Translate my BLOG

środa, 12 lipca 2023

Exponent (EXPO)

"Najlepsza spółka świata - aktualizacja"
12.07.2023 - 95,22 $

Najczęstsze pytania do spółek z mojego portfela dostaję do firmy Exponent. Dlatego dzisiaj krótka aktualizacja sytuacji w spółce. Dla osób, które firmę nie znają - przesuwając wpis niżej dojdziesz do poprzednich przygotowanych na blogu analiz tej spółki, gdzie dokładniej przedstawiłem również czym firma się zajmuje. Aktualizacje spółek przygotowuję zawsze w tym samym poście, rozdzielając całość przerywaną linią - robię to aby zachować jak największą transparentność i aby czytelnik mógł łatwo sprawdzić poprzednie analizy spółek weryfikując jakość analiz.

Przechodząc do aktualizacji analizy: Exponent w bessie z 2022 roku doświadczył maksymalne obsunięcie kursu akcji, które sięgnęło ok. 36%. Obsunięcie to było więc nieznacznie większe od tego jakie zaobserwowaliśmy na szerokim rynku. Sama sytuacja fundamentalna w firmie nie uległa z kolei zmianie, a to oznacza, że do czynienia mieliśmy ze zwykłą korektą wyceny. 

Aktualnie kurs spółki wolniej nadrabia spadki z minionego roku niż szeroki rynek - na powrót do historycznych szczytów brakuje jeszcze ok. 30% (S&P500 od szczytu oddalony jest z kolei o ok. 9%). Innymi słowami oznacza, to że Exponent w ostatnich kilkunastu miesiącach radzi sobie gorzej od szerokiego rynku. Dlaczego?

W mojej ocenie przyczyna jest trywialna i jest nią zwykłe dostosowanie wyceny do nowych warunków rynkowych. Ponadto samo tempo wzrostu wyników finansowych nie należy do największych, mówiąc dokładniej: średnie tempo wzrostu przychodów w ostatnich pięciu latach sięgnęło 8,1%, a w dziesięciu letnim ujęciu było to już tylko 5,8% wzrostu w skali roku. Kiedy tempo wzrostu jest niskie, wtedy często rekompensowane jest to wysoką stabilnością osiąganych wyników i Exponent w tym ujęciu właśnie tą stabilnością może się pochwalić. Oznacza to, że spółka znacznie bliższa jest profilu firmy rozwiniętej niż rozwijającej się (mimo stosunkowo niskiej kapitalizacji) i dlatego w ujęciu oczekiwanej stopy zwrotu, Exponent w kolejnych latach raczej nie powinien przynieść swoim akcjonariuszom ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu. Spółka w mojej ocenie pozostaje więc firmą, która interesująca jest głównie dla inwestorów poszukujących stabilności.
 
EXPO - historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o zyski i przychody


Aby oszacować przy jakim kursie spółka byłaby na tyle atrakcyjnie wyceniona aby przyniosła ona ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu, wystarczy sprawdzić wycenę firmy. Aktualna wycena znajduje się zarówno w ujęciu zysków jak i przychodów na ok. pięciu letniej średniej. Korygując ją do ogólnego spadku wyceny rynku (który wynika z wyższych stóp procentowych) firma ta mimo tego nadal jest delikatnie przewartościowana. Dodając do tego korektę spadku tempa wzrostu wyników (czyli przyjmując bardziej pesymistyczny scenariusz) wychodzi, że oczekiwana średnioroczna stopa zwrotu na kolejne pięć lat sięgnie ok. 6,5% (w skali roku). Czyli inwestor, który chciałby uzyskać większą przewagę nad rynkiem, spółką Exponent przy aktualnej cenie, tego raczej nie osiągnie - Exponent musiałby spaść o kilkanaście procent, aby jakkolwiek stała się bardziej atrakcyjnie wyceniona.

Licząc oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu na kolejne pięć lat przy utrzymaniu bieżącej wyceny przyjąłem dosyć konserwatywne założenia, ale myślę że również i szeroki rynek w następnych paru latach nie będzie rósł dużo szybciej niż ta spółka.

Dla zachowania transparentności dodam, że Exponent zarówno w moim prywatnym portfelu jak i w portfelu jakim zarządzam, który notowany jest na giełdzie, spółka należy do moich największych pozycji. Oznacza to, że mimo dosyć ostrożnych założeń, nadal może być, że na firmę patrzę przez "różowe okulary".


