Translate my BLOG

sobota, 30 czerwca 2018

Bycze spółki po czerwcu 2018

Kolejny miesiąc dobiegł końca, więc tradycyjnie czas podsumować minione cztery tygodnie. W czerwcu portfel "Byki" zyskał bardzo delikatnie na wartości co w stosunku do benchmarku (WIG'u) jest lepszym miesiącem, gdyż on ponownie pogłębił stratę. Oznacza to, że pierwsze półrocze 2018 roku portfel stoi 6,5% wyżej niż na koniec ubiegłego (WIG w tym samym czasie stracił 12,22%). Całościowa stopa zwrotu z portfela po 78 miesiącach publicznego prowadzenia wynosi obecnie 200,25%, gdzie WIG w tym samym czasie zyskał 47,89%. Obrazując wyniki na wykresie ich historia wygląda następująco:


Muszę przyznać, że w czerwcu praktycznie w ogóle nie zajmowałem się polskimi akcjami. Do portfela w ostatnich czterech tygodniach zajrzałem tylko kilka razy i tak portfel ten pracował sam dla siebie i tym samym w czerwcu jedna spółka (ING)  została automatycznie sprzedana na zleceniu obronnym oraz w końcówce czerwca Kruk na pozostawionym orderze kupna wpadł do portfela. Przez to też tym razem wyjątkowo informacje o sprzedaży/zakupie pojawiały się z lekkim opóźnieniem (do wglądu w ostatniej aktualizacji portfela (link) oraz na fanpage'u FB). Pozostałe trzy spółki (CDR, DNP oraz EAT) dalej trzymają się w portfelu i stanowią razem z KRU blisko 50% wartości portfela, pozostała część to gotówka. Przechodząc do obecnej sytuacji posiadanych (oraz sprzedanej spółki ING) na wykresach, sytuację widzę następująco:


ING Bank Śląski 29.06.2018 - 179 

Jako pierwszą spółkę, którą dzisiaj omówię jest ING - wszystko tak jak pisałem już w poprzednich aktualizacjach portfela: dla mnie najważniejszym poziomem była cena 185 zł. Do chwili utrzymania się kursu powyżej tego poziomu, każdy aktywny trader powinien wykorzystywać okazję do zakupu, gdyż poziom ten daje wysoki stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Dlatego też stratę tą nie mogę kwalifikować do nieudanych transakcji - należą one do pracy i trzeba je zaakceptować. Po przebiciu 185 zł minimalny dalszy spadek szacuję do poziomu 160 zł.


Kruk 29.06.2018 - 200

Kruk to spółka z negatywnym rekordem - poprzednia transakcja zakończyła się największą jednostkową stratą w historii portfela (-26,36%, tj. ok 2,4% dla całości portfela). Spółkę już wcześniej kilka razy troszkę dokładniej na blogu przeanalizowałem (link) i w trakcie tych analiz szczególnie w oko wpadł mi poziom 200 zł, który z punktu widzenia zarządzania pozycją daje bardzo atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Tym samym na tym poziomie zostawiłem order, który po cofnięciu ceny się aktywował. Transakcję tą muszę więc troszkę inaczej traktować niż moje pozostałe pozycje w tym portfelu. Mówiąc do rzeczy, nie jest to transakcja trendowa, tylko pod wsparcie z ciasnym zleceniem obronnym i szybkim zabezpieczeniem w przypadku wyjścia już na delikatny plus. Patrząc historycznie, tak wyraźne wsparcia jak wyżej na ING, lub teraz na Kruku trader zawsze powinien wykorzystywać, gdyż nawet w przypadku 5-7 transakcji stratnych pod rząd jedna taka zyskowna pozycja może pokryć wszystkie poprzednie. Osobiście nie jestem dużym fanem takich strategii, gdyż przy zwykłym trend-tradingu, można przy większej skuteczności osiągnąć podobne ratio, z tą różnicą że gorzej z szybkim zabezpieczeniem pozycji na plusie.


