Translate my BLOG

niedziela, 15 września 2013

Rozpędzone bycze spółki - podsumowanie sierpnia 2013


Kolejny miesiąc za nami więc pora na odświeżenie stanu portfela - tym razem z małym opóźnieniem (dane ale są oczywiście wyrównane, tzn. pochodzą z ostatniego dnia minionego miesiąca).

W sierpniu portfel zyskał 13,86% przy tym szeroki rynek wzrósł o 5,15%. Oznacza to, że portfel nadal odnotowuje stabilne wzrosty, dzięki czemu całkowita stopa zwrotu od początku jego założenia wynosi 74,31% w tym samym czasie benchmark (WIG) zyskał 29,17%. 


W zeszłym miesiącu obiecałem, że przygotuję dane dotyczące stóp zwrotu z portfela na tle rynku - dokładniejsze statystyki z poszczególnych miesięcy przedstawiają się następująco:

 

Kolumny są opisane, ale gdyby były jakieś pytania odnośnie interpretacji bądź czegokolwiek innego - śmiało pytać w komentarzach, postaram się na wszystkie dokładnie odpowiedzieć ;).

Gdyby przenieść powyższe dane na wykres, całość wyglądałaby następująco:Wykres bardzo dobrze obrazuje siłę portfela na tle rynku - do tej pory tylko w pięciu (z dwudziestu) miesiącach stopa zwrotu była niższa niż stopa zwrotu z rynku (przy tym w dwóch miesiącach ta różnica była taka mała, że na wykresie tego nawet nie widać - widać za to w tabeli). Dodatkowo bardzo pozytywną wiadomością jest całkowita różnica wartości stóp zwrotu Portfela do WIG'u - jest ona już tak wysoka, że przekracza nawet całkowitą stopę zwrotu z rynku.

Po za powyższymi danymi obiecałem również, że w tej aktualizacji przedstawię swoją listę obserwowanych spółek z których wybieram kandydatów do portfela. Muszę ale dodać, że lista ta jest bardzo dynamiczna i spółki które znajdują się na jej samym końcu często wypadają i zostają zastąpione innymi. W chwili obecnej moja lista wygląda następująco:


Przechodząc dalej do portfela, w sierpniu byłem wyjątkowo aktywny na rynku - w sumie dokonałem siedem transakcji: sprzedaż spółek Zamet (zysk 4,1% + dywidenda), Wawel (zysk 38,16% + dywidenda) oraz Eurocash (zysk 7,17% + dywidenda) oraz kupno akcji CCC, Duon, Integerpl oraz Kania. Wszystkie te zmiany na bieżąco dodawałem do komentarzy z poprzedniej aktualizacji portfela (do prześledzenia w poście:"Bycze spółki po rekordowych miesiącach (podsumowanie miesięcy czerwiec - lipiec)").

Na wykresie zamknięte pozycje przedstawiają się następująco:

Eurocash 02.09.2013 - 52

Miesiąc temu obserwowaliśmy jeszcze jak kształtował się trójkąt zwyżkujący, którego wybicie powinno zapowiedzieć ruch kursu o kilkanaście procent. Początkowo cena naruszyła górne ograniczenie trójkąta, jednak wybicie było małą świecą bez potwierdzenia w wolumenie. Takie wybicie powinno zawsze zapalić czerwoną lampeczkę u posiadacza, gdyż może być to potwierdzenie nieudanej próby wyjścia po za ograniczenia trójkąta, co oznacza że cen prawdopodobnie odwróci swój ruch. Przyznam też, że to wybicie troszkę mnie niepokoiło jednak nie interweniowałem (co później okazało się błędem). Przesunąłem za to zlecenie obronne (poniżej ostatniego dołka oraz dolnego ograniczenia trójkąta), które zostało później aktywowane. W wyniku tego pozycję zamknąłem z ponad 7% zyskiem + jako mały bonus 1,54% dywidendy. Całościowo prowadzenie tej pozycji oceniam na średnio udane, gdyż od szczytu (w trakcie posiadania waloru) oddałem prawie 20%. Sytuacja długoterminowa mimo ostatniej silnej przeceny jest moim zdaniem nadal pozytywna - więcej na ten temat w poście z 28 sierpnia: "Eurocash (EUR) - analiza techniczna".


