Translate my BLOG

sobota, 30 grudnia 2017

USD/PLN

Ważny poziom obrony
29.12.2017 - 3,4817


Odkąd zacząłem publicznie prowadzić długoterminowy portfel inwestycyjny w którym inwestuję w akcje głównie na rynku amerykańskim, pytania odnośnie ryzyka walutowego, a dokładniej kursu USD/PLN znacznie wzrosły. Dolar w minionym roku w stosunku do pozostałych światowych walut znacznie stracił na wartości. Jednocześnie w tym samym czasie złotówka znacząco się umocniła. Efektem tego jest silny spadek (dokładniej 19%) kursu USD/PLN. Tym samym wszystkie inwestycje zawarte w dolarze znacząco straciły na wartości. Zmartwienia co do dalszej ścieżki tej pary walutowej są więc zrozumiałe...

Jeśli chodzi o moje inwestycje w dolarze - nie hedguje swoich pozycji (więcej na ten temat opisałem w poście pt.:"Ryzyko walutowe w inwestycjach zagranicznych - czy warto się zabezpieczać i w jaki sposób?"). 

Ogólny trend tej pary jest wzrostowy, a okres bessy na światowych rynkach to zarazem okres silniejszego dolara. Oznacza to, że długoterminowo może się to przyczynić do zmniejszenia maksymalnego obsunięcia długoterminowych inwestycji notowanych w dolarze. Oczywiście wszystko jeśli dotychczasowa zależność zostanie zachowana - ze względu historycznego wychodzę z takiego założenia. 

Obecnie kurs USD/PLN notuje w ważnym punkcie, który może zatrzymać dalsze spadki. Oprócz psychologicznego ważnego wsparcia w okolicach 3,5 PLN za USD mamy długoterminową linię trendu. W ostatnim tygodniu wsparcie to puściło i kurs zszedł 1,5% niżej, zbliżając się do linii trendu. Kurczowo trzymanie się konkretnych poziomów (w szczególności na wyższych interwałach) nie zawsze ma sens - oczywiście są one ważne, ale miejsce na oddech trzeba zostawić. W przypadku walut zejście ok 2% poniżej danego poziomu technicznego oceniam jako potwierdzenie pokonania wsparcia/oporu. W naszym przypadku jest to więc zamknięcie kurs USD/PLN poniżej 3,45. Wtedy kolejnym poziomem obronnym będzie 3,4 następnie 3,15 kolejny 3 i ostatni (bardzo ważny) 2,6 PLN za USD. 

Zejście kursu do 3 to jednocześnie zerwanie dominującego trendu wzrostowego trwającego od 2008 roku. W takim przypadki należy to interpretować jako trend horyzontalny na kolejne lata (tj. kurs od 3 do min. 2,6 od dołu i 3,5 do max. 4,3 od góry). Innymi słowami inwestycje notowane w dolarze mogą w takim przypadku przynieść dodatkowe korzyści jeśli na zakupy zabierzemy się gdy kurs będzie w przedziale 2,6-3,0.

Gdyby 2,6 również zostało pokonane wtedy kolejne odbicia w górę powinno się sprzedawać - byłby to prosty trading z trendem (spadkowym). W takim przypadku hedge zabezpieczające miałyby (moim zdaniem) większy sens. Przy tym należy ale pamiętać, że dotychczasowe odwrócenia miały zawsze charakter bardzo dynamiczny - a na razie nie mamy takich oznak.

4 komentarze:

 1. Dziękuję za ten wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Krótkoterminowo trendtrading, długoterminowo kupować jak jest nisko i sprzedawać jak jest wysoko:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel, skąd można brać dane do amibrokera notowań spółek w USA? Drugie pytanie skąd brać dane finansowe nt tych spółek?

  Jason

  OdpowiedzUsuń
 4. Dane do amibrokera można z stooq.pl pobrać. Oprócz danych do pojedynczego instrumentu finansowego można też pobrać dane pakietami z całego rynku (bazy danych->dane historyczne), są tam też dane 5 min., 1h, dzienne i wyżej. Oprócz tego można pobrać od razu bazę wszystkich instrumentów finansowych w jednym pliku (waży ponad 600 MB). Innym źródłem danych do amibrokrera jest też finance.yahoo.comm.
  Jeśli chodzi o dane finansowe na temat spółek to najpełniejsze oczywiście bezpośrednio na stronie spółki (w zakładce investors relationship albo investors). Oprócz tego na mornigstar.com, finanzen.net, aktienfinder.com (od razu z analizą, ale baza tam jest jeszcze mała), finviz.com itd. - tu na blogu w zakładce "przydatne linki" są podane adresy ;)

  OdpowiedzUsuń