Translate my BLOG

sobota, 1 września 2018

Bycze spółki po lipcu oraz sierpniu 2018

Miesiąc dobiegł końca, a ostatnia aktualizacja portfela była w czerwcu więc czas na podsumowanie lipca oraz sierpnia. Minione dwa miesiące przyniosły portfelowi w stosunku do ostatniej aktualizacji zysk, ale zarazem wyczyściło portfel z trzech spółek (Kruk, CdRed oraz Dinopol) i w portfelu gości teraz tylko Amrest. Oznacza to, że należy się znowu zabrać do roboty i wyszukać kolejnych kandydatów do inwestycji tradingowej na kolejne kilka miesięcy, ale o tym w dalszej części podsumowania, najpierw tradycyjnie aktualizacja wyników na wykresie w stosunku do benchmarku (WIG'u):


Portfel dalej utrzymuje przewagę nad WIG'iem i mimo trwającej od stycznia korekty na szerokim rynku notuje on przy swoich historycznych szczytach. Przy tym od już bardzo długiego czasu staram się defensywnie uczestniczyć w rynku i tak od 3-4 lat gotówka przez zdecydowaną większość czasu stanowiła między 40-80% wartości portfela i obecnie stanowi nawet 90% jego wartości. Nie oznacza to, że oczekuję bessy lub jakiegoś krachu - po prostu tak wyszło (chociaż okresowo specjalnie zwiększałem swoje zaangażowanie w gotówce). Czy w przyszłości agresywniej wejdę w rynek tego jeszcze nie wiem, ale 90% gotówki to z pewnością za dużo i na kolejne miesiące zamierzam zakupić min. 3-4 spółki. Przechodząc do akcji, które w minionych dwóch miesiącach opuściły portfel, podsumowanie zacznę od "ciasnego tradu" na Kruku:

Kruk 31.08.2018 - 207

Spółka w portfelu gościła zaledwie 8 dni - strategia transakcji polegała na obronie wsparcia, która z założenia powinna dać wysoki stosunek potencjalnego zysku do możliwej straty. Była więc to inna strategia jaką zwykle przeprowadzam w tym portfelu. Finalnie pozycję zamknąłem na zleceniu obronnym tracąc na niej 6% (ok 0,6% dla całości portfela). Ogólnie rzecz biorąc mimo zaksięgowanej straty nie mogę tą transakcję kwalifikować do "nieudanych" - trzymałem się swojego planu od początku do końca, a osiągnięta strata jest po prostu elementem tej pracy którą trzeba zwyczajnie zaakceptować. Po zamknięciu pozycji sytuacja na Kruku się nie zmieniła - nadal znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym (w korekcie głównego trendu wzrostowego) i dopiero wybicie ponad 260 zł może zmienić obraz w którym szansę na zakończenie trwającej przeceny oceniam na zrealizowanie, czyli wybicie ponad 260 zł może dać potwierdzenie na powrót do głównego trendu (wzrostowego).


CdProjek Red 31.08.2018 - 206


Druga w kolejności spółka (CdRed) przyniosła portfelowi dwa nowe rekordy - najwyższą jednostkową stopę zwrotu (110,9%) oraz największy nominalnie zysk! Transakcja (od zakupu do sprzedaży) trwała 240 dni i przyczyniła się do wzrostu portfela o ponad 12%! Na zaksięgowanie zysków zdecydowałem się po wystąpieniu zwiększonej zmienności przy której prawdopodobieństwo wystąpienia (adekwatnej do ostatnich wzrostów) korekty oceniałem na stosunkowo wysokie. Obecnie kurs trzyma się wysokich poziomów i kształtuje coś w stylu chorągiewki, która z technicznego ujęcia zapowiada wybicie w górę. Mimo tego, że CDR sprzedałem zamierzam zaangażować się spółce ponownie dostosowując nowy pakiet do obecnej wartości portfela, czyli 10% (ostatnia transakcja po ponad 100% wzroście kursu stanowiła w portfelu ponad 20% jego wartości - między innymi dlatego też sprzedałem swój pakiet). Przy większej korekcie spadek do 160 zł byłoby dla mnie okazją na zaangażowanie się na kolejne kilka miesięcy. Trend wzrostowy dzięki ostatnim silnym wzrostom nawet przy spadku kursu do 90 zł nie powinien zostać zagrożony, jak spadnie poniżej 90 zł, "bałbym się" w to wchodzić - czyli cena 90 zł mega okazja na długookresową transakcję z bardzo atrakcyjnym stosunkiem ryzyka do potencjalnego zysku.


