Translate my BLOG

sobota, 24 kwietnia 2021

ASML Holding N.V. (ASME)

Jedna z nielicznych europejskich spółek, która na jednym poziomie konkuruje z amerykańską dominacją technologiczną
24.04.2021

ASML Holding N.V. to holenderska firma i największy na świecie dostawca systemów litograficznych dla przemysłu półprzewodników. Niezwykle złożone maszyny odgrywają ważną rolę w produkcji układów scalonych (mikroczipów), 80% wszystkich producentów chipów (odlewnie i IDM) na świecie to klienci ASML, a globalny udział w rynku wynosi 65%. ASML oferuje obsługę klienta na całym świecie w ponad 50 punktach serwisowych w 14 krajach. Uważam, że sektor półprzewodników będzie w trwającej dekadzie bardzo ważną częścią rozwoju gospodarczego świata i dzisiejsza spółka może być jedną z tych firm, która umożliwi osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Obecna kapitalizacja spółki wynosi ok. 230 mld. € (ok. 275 mld. $) i zatrudniają w sumie 27 248 pracowników.


Jako jedna z największych tego rodzaju spółek jej tempo rozwoju zbliżone jest do sektora w którym działa. Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich 10 lat wynosił ok. 12% rocznie, z ostatnich 5 oraz 3 lat już 17,3% i to oznacza, że tempo rozwoju przyspieszyło. Fundamentalnie wszystko wygląda wzorowo - w długim okresie rosną zyski, mamy wysoką marżę, brak zadłużenia i to przy jednoczesnej spadającej liczbie dostępnych w wolnym obrocie akcji. Dodatkowo dochodzi skromna dywidenda na poziomie ok. 0,5% i jest to najniższa wartość od ponad 10 lat, co w ujęciu wyceny oznacza, że akcje są obecnie ponadprzeciętnie drogie. 


Mimo tego perspektywy wyglądają obiecująco - według prognoz zysk netto ma się w ciągu kolejnych dwóch lat niemalże podwoić! Tym samym wycena spółki wzrasta, gdyż zakłada się utrzymanie tej tendencji, czyli przyspieszenie rosnących wyników finansowych i to jeszcze przy jednocześnie rosnącej marży. Również istotnym punktem są wydatki na rozwój - one utrzymują się na stałym poziomie, co oznacza, że firma nie kończy na dotychczasowych sukcesach, tylko sukcesywnie pracuje nad utrzymaniem dobrej pozycji rynkowej. 

ASME 23.04.2021 - 554,25 €


Pozytywny obraz również od strony technicznej jest kontynuowany - mamy silny i stabilny trend wzrostowy. Korekty sięgają ok. 30% i uważam, że takie przyszłe cofnięcie ceny powinno się wykorzystać do inwestycji długoterminowej. Obecnie wsparcia dopatrywać się można w średniej kroczącej EMA100, która wyznacza poziomy w okolicach 460 €. Kolejne wsparcia to cena 420 €, 355 € oraz tzw. zmiana biegunów i psychologicznie ważny poziom 300 € za akcję. Podsumowanie oraz uzupełniające dane na końcu:


Podsumowując: ASML jest spółką z pierwszej ligi, w której każde większe cofnięcie można śmiało wykorzystywać do inwestycji. Krótkoterminowo mamy obecnie ponadprzeciętnie wysoką wycenę, a to oznacza, że teraz ryzyko do korekty jest wyższe. Dla osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy polecę na końcu książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


Pobierz darmowy fragment książki i zostań na bieżąco z nowymi analizami ->

3 komentarze:

 1. Największa pozycja w moim portfelu, prawdziwa ekstraklasa. Sami nazywają się bodajże "najważniejszą spółką z sektora półprzewodników, o której nigdy nie słyszałeś" ;)

  A wykres cenowy jest w EUR a nie USD (oni są notowani nie tylko na NYSE, ale też na EURONEXT i ten wykres dotyczy właśnie tej drugiej giełdy)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - dzięki za uwagę, już poprawione do € :)

   Usuń
 2. A czy ma znaczenie, na ktorej giełdzie kupimy walory ASML?

  OdpowiedzUsuń