Translate my BLOG

niedziela, 17 października 2021

Recenzja brokera X-Trade Brokers, czyli XTB

Dzisiaj przeanalizuję ofertę od X-Trade Brokers, czyli XTB. Firma założona została ok. 20 lat temu i należy do najlepiej rozpoznawalnych brokerów na polskim rynku. Jednak spółka nie działa tylko na terenie Polski – również za granicą oferuje swoje usługi i to w 17 krajach. Początkowo oferta brokera ograniczona była tylko do instrumentów typu CFD (kontrakty na różnicę kursową), z czasem wzbogacono ofertę i dzisiaj XTB umożliwia również handel na akcjach, ETF’ach oraz kryptowalutach – one (kryptowaluty) oferowane są przez kontrakty CFD, co umożliwia handel zarówno na wzrost ceny jak i jej spadek.

Oferta handlu na akcjach i ETF’ach dotyczy realnych instrumentów, tzn. że nabywając je, inwestor staje się pełnoprawnym współwłaścicielem danej spółki (czego przy kontraktach CFD nie można powiedzieć). W sumie XTB w swojej ofercie umożliwia dostęp do prawie 3000 akcji na 16 różnych rynkach w tym do akcji z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i oczywiście Polski. Dochodzi również dostęp do prawie 280 różnych ETF’ów, 57 par walutowych, 21 surowców, 36 indeksów oraz 14 karyptowalut i lista ta ciągle się powiększa. Pełną listę dostępnych instrumentów finansowych znaleźć można pod tym linkiem: „Dostępne instrumenty finansowe”.

Koszty i prowizje
Samo otwarcie jak i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak założysz rachunek i przez 365 dni nie wykonasz żadnej transakcji, to płacisz 10 € miesięcznie za brak aktywności i dlatego jeśli ktoś bardzo pasywnie inwestuje, aby ten koszt pominąć lepiej jest co najmniej raz w roku zrobić bid-offer (zakup i od razu sprzedaż) i zapłacić za tą transakcję kilkadziesiąt groszy. W przypadku kiedy z kolei na rachunku znajdują się akcje lub ETF’y, albo zero gotówki, to wtedy koszt ten nie jest naliczany. Ponadto broker w przypadku długiego czasu nieaktywności, informuje swojego klienta o możliwości naliczeniu tej opłaty mailowo i często też telefonicznie, także nie trzeba „pamiętać” o swoim rachunku w ujęciu utrzymania aktywności. Wpłaty na rachunek XTB również są darmowe, gdy korzysta się z przelewów bankowych czy e-portfeli, takich jak PayPal, BlueCash i PayU. Z kolei wypłaty są bezpłatne kiedy ich wartość wynosi więcej niż 500 zł (przy niższych wypłatach płaci się 50 zł, czyli nie warto przelewać sobie niskie kwoty). Przy przelewie kartą płatniczą lub kredytową, opłata z kolei wyniesie 0,66% w PLN, 0,7% w EUR i 0,95% w USD. Kolejnymi kosztami związanymi z korzystaniem z usług brokera są: 

- Spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży. Koszt spreadu w XTB wynosi od 0-2 pipsów (dotyczy kontraktów na różnicę kursową, czyli CFD)

- Swapy, czyli opłata przy zostawieniu otwartej na noc pozycji. Swapy te naliczane są tylko w instrumentach typu CFD, kupując z kolei realne akcje lub ETF’y koszt ten nie jest naliczany.

Przy tych kosztach oddzielić powinno się jeszcze handel na akcjach i ETF’ach, gdyż prowizja od ich zakupu naliczana jest dopiero, gdy mamy miesięczny obrót, który przekracza 100 000 €. Po przekroczeniu tej wartości prowizja ta wyniesie 0,2% i min. 10 €. Oznacza to, że przy miesięcznym obrocie który wyniesie poniżej 100 000 €, handel na akcjach i ETF’ach jest całkowicie darmowy. Jednak pamiętać, trzeba że w przypadku składania zlecenia na spółce zagranicznej, czyli notowanej w obcej walucie, inwestor który nie posiada tej waluty na rachunku, zapłacić musi za przewalutowanie.

Pełną tabelę opłat i prowizji znajdziesz pod tym linkiem: „Tabela opłat i prowizji”.

Platforma handlowaWarto również wspomnieć o platformie transakcyjnej xStation, gdyż to właśnie ona jest oknem do świata finansowego. Platforma ta jest bardzo intuicyjna, oprócz umożliwienia handlu na giełdzie daje również wgląd do kalendarza ekonomicznego, do wiadomości rynkowych do podstawowych informacji na temat danej spółki ale i również do sekcji edukacyjnej na której znaleźć można dużą bazę materiałów w formie filmów wideo.