CdProjekt 29.06.2018 - 161,8

Kolejna spółka w portfelu (CdProjekt Red) w czerwcu pod względem jednostkowej stopy zwrotu wyprzedziła drugą najlepszą spółkę w historii portfela - LPP, która w 2013 roku zarobiła 74,5% i CDR jest teraz na tą chwilę drugą najlepszą spółką w historii (wyższą jednostkową stopę zwrotu odnotowała do tej pory tylko spółka Amrest (109,8%)). Technicznie nie widzę powodów do obaw - trend wzrostowy nadal trwa i nawet cofnięcie do poziomu 130 zł nie zaburzy jego aktualność.


Dinopol 29.06.2018 - 104
 
Następna spółka (Dinopol) twardo broni swoje poprzednie szczyty nie schodząc w korektach poniżej nich. Daje to bardzo łatwe zarządzanie pozycją dzięki której możemy ustawiać swoje zlecenia obronne i długo uczestniczyć w trendzie wzrostowym. Zejście kursu poniżej 95 zł będzie dla mnie jednoznaczne z zaksięgowanie już wypracowanych zysków.


Amrest 29.06.2018 - 440

Ostatnia spółka w portfelu znajduje się w korekcie, nie uważam ją za niepokojącą, gdyż w stosunku do szerokiego rynku spółka nadal się dobrze trzyma. Dopiero zejście kursu poniżej 400 zł będzie dla mnie możliwym sygnałem ewakuacji.

47 komentarzy:

 1. Cześć Danie, tak z ciekawości gdzie postawiłeś stopa na Kruku?

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, tak jak na wykresie namalowałem wsparcia po których się orientuję, tj. poniżej 190 zł.

   Usuń
  2. Stop padł? Daniel tak z ciekawości ustawiasz stopa jako stop limit czy stop pkc?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  3. Tak, "stop padł", jest delikatna strata. W zależności od płynności tu miałem stop pkc. Również pozdrawiam

   Usuń
  4. Nie ogarniam tego co się stało na Kruku :) BTW Daniel pokusisz się o aktualizację dla CDR, 11BIT ?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  5. CDR i 11BIT nadal to samo co pisałem wcześniej - trend wzrostowy dalej aktualny. Kruk trudny do handlu moim stylem, ja do niego teraz nie wracam (niżej przedchwilą dodałem kilka zdań na jego temat).
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. siema, ja w lipcu większa obsuwa na kapitale,
  06 overall.png
  wywaliłem SEN z duuuużą stratą, wyleciałem na stopie z niewielką stratą z ING i MBK
  do tego trochę nieszczęśliwie wystopowali mnie z shorta na PGNIG
  06 F PGN.png

  obecnie trzymam tylko NEU po 260,50 i czekam na 1800 na wig20...
  pozdro, chciwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, trudny okres jest, bez odpowiednich trendowych spółek ciężko o zyski. Trzymam dalej kciuki ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Trudny czas dla ING. Inni lepiej sobie radzą

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. KRUK sprzedany na zleceniu obronnym , jest delikatna strata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Kruku jednak odbicie? Może odkupić?

   Usuń
  2. Nie zalecam "gonić rynku", Kruk do tradingu jest na tą chwilę trudny do handlowania i skoro przebite wsparcie zanegowali ciężko grać tu technicznie. Może przyjść teraz V'ka i kurs w tym samym tempie odrobi stratę co wcześniej spadał, ale to rozegrać jest bardzo trudne. Nie ma co "płakać nad rozlanym mlekiem", gdyż takie zdarzenia są naturalną częścią giełdy. Lepiej poszukać spółek (do tradingu pozycyjnego), które stabilnie trzymają się swojego trendu i dotychczas pozytywnie reagowały na dane poziomy ;)