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Osobom poszukującym brokera polecę również dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koncentracja portfela w "najlepsze z najlepszych" akcji
07.06.2019 - 57,8 $

Wraz z przekroczeniem udziałów w 15 różnych firmach zamierzałem rozpocząć koncentrować swój portfel w te spółki, które oceniam na najbardziej obiecujące. Obecnie moja dywersyfikacja w portfelu "Najlepszych Spółek Świata" mieści się w 16 akcjach i mimo tego na swoim celowniku mam jeszcze kilka spółek które przed rozpoczęciem procesu koncentrowania portfela chciałbym nabyć...

Jeśli już nabędę te spółki to jedną z pierwszych akcji w którą zwiększę swoje udziały będzie Exponent. Dla przypomnienia Exponent jest firmą konsultingową zajmująca się inżynierią i nauką, aby rozwiązywać problemy inżynieryjne, naukowe, regulacyjne i biznesowe klientów. Bada wypadki, wycofane produkty oraz nieruchomości dokonując analizę ryzyka. Firma założona została w 1967 roku i posiada 20 biur w Stanach Zjednoczonych oraz 5 za granicą zatrudniając w sunie 1122 pracowników (dane z 2018 roku). Firma była zaangażowana mnz. w badaniach nad katastrofą lotniczą samolotu American Airlines Flight 587 (listopad 2001), wycieku ropy naftowej Exxo Valdez (marzec 1989), badania nad katastrofą promu kosmicznego Challenger w 1986 roku oraz w najmłodszej historii Samsung zatrudnił firmę aby zbadać przyczynę technicznego wyczerpania baterii (w mediach nagłośnione jako telefon który „wybucha”) w telefonach Galaxy Note 7.

Spółka swoją stabilność kursową z przeszłości udowodniła również w ostatnim czasie kiedy to rynki  notują z zwiększoną zmiennością. W moim portfelu EXPO gości od marca 2018 roku i dotychczasowa (odkąd jest w portfelu) największa korekta nigdy nie przekroczyła 14%! Technicznie ale i zarówno fundamentalnie Exponent jest prawdziwą perełką, dlatego też jeśli kurs spółki cofnie (a prędzej czy później coś cofnie) postaram się to wykorzystać. Jeśli charakter trendu zostanie zachowany możliwe, że mimo korekty w przyszłości spółkę nabędę po wyższej cenie niż obecnie, ale mimo tego w dalszym ujęciu czasowym zakup w korekcie troszkę poprawi moją średnią roczną stopę zwrotu z tej inwestycji. Oczywiście spółka również znajduje się w certyfikacie którym zarządzam i którego udziały można kupić na giełdzie, szczegóły dostępne pod tym linkiem: HQSP Investing. Niestety kurs nabycia tej spółki w tym certyfikacie nie był zbyt "mądry" gdyż kupując na giełdzie w Stuttgarcie zakup dokonałem w czasie kiedy to rynek amerykański był jeszcze zamknięty i w wyniku tego zapłaciłem znacznie wyższy spread niż gdybym to zrobił w godzinach handlu w USA. Mimo tego, długoterminowo nie będzie to miało dużego wpływu na wartość certyfikatu. Na koniec dla uzupełnienia danych, więcej informacji umieszczę jeszcze w poniższej tabeli z podstawowymi informacjami i wskaźnikami finansowymi spółki:

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Hidden Star"
09.03.2018 -  80,25 $

Tym razem jako kolejny kandydat do "Najlepszej Akcji Świata" przedstawię spółkę, którą można zaliczyć jako spółkę dla "insider'ów", gdyż jest to firma o której mało kto słyszał - Exponent. 

Exponent jest firmą konsultingową, a jednym z powodów mniejszej popularności w stosunku do większości konkurencyjnych "Najlepszych Spółek Świata" jest stosunkowo niska wartość rynkowa firmy, która wynosi 2,03 mld. $ (przy polskich warunkach firma ta i tak byłaby w pierwszej 20 największych spółek GPW). EXPO wchodzi w skład indeksu Russel2000 (amerykański odpowiednik do polskiego indeksu sWIG80). 