Zamet 30.08.2013 - 3,65

Kolejną spółkę, którą sprzedałem w zeszłym miesiącu jest Zamet. Zarządzanie tą pozycją w przeciwieństwie do tej poprzedniej (EUR) oceniam na bardzo udaną. Zlecenie obronne przesuwałem wraz z wyższymi dołkami, aż do momentu gdy po korekcie kurs przez miesiąc szedł bokiem. W teorii im dłuższa konsolidacja (wąska konsolidacja) tym silniejsze wybicie - w naszym przypadku dokładnie tak było. Jednak dwa dni po wybiciu cena spółki osiągając nowy szczyt szybko zaczęła zawracać, kształtując pro-spadkową formację "spadającej gwiazdy". Był to dla mnie sygnał sprzedaży, który udało mi się bardzo dobrze zrealizować - już na kolejnych sesjach cena spółki spadła o kilkanaście procent. Obecnie kurs utrzymuje się powyżej dwóch kluczowych wsparć - 3,5 oraz 3,3, które w jednym przypadku naruszył cieniem a w drugim tylko korpusem świecy. Wsparcia te opisywałem też wcześniej w ostatniej aktualizacji portfela oraz krótko w poście z analizy technicznej spółki Police - wszystko można tam prześledzić ;).


Wawel 30.09.2013 - 999,9

Ostatnią sprzedaną w minionym miesiącu spółką jest akcja Wawel. W trakcie prowadzenia tej pozycji można powiedzieć, że wykazałem się niezłą cierpliwością, gdyż po kupnie spółka przez ponad trzy miesiące poruszała się w stosunkowo wąskim obszarze konsolidacyjnym, które (zgodnie z teorią) dało później "kopa" do wystrzału kursu w okolice 1000 zł. Spółkę udało mi się sprzedać na dziennym szczycie po 1050 zł, co zaksięgowało razem z dywidendą prawie 40% zysk.  Mimo, że się jej pozbyłem akcja ta jest na liście obserwowanych bardzo wysoko w rankingu - uważam, że okolice ceny 1000 zł to nie historyczny szczyt szczytów. Ewentualne wejście na chwilę obecną widziałbym w okolicach 920 - 850 zł.


Przechodząc dalej do spółek które obecnie przebywają w portfelu ich sytuacja techniczna przedstawia się następująco:

Kania 30.08.2013 - 3,67

Pierwszą z nich jest spółka Kania. Moment wejścia był czysto techniczny i okazał się wyjątkowo udany - zakup po zamknięciu świecy powyżej wcześniejszego szczytu. Przyznam, że mimo bardzo ładnych silnych wzrostów zbyt komfortowo się z nią nie czuję, gdyż takie silne wybicia zwykle kończą się równie szybkim powrotem ceny, bądź bardzo dynamiczną korektą. Dlatego pozycję trzeba pilnować dokładniej i będę zarządzał nią podobnie jak to robiłem w innej spółce wcześniej (Aplisens - można zobaczyć w aktualizacji portfela z lutego 2013). Stop Loss'a przesuwać będę wraz z rosnącym zyskiem poniżej połowy silnych byczych świec z poprzedniej sesji lub w przypadku słabszych świec poniżej ich minimów.


Duon 30.08.2013 - 1,4

Drugą nową spółką w portfelu jest akcja Duon. Na wejście zdecydowałem się jeszcze w trakcie sesji, po przebiciu krótkiej linii trendu korekcyjnego z zleceniem obronnym poniżej dłuższej linii trendu. Przebicie wcześniejszych szczytów powinno podobnie wpłynąć na cenę jak w przypadku spółki Kania, jednak tutaj walka pomiędzy popytem a podażą jest bardziej wyrównana, co troszkę ułatwia zarządzanie pozycją. Zlecenie obronne można połączyć z tzw. zmianą biegunów oraz tą długą (zieloną) linią trendu.


Integerpl 30.08.2013 - 287

Następne nowo nabyte akcje to Integerpl. Spółka zagościła teraz drugi raz w portfelu (wcześniejsza pozycja przyniosła 11,5% zysku). Na kupno zdecydowałem się po ukształtowaniu się tzw. formacji "młota", która w kolejnych sesjach powinna zmusić kurs do powrotu do wzrostów. W naszym przypadku okazało się jednak, że formacja ta krótki czas później została zanegowana. Mimo tego całokształt spółki wygląda nadal pozytywnie. W dłuższym terminie spodziewałbym się wzrostów do okolic co najmniej 500 zł.


CCC 02.09.2013 - 102,2

Kolejnymi nowymi akcjami są akcje CCC. W jej przypadku z zakupem może się troszeczkę pośpieszyłem, gdyż lepsze wejście byłoby na linii trendu (początkowo tak też planowałem), ale po zaobserwowaniu długiego dolnego cienia postanowiłem wejść wcześniej. W wyniku tego wejście to nie można ocenić na optymalne, ale mimo tego uważam je za udane. Najważniejszym i zarazem najbliższym oporem jest ostatni szczyt (110 zł) a wsparciem naturalnie ostatni dołek w połączeniu z linią trendu.


