Translate my BLOG

niedziela, 4 czerwca 2017

Altria Group (MO)

Najlepsza spółka świata?
02.06.2017 - 75,12 (USD)

Rozmawiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym traderem z Niemiec odnośnie długoterminowych inwestycji w akcje na całym świecie. W rozmowie padło dużo ciekawych spółek i w tym jedna, która jest dobrym kandydatem na tytuł "Najlepszej Akcji Świata". Otóż mowa o notowanej na amerykańskiej giełdzie spółce Altria  - główna działalność spółki to sprzedaż tytoniu oraz alkoholu. Akcje te notowane na giełdzie są już od ponad 40 lat i w tym czasie zyskały ponad 320000%, a w całej swojej historii największa korekta wyniosła 67% - trwała ona zaledwie 1 rok. Przy tym ważne, że wszystkie większe korekty zostały relatywnie szybko odrobione. Warto jeszcze dodać, że liczba tych większych korekt (przekraczające 20%) w ciągu ponad 40 letniej historii giełdowej spółki, można policzyć na palcach - było ich zaledwie osiem (ostatnia w 2008 roku)! Gdyby to było mało dochodzi jeszcze cokwartalna wypłaty dywidendy! 

Wygląda na to, że jest to najlepsza akcja na inwestycję długoterminową, wszystkie korekty przekraczające 10% należy brać w ciemno. Kwartalna wypłata dywidendy daje cash flow, które można śmiało ponownie reinwestować. 

Co Wy uważacie o tej spółce? Znacie może inne akcje, które podobnie do tej, są na giełdzie już min. 20 lat i ich korekty nie trwały dłużej niż dwa lata?

14 komentarzy:

 1. Myślałem, że łatwo znajdę podobne spółki jednak trudniej niż myślałem, bo takie Microsoft spadł i przez blisko 10 lat chodził w trendzie bocznym, albo Amazon - spadł i długo potrzebował na odrobienie spadków to samo Google. Najlepsze jakie ja znalazłem to Starbucks i Berkshire Hathaway (ale ona nie wypłaca dywidendy).

  OdpowiedzUsuń
 2. To jak inwestycja w piekarnię. Zaspokajają podstawowe potrzeby ludzkości tytoń i alkohol, raczej prędko nie wyjdą niestety z użycia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel,czy Ker nie powinien wypaść z portfela? Wybite wsparcie na dużym wolumenie.
  A może powinien wejść CDR?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo moim poziomem obronnym była cena 60 zł, jednak z czasem kurs ubił te 66,5 i ten poziom powinno się przesunąć. Ja postawiłem na klasycznie czyszczenie SL, ryzykuję w ten sposób więcej ale i tak gdybym teraz był w błędzie i wyrzucił po przebiciu wtorkowej świecy dla całości portfela będzie to strata ok 1,5% a to nie będzie jakoś mocno odczuwalne. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jeśli kolejne sesje będą dalej handlować niedźwiedzie wyrzucę wcześniej...

   Usuń
  2. CDR dla mnie jeszcze za wcześnie

   Usuń
 4. Patrząc na niektóre jednostki w sytuacjach skrajnych, to tytoń i alkohol to nawet ważniejsze dobra niż jedzenie :) A tak serio, faktycznie spółka w długim horyzoncie prezentuje się świetnie - bezpieczna i zyskowna.
  Chociaż i tak wolałbym zainwestować w Apple w połowie lat 80 nawet pomimo licznych korekt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Applu miałbyś mniejszy zysk i przez większe korekty więcej nerwów ;)

   Usuń
 5. Spółka opisana w poście jest warta uwagi, dynamicznie rozwija się. Sprzedaż alkoholu i tytoni przynosi duże zyski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę duży spadek na Altrii, do 66.94$. Czas na wejście długoterminowe?

  OdpowiedzUsuń
 7. Spadek prawie 10% spowodowany przez decyzję agencji rządowej ds. jedzenia i używek, o rozpoczęciu prac nad zmniejszeniem udziału nikotyny w papierosach do poziomu "nieuzależniającego".
  Źródło: http://www.barrons.com/articles/why-altria-is-tanking-1501254103

  OdpowiedzUsuń
 8. Spółka dołączyła w piątek do portfela pasywnego długoterminowego, znaczy tu mnie kurs w kolejnych miesiącach nie interesuje. Odnośnie wiadomości fundamentalnej - w przeszłości mieliśmy dużo podobnych informacji (tak na szybko do głowy wpada mi teraz "akcja" obrzydzających zdjęć na opakowaniach papierosów). Więcej na temat mojego długoterminowego pasywnego portfela akcji tu: http://at-trader.blogspot.com/2017/04/kup-i-trzymaj.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portfel z powyższego linka został zlikwidowany i przeniesiony do nowego konta, teraz można prześledzić jego historię w zakładce "Portfel Inwestycyjny" http://at-trader.blogspot.com/p/portfel-inwestycyjny.html

   Usuń
 9. Cześć! Co dziś sądzisz o Altrii? Widzę ją wciąż w Twoim portfelu BSW - w momencie dodawania posta rzeczywiście wyglądała świetnie. Ale od 2017/18 jest w trendzie spadkowym, przy koronapanice zachowała się gorzej niż szeroki rynek, a teraz nie widać na niej odreagowania mimo odbicia na SPX. Ale dzięki temu na teraz wysoką dywidendę.
  Buduję obecnie długoterminowy portfel spółek dywidendowych. Myślisz, że byłaby do niego dobrym zakupem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest nadal u mnie w portfelu, po Wirecard (którą niedługo zamierzam sprzedać) jest najmniejszą pozycją w portfelu i mimo tego przynosi największe cashflow - w samej dywidendzie zwróciła mi kilkanaście procent zainwestowanej w niej kwoty. Jest to inwestycja dywidendowa i na chwilę obecną, tak długo jak jest utrzymywana tak długo nie zamierzam ją sprzedawać.
   Czy to teraz dobry moment do kupowania? Na pewno lepszy niż kiedy ja kupowałem, ale czy przyjdzie jeszcze lepszy moment - nie wiem. W ujęciu trzy letnim mamy trend spadkowy i na razie należy założyć, że będzie utrzymywany - dopiero wybicie powyżej 45 $ może dać nadzieję na powrót do długookresowego trendu wzrostowego.

   Usuń