Translate my BLOG

środa, 1 stycznia 2020

Bycze spółki po ósmym roku walki z rynkiem

Nowy rok się rozpoczął, dni wolne się zakończyły więc czas wrócić do pracy i tak nowy rok zacznę od podsumowania minionych dwunastu miesięcy w portfelu "Byki". Polskie akcje trzeba było wybierać bardzo selektywnie, gdyż przy mojej strategii podążania za trendem, rynek tylko w małej liczbie spółek dawał okazje do wejścia. W wyniku tego przez niemal cały rok gotówka w moim portfelu nigdy nie stanowiła mniejszego udziału niż 50%. Oznacza to, że tylko defensywnie zaangażowany byłem w polskie spółki. Benchmark (WIG) zakończył ok na tym samym poziomie co stał rok temu, przy tym mój portfel zyskał 6,63%. Wynik nie mogę uznać za zły, gdyż mój nakład pracy był na prawdę znikomy, ale przez to też spadła moja średnioroczna stopa zwrotu, a poszczególne lata wyglądały następująco:


Poniżej na wykresie tradycyjnie historia wartości mojego portfela na tle rynku:

Przechodząc do transakcji - będę się trzymał tradycji i tylko wykresy z naniesionymi momentami zakupów i sprzedaży dodam, tak aby po upływie kolejnych miesięcy/tygodni (od chwili sprzedaży) można było ocenić czy moją sprzedaż można uznać za "udaną". Nie będę omawiał każdą z nich ponownie - można to doczytać w historii (link do portfela: "Portfel Byki").Przechodząc do obecnego składu portfela - w grudniu na zleceniu obronnym pozbyłem się akcji mBank zapewniając sobie tą sprzedażą już wypracowany zysk. Pozostałe, czyli CdProjekt, ING Bank Śląski oraz Dinopol nadal goszczą w portfelu:mBank 31.12.2019 - 389,4

Patrząc z dzisiejszej perspektywy sprzedaż moich udziałów w spółce mBank określić można jako "klasyczne czyszczenie stopów". Mimo niezbyt udanego wyjścia, nie mogę narzekać. Zysk co prawda jest skromny (ok. 5% na transakcji, tj. 0,05% dla całości portfela), ale firmę tą spostrzegałem jako jedną z podwyższonym ryzykiem. Ogólna sytuacja techniczna nadal wygląda pozytywnie i jeśli cena wybije ponad 400 zł zakładałbym kontynuację zwyżek z zasięgiem do minimum 460 zł, z kolei najbliższe (ważniejsze) wsparcie wyznaczyłbym na poziomie 340 zł. Średnioterminowo (ponad rok) uważam, że spółka może wybić 600 zł, przemawia za tym długoterminowy obraz techniczny oraz fundamenty przy których (obecnie) nie widzę co mogłoby zatrzymać możliwe wzrosty.CdProjekt Red 31.12.2019 -279,5

Moim najstarszym bywalcem w portfelu jest CdProjekt Red i firmę tą już wielokrotnie chciałem sprzedawać, ale nie dawała mi ona ku temu powodów - trzymam się jednej z najważniejszych reguł na giełdzie: "pozwalam zyskom rosnąć". Mój wynik na pozycji przekracza już 55% zysku i myślę, że nadchodzący rok nie będzie tak przyjemny jak 2019. Jednak jeśli ona nadal nie będzie dawała sygnałów słabnięcia trendu, dalej pozostanę jej akcjonariuszem.


ING Bank Śląski 31.12.2019 - 202,5

ING stał bardzo krótko przed zaksięgowaniem delikatnej straty na zleceniu obronnym. Bank jednak obronił wsparcie i silnym impulsem podskoczył do górnego ograniczenia konsolidacji. Ewentualne dalsze wzrosty i wybicie ponad 220 zł może przynieść drugi silny impuls wzrostowy, dlatego też pozostaję optymistą i dalej będę trzymał swoje udziały. Sektor bankowy nie miał w 2019 roku łatwo, ale kiedy siła wróci (a myślę, że w 2020 roku banki pokonają szeroki rynek), ING jako jeden z najsilniejszych spółek w tym sektorze może pozostawić konkurentów daleko w tyle. Czas pokaże jak bardzo się to sprawdzi...


Dino Polska SA 31.12.2019 - 144

Ostatnia spółka w portfelu, podobnie jak moje poprzednie, krótko stała przed opuszczeniem portfela na zleceniu obronnym. Zagrożenie to nadal nie uznaję za zażegnane, gdyż ewentualny impuls spadkowy szybko może spowodować do zejścia kursu akcji poniżej 130 zł (gdzie znajduje się mój "stop loss"). Jeśli do tego dojdzie, kolejne wsparcie widzę dopiero w okolicach 105 zł co stanowiłoby ok 30% przecenę, a w niej już nie chcę uczestniczyć.


