Translate my BLOG

sobota, 31 marca 2012

Bycze spółki na 2012 rok po słabym marcu

Minął kolejny miesiąc i tym samym czas odświeżyć ostatnią aktualizację portfela "Byki 2012" (ostatni opis portfela tutaj). W marcu portfel spodziewanie opuściła spółka Polimex, reszta bez zmian. Po trzech miesiącach zostały tylko 3 spółki:


Cityinter 30.03.2012 - 28

Pierwszą z omawianych spółek będzie Cityinter. Spółka od początku tego roku nadal znajduje się w trendzie horyzontalnym. Troszkę niepokojące może być to, że walor więcej przebywa przy dolnym ograniczeniu konsolidacji, a wybicie z tego "boczniaka" może skutkować gwałtownym ruchem w stronę wybicia (w przypadku przebicia wsparcia w dół, a po przebiciu oporu w górę). Dlatego zastanawiam się na wcześniejszym opuszczeniu waloru  - jeszcze rozmyślam czy przesunąć SL do okolic 27 zł i realizacji zysku już w okolicach 30 zł. Czekam na wsze propozycje ;).


Integerpol 30.03.2012 - 152,9

Marzec był miesiącem spółki Integerpol - zysk w tym miesiącu na tej spółce wyniósł ponad 11%, gdzie na szerokim rynku mogliśmy zaobserwować cofnięcie o ponad 1%. Jednak obecnie na wykresie tygodniowym Ichimoku wskazuje możliwe odreagowanie po ostatnio dosyć silnych wzrostach. W tej konwersji głównym wsparciem będzie średnia Tenkan, najważniejsze natomiast nadal będzie tworzyła długoterminowa linia trendu wzrostowego.

Wawel 30.03.2012 - 548

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku spółki Wawel. Marzec okazał się miesiącem korekty dla tej spółki. Wartość jednej akcji spadła o prawie 5,5%. 
Ostatnie dosyć silne spadki powstrzymała pro wzrostowa formacja młota, gdzie na krótko jedna z kolejnych świec "wyjrzała" cieniem co się jeszcze niżej znajduje. Niżej mamy całą "batalię" wsparć - granica chmury, wierzchołek z 15 listopada, 38,2% zniesienie oraz kolejne 50% zniesienie Fibonacciego i długoterminowa linia trendu wzrostowego. W przypadku zanegowania formacji młota i wybicia z chmury zaobserwujemy możliwy atak na strefę wsparcia, które znajduje się od 520 zł do 512 zł.  Najważniejsze będzie tworzyła linia długoterminowego trendu.

Polimexmostostal 30.03.2012 - 1,37

Polimex jak opisywałem wcześniej (tutaj) - przegapiony moment wyjścia z transakcji (po przebiciu kanału z potwierdzeniem na średnich). Obecnie wskaźniki wskazują na wyprzedanie co może świadczyć o możliwej korekcie ostatnich spadków. 
Krótko podsumowując moje zarządzanie tą pozycją: początek lutego to zysk przekraczający 25%, po przebiciu dolnego ograniczenia kanału (po przebiciu średnich kolejny sygnał na spadki) spadek zysku do +10,78% (ten przegapiony moment opuszczenia waloru), po tym kolejne przebicie następnej średniej, czyli spadek zysku do +3% oraz pod koniec zamknięcie na nie zmienianym zleceniu obronnym co w konsekwencji oznacza -1,8% zwrot z inwestycji. Inaczej - fatalne zarządzanie pozycją, ale właśnie dlatego prowadzę "Pamiętnik Giełdowy" - żeby uczyć się na własnych błędach. Reasumując, po trzech miesiącach portfel przedstawia się następująco:

Suma-summarum w lutym wartość portfela "Byki 2012" spadła o 0,62%, gdzie WIG stracił 1,11%. Do tej pory był to najgorszy miesiąc zarówno dla mojego portfela jak i dla rynku. W kolejnym miesiącu oczekuję przebicia kluczowego poziomu 42500 pkt. na indeksie WIG, korekty na spółce Integerpol oraz odbicia na spółce Wawel. Czekam jeszcze na Wasze propozycje odnośnie spółki Cityinter.

8 komentarzy:

 1. Cierpliwość wynagradza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznawać się do błędów nie każdy potrafi (polimex), ale i tak podziwiam za analizy. Stopa zwrotu po trzech miesiącach mimo polimex'u bardzo ładna. Co do borka (wcześniej jak czytałem)przeszacowany wzrost o jeden grosz to po prostu pech (i tak wycena na kolejny miesiąc z dokładnością do 1 grosza to wynik do pozazdroszczenia). Moja stopa zwrotu po trzech miesiącach to tylko 3%, a z gry na giełdy się utrzymuję...
  Jeśli chodzi o CIA to ja bym potrzymał - jak kolega wyżej - cierpliwość wynagradza ;)
  Pozdrawiam i tak trzymaj
  Wojciech B.

  OdpowiedzUsuń
 3. Danielu myslę ,że nie warto ulegac sugestii innych inwestorów ale należy postąpic według swojej strategii i trzymac się swoich zasad gry.pozdro

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za odpowiedzi.
  Apropo CIA to pewnie i tak zrobię swoje. Wpis zachęcić ma do współudziału ;)
  Zawsze warto poznać zdanie czytelników/innych inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 5. W takim razie, według mnie CIA w ciągu 1-3 miesięcy wybije do góry na co najmniej 36 zł

  OdpowiedzUsuń
 6. ja proponuje do byków 2012 przeanalizować kghm, hawe, cdred, synthos i kov :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Danielu jak technicznie wyglada borek teraz? Utrzyma to 80 gr? po taaakim strzale?:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dodam analizę Borka ;)
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń