czwartek, 13 czerwca 2019

Broadcom (AVGO)

Singapurska technologiczna spółka dywidendowa
AVGO 12.06.2019 - 279,73 (USD)

Przeanalizowałem sobie swój długoterminowy portfel "Najlepszych Spółek Świata" i stwierdziłem, że mimo iż nie inwestuję dywidendowo warto zasilić portfel spółką, która generuje dla portfela jakieś dodatkowe cashflow - dla połączenia strategii. Jednocześnie chciałbym bardziej rozbudować swój sektor technologiczny w portfelu i tak Broadcom z środkowego miejsca na mojej liście awansował bardzo wysoko jako spółka przy której w kolejnej transzy chciałbym zainwestować.

Firma założona została w 1991 roku z siedzibą w Irvine (USA, Kalifornia). W 2015 roku konkurencyjna spółka z Singapuru (Avago Technologies (stąd też ticker AVGO)) przejęła firmę za 37 mld. $. W kolejnym roku (2016) Avago Technologies przyjęła nazwę Broadcom przenosząc jednocześnie siedzibę do Singapuru. Działa w obszarze półprzewodników wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych oraz szerokopasmowych i co ciekawe - spółka nie posiada własnych mocy produkcyjnych, co znaczy że produkcję zleca przedsiębiorstwom zewnętrznym. 

Sukces rynkowy w minionej dekadzie jest wręcz fenomenalny, co również ma swoje odzwierciedlenie w kursie akcji, której wycena w ciągu 10 lat wzrosła o ponad 2000%! Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi blisko 110 mld. $ i mimo, że jest to klasyczna spółka technologiczna wypłaca hojną dywidendę (spółki technologiczne rzadko płacą dywidendę), która wynosi dzisiaj 3,8%, przeznaczając na nią 51% wypracowanych zysków. Historia dywidendowa podobnie jak kurs akcji, ma za sobą fenomenalną ścieżkę, w której początkowa wypłata w 2011 roku wynosiła 0,35 $ a dzisiaj wynosi ona już 10,6 $ za akcję (co oznacza wzrost wypłaty o prawie 3000%)! Więcej szczegółów finansowych można znaleźć poniżej:2 komentarze:

  1. Idealny (dla inwestora) moment debiutu spółki w okolicach dołka kryzysu finansowego w 2009 roku, a dla właścicieli firmy najgorszy możliwy czas, gdyż za sprzedaż swoich udziałów dostali przez to mniej niż gdyby IPO zrobili pod koniec 2007 roku, niedaleko szczytu hossy... ciekawa historia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam historii firmy, ale ten timing debiutu moze spowodowany byl tym ze przez kryzys finansowy byli smuszeni czesc swojej firmy sprzedac celem pozyskania jakiegos kapitalu.

      Usuń