Translate my BLOG

sobota, 28 lipca 2018

Mastercard Incorporated (MA)

Technologie przyszłości - płatność elektroniczna
27.07.2018 - 202,94 (USD)

Budując długoterminowy portfel inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata", należy szukać akcje, które możliwie w przyszłości znacząco wpłyną na całokształt gospodarczy - dużym tematem są tu technologie przyszłości. Dlatego dużą część portfela zamierzam koncentrować w sektor technologiczny i tak jednym z znaczących gałęzi mojego portfela będą stanowiły spółki, które działają (inwestują) w autonomiczne środki transportu, sztuczną inteligencję, technologię blockchain, internet rzeczy, digitalizacja (cyfryzacja) itd. oraz oczywiście w płatność elektroniczną. Nie sądzę, że pieniądz fizyczny w najbliższych kilkudziesięciu latach całkowicie zniknie z obrotu, ale z pewnością będzie stanowiła coraz mniejszą część w płatnościach. 

Obecnie w moim portfelu długoterminowym posiadam dwie spółki, które pod klasycznym względem można zaliczać do spółek inwestujących w przyszłe technologie (jest to Wirecard oraz Tencent) i wraz z spółką którą w dzisiejszym poście tu przedstawiam (Mastercard) w sektorze płatności elektronicznych uważam, że będę już ustawiony w miarę dobrze. Oczywiście w dalszej przyszłość zamierzam nabyć jeszcze kolejne akcje, które mi lepiej zdywersyfikują tą gałąź, one również dużą część swoich inwestycji koncentrują w ten sektor (jak np. Apple, Amazon oraz Alphabet (Google)), ale nie wszystko na raz...

Przechodząc do dzisiejszej spółki tego postu, czyli Mastercard: czym spółka się zajmuje chyba niemal każdy wie i nie muszę dokładniej opisywać jej działalność. Spółka powstała przy współpracy kilku banków, które w walce z konkurencją chciały stawić czoła organizacjom Visa oraz American Express. Najbliższy konkurent Visa, która pod względem kapitalizacji rynkowej jest największą tego rodzaju spółką, ma bardzo podobny model biznesowy, co można dobrze zobrazować na wykresie, który przedstawiłem na fanpagu bloga na FB w styczniu tego roku (link do wykresu (click)). Jednak w dotychczasowej historii, spółka Mastercard wykazała się wyższymi średniorocznymi stopami zwrotu (z ostatnich 10 lat średnio 23.2% w skali roku) co w wyścigu o pozycję w moim portfelu daje jej miejsce priorytetowe. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 210 mld. $ (pod tym względem 26 miejsce największych spółek publicznych w Ameryce). Obecna wycena rynkowa jest już dosyć wysoka (jak zresztą niemal każdej spółki za oceanem), ale dalszy potencjał wzrostowy oceniam bardzo pozytywnie. Warto dodać, że Mastercard niedawno zapewnił sobie patent w technologii blockchain w którym klienci w przyszłości będą mogli sobie wybrać sposób zapłaty w dowolnej walucie (również w kryptowalutach). Dla osób głodnych liczb, poniżej zestawienie wyników finansowych spółki z ostatniej dekady:13 komentarzy:

 1. Czesc Daniel, po pierwsze gratuluję bardzo dobrych wyników portfela długoterminowego (no w końcu są to "najlepsze spółki swiata";) ). Pytanie: ile spolek planujesz zakupic do portfela, bo widzę że już 9 jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, no początkowa faza to tylko kilka spółek w portfelu, czyli większość skoncentrowana co ułatwia pokonanie rynku. Docelowej liczby różnych akcji nie mam zdefiniowanej. Ponieważ zakup jest na długoterminowy myślę ale, że będę ich miał między 20-30, jednak z czasem zamierzam koncentrować portfel w tylko kilku (tj. poniżej 10) akcjach, ale zanim do tego dojdę jeszcze trochę czasu minie...

   Usuń
 2. Cześć, rozglądam się za rachunkiem maklerskim z możliwością kupowania akcji zagranicznych. Mógłbyś napisać, gdzie Ty kupujesz, ew. czy polecasz jeszcze jakiś DM polski / zagraniczny? Dzięki wielkie za informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, ostatnio to pytanie bardzo często do mnie trafia... ja swój portfel długoterminowy prowadzę przez dwa DM, jeden to Bossa, drugi to mBank. W mBanku konto otworzyłem niedawno, opłaty (prowizje) są te same, jedyna różnica, w mBanku w skali roku płaci się 50 zł za prowadzenie takiego konta. Bossa oferuje szerszy dostęp do rynków, jednak w mBanku można również handlować OTC (w Bossie nie). Jeśli chodzi o zagranicznego brokera to Interactive Brokers ma dobrą ofertę - jest to jeden z największych brokerów na świecie. Jednak tam konta (jeszcze) nie mam, ale z czasem też tam otworzę...

   Usuń
 3. Jak już ten temat został poruszony, to jaki trzeba kupić pakiet akcji jednorazowo, aby przebić minimalną prowizje i nie płacić procentowo ogromnych kwot ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 0,29% (tj. taniej niż przy polskich spółkach) min 38 zł, czyli min. pakiet to ok 13k. Poniżej płacisz 38 zł.

   Usuń
  2. Dokładnie 13110 zł, ale dla długoterminowego inwestora to i tak nie ma dużej różnicy, bo w długim terminie różnice kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złoty i tak nie są odczuwalne ;) Czyli teoretycznie można śmiało inwestować nawet 2000 zł w jednej transkacji, zapłaci 38 zł prowizcji i po niecałym 5% ruchu inwestor już ma zwrócone koszty, a w długim terminie inwestuje dla znacznie wyższej stopy zwrotu z każdej transakcji, więc jeśli ktoś nie robi jakiś daytrading to nawet małe kwoty wystarczą do inwestowania (dla ciekawostki 20 lat temu płaciło się 5% lub więcej prowizji) ;).

   Usuń
  3. Zgadza się, jeśli nie jest to aktywny trading, koszty transakcyjne są drugorzędne - już kiedyś o tym pisałem :)

   Usuń
 4. Widać, że rośnie, ale spokojnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesująca dawka wiedzy!

  OdpowiedzUsuń
 6. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj do portfela kupiłem Mastercard po 280,62 $ za szt. - szczegóły na Facebook'u

  OdpowiedzUsuń
 8. Podwoiłem przed chwilką pozycję na spółce $MA. Mimo tego podwojenia, udział spółki w portfelu dalej bardzo mały - stanowi teraz ok. 2,6% wartości portfela. Średnia cena zakupu to 486,07 $ przy kursie USPPLN równym 3,949.

  OdpowiedzUsuń