Translate my BLOG

czwartek, 29 sierpnia 2019

Rollins (ROL)

 Odświeżenie sytuacji
ROL 28.08.2019 - 31,99 $

Pisząc książkę dodałem przykład wykorzystywania średnich kroczących, gdzie odniosłem się do spółki Rollins w której również aktualną sytuację opisałem. W książce tą aktualną (wtedy) sytuację gorzej zweryfikować, dlatego podzieliłem się tą częścią rozdziału również na blogu (analiza widoczna w poście po przesunięciu strony), tak aby czytelnicy mogli później prześledzić jej dalszą historię.

W książce wyliczyłem kilka sygnałów, które moim zdaniem sugerowały zbliżającą się głębszą korektę - były to ogólna wysoka zmienność kursu, potrójny szczyt, słabość spółki w stosunku do rynku, zejście ceny poniżej długookresowej średniej i przecięcie się dwóch średnich. Moment opublikowania tej analizy był w czasie kiedy to kurs dokładnie znajdował się na długookresowej średniej kroczącej przy której zasugerowałem, że może dojść do odbicia się kursu od niej (na wykresie ostatnia strzałka z kółeczkiem). 

Przechodząc do obecnej sytuacji technicznej: spółka idealnie odbiła od średniej, kurs zszedł jeszcze niżej i w stosunku do rynku (który ponownie wraca do siły) ROL notuje najniżej od ponad roku. Oznacza to, że techniczny obraz się nie poprawił i spadający trend dalej jest aktualny. Pierwszy sygnał negujący negatywną sytuację firmy możliwe, że dostaniemy po wybiciu kursu ponad średniej EMA140 (która to bardzo ładnie współgra z ceną), potwierdzenie powrotu do głównego trendu otrzymamy natomiast wraz z wyjściem kursu ponad 39 $ (ostatnia strzałka na wykresie).

W ujęciu długoterminowym (ponad 5 lat) firma fundamentalnie dalej dobrze stoi, dlatego też nie sprzedaję swoich udziałów, które nabyłem do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata". Więcej danych dodaję w poniższej grafice:


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Negatywny obraz jednej ze spółek w portfelu + mała zapowiedź
ROL 22.07.2019 -  38,03 (USD)

Jako zapowiedź zacznę od zdania, że jestem w trakcie pisania książki i w trakcie tego jako przykład wykorzystywania dwóch średnich kroczących posłużyłem się spółką Rollins. Ponieważ obecna techniczna sytuacja spółki wygląda bardzo interesująco postanowiłem, że również i na blogu dodam jej wykres. 

Na powyższym wykresie wykorzystuję zależności kursu w stosunku do średnich EMA20 oraz EMA140.
 
Cytuję z mojej książki:

 "(...) warto tu zauważyć, że po przejściu kursu poniżej średnich, EMA140 nadal wyznacza poziomy zwrotne (zaznaczone strzałkami skierowanymi w dół), druga strzałka jako że w momencie zapisywania tego wykresu, średnia idealnie wyznacza obecny poziom na którym się kurs znajduje, jest w tym przypadku sygnałem, że kurs stoi przed oporem (jeśli wybije go górą sygnał zostanie zanegowany i jako że zarazem kurs wybiłby poprzedni szczyt (wcześniejsza strzałka) powstałby istotny sygnał zakupu). Moment ten jest więc dobrą okazją do zajęcia pozycji na spadek kursu, gdyż taki poziom daje bardzo atrakcyjną możliwość do zawarcia transakcji z wysokim stosunkiem ryzyka (wychodząc z transakcji w momencie wybicia ponad średnią) do potencjalnego zysku (stale przesuwając zlecenie obronne ponad średnią). Obecnie spółka z technicznego ujęcia daje więc mnóstwo sygnałów, które mogą zasugerować dalsze pogłębianie się spadków, ale zarazem w przypadku przeciwnym umożliwia dobre zarządzanie pozycją, gdyż zlecenie obronne można przesuwać powyżej średniej zachowując bardzo atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Mimo tego, jako że długoterminowy trend spółki jest wzrostowy nie handluję tu pod odwrócenie trendu, ale wysoka zmienność kursu, potrójny szczyt, słabość spółki w stosunku do rynku, zejście ceny poniżej długookresowej średniej i przecięcie się dwóch średnich świadczą o negatywnym przyszłym obrazie spółki" 

Dla mnie gdy jestem zaangażowany jest to więc ostrzegawczy sygnał, którego słucham i ze względu na to, że mam pozycję sprzedaję (tradingową pozycję). Natomiast jako oddzielna transakcja na spadek kursu ze względu na długoterminowy trend wzrostowy to nie jest.

