sobota, 6 czerwca 2015

Long-Term Euro BTP (FBTP)

Kontynuacja zgodna z oczekiwaniami
05.06.2015 - 131,28

Krótki update po ostatniej aktualizacji - kurs zgodnie z oczekiwaniami wybił z formacji chorągiewki dołem, zmierzając w kierunku już wcześniej opisanego wsparcia w przedziale 129,8-129,4. Dodatkowo można zauważyć ciekawe podobieństwo do wcześniejszej silnej przeceny na tym instrumencie: w maju 2013 kurs rozpoczął korektę która sięgnęła 9,29% kończąc ją na wcześniejszym podwójnym dnie. Obecnie cena zachowuję się dosyć podobnie i gdyby doszło do odbicia kursu od wyżej opisanych poziomów, korekta co do długości była by identyczna. Wtedy wyznacznikiem zakończenia średnioterminowego trendu spadkowego byłoby przebicie linii trendu. Należy ale pamiętać, że do czasu gdy ta linia nie zostanie pokonana, nadal obowiązuje trend spadkowy i przebicie wyżej opisanego wsparcia (129,8-129,4) byłoby zarazem momentem zakończenia "długoterminowej ery" trendu wzrostowego.  


Przerwa na obligacjach
22.05.2015 - 135

Tak jak wcześniej opisane w analizie niemieckich bundów (Euro Bund (FGBL)) - zakończenie wzrostów zakończyło się nagłą silną wyprzedażą. Obecnie kurs łapie oddech, nasuwa się więc pytanie czy silna wyprzedaż już się zakończyła? Odpowiadając czysto technicznie: w obecnej facie kurs kształtuje tzw. formację chorągiewki, która jest zapowiedzią kontynuacji wcześniejszego ruchu (spadku). Książkowo kształtuje się również wolumen, gdzie po wybiciu z formacji powinien on ponownie wzrosnąć. Potencjał dalszych spadków mierzy się długością impulsu sprzed formacją, tak więc potencjał kolejnego impulsu może zatrzymać się dopiero w kolejnej strefie wsparcia (129,4-129,8). Możliwą ścieżkę kursu naniosłem dodatkowo na wykres (czerwone i zielone prostokąty) - po wybiciu z chorągiewki pierwszy poziom obronny (132,2) może wywołać małe odreagowanie, a jego pokonanie może doprowadzić kurs do wcześniej opisanych kluczowych poziomów w przedziale 129,4-129,8.

2 komentarze:

  1. Radziłbym zmienić jest "zapowiedzią na kontynuację" na "jest zapowiedzią kontynuacji". Ten czasownik tworzy związek rządu z dopełniaczem i nie łączy się z przyimkiem "na" w takim znaczeniu.

    OdpowiedzUsuń