Dla zobrazowania moich dotychczasowych wyników dodaję na koniec wykres słupkowy, który przedstawia osiągnięte stopy zwrotu w poszczególnych transakcjach.


Na samo zakończenie tradycyjnie moja coroczna prognoza na kolejne dwanaście miesięcy, ale jako pierwsze sprawdźmy jak moja poprzednia się zrealizowała (link do poczytania w podsumowaniu portfela po 2018 roku tutaj), cyt.: "Jeśli chodzi o 2019 rok: widzę go pozytywnie, myślę że rynki jeszcze trochę utrzymają swój aktualny (spadkowy) kierunek ale znajdą w tym roku dołek i zawrócą kończąc rok ok na tym samym poziomie co mamy obecnie (czyli okolice 58 000 punktów)". 

Drugi raz z rzędu niemal idealnie trafiłem w punkt, indeks WIG zakończył rok w okolicach 58 000 punktów! Przyznaję, że samemu jestem zaskoczony precyzją mojej prognozy, tym bardziej że poprawnie niemal idealny poziom przewidziałem drugi rok z rzędu! 

Jeśli uda mi się ten wyczyn powtórzyć za trzecim razem to chyba zmienię branżę i zostanę jasnowidzem wymagając za to pieniądze :P, gdyż mimo tej precyzji, swoich prognoz nie byłem w idealnym stanie wykorzystać o czym świadczy moja tegoroczna stopa zwrotu na tym rynku (niecałe 7% zysku), ale wynik ten wynikł głównie z utrzymywania wysokiego odsetku gotówki (nie było miesiąca, w którym gotówka stanowiła mniej niż 50% wartości portfela), ale mimo wszystko... 

Przechodząc do prognozy na 2020 rok, brzmi ona następująco: myślę że WIG zakończy swój dwuletni trend boczny i nareszcie wybije ponad 62 000 punktów kończąc go w okolicach historycznych szczytów, tj. 68 000 punktów. Dlatego też zamierzam kolejny rok zwiększyć swoje zaangażowanie w akcje (po wybiciu 62 000 punktów) partycypując z tych wzrostów. Przyznam, że prognoza jest bardzo optymistyczna, ale wierzę w powrót hossy na naszej giełdzie przy której "najlepsze" właśnie przed nami. Jak zwykle moje przekonanie zweryfikuje czas.

Dla osób zainteresowanych moim sposobem tradowania oraz inwestowania: już za miesiąc ruszy przedsprzedaż mojej książki w której dokładniej omówię, na co ja na giełdzie zwracam uwagę. Odpowiadam w niej na najczęściej zadawane mi pytania, skierowana jest zarówno do osób początkujących jak i bardziej doświadczonych. Także zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów w których wskażę miejsce gdzie książkę będzie można nabyć.

37 komentarzy:

 1. Gratuluję dobrego wyniku. Myślę, że mało który polski inwestor mógł pochwalić się w tym roku zyskami. Ja jestem 3% na plusie (przynajmniej pokryłem inflację). Będzie też podsumowanie portfela Twoich "Najlepszych Spółek Świata"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podzieliłbym jednak takiej tezy, że to był słaby rok dla polskich inwestorów. Mimo niekwestionowanej słabości całego szerokiego rynku przy bardzo dobrej selekcji zwłaszcza z segmentu małych i średnich spółek można było osiągnąć bardzo satysfakcjonujące stopy zwrotu :-) W samym tylko listopadzie i grudniu 2019 roku zwrot np. na moim portfelu to ok. 16 %. Pozdrawiam

   Usuń
  2. To gratulacje, ale jeden dobry msc. o niczym nie świadczy - w długim terminie powinno się liczyć wyniki. Jak w ujęciu rocznym, 3 letnim i 5 letnim?

   Usuń
  3. Zwrot z mojego portfela IKZE w tym roku to 9,09%, a raczej jestem pasywnym inwestorem nastawionym na dywidendę ;) można było w tym roku kupić kilka fajnych spółek.

   Usuń
  4. Zważywszy na ogólno rynkowe otoczenie bardzo dobry wynik. Osiągnięty 100% zaangażowania w akcje, czy gotówka też stanowiła dużą część wartości portfela przez większą część czasu w roku?