   Usuń
 7. Czy mógłbyś w wolnym czasie napisać jak widzisz obecną sytuację na głównych polskich indeksach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę miał chwilkę to dodam analizę jakiegoś polskiego indeksu ;)

   Usuń
 8. UWAGA: CdProjekt, który w portfelu jest od ośmiu miesięcy zarobił już blisko 120% (największy jednostkowy % oraz nominalny wynik w historii portfela!). Dynamika wzrostów była bardzo duża i oczekuję zbliżającej się korekty, która może przekroczyć 30%. Dlatego też pozycję tą zabezpieczam teraz ciasnym stopem kroczącym z próbą odkupienia w korekcie. Zamierzam odkupić dostosowany pakiet do wielkości portfela (tj. ok 10% wartości portfela (obecnie udział ten przez wysoki wzrost kursu powiększył się już do ok 20%)). Podkreślam, że ryzyko przegapienia dobrego momentu wejścia może być duże i spółka w kolejnej fazie wzrostowej (tak obstawiam, że CdRed w dalszym terminie pójdzie jeszcze wyżej) może "odjechać bez nas".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Hej!
   SL kroczący - w jakim jest DM?

   Usuń
 9. W każdym powinien być;) ja swój stop po prostu co sesje teraz odnawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze rozumiem, że to jest zlecenie PEG?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  2. Ja wstawiam zwykłe zlecenie z limitem realizacji ;)

   Usuń
 10. Cześć Daniel, stop padł? Daniel z twojego doświadczenia technika, jaki jest przebieg korekty po takich dynamicznych wzrostach? Są takie zależności czy cięzko powiedzieć? Kazdy by chciał aby korekta była w kształcie v i aby wszyscy załapali się na pociąg ale równie dobrze może być leżące L czyli spadek i dreptanie w miejscu.

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj ja bardzo nie lubię V'ek bo tego tradowac nie idzie (przynajmniej ja nie umiem). Najlepiej to tak jak dzisiaj - większe zejście i powrót zostawiając knot (dla osób, które mają pozycję) - teraz można to ciasno stopować poniżej tego low. Dla osób, które nie mają akcje i polują na wejście to lepiej powolne schodkowe zejście z sygnałem wejścia w trakcie wybicia poprzedniego high korekty.

   Usuń
 11. "Kazdy by chciał aby korekta była w kształcie v i aby wszyscy załapali się na pociąg..."
  No i wszyscy szczęśliwi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzisiaj na CdRed bardzo dobra sesja, która przyniosła wartosciowe informacje w tym, że czas na podniesienie stopa poniżej dzisiejszego low.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej wywalaj PKC, zarząd CDR wywala akcje. Dzisiaj poszła informacja.

   Usuń
 13. Chyba za nie długo sam zainwestuję w jakąś spółkę na giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie będę miał czasu na podsumowaniu miesiąca w portfelu i zaległości nadrobię pod koniec sierpnia omawiając minione dwa miesiące. Przypomnę tylko, że w lipcu sprzedałem akcje Kruka tracąc na pozycji 6% (ok 0,6% dla całości portfela), CdRed trzymam ciasno na zleceniu pilnujące zysków poniżej 194 zł. Kolejna spółka Amrest twardo trzyma się jednego poziomu i nie przyłączyła do odreagowania rynkowego co jest znakiem ostrzegawczym, podobnie Dinopol, jednak w jej przypadku wysoki poziom kursu został utrzymany i na razie korekta boczna nie daje powodów do obawy, jeśli mimo wszystko przestanie rosnąć zlecenie obronne ustawiłem poniżej 94 zł. W lipcu wartość portfela po 79 miesiącach wzrosła do 208,5% (WIG w tym samym czasie zyskał 58,5%).

  OdpowiedzUsuń
 15. CdRed sprzedany, a szkoda bo na tą chwilę wygląda, że kurs się z powrotem złapał. Zysk ponad 100% w zaledwie 8 miesięcy, tj. lekko ponad 10% dla całości portfela.