Amica 30.08.2013 - 93,5

Ostatnimi akcjami w portfelu są akcje które posiadam już dosyć długo. Dzięki temu załapałem się na bonus w formie 6,17% dywidendy. Oznacza to, że do całkowitej stopy zwrotu doliczona zostanie ta wartość (w podsumowaniu z stóp zwrotu z akcji dywidendę nie biorę pod uwagę, zapisuję ją tylko do portfela). W przypadku tej pozycji ciekawe jest to, że udało mi się wyjątkowo dokładnie wyznaczyć poziom na którym zaobserwujemy korektę - na zamknięciu 26 sierpnia wystawiłem ją na sprzedaż. Niestety ale nie odnalazła się osoba, która byłaby chętna do odkupienia waloru, co oznacza że musiałem wziąć udział w korekcie. Całościowo również kondycję tej spółki oceniam nadal pozytywnie, dlatego postaram się potrzymać spółkę tak, aby przyniosła jeszcze więcej procent.


Podsumowując wszystkie pozycje, tabela z przeprowadzonych transakcji na koniec sierpnia wyglądała następująco:


Przypomnę, że akcje wytłuszczoną czcionką to już sprzedane spółki. Pozostałe (31 - 35) to otwarte pozycje. W sierpniu portfel odnotował nową miesięczną rekordową stopę zwrotu równą 13,86%. Całościowo wszystkie przyczyniły się do wzrostu wartości portfela o ponad 74%, a w tym samym czasie konkurent (WIG) zyskał prawie 30%.


-DOPISEK-

Zauważyłem, że po ostatnim miesiącu nie podsumowałem transakcję na Lotosie - musiałem ją przeoczyć. Zmiany na bieżąco dodawałem w komentarzach i tam też jest notka o jej sprzedaży ("Bycze spółki po maju"). Dlatego dzisiaj krótko w dopisku przedstawię przebieg tej transakcji. Z góry przepraszam o jej wcześniejsze przypadkowe pominięcie:

Lotos 13.09.2013 - 36,5

Z dzisiejszej perspektywy wejście oraz wyjście okazały się bardzo udane. Początkowo planowałem ją trzymać dłużej ale w obawie przed pro-spadkową formacją "głowy z ramionami" postanowiłem pozbyć się spółki w okolicach szczytów z lewego ramienia. Kupno jak i sprzedaż wypadły na niemalże dołku oraz szczycie, co przyznam zdarza mi się wyjątkowo rzadko. Obecnie kurs realizuje potencjalny zasięg wybicia z formacji, co oznacza że spadki mogą się jeszcze pogłębić.

83 komentarze:

 1. Na początku moje gratulacje, powiem jedno Twój blog jest jednym z niewielu, które czytam. Dzięki temu troszkę podszkoliłem się z AT i chciałbym jeszcze bardziej zrozumieć AT. Danielu nie myśłałeś wydać jakiegoś poradnika AT?? Mam kilka pytań mam nadzieje, że ucylisz rąbka tajemnicy.
  1) Jak grać AT w momentach silnych korekt czy też bessy?
  2) czy da rade zarabiać gdy cały rynek tanieje?
  3) Widziałem na Twoim blogu, że kilkakrotnie trafiałeś niemalże opytmalnie ze sprzedaża na górce, albo zakup na dołku, jak przewidujesz zasięg korkekty?
  4) Czy na AT da się grać krótkoterminowo? Jak to robić?

  Z góry dziękuje za choćby niewielkie porady:)

  Szkoda, że jesteś mocno pochłonięty innymi tematami, gdyż blog pierwsza klasa i chce się go czytać:)

  Pozdrawiam
  Cruz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Jeśli chodzi o poradniki at - w niedalekiej przyszłości planuję dodać na blogu w formie pdf'a pliki do ściągnięcia. Pliki te będą dostępne po uiszczeniu opłaty do jednorazowego ściągnięcia (zabezpieczone hasłem - po zapłacie podaję hasło). Blog będę oczywiście nadal tak prowadził jak do tej pory. Wszystko dlatego, żeby jakoś zrekompensować czas jaki poświęcam pisaniu na blogu.

   Odpowiadając na pytania:
   1) Jak grać AT w momentach silnych korekt czy też bessy?
   w okresach silnych korekt jak też bessy grać po prostu z trendem i zarabiać na spadkach, albo jeżeli dot. to akcji w których nie mamy możliwości zarabiania na spadkach wyszukać spółki ujemnie skorelowane z rynkiem :)

   2) czy da rade zarabiać gdy cały rynek tanieje?
   oczywiście, że się da, przykład jest choćby portfel "byki" - maj 2012 rynek spadł 6,55% portfel zyskał 1,67%; styczeń 2013 rynek spadł 1,36% a portfel zyskał 7,49%; kwiecień 2013 rynek spadł 2,6% a portfel zyskał 3,66% itd. - wszystko można prześledzić w historii