Data założenia sięga 1967 roku, na giełdzie notowana jest od 1990 roku. W pierwszej dekadzie spółka na giełdzie bardzo słabo sobie radziła tracąc na wycenie nawet 80%, jednak wraz z końcem "bańki internetowej" Exponent złapał wiatr w żagle wchodząc w trwającą do dzisiaj bardzo silny i stabilny trend wzrostowy. Kolejny kryzys (kryzys finansowy 2007-2009) na wykresie jest praktycznie niezauważalny (moment jego wystąpienia zaznaczyłem) - w tamtym czasie firma na wartości straciła dokładnie 50% (zarazem największa korekta w ostatnich 18 latach), jednak dzięki blisko 20% średniorocznej stopie zwrotu przecena ta została szybko odrobiona. 

Jeśli chodzi o historię dywidendową spółki: od 2014 roku co kwartał wypłaca coraz to wyższą sumę, stopa dywidendy wynosi obecnie 1,17%, payot ratio 68,4%.

Fundamentalnie spółka również dobrze stoi, poniżej kilka danych:
17 komentarzy:

 1. Niezwykle ciekawy wpis. Bardzo ciekawi mnie taka tematyka. Lubię takie blogi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele jest blogów o takiej tematyce, ale ten wyróżnia się z pośród nich. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem. Interesuję się taką tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rynek słaby a EXPO się trzyma więc biorę i ładuje do portfela inwestycyjnego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A to w zeszłym roku w czerwcu split był na spółce, a jeszcze wcześniejszy też w czerwcu w 2015 roku, czyli średnio co 3-4 lata liczba akcji w portfelu się podwaja - podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiększyłem dzisiaj pozycję w firmie EXPONENT. Spółka po 68 $ za akcję, przy kursie USD/PLN 4,19 doszła do portfela "Najlepszych Spółek Świata"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Dziś jest 90$x3.9 ~ 351zł za akcje. :) Jest korekta pod zakupy?

   Usuń
  2. Gdybym akcji nie miał - bym kupował i oczywiście nie jest to rekomendacja ;)

   Usuń
 7. Witam
  Jak Pan widzi sytuację spółki w obecnym stanie rynku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka wczoraj po zakończeniu sesji opublikowała wyniki i są lepsze niż oczekiwano. EXPONENT przeżywa ten sam problem co inne tego rodzaju akcje - obawy przed zwolnieniem tempa wzrostu zysków i korekta wysokiej wyceny. Na tą chwilę wygląda wszystko bardzo dobrze i jeśli wycena akcji jeszcze się powiększy, to chętnie wykorzystam ją do powiększenia pozycji. Długoterminowo zyski, przychody, zysk na akcję itd. są w trendzie wzrostowym. Spadek wyceny do poziomów sprzed koronawirusowego krachu byłby moim zdaniem dobry moment na powiększenie pozycji, a tj. jest spadek do ok. 70 $ za akcję i następną transzą może przy 60 $ wykorzystam.

   Usuń
 8. Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Daniel, a ujemny EPS (w stosunku do zeszłego roku) Cię nie martwi? 2022 EPS 1.79 -5.79%, na przychodach też wzrost <10% wygląda mało spektakularnie. Rozumiem, że jest to dla Ciebie bardziej konserwatywna spółka, wygładzająca wahania portfela? Zastanawia mnie tylko aż druga waga w Twoim portfelu, tym bardziej w zestawieniu z najbardziej doważoną petardą w postaci NVDII.
  Pozdrawiam,
  PS. świetny blog!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Exponent zdążył wzrosnąć do drugiej największej pozycji w portfelu. Jest dobrą przeciw wagą do agresywniejszej Nvidii.

   Usuń
 10. Powiększyłem dzisiaj pozycję w spółce EXPONENT. Średnia cena zakupu to 103,38 przy kursie USDPLN równym 4,44. Tym samym udział firmy w portfelu wzrósł do ok. 10% (i jest to moja druga największa pozycja). Więcej na temat portfela w ostatniej aktualizacji na blogu:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy dzieje się coś złego? Jak odczytujesz teraz naruszenie linii trendu wzrostowego w ostatnich tygodniach?

   Usuń
  2. Obawiam się że nikt nie rozumie planu Daniela na tą spółkę, ale ma chyba ma gdzieś wahania kursu skoro kupuje po takim kursie.

   Usuń
  3. Cześć! Zrobiłbyś analizę aktualnej sytuacji w spółce "po swojemu"? :) Będę wdzięczny za aktualną ocenę i pytanie o Twoje ruchy w zakresie tej spółki?

   Usuń