sobota, 30 maja 2015

Bycze spółki po maju 2015

Maj po raz pierwszy od 2012 roku (jako miesiąc) przyniósł portfelowi małą stratę. Mimo tego, w stosunku do WIG'u zwiększył swoją przewagę do 61,2% (o 2,24%). Całościowo 41 miesiąc prowadzenia portfela kończy się wzrostem wartości o 107,97%, gdzie w tym samym czasie benchmark (WIG) wzrósł o 46,77%:Oprócz małej korekty w portfelu, w maju doszła jedna nowa spółka: DUON. Pozostałe spółki niebezpiecznie blisko zbliżyły się swoich poziomów stop loss, ale nie aktywowały je:

Kruk 29.05.2015 - 161,3

Zacznę od akcji, która najdłużej jest w portfelu: Kruk. Spółka od chwili zakupu podrożała o ponad 67% i ze względu na możliwą nadchodzącą głębszą korektę postanowiłem, że agresywnie zawężę poziom obronny ustawiając zlecenie stop tuż poniżej tzw. zmiany biegunów. Jeśli zaznaczony na wykresie poziom zostanie pokonany można oczekiwać głębszego zejścia ceny, który postaram się wykorzystać do ponownego wejścia. Kurs który mnie interesuje do zakupu to okolice 150 oraz 140 zł.


Quercus 29.05.2015 - 7,71

Drugą akcją w portfelu jest Quercus. W jej przypadku maj przyniósł spółce głębsze zejście i jeżeli cena akcji zamknie na poziomie 7,49 bądź niżej pozbywam się całego pakietu. Należy też pamiętać, że w czerwcu spółka wypłaca akcjonariuszom dywidendę. Datą ustalenia prawa jest 16 czerwiec, natomiast wypłata nastąpi 30 czerwca. Stopa dywidendy jest dosyć hojna - blisko 6%. Tak więc jeśli do tego czasu cena nie zamknie poniżej 7,49 do portfela wpłynie dodatkowa gotówka. 


Ciech 29.05.2015 - 54,5

Kolejna spółka w portfelu (Ciech) podobnie jak Kruk stoi bardzo blisko zlecenia stop loss. Ten w mojej opinii kluczowy poziom naniosłem na wykres, gdzie zlecenie zabezpieczające zobrazowałem czerwoną linią. Jeśli więc w następnych kilku sesjach cena będzie kontynuować spadki będę zmuszony zaksięgować pierwszą w tym roku stratę na akcjach. Obecny poziom uważam też za bardzo atrakcyjną okazją zakupu, gdyż stosunek potencjalnego zysku do ryzyka jest bardzo duży. 


Duon 29.05.2015 - 2,8
 
Najmłodszą spółką w portfelu jest Duon. Na kupno zdecydowałem się w okolicach jak dotąd pięcioletnich szczytów - już kilka dni po zakupie cena akcji rozpoczęła korektę, która to teraz wyznaczyła nowy poziom orientacyjny (poniżej którego przesunąłem zlecenie obronne). Wybicie ponad 2,85 powinno dać impuls do kontynuacji wzrostów. Take profit jak w każdej nowo nabytej akcji bliżej nie zdefiniowany - patrzę czy cena możliwie kończy wzrosty, bądź "szykuje" się do większej korekty i dopiero wtedy podejmuję decyzje odnośnie sprzedaży. Generalnie ważnymi poziomami oporu są: okolice 4,5 oraz 5 zł - na tych poziomach zwiększam "swoją uwagę" i obserwuję czy opory przypadkiem nie są za silne dla spółki i nie lepiej jej przynajmniej tymczasowo sprzedać. 

Informacje o sprzedaży/kupnie spółek tradycyjnie umieszczam na stronie FB oraz w komentarzach z ostatniej aktualizacji. Dla osób, które nie śledzą na bieżąco historię portfela - całość można nadrobić przechodząc do zakładki "Portfel Byki (akcyjny)".