   3) Widziałem na Twoim blogu, że kilkakrotnie trafiałeś niemalże opytmalnie ze sprzedaża na górce, albo zakup na dołku, jak przewidujesz zasięg korkekty?
   w swoich analizach najwięcej posługuję się analizą klasyczną, staram się grać po wsparciach i oporach wyznaczone za pomocą wcześniejszych ekstremów cenowych lub przy pomocy linii trendu, a zakup/sprzedaż na dołku/górce nie jest regułą, powiedziałbym że bardziej szczęście, najważniejsze jest zarządzanie pozycją, nie moment wejścia

   4) Czy na AT da się grać krótkoterminowo? Jak to robić?
   at w przeciwieństwie do af (analizie fundamentalnej) bardziej służy grze krótkoterminowej, jeśli chodzi o daytrading na akcjach - trzeba wybrać spółki bardzo płynne (np. z wig20) i analizować wykresy poniżej wykresu dziennego (H1, M30, M15 itd.)

   Usuń
  2. Daniel z niecierpliwością czekam na ten poradnik AT :)

   Usuń
  3. Na chwilę obecną wychodzi na to, że poradniki te pojawią się dopiero na początku nowego roku...

   Usuń
 2. Dzieki. Oczywiscie bede zagladal codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odnośnie Kanii, bó również mam te akcje w swoim portfelu uważam, że będzie podbitka pod 4 zł potem korekcina do wsparca na 3,68 bodajże;), ale to tylko takie moje przypuszczenia co Ty na to?

  Cruz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem możliwe, gdyby ale akcje doszły do 4 zł to ja bym na pewno nie dopuścił do tego, żeby wziąć udział w tej ponad 8% korekcie. Ponieważ wybicie było dosyć dynamiczne, ja przy najbliższym większym zjeździe (nie dopuszczając do spadku już wypracowanego zysku o nie więcej niż 3%-4%) akcje sprzedam.

   Usuń
 4. Daniel co myślisz o Pelionie? Kurs lekko się wybił na północ ale dużej siły ten ruch nie ma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejść można, SL poniżej 83 zł byłoby nawet całkiem dobrym wejściem (dobry stosunek r:r)

   Usuń
 5. Witaj. Masz bardzo dobre spółki w obserwacji:)
  Z pierwszych 10 pozycji ja w portfelu mam 7 /SIC !!!!/
  A z całości 25 spółek które wskazałeś u mnie w portfelu jest 10 oraz kolejne 2 które również Ty masz w portfelu.

  Jak widzę mamy podobną filozofię inwestowania... szukamy mocnych spółek :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj uzupełniłem portfel o ASBIS po 6,6.
  Po za tym, jeżeli dzisiaj nie będziemy mieli na DUONie "młotka" możliwe, że się jej pozbędę.
  Jeszcze do obserwowanych doszedł GETIN.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj,
  Myślisz, że to dobra pora na zakup MCI?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że lepiej poczekać na potwierdzenie powrotu do wzrostów, no chyba że ktoś lubi łapać "spadające noże"...

   Usuń
 8. Witam

  Jaką ma Pan opinię co do sytuacji na GPW w najbliższych dniach?

  OdpowiedzUsuń
 9. http://at-trader.blogspot.com/2012/01/wig-analiza-techniczna.html opisałem sytuację techniczną rynku - ona jest oczywiście nadal aktualna, w komentarzach dodałem też krótki "update"

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.

  Co Pan powie na sytuacje z CCC, zakupiłem akcje po 102 a SL ustawilem na 92 i zastanawiam sie czy nie przesunac SL nizej i oczekiwać poprawy lub zostawic i zaakceptowac strate jezeli SL siegnie 92 :/

  OdpowiedzUsuń
 11. Uuuu, dzisiaj ciekawa sesja... myślę, że trochę przereagowali...
  Portfel w jeden dzień stracił ponad 6% (stan godz. 15:30). Stop wypuścił Duon oraz Kanie, reszta trzyma się dalej w portfelu.
  Najciekawiej zachowała się spółka, którą dzisiaj nabyłem - ASBIS (wyżej info o zakupie): spadek o prawie 10% i powrót do ceny otwarcia, jest potwierdzenie przereagowania.

  Co do CCC, myślę że zejście do dolnych widełek również było dzisiaj silnym przereagowaniem, najważniejsza będzie cena zamknięcia, jeżeli wypadnie w okolicach 95 lub wyżej to również spodziewałbym się powrotu do trendu wzrostowego na tej spółce. Zamknięcie poniżej 95 będzie sygnałem ostrzegawczym (ale nie sprzedaży), a zamknięcie na dolnych widełkach zdecyodwanie sygnałem sprzedaży. Ja tam gram pozycyjnie i analizuję spółkę do dłuższego horyzontu czasowego (kilka tygodni/miesięcy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ASBIS dzisiaj 2% w górę : ) jak na dzisiejszą sesję można wręcz powiedzieć, że wynik niesamowity : )

   Usuń
 12. Sesja dzisiaj bardzo krwawa, masowa wyprzedaż. Myślisz, że te spadki to wybitne przereagowanie na wieści o OFE i w dłuższej perspektywie rynek się odbije? Co ze spółkami, w których OFE mają po kilkanaście % akcji?

