Translate my BLOG

czwartek, 24 września 2020

Sea Limited (SE)

Rozrywka cyfrowa, która w trzy lata przyniosła inwestorom ponad 800% zysku!
24.09.2020

Dzisiaj przedstawię spółkę mocno spekulacyjną i specjalnie piszę to na samym początku tego artykułu, gdyż w wyniku niesamowicie wysokich wzrostów w ostatnich miesiącach trzeba być przygotowanym na bardzo duże obsunięcia, które mogą przekroczyć nawet 50%. Mowa dokładniej o firmie Sea Limited, która zajmuje się rozrywką cyfrową, handlem elektronicznym i usługami finansowymi w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Łacińskiej, pozostałej części Azji i na arenie międzynarodowej. Zapewnia cyfrową platformę rozrywki "Garena", która umożliwia użytkownikom dostęp do mobilnych i komputerowych gier online i operacji eSports. Ponadto firma obsługuje platformę handlu elektronicznego "Shopee", cyfrowe usługi finansowe "SeaMoney" oraz usługi płatnicze "AirPay" i ShopeePay".
 
Notowana na amerykańskiej giełdzie firma swoją siedzibę ma w Singapurze. Obecnie zatrudniają 29 800 pracowników i na wagę przynoszą blisko 73 mld. $, co zważywszy na osiągane obecnie obroty jest wysoką wyceną (firma nie generuje jeszcze zysków). Jednak jeśli uwzględnić przyszłe perspektywy i tempo wzrostu obrotów, to firma ma potencjał do tego aby przyłączyć do największych spółek świata - według analityków obroty do 2023 roku wzrosną pięciokrotnie wychodząc w tym roku po raz pierwszy na plus:


Spółka jako firma zyskująca na digitalizacji jest jedną z tych akcji, która sporo na ostatnim krachu skorzystała - licząc od marcowego dołka, akcje wzrosły o ponad 300%. Jednak nie jest to efekt jednorazowy - w trendzie wzrostowym znajduje się od debiutu, a ostatnie wydarzenia tylko przyspieszyły tą dynamikę:

SE 24.09.2020 - 148,38 $

Licząc od 2017 roku akcje zyskały ponad 800% i po drodze oczywiście pojawiały się dłużej utrzymujące korekty, które w głębokości przekraczały 30%, a największe dotychczasowe obsunięcie firma doświadczyła w 2018 roku, gdzie cena akcji cofnęła o prawie 40% i myślę, że w przyszłości jeszcze większe spadki na akcjach wielokrotnie zobaczymy. Długoterminowo szanse na utrzymanie wzrostów mimo tego oceniam na wysokie - firma działa w silnie rozwijającym się sektorze, co potwierdza szczególnie bardzo wysoka dynamika wzrostu obrotów (z ostatnich trzech lat średnioroczny przyrost obrotów przekracza 68%).


Przechodząc do "jakości" bilansu - spółka jako klasyczna firma typu "growth" wyceniana powinna być w pierwszej linii w oparciu o wzrost obrotów. Dlatego analiza w ujęciu przychodów lub wyceny w oparciu o zyski i stabilność jest w tej chwili drugorzędna - tu inwestujemy w firmę z bardzo dużym potencjałem wzrostowym, ale i firmę z podwyższonym ryzykiem w przypadku, kiedy obecnie rozgrywany scenariusz się nie zrealizuje. Więcej danych do spółki załączam niżej:


Dla kogo inwestycja w Sea Limited jest interesująca? Myślę, że w obecnej chwili spółkę powinno się rozgrywać w ujęciu krótkoterminowym (tradingowym) - do czasu kiedy cena akcji utrzymuje trend wzrostowy, można na tym korzystać. Jednak w wyniku ostatnich już wręcz kosmicznych wzrostów należy być przygotowanym na ponadprzeciętnie duże korekty, które w głębokości przekroczyć mogą nawet 50%. Wraz z wystąpieniem tej korekty również i inwestorzy długoterminowi mogą się firmą zainteresować, ale z świadomością, że inwestycję tą traktować należy jako wysoko ryzykowną.
 
