowanych spółek do długoterminowych inwestycji do portfela "Najlepszych Spółek Świata". Wśród "ofiar" rynkowej przeceny znajduje się również TJX Companies, który od szczytu spadł już o ponad 25% co jest największą korektą od ponad 10 lat! Najważniejsze pytanie - kiedy wykorzystać promocję na giełdzie i załadować akcje do portfela? Niestety idealnego punktu wejścia bardzo ciężko złapać, ale dla długoterminowych inwestycji moment wejścia wcale nie jest tak istotny jak większości się wydaje... Oczywiście pewne znaczenie ma, ale przy tego typu zakupów nie gramy o każdy procent tylko o uczestnictwo w długoterminowym trendzie wzrostowym i tu w grę wchodzą stopy zwrotu przekraczające kilkaset procent, a w idealnym przypadku nawet ponad 1000%! Więc czy kupimy akcje 20%-30% wyżej lub niżej nie ma aż tak dużego znaczenia, tym bardziej jeśli nasz portfel zdywersyfikujemy do wielu spółek. Przy inwestycjach długoterminywych uczestnictwa w większych korektach są nie do ominięcia i dla wielu osób może to być najtrudniejszy element w trzymaniu długoterminowych pozycji. Jednak osoby, które również przetrwają słabsze okresy rynkowe w przyszłości mogą zostać wynagrodzone miłymi wynikami - należy pamiętać: it's all about time, not timing ;)   

Obecnie TJX płaci 1,72% dywidendy, payout ratio wynosi 28,4%, czyli w stosunku do mojej poprzedniej analizy (listopad 2017 - widoczne po rozwinięciu posta) wyniki spółki wzrosły, a wycena jest plus/minus na tym samym poziomie. Dodam też, że TJX w listopadzie 2018 przeszedł split (2:1), dodatkowo warte uwagi jest to, że TJX nie jest zadłużona, co przy ewentualnej kontynuacji polityki FED, która obecnie podnosi stopy procentowe może mieć pozytywny wydźwięk na kolejne lata...

Dla pełności obrazu spółki dodaję wyniki finansowe firmy z minionej dekady:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Spółka do kupna w trakcie załamania rynkowego?
10.11.2017 - 70,22 (USD) 

Spółka, która może być ciekawa na zakup do długoterminowego portfela inwestycyjnego w okresie słabej kondycji rynkowej, jest bliskim konkurentem Ross Stores, czyli działa w sektorze handlowym. Okres bessy był na spółce TJX bardzo dynamiczny - kurs spadał o ponad 50%, jednak wszystkie większe korekty spółka w stosunku do szerokiego rynku bardzo szybko odrabiała. Średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich ok. 30 lat wynoszą blisko 20%, obsunięcia nigdy nie trwały więcej niż dwa lata. Obecnie cena już od długiego czasu znajduje się w korekcie, jednak ten czas rekompensuje kwartalną wypłatą dywidendy, która wynosi obecnie 1,75%. Zyskami spółka dzieli się nieprzerwanie od 1997 roku, które co rok były zawsze podwyższane. Payout Ratio wynosi niecałe 32%. 

6 komentarzy:

 1. Trzeba tylko cierpliwie czekać i po zakupie nie stracić nerwów jak kolejne procent spadnie :) W długim terminie są większe szanse, że da zarobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najpiękniejsze jest to, że po 50% spadku wystarczy rok aby mieć 100% zwrot z inwestycji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. długoterminowo to się opłaca, gorzej jak ktoś po spadku zacznie panikować i sprzedawać wszystko ;)

   Usuń
 3. Długo zwlekałem i dzisiaj do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" doszła nowa firma: TJX Companies. Średnia cena zakupu wyszła po 49,97 $ przy kursie USD/PLN 3,8317.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń