piątek, 28 stycznia 2022

CBIZ Inc. (CBZ)

Ostatnio na blogu pojawiło się kilka spółek, które mocno ucierpiały na rynkowej korekcie/panice i możliwie zbliżyły się do swojej "uczciwej" wyceny. Dlatego dzisiaj przedstawię spółkę, która w ogóle nie zareagowała na spadki. Kupowanie spółek silnych w stosunku do szerokiego rynku może być z psychologicznego punktu trudniejsze, ale historia pokazała, że taka strategia ma duże szanse powodzenia - dla osób, które chcą dokładniejsze wyjaśnienie: podczas koronawirusowego krachu przygotowałem na ten temat artykuł: "Co kupować podczas bessy?". 

Dzisiaj więc spółka, która właśnie trzyma się bardzo dobrze i jest nią: CBIZ Inc. Firma jest dostawcą usług finansowych, ubezpieczeniowych i doradczych. Spółka świadczy usługi księgowe, pośrednictwa ubezpieczeniowego i powiązane usługi finansowe. Jego segmenty obejmują usługi finansowe, świadczenia i usługi ubezpieczeniowe oraz praktyki krajowe. 


Fundamentalnie sytuacja w spółce przedstawia się stabilnie, co jest oznaką, że do czynienia mamy ze spółką typu "value", potwierdza to również średnioroczne tempo wzrostu przychodów, które z ostatnich pięciu lat wynosi lekko ponad 5%. Może się to wydawać na niskie tempo wzrostu, ale wzrosty idą w parze z rosnącymi marżami, które zwiększają średnioroczny wzrost zysków. 


Oczekiwania co do przyszłych wyników pozostają optymistyczne i za 2021 rok firma po raz pierwszy przekroczyć ma okrągłe 1 mld. $ przychodu. Przechodząc do wyceny - jej historia przyjmuje klasyczny obraz wyceny spółki rozwiniętej, tzn. że wycena ta stale utrzymuje się w pewnym przedziale i kiedy notuje na górnym ograniczeniu tego przedziału, wtedy ta wycena z historycznego ujęcia jest ponadprzeciętnie duża, kiedy z kolei znajduje się na dolnym przedziale, wtedy mamy spółkę niedowartościowaną:


Średni poziom wyceny z ostatnich pięciu lat wynosi 18,32, aktualny odczyt mamy z kolei na poziome 20,07. Innymi słowami oznacza to, że firma zyskami jakie obecnie osiąga, wartość swoich akcji pokryje po ok. 20 latach. Wartość powyżej 18,32 oznacza więc, że obecnie mamy przewartościowane, jednak jeśli wyniki nie rozczarują i spółka w kursie akcji się nie ruszy, to wycena ta szybko może zostać skorygowana do niższych wartości.

CBZ 28.01.2022 - 37,73 $

Technicznie kurs akcji znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym i największe obsunięcie ceny akcji z ostatnich 10 lat mieliśmy podczas koronawirusowego krachu - wtedy spadki sięgnęły ok. 40%. Korekta ta wywołana była paniką rynkową, która fundamentalnie nie została potwierdzona i przez to, po tym jak firma pokazała, że rynek błędnie ocenił wpływ okresu pandemicznego na wyniki spółki, akcje szybko wróciły do wzrostów. Aktualnie wygląda na to, że rynek ten sam błąd w wycenie nie chce powtórzyć, a to znaczy, że tym razem zakłada, że kolejna drastyczna zmiana otoczenia, będzie bez dużego wpływu na wyniki spółki. Dzięki temu kurs spółki nie uczestniczy w panice rynkowej i dotychczas spadki są mniejsze niż spadki na szerokim rynku. Kiedy się okaże, że rynek ponownie jest w błędzie i tym razem ta zmiana otoczenia wpłynie na wyniki, to również i akcje szybko skorygują to większą przeceną - ale na razie nic nie zapowiada aby tak miało się stać. Na koniec podsumowanie oraz pozostałe dane do firmy wraz z wynikami z minionej dekady:


Podsumowując: CBIZ jest defensywną spółką "value", która utrzymuje stabilny trend kursu akcji oraz samych wyników finansowych. Aktualna wycena wskazuje niewielkie przewartościowanie, ale w okresie większych zmian rynkowych, spowodowane to może być relokacją kapitału do firm bardziej stabilnych. Dlatego inwestor, który ma teraz gotówkę do zagospodarowania i nie chce przy tym uczestniczyć w zwiększonej zmienności szerokiego rynku - CBIZ może być spółką, którą warto się zainteresować bliżej. Jednak nie "ładowałbym" w te akcje od razu cały przeznaczony do zagospodarowania kapitał, tylko wchodziłbym stopniowo. Jeśli szeroki rynek będzie kontynuować spadki, to również i ta spółka zacznie cofać, ale możliwe, że ona - jako firma defensywna, doświadczy znacznie niższe maksymalne obsunięcie.

Na koniec przypomnę o możliwości skorzystania z bonusu powitalnego u brokera LYNX. Otwierając rachunek inwestycyjny do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:
 

4 komentarze:

 1. Oho, widziałeś co się stało na paypalu? Czy to czas żeby kupować czy raczej dla posiadających akcje czas uciekać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PayPal rozczarował inwestorów. Długoterminowo myślę, że dalej są na dobrej drodze, ale tempo wzrostu może zwolnić. Spółkę w portfelu bym nie sprzedawał (jeśli inwestycja długoterminowa), ale też bym już więcej nie powiększał.

   Usuń
 2. Co sądzisz o spółce Meta ostatnio mocno spadła, jest sens ją sprzedawać czy w ujęciu długoterminowym lepiej ją trzymać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy - czy kryteria jakie zadecydowały o inwestycji dalej są aktualne czy coś się zmieniło?

   Usuń