26 komentarzy:

 1. Chciałabym zaprosić do zapoznania się z moim blogiem. Jest on w dojść nietypowej tematyce, jednakże jest to moja historia, z którą chciałabym się podzielić. Nie robię tego, by wzbudzić jakieś współczucie, bo to nie o to chodzi. Sama daję sobie z tym wszystkim radę. Bardzo bym chciała, aby ten blog był dla innych oparciem, dla osób, które doskonale wiedzą o czym piszę, co czuję. W ten sposób będą mogli uchronić się przed popełnieniem najgorszych błędów…
  Zapraszam : http://bol-ktorego-nie-zapomnisz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Korekta indeksów coraz bliżej?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/05/korekta-coraz-blizej.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć Daniel, co sądzisz o intercars, rainbow i skarbiec?
  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/1BUKN27T61/1.jpg
  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/1BUKN27T61/2.jpg jak dla mnie na intercars przyjdzie czas w okolicach 200 zeta, narazie obrona 230 zeta, najbliższe dni pokażą czy lecimy dalej

  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/1BUKN27T61/3.jpg
  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/1BUKN27T61/4.jpg przy Rainbow mamy ładne odbicie od 100 sesyjnej, wygląda na to, że najgorsze już za nami i można dalej rosnać

  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/1BUKN27T61/5.jpg najciekawiej wygląda skarbiec, który moim zdaniem szykuje się do dalszego silnego ruchu

  Proszę o opinię o moich pokracznych analizach i jakie są twoim zdaniem ciekawe poziomy do wejścia.

  Pozdrawiam

  Stały czytelnik

  OdpowiedzUsuń
 4. Intercars - duża zmienność, raz wzrosty o ok. 40%, po tym korekta 25%, teraz podobnie wzrost o ok. 35%, i obecna korekta na ok 20%, można to wykorzystać do trajdu swingowego, obecny poziom ciekawy bo w okolicach linii trendu i zmiany biegunów, dla mnie ze względu na dużą zmienność to ale nie jest
  Rainbow - ładny stabilny trend, a teraz korekta, którą można spróbować wykorzystać do zakupu, do trajdu pozycyjnego sl poniżej 20 zł, do trajdu krótkookresowego poniżej ostatniego dołka
  Skarbiec - pod względem technicznym również ciekawie stoi, ewentualne dobra wejście widzę nawet przy obecnym kursie (48,45), sl poniżej dołka to jest. ok 8% niżej

  Generalnie wszystko zależne jest od planowanego okresu inwestycji, dla mnie z wyjątkiem Intercars obecne poziomy na Rainbowi i Skarbiec uważam, że były by interesujące do zakupów ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to jest pierwszy stratny maj dla portfela to wychodzi na to, że "sell in may and go away" się nie sprawdza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trwałby miesiąc jeden dzień dłużej to i byś ten maj zakończył na plusie, bo dzisiaj ładnie wszystko do góry poszło... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Quercus w tym roku nie wypłaca dywidendy, już dawno się z tego wycofali a w zamian przeprowadzają skup akcji własnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja tu znalazłem o taki wykaz: http://finanse.wp.pl/gielda-dywidendy.html?mq=&sector=&isin=PLQRCUS00012#filtrT1 też ma quercus

   Usuń
 8. to zauważ, że jest to propozycja a nie już uchwalona dywidenda, autor chyba niezbyt rzetelnie śledzi wiadomości z portfelowych spółek, odsyłam na stronę quercusa po rzetelne info

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że ja tylko krótko na jakimś portalu sprawdzałem, czy przypadkiem jedna z moich spółek nie będzie wypłacać dywidendę. Nie inwestuję dla otrzymania dywidendy, tylko dla wygenerowania zysku. Na akcje patrzę czysto technicznie i stąd też nigdy dokładniej nie zajmuje się dodatkowymi danymi. W przypadku Quercus przy zakupie akcji nawet nie wiedziałem czym się zajmują :P - technicznie mi się podobali to kupiłem. Na dokładniejsze analizy niestety nie mam czasu, sama analiza techniczna mi wystarczy, przynosi ona zadowalające wyniki, więc też nie widzę sensu żeby jeszcze więcej czasu temu poświęcać, zajmując się jakimiś dodatkowymi danymi ;)