Dinopol 31.08.2018 - 91,3

Trzecia spółka, której pozbyłem się w minionych dwóch miesiącach to Dinopol. Akcje od debiutu są w bardzo silnym trendzie wzrostowym i ostatnia boczna korekta jest tylko zdrowym elementem tego trendu. W środku miesiąca kurs odnotował zejście poniżej dolnego ograniczenia tej bocznej korekty, co było dla mnie sygnałem, że możliwa dalsza przecena może osiągnąć jeszcze troszkę większe rozmiary, gdzie kolejne wsparcie widzę przy cenie 85 zł, następnie 78 zł - finalnie zaksięgowałem zysk, który przyczynił się do zwiększenia wartości portfela o ok. 2,2%  (na transakcji zarobiłem 21,3%). Podobnie jak przy CDR akcje DNP zamierzam nabyć ponownie - jeśli kurs wróci do swoich historycznych szczytów i wybije ponad 110 zł warto pomyśleć o odnowieniu pozycji lub (przy decyzji o wykorzystaniu okresowej słabości) po cenie 85 zł z ciaśniejszym zleceniem obronnym.


Amrest 31.08.2018 - 406


Ostatnia spółka w portfelu, która twardo się trzyma swojej pozycji to Amrest. Kurs w ostatnich tygodniach wyrysował wyraźne wsparcie przy cenie 420 zł i warto było to wykorzystać podnosząc zlecenie obronne pod właśnie ten poziom, gdyż zejście poniżej 420 powinno (i przyniosło) zwiększoną dynamikę w której korekta może sięgnąć okolice nawet 340 zł. Po drodze mamy ale jeszcze kolejne istotne wsparcie, które daje nadzieję na powrót do wzrostów - 400 zł. Jeśli zejdzie poniżej 400 zł ryzyko do dalszej kontynuacji dużej dynamiki spadkowej będzie za duże i papierek sprzedam. Obecnie Amrest notuje 7,7% poniżej mojej ceny zakupu.


Podsumowując: obecnie w portfelu gości tylko Amrest, oznacza to że najwyższa pora zaprosić nowych kandydatów - jeśli więc macie jakieś propozycje, jestem na nie otwarty, postaram się wszystkie przeanalizować. Tym samym w kolejnych miesiącach najprawdopodobniej wypełnię wolne miejsce w nowymi akcjami i niewykluczone, że już w poniedziałek (03.09) do portfela coś wpadnie, gdyż obecny gość  portfela (Amrest) notuje już bardzo blisko zlecenia obronnego.

22 komentarze:

 1. LKD https://stooq.pl/q/?s=lkd&c=mx&t=l&a=lg&b=0
  tylko pewnie moment do zakupu średni, płynność słaba i nie wiem jak to w ogóle ma się pod AT :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LKD bardzo słaba płynność, technicznie bym tego nie handlował, małą sumką pod trend można by spróbować, ale dla mnie to nie jest.

