Translate my BLOG

piątek, 13 kwietnia 2012

Boryszew (BRS)

Wykres "techniczny" i "fundamentalny"
13.04.2012 - 0,74

W dzisiejszym poście przedstawię krótko zachowanie się spółki po istotnych informacjach fundamentalnych oraz sygnałach technicznych:

-wykres fundamentalny-

-wykres techniczny-

Na powyższych dwóch wykresach zaznaczyłem miejsca pojawienia się istotnych informacji fundamentalnych oraz sygnałów technicznych, które odegrały ważną rolę dla przyszłego kursu tej spółki. Jak widać sygnały technicznie pokrywały się z informacjami fundamentalnymi, które naturalnie powinniśmy wykorzystywać do tradingu. 

 • Pierwsza z wiadomości fundamentalnych pojawiła się 4 stycznia tego roku - była to rekomendacja "trzymaj" wydana przez DI BRE Bank z wyceną na 0,65 zł. Teoretycznie wiadomość neutralna, gdyż w dniu wydania rekomendacji spółka kosztowała 0,67 zł. Jednak technicznie kilka dni po pojawieniu się tej wiadomości powstał ważny sygnał kupna z potwierdzeniem przez Chikouspan. Możliwe więc, że neutralna rekomendacja dała pierwszą nadzieję na zakończenie ostatnich bardzo silnych spadków na tym walorze.  
 • Kolejna ważna dla spółki informacja pojawiła się 12 marca - była to również rekomendacja, tym razem ale "niedźwiedzia" wydana przez DM BZWBK z wyceną na 0,55 zł. Wiadomość ta była mały szokiem dla akcjonariuszy gdyż w dniu tym cena traciła do 6,25% w stosunku do dnia poprzedniego, co w efekcie przybliżyło linię sygnałową do świeczek ostrzegając nas przed możliwą nadchodzącą jeszcze głębszą korektą ostatnich wzrostów.  
 • Kolejną ważną informację dał Bank Polskiej Spółdzielczości, który poinformował o zwiększeniu zaangażowania w Boryszewie. Pomogło to spółce na zakończenie pogłębiającej się korekty i wybiciu o 7,5% w górę. Tym samym powstała pro-wzrostowa formacja objęcia hossy co pomogło zachować kierunek ruchu. 
 • Dodatkową pomoc w zachowaniu tego ruchu dała też kolejna wiadomość następnego dnia - Niemiecka spółka zależna Boryszew'a, Grupa YMOS, prognozuje, że jej sprzedaż do koncernu Volkswagen w latach 2012-2015 wyniesie 190 mln €. W efekcie czego wartość akcji wzrosła do 0,81 zł. Poziom zwrotny ustanowiony właśnie w tym punkcie (0,81) nie był przypadkowy - mamy tam górną granicę chmury (Senkou Span A), czyli pierwszy istotny opór. 
Po dzisiejszej sesji widać, że opór ten zadziałał - wartość akcji zmalała o 7,5%. Obecnie spadki udanie powstrzymują średnie Tenkan oraz Kinjun i jeżeli ich w kolejnej sesji nie przebijemy powinniśmy spodziewać się powrotu do wzrostów, gdzie najważniejszy opór będzie tworzył ostatni szczyt. Jeżeli ale zejdziemy jeszcze niżej możliwe, że dalsze spadki zatrzymają się dopiero na ostatnim dołku. 

W tym wpisie chciałem pokazać jak powinniśmy łączyć elementy fundamentalne oraz techniczne by zwiększyć swoje prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w tradingu. Mam nadzieję, że mi się udało... życzę udanej "spekulacji" i większych zysków niż strat ;).


 Wybicie z kanału i... zatrzymanie na wsparciu
28.02.2012 - 0,81

Boryszew idealnie wpisywał się w kanał wzrostowy, jednak po dotarciu do oporu doszło do odbicia. Kilka dni po tym odbiciu MACD oraz RSI skutecznie wygenerowały sygnał sprzedaży. Następnie doszło do przebicia linii kanału, którego zgodnie z analizą klasyczną minimalny zasięg wybicia wskazuje na poziom 73 gorsze. Jednak za nim  zaczniemy mierzyć minimalny zasięg korekty, musi dojść jeszcze do przebicia istotnego wsparcia na którym kurs już od czterech dni się zawiesił. Jeżeli przebijemy te 79 groszy to kolejne wsparcia będą tworzyć wcześniejsze istotne wierzchołki (70 gr i 60 gr). W przypadku odwrotnym (odbicie od 80 gr na którym Borek teraz jest) następny opór tworzy 89 gr oraz 95 gr.


Notka do portfela "byki 2012":
Boryszew był w portfelu "byki 2012" (więcej na temat portfela tutaj) . Cena zakupu wynosiła 0,63 zł. Z czasem SL był przesuwany gdzie finalnie został aktywowany na poziomie 79 groszy. W sumie nie jest źle (w końcu zysk ponad 25%), gdyby nie to, że do realizacji zysku zabraknął tylko 1 grosz... Borek doszedł do 89 gr, a TP czekał na poziomie 0,90 zł. Oznacza to, że zamiast zgarnąć 42% wziąłem (tylko) 25%. Trochę to boli, ale taki jest rynek...
Podsumowując w lutym portfel opuścił Boryszew, Kruk (który był tylko kilka dni) i Kopex. Wszystkie spółki przyniosły zysk. W tym miesiącu zakładałem korektę na szerokim rynku i blisko 10% zlecenia obronne miały zapewnić jak najdłuższe uczestnictwo w tych walorach. Jednak korekta okazała się głębsza... ponieważ pieniądze zostały uwolnione chyba poszukam kolejnych ciekawych perełek. Nie wykluczam, że luki ponownie uzupełnią Boryszew oraz Kopex.

4 komentarze:

 1. Witam,

  Bardzo ciekawy wpis dotyczący Boryszewa. Ja byłem w bardzo podobnej sytuacji STOP-LOSS wyrzucił mnie na poziomie 0,79PLN a moja cena zakupu to 0,69PLN czyli tylko 14,5%. Jeżeli mogę mieć jakąkolwiek radę, to proponowałbym nigdy nie ustawiać zleceń TP i SL na równych kwotach. Jeżeli Twoim celem było 0,90PLN to ja ustawiłbym się na poziomie 0,89PLN i w tym konkretnym przypadku zrealizowałbyś bardzo ładny zysk. Ta mała korekta w systemie znacznie podnosi trafność zleceń TP, jest to związane w dużej mierze z psychologicznymi barierami jakie zawsze stanowią nowe "okrągłe" poziomy.
  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
 2. tak. A teraz borek przebij w dol 60 gr. 50 gr go zatrzyma czy nizej szukac dna?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero teraz zauważyłem - na wykresie napisałem, że mamy formację objęcia bessy, a to jest formacja objęcia hossy :P

  OdpowiedzUsuń