  OdpowiedzUsuń
 13. Witaj,
  Zdaję sobie sprawę, że po dzisiejszym dniu będziesz miał sporo do roboty, ale chciałbym cię zapytać, co sądzisz o ECH. Odbił się on od ważnego oporu na poziomie 6zł i zamknął się dzisiaj także powyżej 6,20zł. Myślisz, że to odbicie może być zachętą dla kupujących, czy jednak sądzisz, że dalej będzie spadało?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat wykres ECHO mi się za bardzo nie podoba - przebiliśmy wsparcie i zamknęliśmy poniżej tego wsparcia...

   Usuń
 14. Tak jak podejrzewałem - dzisiaj rynek trochę przereagował...
  CCC zamknął przy 100 zł, a ASBIS nawet zyskał i to ponad 2% :)

  Po zamknięciu dzienna stopa zwrotu z portfela też się poprawiła :) Myślę, że to potwierdza że mieliśmy panikę i grę emocjami, zwykłe przereagowanie. Poziom 45000 pkt. na WIGu o którym pisałem wcześniej też wypełnił książkowo rolę wsparcia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wawel dzisiaj był w Twoim obszarze zakupów, ja wziąłem po 920 zł tak jak pisałeś, też kupiłeś?

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak tam Amica? Stop zadziałał czy śledziłeś notowania z palcem nad klawiaturą? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy:
   Widziałem, że Wawel spadł ale nie kupowałem.

   Jason:
   Nie śledzę na bieżąco notowania, zlecenia obronne pilnują pozycje. Zaglądam "od czasu do czasu". Gram przeważnie pozycyjnie, tzn. analizuję największe korekty od rozpoczęcia wzrostów i swoje zlecenie zabezpieczające dostosowuję do wcześniejszych głębszych spadków, tak aby jak najdłużej uczestniczyć w trendzie - gra pozycyjna (np. AMICA, WAWEL, CCC).

   Gra szybka - wyszukuję spółki, które po przebiciu danego poziomu powinny stosunkowo szybko wzrosnąć i w przypadku takiego wybicia zlecenie obronne przesuwam ciasno wraz z rosnącym zyskiem (np. DUON, KANIA).

   Dzisiaj w portfelu zaszły w sumie try zmiany: sprzedaż spółek DUON (strata ponad 1,6%) i KANIA (zysk ponad 20%), po za tym kupiłem dzisiaj ASBIS - o wszystkich zmianach na bieżąco pisałem tu w komentarzach (można prześledzić wyżej). Reszta spółek bez zmian (w portfelu nadal są AMICA, INTEGERPL, CCC oraz nowa ASBIS).

   Usuń
 17. Myślę, że panika dzisiaj pokazała jakie spółki warto trzymać a jakich się pozbywać - wszystkie które po tych silnych spadkach z powrotem wróciły z pewnością warto posiadać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. A jutro korekta spadków i 2-3% wzrosty :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawy jestem ile osób kopiuje te zagrania, ja przyznam że już z trzy razy skopiowałem :P chociaż wiem, że autor zachęca do samodzielnego podejmowania decyzji, czasem lepiej iść na łatwiznę :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Po dzisiejszej sesji Duon ponownie wygląda atrakcyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Na zamknięciu kupiłem CdProjekt, po 12,94 zł.

  OdpowiedzUsuń
 22. a ja kupie jutro na otwarciu :P

  OdpowiedzUsuń
 23. a ja kupiłem dzisiaj za 12,8 :D cdr

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, czy PKO BP warto sprzedać w ostatnim dniu bez dywidendy, czy poczekać na odcięcie i nabyć prawo do dywidendy?
  Nie wiem, co wybrać :) Dzięki za wszelkie opinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę za Ciebie podjąć decyzję - musisz to zrobić sam. Zależne to jest od Twojego poziomu wejścia, oczekiwanej stopy zwrotu, od stosunku ryzyka do dochodu, od okresu inwestycji, od zaangażowanego kapitału itd.
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 25. Witam,

  Przyglądasz się może Eurocash? Jeśli tak, jakie spostrzeżenia?

