poniedziałek, 20 maja 2024

Chubb Limited (CB)

Nowa (ulubiona?) spółka Warrena Buffetta

20.05.2024 - 268,27 $

Kiedy wartość portfela inwestycyjnego przekracza 100 mln. $, wtedy transakcje na giełdzie należy raportować do SEC - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych. Buffett ze swoimi miliardami oczywiście również się wśród tych inwestorów mieści, którzy to muszą robić. Jednak tym razem poprosił o "specjalne traktowanie" i prośbę upublicznienia jego transakcji dopiero po całkowitym zbudowaniu pozycji. Pozycja ta właśnie osiągnęła docelową wielkość - kupił w sumie 25,92 mln. akcji Chubb, które w tej chwili warte są ok. 6,72 mld. $, a to oznacza, że pozycja ta jest jego dziewiątą największą pozycją w portfelu.
 

    Aktualny skład części akcyjnej spółki Berkshire Hathaway    


Spółka ta odpowiedzialna jest za ok. 2% wartości portfela akcyjnego jego holdingu Berkshire Hathawy i to jak na wejście w całkowicie nową spółkę jest wyjątkowo dużo, tym bardziej, że kapitalizacja spółki Chubb lekko przekracza 110 mld. $. Oznacza to więc, że Warren Buffett posiada niecałe 6,4% praw głosu w tej firmie. Przy tym, kiedy Buffett inwestuje w spółki, to najczęściej stara się właśnie 5% próg udziałowy nie przekroczyć - to ze względów dodatkowych obowiązków, które udziałowiec większościowy musi wypełnić (swoją drogą myślę też, że był to ostatni główny powód dla którego Buffett sprzedał ponadprzeciętnie duży udział w spółce Apple, która silnie skupuje własne akcje - przez ten skup rośnie udział w spółce i po tej sprzedaży ten udział ponownie spadł w okolice 5%).

Jednak to nie portfel Buffetta chciałbym dzisiaj omówić, tylko właśnie jego nową spółkę - czy warto razem z nim inwestować w tą firmę?

Czysto statystycznie po opublikowaniu nowej inwestycji Warrena Buffetta, spółka w kolejnych tygodniach spadała - tzn. początkowo po tej informacji przez pierwsze sesje rosła, po czym w kolejnych tygodniach spadała. Pod tym względem oznacza to więc, że inwestując w oparciu o te dane, lepiej będzie poczekać na korektę i dopiero wtedy wejść (a nie teraz od razu po nim).  

Chubb jest światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń - tworzy i dostarcza ochronę ubezpieczeniową i usługi dla osób fizycznych, rodzin i firm każdej wielkości. Oznacza to, że działa w defensywnym sektorze finansowym i dlatego lepiej też jest wyceniać ją jak klasyczną firmę rozwiniętą, czyli w oparciu o zyski.

Cena akcji (czerwony wykres) oraz wycena w oparciu o prognozowane zyski (niebieski wykres)

Aktualna wycena w oparciu o prognozowane zyski znajduje się poniżej mediany z ostatnich ok. pięciu lat i to mimo tego, że akcje notują na historycznym szczycie. Innymi słowy oznacza to, że spółka z tego ujęcia jest taniej wyceniona niż jej pięcioletnia średnia, czyli z okresu uwzględniającego wyższe stopy procentowe, które wycenę firmy teoretycznie zaniżają. Jeśli więc w kolejnych miesiącach stopy procentowe spadną, to i teoretycznie wycena ponownie powinna wzrosnąć, czyli cena akcji powinna wzrosnąć szybciej niż zyski spółki, to ze względu na spadek obciążenia kredytowego, które po obniżce stóp procentowych właśnie spada - innymi słowy: spadek stóp procentowych prowadzi do spadku kosztu obsługi długu, to następnie powoduje, że w kieszeniach firm zostanie więcej pieniędzy, a to następnie oznacza, że rośnie tempo wzrostu zysków, przez co rośnie też wycena firmy.