Jeśli chcesz się nauczyć samodzielnego wyszukiwania spółek do inwestycji długoterminowej lub w jaki sposób rozgrywać trendy w krótszym terminie (trading) to zachęcam do mojej książki. W niej dokładniej omówiłem jak analizuję spółki, że firmy rozwinięte analizuje się inaczej niż firmy młode, rozwijające się oraz, że wycenianie akcji w zależności od sektora w którym działa powinno być różne. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepuPrzypomnę również o możliwości skorzystania z oferty w której przy rejestracji w Portalu Analiz przy powoływaniu się na mój blog (Pamiętnik Giełdowy) trzynasty miesiąc jest gratis. Po wybraniu rocznego abonamentu (za 149 zł) otrzymasz dostęp do szczegółowych analiz z polskiego parkietu. Oferta ta kończy się w tym miesiącu, także gorąco zachęcam do skorzystania z tej możliwości:


13 komentarzy:

 1. Kilkakrotnie czytałem, że eSport będzie dyscypliną olimpijską. Jak to się stanie to sektor gamingowy również i syarsza generacja "zaakceptuje" co wywoła jeszcze większy boom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel, jakieś inne spółki e-sportowe na widoku masz ? Zastanawiam się jak wyszukujesz spółki growth ? Jakie parametry ustawiasz w finviz, żeby takową spółkę znaleźć ? No i ostatnie pytanie, gdzie doczytujesz czym spółka się zajmuje ? Też finviz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szukam poszczególnych spółek według konkretnych informacji - po tylu latach codziennej pracy na giełdzie po prostu znam większość firm. Kiedy poznaję nową firmę to nie w wyniku wyszukania spółki w jakimś skanerze, tylko dzięki czytaniu wiadomości, albo po prostu przypadkiem. Sea Limited poznałem chyba od znajomego, który się mnie o nią kiedyś pytał (to było ok. rok temu). Po tym cały czas miałem spółkę na oku no i teraz przedstawiłem ją na blogu.

   Odnośnie informacji o spółce - w pierwszej kolejności z oficjalnej strony internetowej firmy, w drugiej finviz który przekierowuje mnie na najświeższe wiadomości do danej spółki. Na końcu z morningstar, gurufocus, marketscreener, traderfox i wikipedia :)

   Usuń
 3. Oki to odnośnie skąd bierzesz informację czym się zajmuje spółka. A jakbyś miał przedstawić jak szukasz na finviz, wg jakich kryteriów spółki growth, najbardziej dynamiczne spółki growth ? Jakie wskaźniki traktujesz jako najważniejsze ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czym się zajmuje spółka czytam na oficjalnej stronie internetowej firmy. Kryteria jakie posiada klasyczna spółka typu growth to wysoka dynamika wzrostu obrotów, wysoki wskaźnik P/E, beta powyżej 1 oraz brak dywidendy lub bardzo niska stopa dywidendy.

   Usuń
 4. Dodam jeszcze, że dobrym sposobem do skanowania rynku jest wyszukiwanie akcji po średniorocznych stopach zwrotu. Kiedy spółka przez wiele lat utrzymuje się w trendzie wzrostowym to ma to też swoje uzasadnienie w fundamentach. Czy kupimy spółkę value, czy growth nie ma tak naprawdę znaczenia - nam zależy tylko na tym aby ona rosła. Można dodatkowo wybrać kryterium w którym firma wyznacza nowe historyczne szczyty lub, która notuje max. 10% poniżej historycznych szczytów. Dostaniemy wtedy akcje znajdujące się w momentum co przydatne jest szczególnie w tradingu przy handlowaniu z trendem :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Średnio roczne stopy zwrotu, takie proste a nie przyszło mi do głowy. Dzięki za info!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ah i jeszcze dopytam, gdzie znajdę średnio roczne stopy zwrotu w screenerze finviz'a ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W finviz są krótkoterminowe stopy zwrotu (do jednego roku), ale na macrotrends można sortować według średniorocznej stopy zwrotu ;)

   Usuń
 7. Nowa pozycja w portfelu "Najlepszych Akcji Świata": Sea Limited po 245 $ przy kursie USD/PLN 3,72 przyłączyła dzisiaj do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak w momencie Twojego zakupu można było się jeszcze spierać czy to nie za wcześnie, tak przy dzisiejszym kursie ok. 200$ to już jest naprawdę niezła promka. Oj chyba się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiększyłem dzisiaj pozycję na spółce Sea Limited po cenie 204 $ przy kursie USD/PLN równym 4,051.

  OdpowiedzUsuń