   Usuń
 9. Wspomniał Pan kiedyś, iż widzi możliwość sporządzenia dla czytelników swojego bloga takiego 'vademecum wiedzy' na temat gry na giełdzie, każdy kto byłby zainteresowany to mógłby za opłatą otrzymać te 'vademecum'. Opisałem to tak bardzo ogólnie, ponieważ nie pamiętam już innych szczegółów, ale jestem bardzo ciekaw czy podtrzymuje Pan dalej tę możliwość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pamiętam jak o tym pisałem - kilka przewodników zacząłem pisać, ale później zacząłem tradować "dla innych" i tym samym przejąłem większą odpowiedzialność. Przez to zabrakło mi czasu, żeby dokończyć rozpoczęte prace. Na komputerze odkopałem kilka takich przewodników - "Jak odpowiednio wcześnie rozpoznać fałszywe wybicia?", "Zarządzanie wielkością pozycji na FX" oraz "Trading przy pomocy średnich kroczących (tą pracę później rozwinąłem do "automatyzacji handlu przy pomocy średnich kroczących", która była tematem mojej pracy magisterskiej)". Pierwsze dwa przewodniki zakończyły się na kilkunastu stronach (niedokończone) - jak kiedyś znowu będę miał czas to planowałem je dokończyć, ale jak dotąd ciągle to się przesuwa... Natomiast pracę odnośnie średnich kroczących przez kolejne 5 lat oficjalnym właścicielem jest Uniwersytet Gdański (po 5 latach przechodzi z powrotem do autora) i jeśli ktoś byłby zainteresowany poczytaniem to może ją wypożyczyć od mojego promotora na wydziale - w razie zainteresowania wystarczy mi napisać to dokładniej powiem jak i gdzie można zapytać o jej wypożyczenie ;).

   Usuń
 10. UWAGA: Kruk na zleceniu SL po 280 dniach trzymania akcji opuścił dzisiaj portfel z 64,94% zyskiem - jest to zarazem drugi najwyższy jednostkowy zysk w historii portfela!

  OdpowiedzUsuń
 11. Daniel,jak dalej widzisz Duon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpinam się pod pytanie i zapytam jeszcze o Mabion?
   Pozdrawiam

   Usuń
 12. Duon - tak jak pisałem tu w aktualizacji portfela, ostatnia korekta wyznaczyła nam nowy poziom obronny poniżej którego przesunąłem zlecenie sl. Nawet jak teraz spada nie należy panikować, tylko trzymać się planu, jak dojdzie do sl, to trudno, trzeba się z tym pogodzić, bo na giełdzie nigdy nie ma 100% skuteczności. Dodam ale, że od grudnia spółka po korekcie nigdy nie przebiła ostatni dołek, więc ten wcześniejszy zjazd może być dobrym wyznacznikiem przed średnioterminowym odwróceniem trendu.

  Mabion - ostatnie wybicie było zbyt gwałtowne i powrót kursu równie za dynamiczny, dla mnie to spółka nie jest, a dla "swingowców" ewentualny zakup w okolicach obecnej ceny z sl poniżej ostatniego dołka (~50), a tp przy ok 75 zł lub spekulacyjnie trochę ponad ten szczyt (np. 80). Chociaż uważam, że klarownych sygnałów spółka nie daje, ale przy odpowiednim zarządzaniu pozycjami, spekulacyjnie można "próbować".

  OdpowiedzUsuń
 13. UWAGA: Quercus sprzedany, całowity zysk po 140 dniach trzymania akcji wyniósł +31,15%

  OdpowiedzUsuń
 14. UWAGA: spółka z portfela DUON obecnie stoi po 2,55, cena SL=2,54, co oznacza, że w przypadku dalszego spadku o jeden grosz spółka opuszcza portfel!

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety DUON sprzedany na zleceniu obronnym z pierwszą w tym roku stratą na akcjach wynoszącą ok. 9%.

  OdpowiedzUsuń
 16. @Daniel
  Warto Duon jeszcze trzymać? Póki co jakoś się broni, Zamknięcie będzie powyżej 2.55

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można próbować, mamy dzisiaj "młotek", więc sl poniżej tej świecy. Mnie ale wyłowili, więc na tą chwilę też nie szukam tam nowych poziomów do zakupów, ale ogólnie wygląda ok.

   Usuń
 17. Daniel,czy widzisz możliwość powrotu do duona?Trzyma się dzielnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wykluczam tego powrotu, ale na razie też nie szukam tam poziomów do zajęcia pozycji ;)

   Usuń
 18. Daniel,dziś Duon poszalał trochę:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Daniel,nie rozważasz ponownego wejścia w Duon?
  Trend wzrostowy ,obronił lukę hossy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Na razie nie rozważam ponownego wejścia, ale ogólnie Duon zarówno technicznie jak i fundamentalnie z dalszym potencjałem wzrostowym :)

  OdpowiedzUsuń