  Pozdrawiam,
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eurocash mam ciągle na oku, trzymam się swojej analizy z 28.08.13 (http://at-trader.blogspot.com/2012/03/eurocash-eur-analiza-techniczna.html).
   Z drugiej strony cena niemalże idealnie odbiła od linii trendu (tej po dołkach wcześniejszych 47% korekt) i dlatego ostatni dołek w połączeniu z tą linią będzie tworzył silny poziom obronny. Pierwsze potwierdzenie możliwego zakończenia tych spadków widziałbym po pokonaniu 53 zł.
   Ja dalej będę czekał na zejście do poziomów opisanych w analizie z końca sierpnia, ewentualnie zagoszczę po wyraźnych sygnałach zakończenia tych spadków.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź. Podziwiam profesjonalizm i gratuluję zysków! Obyś nigdy nie stracił chęci do prowadzenia tego bloga. Troszkę idę śladem Twoich zakupów, bo jak sam zaczynałem zajarany na początku szybkimi zyskami namówiłem rodzinę do inwestycji i się nie udało... no nic, życzę wszystkiego zielonego na giełdzie!

   Usuń
 26. Witaj,
  Co sądzisz o Neuce?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko: po przebiciu 210 zł Neuca powinna kontynuować swoje wzrosty. Przy tym najważniejszy poziom wsparcia znajduje się na poziomie 180 zł ;)

   Usuń
  2. Witaj Danielu,może krótko o CDR,
   moim zdaniem jesteśmy po małej korekcie w biegu i jedziemy dalej...
   co o tym sądzisz ?, na spadku mniesze obroty niż na wzrostach...:-)

   Usuń
  3. Uważam tak samo - przy tym ważne wsparcie mamy w okolicach tzw. zmiany biegunów (12,6) oraz na linii trendu.
   Zlecenia profitujące jeszcze dokładnie nie wiem gdzie ustawić - albo bezpiecznie blisko (14,9) albo w okolicach 20 zł...

   Usuń
 27. Nadchodzące dni mogą być bardzo zmienne na rynkach - po za dzisiejszym wieczornym posiedzeniu w piątek jest dzień trzech wiedźm...

  OdpowiedzUsuń
 28. Hoho! Od jutra hossa na całego :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Co sądzisz o TVN ? Czy to dobry moment wejścia? Dzięki, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Moim skromnym zdaniem TVN musiałby przebić wcześniejsze szczyty ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Również myślę, że przebicie ostatnich szczytów (14,2) było by dobrym sygnałem na kontynuację wzrostów (najlepiej po zamknięciu świecy powyżej tego poziomu).

  OdpowiedzUsuń
 32. Jaki program (najlepiej darmowy) polecacie do analizy technicznej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest kilka ciekawych programów: ja korzystam z AmiBroker'a (również dostępny za darmo), darmowe są jeszcze mnz. Fibotrader, Ispaq, MetaTrader (tu forex) i pewnie jeszcze kilka więcej ale na innych nie miałem okazji pracować.

   Usuń
  2. AmiBroker jest darmowy ? Caly czas bylem przekonany ze jest platny..

   Usuń
 33. Tak, ja mam.
  Jedyna różnica pomiędzy darmową a płatną wersją to chyba, że nie zapamiętuje zmian na wykresie (po włączeniu i wyłączeniu trzeba na nowo nanieść swoje kreski) oraz dane trzeba na bieżąco (tzn. po sesji) załadować do programu by mieć dostęp do aktualnych kursów (np. z bossa.pl).

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, a co sądzisz o vistuli? :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Dla mnie ona za szybko urosła, ja wolę akcje bardziej stabilne ;)

  OdpowiedzUsuń
 36. Pozdrawiam. Jak wygląda brs ,czy ruszył na 0.64 ? Ego

  OdpowiedzUsuń
 37. Myślę, że BRS w ujęciu średnioterminowym wygląda całkiem dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Daniel tym razem nie będę pytał o spółki lecz obronę przed zbyt dużymi spadkami. Jeżeli inwestuje w spółkę z ograniczoną płynnością mam problem ze zleceniem stop. W przypadku silnego ruchu moje zlecenie stop limit może nie zostać zrealizowane w całości bądź wcale a kurs dalej bezie spadał. Natomiast stop pkc może spowodować że wychodząc z rynku wyczyszczę cały arkusz i oddam akcje za grosze. Kiedyś pisałeś że zlecenia stop dajesz wówczas z realizacją na zamknięcie. Problem z tego typu zleceniami że zlecenie ważne na zamknięcie jest ważne tylko na najbliższe zamknięcie co skutkowałoby koniecznością powtarzania zlecenia stop przed każdą sesją. Znasz może rozwiązanie tego impasu?

  OdpowiedzUsuń
 39. Danielu małą prośbę mam. Jak widzisz ABC DATA?? Dzięki

  Cruz

  OdpowiedzUsuń
 40. Hej Daniel,

  Graty za Kanie!
  Zauważyłem, że Duon wyleciał z Twojego portfela (bądź powinien wylecieć). Jak to widzisz co się stało?

