wtorek, 16 kwietnia 2019

Fiserv (FI)

Szybkie odświeżenie sytuacji na spółce, która ostatnio przyłączyła do portfela "Najlepszych Spółek Świata"
15.04.2019 - 86,55 (USD)

Wczoraj do mojego długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" doszła nowa firma: Fiserv (informacja o zakupie pojawiła się na fanpage'u bloga na FB, oraz tu w komentarzach). Nie będę ponownie omawiał jej statystyk (można sobie poczytać po rozwinięciu posta), tylko dzisiaj krótko odświeżę jej sytuację techniczną i uzupełnię dane o wyniki finansowe.

Porównując spółkę do indeksu S&P500 czyli do 500 największych publicznych firm USA, przewaga jest ogromna (na powyższym wykresie naniosłem to porównanie). Dla zachowania czytelności wykresu porównanie to ustawiłem z kursem odniesienia na styczeń 2018 (cofając się dalej wstecz, nożyce pomiędzy spółką a indeksem rozszerzają się jeszcze bardziej). Ostatnie delikatne cofnięcie wybrałem na okazję do zakupów. Ponieważ wsparcie jakie kurs utworzył miało delikatną tendencję zwyżkującą, postanowiłem przyłączyć przed dotarciem do niego (dla długoterminowego zaangażowania się w spółkę i tak nie ma to dużego znaczenia dla wyniku, a ryzyko "ominięcia" spółki po ponownym odbiciu z psychologicznego ujęcia byłoby tu dla mnie "bardziej obciążające" niż wejściowa strata związana z słabszym timingiem). Uzupełniając dane firmy o wyniki finansowe, poniżej dodaję tabele: 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kandydat do inwestycji długoterminowej
16.02.2018 - 142,72 (USD)

Dzisiaj w USA jest święto i handel na giełdzie się nie odbywa. Wykorzystam więc czas do przedstawienia kolejnego kandydata do "Najlepszej Spółki Świata", która działa w sektorze usług finansowych: Fiserv. Firma założona została w 1984 rok, na giełdzie notowana jest w indeksie NASDAQ od 1990 roku. W ciągu tego czasu osiągała średniorocznie 19,4% zysku, co daje ponad 14 000% w 28 lat! Szczególnie warta uwagi jest bardzo stabilna historia spółki - mimo kryzysu z sektora finansowego w 2008 roku (w którym spółka działa) największe korekty nigdy nie przekroczyły 54%, a w całej swojej historii kurs tylko dwa razy doświadczył ponad 50% obsunięcia!  

Myślę, że w przyszłości można oczekiwać dalsze utrzymanie się takiej dynamiki wzrostowej. Siłę w krótkim okresie czasowym potwierdza również ostatnie ponad 10% załamanie rynkowe, w którym FISV już po dwóch tygodniach ponownie stoi przy swoich historycznych szczytach, gdzie SP500 nawet połowę swojej przeceny jeszcze nie odrobił:

Porównanie FISV vs. SP500 z kursem odniesienia na 01.2017

Fiserv jest spółką rozwijającą się i swoje zyski przeznacza na dalszy rozwój firmy. Oznacza to, że nie wypłaca dywidendy, czyli nie generuje pasywnego dochodu dla akcjonariusza. Na chwilę obecną jedyny zysk z tej akcji pozostaje więc z samego wzrostu kursu.  

18 komentarzy:

 1. Korekty przekraczające 10% to rarytas na tej spółce - ostatnio była dobra okazja. Jeśli inwestycja długoterminowa to brać po cenie rynkowej, no chyba, że ktoś chce czekać do kolejnej bessy, ale jeśli spółka dalej się tak będzie trzymać, to również przy kolejnej rynkowej bessie spadki na tej spółce trzeba szukać lupą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka, którą mało kto ma na swoim celowniku, większość to albo Tesla, albo Netflix, albo Amazon, a taki Fiserv w długim terminie dużo lepiej sobie radzi niż te mainstreamowe akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca tematyka na tym blogu. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele jest takich blogów, ale ten jest wyjątkowy i oryginalny. Zawsze są tutaj wiarygodne informacje. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Podzielam zdanie autora. Dobrze napisane

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny blog. Interesują mnie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa analiza. Zobaczymy co pokaże czas

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj split na Fiserv 2:1 - gdyby nagle kogoś obecna cena dziwiła;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie bardzo dobry blog, pełen profesjonalizm :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzisiaj do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" doszła nowa firma: Fiserv. Zdaje sobie sprawę, że tanio nie kupiłem, ale przy takiej dynamice wzrostowej wyników spółki, obecna wycena może szybko zostać pokryta przychodem jaki osiągają. Spółka również przyłączyła do certyfikatu odzwierciedlającego mój portfel, którego udziały już niedługo będzie można kupić na giełdzie (po emisji szczegóły pojawią się na blogu). Jest to druga spółka w portfelu, która w ogóle nie płaci dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Też gram na giełdzie. Powiem krótko. Kiedyś było łatwiej. teraz na giełdę wejść może każdy i udawać wilka z wall street. Dysponują budżetami wielkości ceny Patelni I każdy z nich uważa się za wielkiego gracza. Kiedyś trzeba było być kimś żeby grać, pieniądze wykształcenie, charyzma. Teraz wystarczy kilka złoty i już można zostawać maklerem

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć. Jak oceniacie spółke na dzień dzisiejszy? Fundamentalnie słabnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jakiej zasadzie "słabnie"? Fundamentalnie nic się nie zmieniła i obecna wycena (w oparciu o zyski) zbliżona jest do poziomów jakie mieliśmy podczas koronawirusowego krachu.

   Usuń
 13. Powiększyłem pozycję w spółce Fiserv Inc. do 3,28% udziału w portfelu "Najlepszych Spółek Świata". Średnia cena zakupu to 124,64 $ przy kursie USDPLN równym 4,0082.

  OdpowiedzUsuń
 14. Powiększyłem w portfel udział spółki $FI do 4,06%. Średnia cena zakupu to 134,67 $ przy kursie USDPLN równym 3,96.

  OdpowiedzUsuń
 15. Powiększyłem pozycję w spółce $FI (Fiserv). Średnia cena zakupu to 148,36 $, przy kursie USDPLN równym 4,084. Kupiłem ze względu na dotarcie do pierwszego poziomu wsparcia. Ponadto wycena fundamentalna w mojej ocenie jest uczciwa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dokupiłem więcej akcji spółki Fiserv ( $FI). Średnia cena zakupu wyniosła 147,94 $ przy kursie USDPLN równym 3,9607.

  OdpowiedzUsuń
 17. Po raz kolejny powiększyłem udział w spółce $FI (Fiserv). Średnia cena dzisiejszego zakupu wyszła po 149,66 $ przy kursie USDPLN równym 3,92.

  OdpowiedzUsuń