   Usuń
  5. To jest akurat mój jeden z "najmłodszych" portfeli - ten jest prowadzony na IKE w rachunku maklerskim z ekspozycją na chwilę obecną wyłącznie na rynek GPW. Mogę zatem jedynie podać wynik wyłącznie za ten rok, tj. za cały kalendarzowy 2019 - 33,12 % (wynik tak naprawdę winien być jeszcze wyższy, albowiem metodologia nie uwzględnia, iż cały kapitał na rachunku "nie pracował" przez pełny rok kalendarzowy (transfer środków dokonywany był bowiem w różnych odstępach czasu na rachunek IKE w ciągu roku kalendarzowego, być może w wolnej chwili dokonam takiego precyzyjnego wyliczenia). Jestem na rynku kasowym od 2007 roku kluczowe są dwie rzeczy: strategia, która zarabia i konsekwentne trzymanie się przyjętych założeń w strategii (temat związany z psychologią inwestowania), drugi filar to często pomijany lub wręcz ignorowany temat - optymalizacja podatkowa (kluczowa zwłaszcza w strategiach długoterminowych i dywidendowych). W mojej strategii kluczowa jest analiza fundamentalna spółki i na to wyłącznie chciałem zwrócić uwagę akcentując możliwość osiągania wyżej stopy zwrotu od banchmarku przy takiej charakterystyce rynku GPW jaką mamy od kilku lat. Dopiero po selekcji spółek stosuję bardzo prostą analizę techniczną do określenia momentum otwarcia i zamknięcia pozycji opartą na Price Action i średnich kroczących - ogólnie mówiąc zyskom pozwalam rosnąć (mam np. otwartą mam nadal pozycję na ASSECO SEE z aktualną stopą zwrotu 116,97 %), straty ucinam stosunkowo szybko.

   Usuń
 2. Też gratuluję i widzę, że zarazem rok skończyłeś na all time high - well done!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. Tak podsumowanie 2019 roku w moim zagranicznym portfelu oczywiście będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam Ing i cdr zastanawia mnie czemu tak późno Dino kupowałem ja akurat w tym momencie sprzedawał em zakupione parę dni po debiucie. ciekawe cz Ing zrobi hist. Max obstawiam że pójdzie na maxy czy widzisz jakąś branże liderowania hossy? Lotos mam w obserwacji bo widać że kurs jest pilnowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Który sektor będzie w tym roku przodował tego nie wiem, obstawiam, że Banki w 2020 mogą dać zarobić więcej niż rynek, ale ja jak zwykle tylko zgaduje :P Jak już siła się wyklaruje (wybicie indeksu WIG ponad 62 000 pkt.) wtedy może będziemy mogli troszkę lepiej ocenić, który z sektorów jest silniejszy i będzie ciągnął rynek do góry :)

   Usuń
 5. Jak banki to Ing jasna sprawa ale czy nie sądzisz że branża gier może liderować? i nie mam na myśli tylko cdra:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może liderować, ale ja na to patrze w troszeczkę innym ujęciu, szczególnie jeśli chodzi o trading - patrzę co TERAZ "lideruje" i tam się angażuje - a "teraz" lideruje z gamingu CdRed, z banków ING i z handlu Dinopol - przynajmniej ja to tak teraz widzę, a udane przepowiednie przyszłości to tylko kwestia przypadku ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Daniel podzielam twoje spojrzenie na rynek ale czy nie uważasz że twój zakup Dino był mocno spóżniony jak na takiego profesjonaliste jak Ty, akurat ja mocno zredukowalem Dino może bład ale skasowałem spore zyski zawsze jestem gotowy do niej wrócić ,z handlu w tym momencie widze moc na LPP :) a co do CDRa "myślę, że nadchodzący rok nie będzie tak przyjemny jak 2019."- dlaczego tak uważasz? jeżeli nawet to w tej branży na Gpw są chyba też inne spółki z potencjałem które mogły by nadrobić dystans do Cdra...

  OdpowiedzUsuń
 8. Dinopol - ja kupuje trendy. Mój moment zakupu z dzisiejszego ujęcia może nie wygląda na "idealny", ale w momencie transakcji tego nie widać. Szczerze też powiem, że chciałem troszkę poczekać z zakupem i znaleźć lepszy moment wejścia, może stałem się ofiarą FOMO (fear of missing out). Ostatecznie póki pozycja w grze nic jeszcze nie jest przesądzone i w dalszym ujęciu możliwe, że zakup ten jednak dokonałem w dobrym czasie (idealne łapanie dołków korekty mnie nie interesują).
  CdProjekt - miniony rok przyniósł na spółce ponadprzeciętnie wysokie stopy zwroru. Myślę, że wróci ona do średniej i kurs zwolni, tym bardziej że 2020 jest rokiem ważnego debiutu (Cyberpunk 2077), a takie wydarzenia giełda lubi wyceniać z wyprzedzeniem. ALE - to ponownie próba przewidywania przyszłości, a ja trzymam się tego co widzę "teraz", a teraz rośnie więc pozostaje zaangażowany tak długo aż przestanie rosnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dino dla mnie to takie drugie LPP na początku tzw "kariery " mam nadzieję że odkupie taniej pod nastepną falkę bo mocno wierzę że to nie było ostatnie słowo na tej spółce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekamy na książkę ;) Pozdrowienia oraz Samych Sukcesów w 2020!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czesc Daniel,

  Czy w kontekscie tego portfelu myslales o Kruszwicy?