  Blaszka

  OdpowiedzUsuń
 41. Dziękuję :)
  Kanie już sprzedałem Duon też (5.09 komentarz z inf o ich pozbyciu).

  ABC Data - najważniejsze wsparcia tworzą chwilowo ostatnie cienie świec z krótkiego ruchu bocznego, generalnie korekta tam by się teraz przydała, ja bym tam dopiero wchodził po przebiciu nowego szczytu, obecnie zagrożenie, że kurs osiągnął swój szczyt (podwójny (z stycznia 2011)) i może głębiej zejść, dlatego chwilowo spółka jest w "strefie zagrożenia"

  BRS - jak już pisałem wygląda pozytywnie, jednak przygotowałbym się na korektę, 64 w dalszym ruchu jak najbardziej w zasięgu

  OdpowiedzUsuń
 42. Jason
  Generalnie uważam, że w przypadkach spółek słabo płynnych zlecenie obronne powinno się zawsze ustawiać "po każdej cenie".
  Jeżeli nie masz czasu/okazji aktualizować na bieżąco zlecenia obronne z realizacją na zamknięciu to jedynym wyjściem, które mi chwilowo przychodzi na myśl jest zlecenie sprzedaży z limitem aktywacji pkc z szerszym zabezpieczeniem, czyli np. poniżej przedostatniego dołka.

  Ja mogę w każdej chwili interweniować, bo mam internet w telefonie i jeżeli masz taką możliwość to też poleciłbym Tobie takie rozwiązanie - wtedy będziesz mógł odświeżać zlecenia z aktywacją na zamknięciu w dowolnym czasie, na każdej sesji ;).

  OdpowiedzUsuń
 43. Daniel co myślisz o ekoexpot,ładnie sie skorygował

  OdpowiedzUsuń
 44. Jaka miła niespodzianka, cdred skończył konsolidację i wybił, ja już będę szukał bezpiecznego wyjścia, może "pociągnę spółkę" na stopie kroczącym :)

  Co do Ekoexport - ewentualne w miarę bezpieczne wejście widziałbym w okolicach 37 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niespodzianka bardzo miła..., pamiętasz pisałem 17.09 g. 15.02 o korekcie w biegu, doczekaliśmy się małej eksplozji w górę,papier obserwuję codziennie- mój wniosek, jest cholernie silny i będę miał problem kiedy go pościć o w rynek...
   Danielu czy zechciałbyś spojrzeć na MIRBUD dziś przejechał ostatnie szczyty na obrocie i był ładnie wybierany całymi poziomami...
   Pozdrawiam,
   Piotr

   Usuń
 45. Czy jest już za późno, by kupić CDRED? Wskaźniki techniczne krążą w górnych wartościach, więc jak znaleźć najbardziej optymalny moment wejścia przy takiej spółce? Ryzyko głębszej korekty po kupnie zawsze straszy.
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Czy warto się zainteresować monnari?

  OdpowiedzUsuń
 47. Daniel co sadzisz o Qumak? Czyzby wlasnie nastapilo wybicie z konsolidacji? papier fundamentalnie tez dosc mocny..

  OdpowiedzUsuń
 48. Daniel Amica dzisiaj ładnie wybiła, pokusiłbyś się o głębszą analizę Amiki? Byłbym wdzięczny za zaprezentowanie potencjalnego zasięgu ruchu ;)

  OdpowiedzUsuń
 49. Jak wszystko wybiło to oznacza ,że teraz musi nadejśc KOREKTA. Ego

  OdpowiedzUsuń
 50. CDRED - sztuką będzie wyjście przed tą większą korektą, dlatego uważam, że najbezpieczniej było by wychodzić częściowo, lub na stosunkowo ciasnym zleceniu obronnym. Jeżeli chodzi o wskaźniki to w przypadku takich silnych trendach można je odłożyć sobie na bok (przy tych górnych wartościach "krążą" już od ok 10 zł, a spółka mimo tego poszybowała kolejne prawie 50% do góry). Myślę, że w takich przypadkach najlepiej kupować siłę - tzn. kiedy tworzy nowe szczyty. Osobiście uważam, że już troszkę za późno na przyłączenie się do trendu, no ale to co ja uważam rynków nie interesuje, dlatego myślę, że najlepiej siedzieć w środku póki rośnie, a jak zacznie spadać po prostu wychodzić, a do pędzącego pociągu nie wsiadać ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Mirbud - nadzieję na odwrócenie trendu można dostrzec (roczna budowa bazy i wybicie (dzisiaj) powyżej najmłodszego szczytu), sam wolę spółki, które już przez jakiś dłuższy czas są w trendzie (a nie dopiero do niego wchodzą).

  Monnari - dla mnie ewentualne moment wejścia znajdowałby się po zamknięciu świeczki powyżej ostatniego szczytu.