Gdyby tego było mało – w zakładce „Analiza rynku” istnieje możliwość przesortowania akcji według wybranych kategorii, jak na przykład pokazanie akcji ze średnią kapitalizacją z sektora technologicznego lub akcje z określoną stopą dywidendową i danym wskaźnikiem ceny do zysku itd.
Sam handel na tej platformie jest bardzo prosty i nie wymaga szczegółowego wyjaśniania poszczególnych funkcji, gdyż wszystko jest tam tak przejrzyste, że nawet osoby bez doświadczenia, powinny się szybko w niej odnaleźć.

Kolejnymi funkcjami platformy jakie warto wspomnieć to wbudowany kalkulator, który w prosty i szybki sposób wyliczy wartość pozycji oraz ewentualny wynik w przypadku zamknięcia pozycji na określonym poziomie cenowym. Również inwestorzy, którzy handlują w oparciu o bardziej rozbudowaną analizę techniczną mają na tej platformie najważniejsze narzędzia – platforma xStation wbudowane ma zarówno podstawowe funkcje jak różnego rodzaju wskaźniki i średnie kroczące, ale i również rzadziej spotykane narzędzia jak na przykład te do badania cyklów rynkowych.

Założenie rachunku
Założenie rachunku trwa bardzo krótko i można to zrobić online. Wystarczy podać e-mali oraz wypełnić kwestionariusz i przesłać skany dokumentów. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie to możesz zrobić:


Podsumowując: oferta X-Trade Brokers może być interesująca przede wszystkim dla osób, które dysponują mniejszymi zasobami finansowymi (tzn. takimi w którym miesięczny obrót nie przekroczy 100 000 €). Osoby te najwięcej skorzystają na ofercie brokera, gdyż przy handlowaniu akcjami nie zapłacą oni prowizji. Jednak nawet przy większych portfelach, handel na akcjach za pośrednictwem XTB wygląda atrakcyjnie, gdyż prowizja ta wynosi 0,2% co w stosunku do wielu konkurencyjnych ofert nie jest wysoką ceną.

Również dla traderów XTB może być interesującym wyborem, gdyż szeroki wybór instrumentów finansowych rozszerzonych do kontraktów CFD daje możliwość handlu w dwie strony (zarówno na spadki jak i wzrosty kursu).

Wartym wspomnienia jest jeszcze fakt, że XTB jest polskim brokerem, a to oznacza, że jest regulowany przez KNF i inwestor otrzyma od brokera wypełniony PIT, który po zakończeniu roku wystarczy tylko przekazać do Urzędu Skarbowego. Regulacja KNF dla rodzimych inwestorów może być istotna, gdyż podmiot regulowany przez KNF to nie znaczy notyfikowany jak w przypadku podmiotów z Cypru itp. Dodatkowo XTB pracuje nad przyjęciem wniosku W-8BEN, który zwalnia z „podwójnego opodatkowania” dywidendy ze spółek z USA. Jeśli faktycznie wniosek ten będzie można do brokera dostarczyć, to będzie on pierwszym polskim brokerem, który wniosek ten przyjmie (dotychczas tylko zagraniczni brokerzy wniosek ten przyjmują).

Najważniejsze informacje:   
Otwarcie i prowadzenie rachunku: bezpłatne   
Prowizja za handel akcjami oraz ETF’ami: przy miesięcznym obrocie poniżej 100 000 € handel jest darmowy. Po przekroczeniu tej wartości płaci się 0,2% i min. 10 €.   
Koszty handlowania na pozostałych instrumentach: spread w przedziale 0-2 pipsów oraz swap.   
Minimalna wpłata: brak.   
Wypłaty: powyżej 500 zł są darmowe, poniżej tej kwoty płaci się 50 zł   
Dostęp do rynków: prawie 3000 różnych akcji i prawie 280 różnych ETF’ów, dodatkowo CFD na kryptowaluty, surowce, waluty i indeksy. W sumie w ofercie jest ponad 5200 instrumentów finansowych.
Klient może mieć konta w PLN, EUR i USD także jeśli ma te konta w różnych walutach to przelewając środki w USD nie będzie płacił nic dodatkowo za kupno amerykańskich akcji.


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

25 komentarzy:

 1. Mam od kilku lat rachunek w XTB i polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O wprowadzenie wniosku W-8BEN XTB ściga się z Bossą, którzy też nad tym pracują.