Firma również znajduje się w moim certyfikacie, którego można kupić na giełdzie i spółka ta w wyniku zbyt dużej ilości negatywnych sygnałów opuści portfel tradingowy (w inwestycyjnym pozostanie) - więcej na temat tego certyfikatu można poczytać pod tym linkiem: "Megatrend Trading". 

Na koniec dodam jeszcze tabelę uzupełniającą, gdzie również fundamentalnie wskazuje wysoką wycenę akcji (szczególnie PEG na poziomie 6,64):---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nowa spółka w portfelu długoterminowym
ROL 31.05.2018 - 49,77 (USD)

W minionym tygodniu do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" dołączyła nowa spółka: Rollins (informacja o zakupie w czasie rzeczywistym pojawiła się na fanpageu bloga na FB). Firma zapewnia usługi zwalczania oraz ochrony przed szkodnikami. Jest największą tego rodzaju firmą na świecie z kapitalizacją rynkową wynoszącą obecnie prawie 11 mld. $. Za inwestycją w firmę przemówiła do mnie bardzo dobra historia finansowa spółki, w której spółka notuje wysokie średnioroczne stoy zwrotu (17,3% z ostatnich 20 lat!), nie zadłuża się, od 14 lat nieprzerwanie co rok podwyższa dywidendę oraz od 10 lat co rok nowe rekordowe zyski (tak, nawet w okresie kryzysu finansowego). Aktualna wycena fundamentalna jest dosyć wysoka, ale dobre spółki zazwyczaj są drogie... Inwestycję tą klasyfikuję do pozycji z delikatnie podwyższonym ryzykiem. 

Dla kompletu danych poniżej dołączam tabelę z wynikami z ostatnich 10 lat (tym razem po angielsku ;)):


13 komentarzy:

 1. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze sie zapowiada ta ksiazka - czekam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaram sie ksiazka, nie moge sie doczekac :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No dobra, przyznam bylem sceptyczny do opisanego scenariuszu w oparciu o srednia, ale dzisiejsze notowania potwierdzily Twoja racje...

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Danielu mógłbyś zerknąć w wolnej chwili na TPE czy to już trup czy są szanse na podwójne dno i jakaś podbite?

  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złe pytanie ;) Szanse na pewien scenariusz zawsze są, pytanie tylko jak dany scenariusz rozegrać. Spekulując na podwójne dno najlepiej niedaleko niego się ustawić z planem na wyjście ewakuacyjne poniżej poprzedniego dołka. Handel w oparciu o poziomy zwrotne powinien utrzymywać wysoki stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Ryzyko to w tym przypadku ciasne zlecenie obronne poniżej tego ostatniego dołka, a potencjalny zysk okolice 1,9 lub nawet jeszcze wyżej. Należy dodać, że główny trend spółki nadal jest spadkowy i wszystkie scenariusze pod przejście "do wielkiej hossy" to scenariusze życzenia, można je rozgrywać, ale trzeba się konsekwentnie planu trzymać, bo tutaj niedźwiedzie rządzą.

   Usuń
 7. Dzień dobry mogę prosić o kilka słów odnośnie PEKAO gdzie można się spodziewać dna lub wyhamowania spadków, czy jest szansa na przetestowanie minimów z lutego 2009? i gdzie ewentualnie szukać miejsca do zajęcia pozycji. Dodatkowo na rynku pojawiła się informacja o shortach dużego funduchu na akcjach PEO. Przy obecnym kursie stopa dywidendy już wydawać się może ciekawie. Interesuje mnie inwestycja długoterminowa w spółkę dywidendową. Alternatywnie myślałem o PZU.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PEKAO jest w trendzie spadkowym, stopa dywidendy zawsze może jeszcze wzrosnąć i później mogą ją zmniejszyć, bo nie starczy im pieniędzy na wypłatę... spadki nie dzieją się bez powodu, widocznie fundamentalnie sytuacja się pogarsza (trwa już kilka lat). PZU wygląda troszkę lepiej, teraz na wsparciu się znajduje ale to jest dla krótkiego terminu, w dłuższym ujęciu czasowym mamy tu stagnację - kurs w szerokim trendzie bocznym. Dla długoterminowych inwestycji polecam rozglądać się po spółkach z długoterminowym trendem wzrostowym z polityką dywidendową w której ona juz od wielu lat w każdym kolejnym roku jest powiększana ;)

   Usuń
 8. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad skorzystaniem z firm, które świadczą usługi marketingowe w zakresie sprzedaży gadżetów firmowych. Korzystaliście z usług takich firm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie promowałem w ten sposób swojego bloga, nie znam takich firm. Login taki jak moje nazwisko... ;) Pozdrawiam

   Usuń