Także w ujęciu prognozowanych zysków, spółka w tej chwili zdaje się w miarę uczciwie wyceniona. W kolejnym kroku możemy przeprowadzić wycenę w oparciu o dywidendę - spółka działa w sektorze ubezpieczeniowym, a sektor ten charakteryzuje się tym, że spółki z niego swoimi zyskami dzielą się w formie dywidendy z akcjonariuszami. Sama dywidenda firmy rośnie jednak wolniej niż zyski, a to też oznacza, że długoterminowo stopa dywidendy spada:

 Cena akcji (czerwony wykres) oraz stopa dywidendy (niebieski wykres)

Chubb nieprzerwanie od 1994 roku swoją dywidendę podwyższa, ale tak jak już wspomniałem ostatnio rośnie ona wolniej niż zyski spółki, przez to też i aktualna stopa dywidendy jest najniższa od 24 lat. W ujęciu wyceny w oparciu o dywidendę oznacza to więc, że spółka jest w tej chwili przewartościowana.

Kolejne ujęcie które możemy sprawdzić to historyczna wartość księgowa firmy - ogólnie wskaźnik ten w dzisiejszych czasach już mocno traci na znaczeniu, co wynika z ogólnego rozwoju technologicznego, który umożliwia silnie lewarowanie biznesu. Mimo tego Buffett sam wspominał, że własne akcje swojej firmy skupuje w wzmożonej ilości po spadku wartości księgowej poniżej poziomu, który ocenia na rejony niedowartościowania. Oznacza to, że Buffett spółki dalej w oparciu o wartość księgową wycenia.

Cena akcji (niebieski wykres) oraz wycena w oparciu o wartość księgową (czerwony wykres)

Ta wartość księgowa w spółce Chubb znajduje się powyżej pięcioletniej mediany, co oznacza, że również i z tego ujęcia spółka w tej chwili jest przewartościowana. Jednak jeśli nowa pozycja w portfelu ma się stać częścią długoterminowego portfela, gdzie ewentualnie przyszły spadek wyceny zamierza wykorzystać do dalszego powiększania pozycji, to ogólna wycena firmy traci tym więcej na znaczeniu im dłuższy horyzont taki inwestor posiada. Warren Buffett mimo, że ma już 94 lata, dalej przy inwestowaniu myśli w perspektywach dekad. Chubb Limited jest firmą, która spełnia ogólne kryteria jakie powinna posiadać długoterminowa inwestycja - zawsze jest lepiej kupić dobrą firmę drogo, niż słabą tanio. Wraz z dłuższym horyzontem czasowym taka inwestycja przyniesie zyski.
 
Dla osób, które chciałyby dokładniej przeanalizować nową inwestycję Warrena Buffetta polecę program do analiz spółek: SCRAB - powyższe trzy wykresy pochodzą właśnie z tego programu. Do tego programu przejdziesz klikając TUTAJ.  Dla osób chcących dokształcić się w zakresie inwestowania długoterminowego, odpowiedniego dywersyfikowania portfela ale i również w zakresie tradingu: polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładnie opisałem mój sposób podejścia. Do sklepu przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:Dla osób poszukujących brokera polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który teraz dzięki mojej współpracy z nim przygotował moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) 50 € zwrotu z prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 


1 komentarz:

  1. Czy ktoś się orientuje jak zabezpieczyć kurs eur PLN na towarach ?
    Kupuje w PLN sprzedaje w EUR. EUR się osłabia zatem moja marża jest rżnięta pod dupie. Z dnia na dzień przez wahania kursowe.
    Kojarzę kontrakty swap na kredytach w eur ale pytanie czy coś takiego istnieje dla towarów. Chyba że ktoś ma jakiś fajny pomysł. Posłucham wszystkiego.

    OdpowiedzUsuń