  Qumak - patrząc czysto technicznie wybicie z zasięgiem na ok 14 zł, jednak całościowo wykres do mnie nie przemawia (częsty duże luki, duża zmienność z miesiąca na miesiąc bez widocznej przewagi kupujących lub sprzedających).

  Amica - dzisiejsze wybicie na tej spółce było sygnałem kupna, więc dla wszystkich posiadaczy bardzo pozytywny sygnał, potencjalny zasięg wybicia (do kolejnej korekty) to może okolice 110 zł... w dłuższym terminie oczekuję wzrostów do ok. 130 - 150 zł.

  Co do korekty - myślę że ją już mieliśmy opisałem ją mnz. w poście z 05.09, kolejną widzę w troszeczkę dalszej przyszłości ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 52. napisałeś: "dlatego uważam, że najbezpieczniej było by wychodzić częściowo" - chciałeś napisać "wchodzić"?

  czy MILLENIUM wygląda teraz korzystnie do wejścia?

  OdpowiedzUsuń
 53. Nie, pisałem o strategii wychodzenia, ale ja planuję wyjść "jednorazowo". Co do wchodzenia, to tak jak pisałem: "Osobiście uważam, że już troszkę za późno na przyłączenie się do trendu, no ale to co ja uważam rynków nie interesuje, (...) a do pędzącego pociągu lepiej nie wsiadać".

  Millennium moim zdaniem wygląda średnio - wcześniej mocny wzrost, później mocny spadek, a teraz jakaś stabilizacja, trudno cokolwiek z tego wykresu wywnioskować - lepiej szukać bardziej klarownych sygnałów, np.: Amica, LPP albo Integer ;)

  OdpowiedzUsuń
 54. Okej, dzięki, Daniel :)
  myślę, że na Amice MACDO zaczyna nakreślać sygnał kupna (wskaźnik co 2-3 miesiące przecina "0")

  OdpowiedzUsuń
 55. poprosilbym o Twoja opinie na temat Imprexmetalu. Spolka spodziewa sie dobrych wynikow, fundamenty za nia przemawiaja, a od technicznej strony? po soldinej zwalce papier od maja odbija do gory, co o nim sadzisz?

  OdpowiedzUsuń
 56. Witaj,
  Co sądzisz o Zamecie? Posiadam tą spółkę. Widać zdecydowane wybicie w ostatnich dniach, ale wolumen nie do końca chce to potwierdzić. Myślisz, że to tylko chwilowa zwyżka (choć to już 4 sesja) i spółkę dobrze by było sprzedać, czy to jeszcze nie koniec wzrostów?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 57. Czy mógłbyś oprócz % wzrostu wartości portfela dołączyć również wykres przyrostu kapitału - interesuje mnie samo tempo wzrostów, na wykresie ilustrującym poszczególne transakcje będzie to lepiej widoczne. Sam kapitał mnie nie interesuje - wiem że pieniądze lubią ciszę, złotówki możesz zasłonić ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 58. Impexmetal - wystarczy jedna linia trendu by oszacować jej kondycję techniczną. Linia poprowadzona po szczytach od czerwca 2011 chwilowo nie zachęca do zakupów.

  Zamet - o tej spółce pisałem już kilka razy, opisane opory (3,5 i 3,3) były bardzo dobrymi poziomami zakupu. Perspektywa długoterminowa też wygląda dobrze, ale w zależności od tego na jak długo planowałeś spółkę kupić, gdyż krótkoterminowo można spodziewać się korekty.

  Anonimowy - rozumiem, że chodzi o zyski skumulowane. Wykresu nie będę wstawiał w aktualizacji bo nic on nie wnosi w analizę portfela. Mogę go wstawić tutaj w komentarzu:
  http://zapodaj.net/c76429a3202b6.png.html
  Na osi Y zliczone zyski, na osi X numer transakcji +1 (bo liczy od 0). Mam nadzieję, że to o ten wykres Tobie chodziło.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak o ten wykres mi chodziło dzięki.
   To prawda do analizy portfela dużo nie wnosi, ale pokazuje wpływ poszczególnych transakcji na jego wartość, przy tym dobrze widać jak transakcje stratne wpływają na wycenę portfela ;)
   Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

   Usuń
 59. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 60. Daniel, jak zapatrujesz się na obecne problemy fiskalne USA?
  Czy mogą one namieszać w notowaniach polskich spółek, które znajdują się w silnych trendach wzrostowych? Dzięki, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 61. Oczywiście, że mogą. Patrząc technicznie obecny poziom nawet za tym przemawia. Jednak dużej wagi bym na razie do tego nie przywiązywał.

  Portfel: dzisiaj na otwarciu sprzedałem CdRed po 14,84

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam.

  Kiedy mniej więcej można spodziewać się podsumowania miesiąca i aktualizacji danych z portfela? :)

  OdpowiedzUsuń