Translate my BLOG

niedziela, 4 czerwca 2017

Altria Group (MO)

Najlepsza spółka świata?
02.06.2017 - 75,12 (USD)

Rozmawiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym traderem z Niemiec odnośnie długoterminowych inwestycji w akcje na całym świecie. W rozmowie padło dużo ciekawych spółek i w tym jedna, która jest dobrym kandydatem na tytuł "Najlepszej Akcji Świata". Otóż mowa o notowanej na amerykańskiej giełdzie spółce Altria  - główna działalność spółki to sprzedaż tytoniu oraz alkoholu. Akcje te notowane na giełdzie są już od ponad 40 lat i w tym czasie zyskały ponad 320000%, a w całej swojej historii największa korekta wyniosła 67% - trwała ona zaledwie 1 rok. Przy tym ważne, że wszystkie większe korekty zostały relatywnie szybko odrobione. Warto jeszcze dodać, że liczba tych większych korekt (przekraczające 20%) w ciągu ponad 40 letniej historii giełdowej spółki, można policzyć na palcach - było ich zaledwie osiem (ostatnia w 2008 roku)! Gdyby to było mało dochodzi jeszcze cokwartalna wypłaty dywidendy! 

Wygląda na to, że jest to najlepsza akcja na inwestycję długoterminową, wszystkie korekty przekraczające 10% należy brać w ciemno. Kwartalna wypłata dywidendy daje cash flow, które można śmiało ponownie reinwestować. 

Co Wy uważacie o tej spółce? Znacie może inne akcje, które podobnie do tej, są na giełdzie już min. 20 lat i ich korekty nie trwały dłużej niż dwa lata?

12 komentarzy:

 1. Myślałem, że łatwo znajdę podobne spółki jednak trudniej niż myślałem, bo takie Microsoft spadł i przez blisko 10 lat chodził w trendzie bocznym, albo Amazon - spadł i długo potrzebował na odrobienie spadków to samo Google. Najlepsze jakie ja znalazłem to Starbucks i Berkshire Hathaway (ale ona nie wypłaca dywidendy).

  OdpowiedzUsuń
 2. To jak inwestycja w piekarnię. Zaspokajają podstawowe potrzeby ludzkości tytoń i alkohol, raczej prędko nie wyjdą niestety z użycia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel,czy Ker nie powinien wypaść z portfela? Wybite wsparcie na dużym wolumenie.
  A może powinien wejść CDR?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo moim poziomem obronnym była cena 60 zł, jednak z czasem kurs ubił te 66,5 i ten poziom powinno się przesunąć. Ja postawiłem na klasycznie czyszczenie SL, ryzykuję w ten sposób więcej ale i tak gdybym teraz był w błędzie i wyrzucił po przebiciu wtorkowej świecy dla całości portfela będzie to strata ok 1,5% a to nie będzie jakoś mocno odczuwalne. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jeśli kolejne sesje będą dalej handlować niedźwiedzie wyrzucę wcześniej...

   Usuń
  2. CDR dla mnie jeszcze za wcześnie

   Usuń
 4. Patrząc na niektóre jednostki w sytuacjach skrajnych, to tytoń i alkohol to nawet ważniejsze dobra niż jedzenie :) A tak serio, faktycznie spółka w długim horyzoncie prezentuje się świetnie - bezpieczna i zyskowna.
  Chociaż i tak wolałbym zainwestować w Apple w połowie lat 80 nawet pomimo licznych korekt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Applu miałbyś mniejszy zysk i przez większe korekty więcej nerwów ;)

   Usuń
 5. Spółka opisana w poście jest warta uwagi, dynamicznie rozwija się. Sprzedaż alkoholu i tytoni przynosi duże zyski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę duży spadek na Altrii, do 66.94$. Czas na wejście długoterminowe?

  OdpowiedzUsuń
 7. Spadek prawie 10% spowodowany przez decyzję agencji rządowej ds. jedzenia i używek, o rozpoczęciu prac nad zmniejszeniem udziału nikotyny w papierosach do poziomu "nieuzależniającego".
  Źródło: http://www.barrons.com/articles/why-altria-is-tanking-1501254103

  OdpowiedzUsuń
 8. Spółka dołączyła w piątek do portfela pasywnego długoterminowego, znaczy tu mnie kurs w kolejnych miesiącach nie interesuje. Odnośnie wiadomości fundamentalnej - w przeszłości mieliśmy dużo podobnych informacji (tak na szybko do głowy wpada mi teraz "akcja" obrzydzających zdjęć na opakowaniach papierosów). Więcej na temat mojego długoterminowego pasywnego portfela akcji tu: http://at-trader.blogspot.com/2017/04/kup-i-trzymaj.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portfel z powyższego linka został zlikwidowany i przeniesiony do nowego konta, teraz można prześledzić jego historię w zakładce "Portfel Inwestycyjny" http://at-trader.blogspot.com/p/portfel-inwestycyjny.html

   Usuń