Translate my BLOG

piątek, 3 września 2021

Visa (V)

Jeszcze na blogu nie przeanalizowałem spółkę Visa, a przecież jest to spółka "klasyk" i dlatego dzisiaj nadrobię tą zaległość. Firma należy do najstarszych wydawców kart płatniczych na świecie - pierwsza karta wydana została w 1958 roku. Należy do największych firm na świecie z kapitalizacją rynkową, która wynosi ok. 472 mld. $ co jest ponad dwa razy więcej niż kapitalizacja wszystkich polskich spółek razem wziętych. Tym samym narzuca się pytanie, czy takiej wielkości firma w ogóle może jeszcze rosnąć i ten temat dokładniej omówiliśmy w filmie na naszym kanale YouTube, do którego przejdziesz klikając na tytuł: "Czy akcje mogą rosnąć w nieskończoność?".


Visa zatrudnia w sumie 20 500 pracowników, współpracuje na zasadzie wydawania licencji z ponad 21 000 instytucjami finansowymi na całym świecie i jako twórca duopolu z Mastercard rośnie w tym tempie co sektor w którym działa. Jej przychody w ujęciu 10 letnim rosną średnio ok. 10,5% rocznie. Jako spółka rozwinięta przeznacza 23,6% wypracowanych zysków na dywidendę, która przy obecnym kursie wynosi 0,57%.


Rozwój spółki jest bardzo stabilny i sektor w którym działa perspektywiczny - płatność bezgotówkowa staje się coraz większą częścią przepływów pieniężnych. Warto również zwrócić uwagę na niesamowicie wysoką marżę operacyjną, która wynosi ok. 65%. W młodszej historii Visa pod koniec czerwca ogłosiła, że ​​przejmie europejską platformę otwartej bankowości Tink. Tink to europejska platforma otwartej bankowości, która umożliwia instytucjom finansowym, firmom zajmującym się technologiami finansowymi i sprzedawcom detalicznym opracowywanie indywidualnych narzędzi, produktów i usług do zarządzania finansami w oparciu o ich dane finansowe. Tink jest zintegrowany z ponad 3400 bankami i instytucjami finansowymi, dzięki czemu dociera do milionów klientów banków w całej Europie. Banki i startupy używają Tink do uzyskiwania dostępu do danych finansowych od konsumentów. Amerykańska firma obsługująca karty kredytowe spodziewa się, że przejęcie szwedzkiego start-upu zajmującego się danymi finansowymi będzie znaczącym wejściem do europejskiego biznesu otwartej bankowości. Visa zapłaci za przejęcie 1,8 mld €.  
 
Kolejnym warty wspomnienia fakt jest, że na początku tego roku Visa odwołała proponowane 5,3 miliarda dolarów przejęcie Plaid w obliczu przedłużającego się sporu antymonopolowego z Departamentem Sprawiedliwości USA. 
 
V 02.09.2021 - 225,23 $

Długoterminowy trend kursu akcji jest wzrostowy i dotychczasowo każde większe cofnięcie ceny było świetną okazją do inwestycji długoterminowej. Obecnie, tj. w ujęciu kilku tygodniowym cena od swoich szczytów oddaliła się o ok. 12%, co interpretować należy jako zwykłe oczyszczenie kursu od przewartościowania. Najbliższym wsparciem dla ceny jest przedział 215-220 $. 
 
Visa razem z Mastercard tworzą duopol na rynku kart płatniczych i dla osób szukających porównanie pomiędzy tymi dwiema spółkami, przekierowuję do analizy na naszym kanale, gdzie bardziej szczegółowo omówiliśmy różnice pomiędzy nimi. Klikając na tytuł, przejdziesz do analizy: "Visa vs. Mastercard".

Na koniec dla osób szukających brokera, który umożliwi handel na rynkach zagranicznych, czyli również zakupu spółki z dzisiejszej analizy. Polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który czytelnikom mojego bloga przy powoływaniu się na moją stronę (pamietnikgieldowy) zwróci każdemu nowemu inwestorowi 50 $ prowizji od transakcji. Poniżej dodaję dodatkowo darmowy e-book, który LYNX na swojej stronie w celach edukacyjnych udostępnił (wystarczy kliknąć na baner):
 
 

4 komentarze:

 1. W USA trzecim mniejszym "bratem" jest American Express Company aka AmEx. Akcje AmEx to jedna z głównych pozycji w portfelu W. Buffetta. Na całym świecie karty AmEx zaliczane są do prestiżowych i są szeroko akceptowane. Czarna karta American Express Centurion to jedna z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie.
  U nas w Polsce spółka i jej usługi mało popularne
  Cytat z gazety Parkiet: Amerykański gigant jest w tym roku najlepszą spółką w indeksie Dow Jones pod względem stopy zwrotu. Sytuacja w gospodarce się poprawia, co jest widoczne w wynikach spółki.

  American Express to finansowy gigant, który najbardziej znany jest dzięki swoim kartom płatniczym. W ostatnim czasie spółka radzi sobie bardzo dobrze, z łatwością pokonując szacunki specjalistów. W II kwartale firma odnotowała 2,3 mld USD zysku, czyli 2,8 USD na akcję. Średnia prognoz analityków wynosiła 1,66 USD na akcję. Przychody sięgnęły 10,24 mld USD, wobec prognozowanych 9,58 mld USD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. AXP jest spółką z troszeczkę innym modelem biznesowym, o czym też w podlinkowanym filmie mówiliśmy. Udział AXP na rynku kart płatniczych wynosi ok. 5%, udział spółki Visa 40%, a Mastercard 33% :)

   Usuń
 2. Kurs Visy spadł dość mocno. Widzisz jakieś wydarzenie fundamentalne? Czy zwykła korekta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy korektę sektorową - razem z Visą również i konkurencji spadają. Dla mnie okazja do stopniowego powiększania pozycji w sektorze :)

   Usuń