  Spolka obecnie w trendzie wzrostowych, wyglada solidnie funadamentalnie?

  I ogolnie co myslisz o spolce?

  OdpowiedzUsuń
 12. Wygląda dobrze, zapoczątkowany trend jest ale jeszcze bardzo młody, dlatego traktowałbym pozycję jako troszeczkę bardziej podatną na możliwe cofnięcie (i dłuższe utrzymanie) poniżej 45 zł, ale obecnie nic na to jeszcze nie wskazuje. Będę spółkę obserwował :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, ja może przypomnę spółkę Atal. Obecnie, po wynikach sprzedaży mieszkań kurs na rekordowych poziomach. Jak Twoje przemyślenia odnośnie developerki ? Pozdrawiam i czekam na książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Developerka" jest wysoko, ale to nie oznacza, że może być jeszcze wyżej. Póki trend trwa można to wykorzystać. Obecnie jeszcze nie kupuję, ale może niebawem rozglądnę się za nowymi spółkami do portfela, żeby trochę udział gotówki zmniejszyć, bo mi mocno "zyski zjada" :)

   Usuń
 14. Danielu co sądzisz o CCC po dzisiejszej sesji lecimy w okolice 57?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 57 to już mocno pesymistyczny scenariusz, ale oczywiście możliwy. Nadzieja na powrót do wzrostów przyjdzie wraz z wyjściem ponad 120 zł. Teraz 100 zł musi wytrzymać, jak nie wytrzyma (niestety dużo na to wskazuje) to kolejnymi (psychologicznymi) wsparciami będą okrągłe poziomy, tj. 90, 80, 70 no i po tym 60... zanim ale tak nisko zejdziemy (60), pewnie kilkanaście miesięcy minie, a w tym czasie dużo się jeszcze może wydarzyć. Na razie zakładam scenariusz odreagowujący i (jeśli nie wrócimy ponad 120) kontynuację trendu do kolejnego wsparcia (90) - perspektywa kilkutygodniowa.

   Usuń
 15. Na fb już wczoraj zapowiadałem - przed chwilką sprzedałem CdProjekt

  OdpowiedzUsuń
 16. Daniel, czy masz coś nowego na oku. Na giełdzie widać ogólne ożywienie i szkoda to przegapić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może niedługo co s do portfela dołączy - kilka spółek mam na oku :)

   Usuń
 17. Idę na zakupy! Pierwszą spółką jest AMBRA - dzisiaj dołączyła do portfela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też mam ją od paru tygodni. Możesz powiedzieć co kierowało Twoim zakupem i masz ustawiony jakiś poziom realizacji zysków czy po prostu obserwujesz trend ?

   Usuń
  2. Po prostu obserwuje trend :) Spółka płynna, trend stabilny i w stosunku do rynku lepiej notuje. Dla pozycyjnej transakcji (na wiele tygodni) wygląda dobrze :)

   Usuń
 18. Daniel, dlaczego nie wszedłeś w tą spółkę w czasie jakiejś korekty, zwykle moment korekty wykorzystujesz do zakupu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wyszło ;) Czysto statystycznie kupowanie "siły" daje większe prawdopodobieństwo zysku niż kupowanie "słabości" (korektę). Dla transakcji wielomiesięcznych nie ma też potrzeby aby wyciągnąć z pozycji każdy procencik - liczy się trend :)

   Usuń
 19. Druga spółka, która dzisiaj dołączyła do portfela "Byki" to 11bit studios. Jest to zakup pod udane wybicie ponad opór 430 zł.

  OdpowiedzUsuń
 20. Czemu benchmark do WIG a nie np mwig40tr na który jest ETF?

  OdpowiedzUsuń
 21. Gdyż spółki w portfelu pochodzą z szerokiego rynku, a nie tylko z indeksu zawierającego 40 akcji.

  OdpowiedzUsuń
 22. Co myślisz o Amice. Zastanawiam się tutaj nad grą pod umocnienie funta, które już się dzieje od paru miesięcy, w związku z tym Amica, która ma sporo przychodów w UK powinna w Q1 lub Q2 pokazać lepsze wyniki. Jako minusy to na 144-147 PLN jest bardzo mocny opór techniczny nie przebity trwale od lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie analizuje w takim ujęciu,ale ogólnie wygląda pozytywnie. 150 musi wybić.

   Usuń
  2. Ogólnie zanim się takie "rozkminy" zrobi to warto sprawdzić czy spółka przypadkiem nie hedguje swoje ryzyko walutowe. Jesli tak to kurs funta moze im byc obojetny. Ale tok myślowy mi się podoba ;)

   Usuń