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel, pytanie blisko brokerów i giełdy w USA - czy analizowałeś kwestię spadkową? Portfel chciałbym przekazać dzieciom, ale szkoda utraty prawie połowy kapitału (40% podatek w przypadku śmierci właściciela). Zastanawiam się nad tematem spółki, ale w internecie nie ma nic mądrego na ten temat. Portfel ma iść w kilka milionów PLN w ciągu kilku najbliższych lat. W książce nie poruszałeś tego tematu chyba, że masz rezydencje podatkową w DE i inny deal z USA :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem tylko inwestorem i się w tego rodzaju rzeczach nie specjalizuję, dlatego lepiej sięgnąć do porady prawnej ;) Może to być indywidualna sytuacja, która nie ma tego samego zastosowania dla każdego przypadku i dlatego lepiej w kwestiach spadku sięgnąć do porady prawnej ;)

   Usuń
  2. Ale w czym masz problem ?
   Unikasz ETFów Amerykańskich oraz spółek z USA oraz gotówki na koncie brokerskich w USA i używasz Europejskich ETfów i problem znika.
   Możesz podzielić na siebie i żonę i wtedy masz 120 tysięcy USD.
   https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/estate-gift-tax-treaties-international
   Jak podlegasz pod wyjątkowe państwa lub możesz to masz inne limity.

   Jak twierdzisz że będziesz mieć kilka milionów i chcesz Amerykańskie ETFy oraz spólki. To to doradcy podatkowego dla miliona nawet koszt roczny 10 tysięcy to 1% kapitału. A jak masz mieć kilka milionów to będą grosze dla 5 będzie 0,2%.

   Koszt jest na poziomie wg różnych żródeł od powiedzmy około 4000 do 9000 rocznie.

   Kup sobie 3-4 konsultacje 1 godzinne za 500-700 złotych i uzyskaj sprawdzone informacje w twojej indywidualnej sytuacji. Szukaj w temacie LLC z USA oraz LLC z Wielkiej Brytanii oraz z.o.o z Polski. Te opcje są generalnie robione.

   Usuń
  3. Uciekło mi. Generalnie jest to nieopłacalne. Jak kupisz 1-2 konsultacje i wyjdzie ci powiedzmy 1000 złotych rachunek za nie i dowiesz się o koszty to zrezygnujesz. Bo wpadasz w odpowiednie przepisy później i niespodzianki. Ale nie podaję bo od tego jest doradca podatkowy. Jeden z nich to exit tax. Inne to na konsultacjach sie dowiesz.

   Ale nawet jak zbudujesz strukturę np. w Wielkiej Brytanni to po zmianie przepisów nie bedzie już legalna. I wtedy nowe koszty jak pytasz to pytaj na przestrzeni 8 lat ile razy trzeba było zmieniać stukturę generalnie. Albo ile lat działa dane rozwiązanie już.

   Jak nie masz obywatelstwa co ma umowę i wiekszy limit to kupuj po prostu nie-amerykańskie ETFy.

   No i rozwiązania co działają, działają dla tego że NIE MA ICH w internecie. (lub są bardzo szczątkowe :))
   Są niedostępne i dlatego DZIAŁAJĄ.

   Jak są reklamowane i powszechne to potem padają. Nie po to się płaci kasę doradcą żeby potem mieć po czasie spalone rozwiazane jak ze spółkami z UK. Teraz Estonia w modzie, to zaraz znowu padnie.

   Usuń
  4. Panowie, dziękuję za odpowiedzi. Mnie generalnie nie interesuje optymalizacja podatku dochodowego czy belki. Lokować chcę nadwyżki z firmy i nie mam problemu z płaceniem podatków. Bardziej chodzi mi o ochronę kapitału wypracowanego przez życie a trudno lokować bez USA. Najprostsza wydaje się Sp. z o.o. bo udziały w spółce przepisuję w testamencie i temat zamknięty + obecnie 9% CIT (mogę generować tam dochód). Mimo wszystko w necie jest cisza nt. obracania akcjami przez Sp. z o.o., moje biuro też rozkłada ręce. Nie znają tematu.

   Usuń
  5. A i zapomniałem wspomnieć, że ETF'y generalnie mnie nie interesują.

   Usuń
  6. To spółka dedykowana ale nie masz żadnego 9% tylko 19% wg mnie. Dodatkowo droższa księgowość. Jak potem chcesz wypłacać z tej spółki ? Od razu czy pozniej bo najpierw robić tylko dopłaty itd.
   Sprecyzuj przed konsultacja sobie ilosc tranzakcji rocznie, jaki jest cel czy dywiendy glownie i chcesz miec je na zycie czy budowa majatki i uzycie go za 10,15 lat itd. , czy glownie USA i estate tax ze nie mozna na osobe fizyczna itd.

