Translate my BLOG

sobota, 21 lipca 2018

IDEXX Laboratories (IDXX)

Światowy lider w diagnostyce laboratoryjnej do portfela długoterminowego?
 20.07.2018 - 248,14 (USD)


Ostatnie przedstawienie spółki kwalifikującej się do mojego portfela "Najlepszych Spółek Świata" było ponad miesiąc temu, więc najwyższy czas na odrobienie tych zaległości. Jako kandydata przedstawiam IDEXX Laboratories - światowego lidera w diagnostyce laboratoryjnej i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierające weterynarie w opiece nad zdrowiem zwierząt. Spółka wliczana jest do 100 największych spółek w Ameryce (z pominięciem sektora finansowego) z kapitalizacją rynkową przekraczającą 21 mld. $. Osiąga bardzo wysokie średnioroczne stopy zwrotu przekraczające 20,3% (z ostatnich 20 lat, czyli z uwzględnieniem dwóch ostatnich dużych kryzysów rynkowych!). Nieprzerwanie od wielu lat stabilnie poprawia swoje wyniki finansowe i nawet w okresie kryzysu finansowego powiększyła przychody. IDXX nie wypłaca dywidendy, co oznacza że jedyny zysk osiągany z tej spółki pozostaje tylko z przyrostu kursu. Na chwilę obecną, rynkową wycenę oceniam na dosyć wysoką i przy słabym otoczeniu przecena spółki może być wyższa niż ogólna przecena rynkowa, ale jeśli przy tym dalej utrzyma tak stabilne wyniki może to być bardzo dobry zakup na okres długoterminowy. Dla kompletu danych, poniżej tabela z wynikami z ostatnich 10 lat:


14 komentarzy:

 1. Jakie spółki długoterminowe trzymasz obecnie w tym portfelu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zakładce "Portfel Inwestycyjny" jest wszystko opisane, tj. jakie spółki obecnie posiadam + statystyki dotychczasowych osiągnięć portfela (stopa wzrostu, max drawdown, drawdown duration, dywidendy itd.).

   Usuń
 2. hmm, może czegoś bardzo nie rozumiem jednak w chwili obecnej spółka jest astronomicznie droga :) W 2008 przy cenie 12 usd za akcję miała 1 mld usd zysku teraz ma 2 mld zysku a cena jest 20 razy wyższa tj 240 usd :) Bardziej jednak CDP opłaca się kupić porównując obie spółki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też napisałem, że obecną wycenę rynkową oceniam na dosyć wysoką i ewentualne wejście widzę tylko po większej korekcie. Trzeba ale też uwzględnić mniejszą ilość akcji na rynku w stosunku do 2008 roku, a to też mocno wpłynęło na kurs. Więc analiza na samych osiągniętych zyskach się nie kończy ;)

   Usuń
 3. Solidna analiza, też bawie się w tym temacie ale dopiero raczkuje. Mam nadzieje, że z tym blogiem coś się podszkole :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, też jestem zdania, że rynkowa wycena jest raczej wysoka i jej przecena może być wyższa niż ogólna przecena rynkowa. Bardzo porządny wpis. Czekam na znacznie więcej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Twój portfel i historia wyglądają imponująco :) Mam nadzieje, że za niedługo też kiedyś będę mógł pochwalić się podobnymi wynikami

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ rodzynek się trafił :D Też staram się wyszukiwać takich właśnie atrakcyjnych okazji

  OdpowiedzUsuń
 7. Dosyć ciekawa analiza, myślę, ze to może być bardzo dobra inwestycja. Nie wydaje się być czymś niebezpiecznym, czymś na czym można meega dużo zarobić, albo i wiele stracić. Takie inwestycje jak najbardziej mi odpowiadają, szczególnie że jeszcze nie jestem dobrze wdrożony w temat

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś przerażały mnie te wszystkie tabelki, sporo czasu zajęło wdrażanie się w zasady inwestowania na giełdzie. Ale blogi jak te wiele wyjaśniają, tak samo jak w innych kwestiach są niezawodne. O kredytach moim źródłem wiedzy jest na przykład http://kredytariusz.pl/.

  OdpowiedzUsuń
 9. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze przeanalizowane. Widać, że siedzisz w temacie i znasz się na rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny blog dla osób inwestujących. Ja zamierzam właśnie w tym kierunku spróbować swoich sił

  OdpowiedzUsuń