   Usuń
 2. Vindexus, CCC, Playway, Ten Square Games

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre propozycje, dziękuję :) mam na liście :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. To już są troszkę bardziej spekulacyjne tytuły. Dla mnie one raczej nie są, ale i tak dziękuję;)

   Usuń
 4. Mabion rano doszedł do portfela :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę mnie zdziwiłeś tym miejscem wejścia w Mabion, jak dla mnie to jest one jakieś takie nie w Twoim dotychczasowym stylu, bo z tego co kojarzę, to łapałeś zazwyczaj wsparcia/linie trendu, więc bardziej bym stawiał na okolice 115zł (czyli miejsce kilku lokalnych szczytów od marca 2017 + obecne miejsce linii krótkiego trendu zapoczątkowanej od czerwca 2018) bądź 105zł.
   Tak czy inaczej, życzę udanego zakupu :)

   Usuń
  2. Dobrze zaobserwowałeś ;) Zgadza się nie jest to zakup jak większość nabywanych akcji do tego portfela - ale sygnał też czysto techniczny: zakup po wybiciu oporu. W analizie spółki (https://at-trader.blogspot.com/2018/06/mabion-mab.html?m=0) pisałem też o tym, że uważam, że lepiej tu kupować siłę niż okresowe słabości, czas pokaże co z tego wyjdzie. Pozdrawiam ;)

   Usuń
  3. Daniel, gdzie SL dla Mabiona ?

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  5. Nie mam zdefiniowanego stop loss'a, moje poziomy orientacyjne to 110, 105 i 100 zł.

   Usuń
 5. SL na spółce Amrest, jest delikatna strata.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Daniel. Myślisz ze ta korekta która mamy obecnie na dłużej może zagościć na GPW ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę że bardzo dużo osób chętnych wchodzi na ten blog.Bardzo to mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Danielu coś z gamedevu przykuło Twoją uwagę?

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznać trzeba że te wykresy wyglądają na prawdę obiecująco

  OdpowiedzUsuń
 10. A jak zapatrujesz się na spółkę Atal? Wyniki bardzo dobre, wyłamanie po wypłacie dywidendy, teraz próba stabilizacji przy 30 zł. Wg mnie ogólne straszenie podwyżkami stóp procentowych, które trwa już kilka lat i jeszcze trochę potrwa, co niektórych wg mnie błędnie zraża do branży. A tu i zyski powyżej konsensusu i perspektywy na najbliższe kilka lat pozytywne...

  OdpowiedzUsuń
 11. Sorry, że tak późno odpisuję - wziąłem sobie kilka dni wolnego.
  Odpowiadając na pytania, po kolei:
  1. Witaj Daniel. Myślisz ze ta korekta która mamy obecnie na dłużej może zagościć na GPW? Tego to ja nie wiem, ale nie muszę to też wiedzieć - generalnie słaba kondycja szerokiego rynku jest zawsze dobrą okazją do wyszukania spółek, które w takim otoczeniu dobrze sobie radzą ;) WIG najbliższe techniczne wsparcie ma na poziomie 55000 pkt.
  2.Danielu coś z gamedevu przykuło Twoją uwagę? CdRed czekam na powrót siły do ponownego zaangażowania się w spółkę.
  3. A jak zapatrujesz się na spółkę Atal? Wyniki bardzo dobre, wyłamanie po wypłacie dywidendy, teraz próba stabilizacji przy 30 zł. Wg mnie ogólne straszenie podwyżkami stóp procentowych, które trwa już kilka lat i jeszcze trochę potrwa, co niektórych wg mnie błędnie zraża do branży. A tu i zyski powyżej konsensusu i perspektywy na najbliższe kilka lat pozytywne... Obecnie Atal jest słaby, ale na długookresowy okres może to być okazja do zakupu, tradingowo myślę, że lepiej czekać na powrót siły ale kupowałbym tylko wybicie ponad historyczne szczyty (40 zł).

  Pozdrawiam wszystkich ;)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Daniel. Myślisz nad kupnem albo odkupieniu spółek które niedawno sprzedałeś - dino i amrest. Ccc też ładnie się zachowuje?

   Usuń
 12. Cześć, tak zamierzam odkupić kilka spółek, które już wcześniej były w portfelu - one w stosunku do rynku dobrze się trzymają. Przyznam ale też, że ostatnio polskimi akcjami się nie zajmowałem i na dzień dzisiejszy nie jestem "up to date" z polskim rynkiem, wiec na razie też nie nabywam spółek do tego portfela.

  OdpowiedzUsuń
 13. na takie blogi wchodze z przyjemnością !

  OdpowiedzUsuń