Translate my BLOG

niedziela, 8 października 2017

Wawel (WWL)

Drugi kandydat do "Najlepszej Polskiej Spółki"
06.10.2017 - 971


Kontynuując poszukiwania "Najlepszej Polskiej Spółki" drugim kandydatem po LPP jest jedna z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce - Wawel. Data założenia sięga 1898 roku, a na giełdzie notowana jest od 1998 roku osiągając średnioroczne stopy zwrotu bliskie 20%. Największa historyczna korekta miała miejsce już na samym początku zaistnienia spółki na GPW i wyniosła ona 72,2%, która odrobiona została dopiero po 5 latach i 9 miesiącach. Kolejne trudne czasy, spółka przechodziła w okresie światowego kryzysu finansowego w 2007 - 2009 roku tracąc na rynkowej wartości prawie 66%. Obecnie od 2014 roku kurs spółki notuje w szerokim (przekraczającym 40%) trendzie bocznym z lekką tendencją zniżkową. Od 2008 roku (czyli już w trakcie kryzysu finansowego) spółka rozpoczęła regularnie dzielić się swoimi zyskami z akcjonariuszami, nigdy nie zmniejszając wypłatę z roku na rok. Dywidenda wynosi obecnie 1,82%, Payout Ratio 35,2%. W długoterminowym ujęciu czasowym za inwestycją przemawiają fundamenty, w krótszym terminie technika raczej odradza angażowanie się w firmie - jeśli cena spadnie poniżej 800 zł może pojawić się zagrożenie do dalszej fazy przeceny.


  Wawel - spółka, którą bessa nie rusza?

14.10.2011 - 485,5 (układ tygodniowy)

Ostatnie spadki na rynkach spółkę w ogóle nie imponują. Mimo ostatniej 20% przeceny na szerokim rynku walor wzrósł o ponad 12%. Wykres przedstawia 9 letni trend wzrostowy - w ciągu tego czasu cena akcji wzrosła o 3370%! Panika jaką dotknęła ostatnio rynek akcji doprowadziła do przebicia wsparcia, jednak doszło do ważnego odbicia od długoterminowej linii trendu:

14.10.2011 (układ dzienny)

 Na wykresie wspaniale widać siłę waloru. Sygnał kupna jaki powstał dzięki dotarcia do długoterminowej linii trendu dał szansę na zakup akcji praktycznie w dołku. Dla spóźnialskich w czwartek powstały kolejne sygnały zakupu:

14.10.2011 (układ tygodniowy)


Kontynuację wzrostów potwierdzają średnie Tenkan oraz Kinjun (doszło do ich przecięcia w chmurze - zaznaczone strzałką), linia Chikouspan umocnił ten pozytywny sygnał (przebił świeczki od dołu - zaznaczone kółkiem). Dodatkowo sygnał kupna wygenerował MACD. Wszystko więc wskazuje na kontynuację dotychczasowego trendu. 

Podsumowując mamy odbicie od długoterminowej linii trendu, wybicie z chmury, sygnał kupna wygenerowany przez średnie Tenkan i Kinjun oraz jego potwierdzenie przez Chikouspan i sygnał kupna na MACD. Wsparcie mamy przy okolicach 400 zł a pierwszy opór znajduje się na poziomie 510 zł. Należy jeszcze pamiętać, że ostatnie sygnały powstały na wykresie tygodniowym, co znaczy że wzrostów nie powinniśmy oczekiwać od razu, tylko w perspektywie kilku tygodniowym.

2 komentarze:

  1. Niby dobra spółka, jednak w porównaniu do najlepszych spółek świata nawet do pięt nie sięga... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Spółka Wawel ma dobrą sytuację, widać to doskonale na wykresach. Blog bardzo ciekawy, nie tylko dla ekonomistów.

    OdpowiedzUsuń