   Najprosciej to kupowac z europy etfy nie sprzedawac akumulujace tylko i potem za 20,25 lat czy iles zrobic zcashowanie w innym kraju. :)

   Jak chcesz dywiendy non stop z USA to jakaś spółka musi być. Pytanie czy się opłaca i jak obejdzie podwójne opodatkowanie. Dlatego mam mieszane uczucia bo ilosc czasu na spolke, na dobor spolek do portfela, rozliczanie itd. nie zwroci sie wg mnie niz zakup etfa z europy co da ci dywidende i rozliczenie jej po prostu jako osoba fizyczna.

   Usuń
  7. Dedykowana sp. odpada, chciałem na normalnej spółce połączyć biznes z inwestycjami. Generalnie chodzi mi o budowanie majątku póki dobrze zarabiam, nie mam potrzeby konsumpcji oraz parcia na dywidendę.

   Teraz zastanawiam się czy nie iść w certyfikaty m.in. Daniela w DE. Wtedy temat podatku spadkowego USA, spółki oraz siedzenia nad portfelem odpada a performance lepszy niż ETF.

   Usuń
 4. Jak wprowadzą w8-ben to wyprowadzam się z Degiro do xtb.

  OdpowiedzUsuń
 5. "W przypadku kiedy z kolei na rachunku znajdują się akcje lub ETF’y [...], to wtedy koszt ten nie jest naliczany." - mógłbyś przytoczyć źródło tej informacji? Bo ani zestawienie opłat konta XTB o tym nie wspomina, ani zakładka odnośnie opłaty za brak aktywności na ich stronie w centrum pomocy.

  https://www.xtb.com/pl/centrum-pomocy/jak-zaczac/oplata-za-brak-aktywnosci
  https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0101/65/Tabela%20op%C5%82at%20i%20prowizji_ACTUAL_4d8bc8531e.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawność przedstawionych informacji była weryfikowana przez XTB i ta informacja jest Od XTB - a dokładniej od Zastępcy Dyrektora Oddziału w Polsce ;)

   Usuń
  2. Czyli XTB po prostu podesłało co ma znaleźć się w tekście. Fajna ta recenzja XD

   Usuń
  3. Nie podesłali mi co ma się znaleźć w tekście, tylko sprawdzili czy nie ma błędów, aby przypadkiem błędnych informacji nie przekazać ;)

   Usuń
 6. Jest też (jedynym o jakim słyszałem) brokerem w przeszłości karanym przez KNF za praktyki związane ze spreadem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi kiedyś kolega z ławki ukradł długopis, ale nie skreśliłem go i dzisiaj jesteśmy świetnymi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi ;)
   Nie ma sensu wyliczać innym popełnione błędy, jeśli wyciągnął z nich lekcje - czy XTB wyciągnął? Myślę, że tak, bo go nie powtórzyli i ofertę jaką mają jest bardzo spoko. Sam korzystam z XTB od sześciu lat i polecam.

   Usuń
 7. Ja bym chciał, żeby xtb wprowadził w końcu uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Mają apkę, przecież to prosto zrobić jest generalnie. A tak jak ktoś przejmie hasło to może zrobić "kuku" na koncie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak mam to rozumieć? Nie ma zabezpieczenia hasłami jednorazowymi i jak ktoś podkradnie hasło i login to może wypłacić sobie wszystko + wygenerować olbrzymie zobowiązania np. krótką pozycje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wychwycić zarówno login i później złamać jeszcze hasło, poza tym zobowiązania nie wygenerujesz, bo broker wcześniej zamknie Twoją pozycję przed przejściem do salda ujemnego.

   Usuń
 9. Czytając komentarze mam mieszane uczucia. Nie rozumiem też jak można wykraść hasło i login.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej, ten broker nadaje się do inwestowania w społki na GPW. Nie nadaje się do inwestowania na zagranicznych giełdach. Po pierwsze: Przy dywidendzie zagranicznych spółek pobiera od nas podatek 30 % - nie wiadomo dlaczego. Po drugie: przy zakupie lub sprzedaży instrumentów w innej walucie stosuje bardzo niekorzystny kurs. To są dwa główne ukryte opłaty tego prawie darmowego brokera.

  OdpowiedzUsuń
 11. w XTB możesz otworzyć konta w PLN, EUR i USD i przelać tam kwoty w walucie z własnego konta walutowego, więc problem kursu powinien odpaść.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdzie najlepiej założyć konto by kupować akcje w dolarach i w euro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy - czy handel aktywny, czy z dostępem do dodatkowych instrumentów (jak np. opcji na akcje), jakie inne rynki w euro itd.

   Usuń