  OdpowiedzUsuń
 16. Daniel, jak teraz wygląda CDR?
  Czy będziesz szukał miejsca na ponowne wejście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda dobrze :) Dopiero co "wyszedłem" i nie muszę "trzy dni później znowu wejść" w końcu jakaś korekta zawita czy będzie to po niższej czy wyższej cenie niż sprzedałem nie ma znaczenia. Jeśli pozytywny obraz zostanie utrzymany i trend kontynuowany to kolejne wejście też powinno dać coś zarobić ;)

   Usuń
 17. Daniel mam problem, chciałbym wejść w TEN SQUARE GAMES ale kurs zamiast jakiejś się spokojnie skorekcić to rwie na północ prawie ciągle bez przystanków. Jak żyć? :)

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy w Polsce kilkaset akcji, jeśli jedna ucieknie może znajdzie się okazja na drugiej ;)
   Ja nigdy nie rozpaczam nad "zyskami które uciekły", zawsze się znajdą inne ciekawe pozycje w które można wejść - czasami lepiej nie gonić "pędzący pociąg" i cierpliwie czekać na okazję ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Daniel dobrze rysuje że dolne wsparcie kanału wychodzi mi w okolicach 95-96 zł? wcześniej jest też wsparcie w okolicy 100zł. W trendzie wzrostowym powinno się zagrać na obronę wsparcia czy wchodzić gdy wsparcie zadziała i kurs się odbił od wsparcia?

   Jason ;)

   Usuń
  3. Wszystko zależy od stosowanej strategii, można wchodzić po potwierdzeniu, można wchodzić po dotarciu "łapiąc" ten dołek. Ważny jest tu backup plan, na wsparciu powinno się ciasno stopować, po potwierdzeniu powinno się grać szerzej, dynamika korekty, płynność, otoczenie rynkowe przy wejściu też odgrywa rolę. Osobiście więcej transakcji zawieram po potwierdzeniu zakończenia korekty, ale jednej działającej recepty nie ma, jedni wolą wchodzić na wsparciu z ciasnym SL, drudzy po dobiciu a inni jeszcze po wybiciu nowego historycznego szczytu i wszystkie mogą dać zarobić (piszę tu o strategiach trendowych). Pozdrawiam ;)

   Usuń
 18. Cześć Daniel, dzisiejsze zachowanie dino dobrze nie wygląda - dajesz jeszcze szanse czy zamykasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałem - zejście poniżej 95 zł będzie dla mnie jednoznaczne z zaksięgowaniem już wypracowanych zysków. Dzisiaj zeszło poniżej i DNP został sprzedany.

   Usuń
 19. Cześć Daniel. Zbliża się koniec miesiąca i będziesz podsumowywał swój portfel akcji który zrobił się bardzo szczupły - może jakieś propozycje na zakończenie wakacji - może giełda i wybrane spółki trochę obudzą się z letniej gorączki? Ja dalej Cię się zapytam o spółkę CCC - którą uważam o dobrych fundamentach i dobrze zarządzaną. Ale technicznie to Ty lepiej oceniasz możliwość wejścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, tak będzie aktualizacja dwóch ostatnich miesięcy. W portfelu tylko Amrest został, wiec zamierzam zasilić go nowymi akcjami - jestem otwarty na propozycje :)
   CCC fundamentalnie stoi mimo wszystko dalej wysoko, Tradingowo na wejście moją metodą jeszcze za wcześnie- kupowalbym siłę, tj. jak kurs ponownie zacznie notować ponad 280 zł.

   Usuń
 20. Danielu ogólnie patrząc na długoterminowy trend wzrostowy moje typy to:
  CDR - czekamy na korektę
  11BIT - czekamy na większą zniżkę bądź siłę i powrót do wzrostów
  PLAYWAY - jak wyżej
  TEN SQUARE GAMES - jak wyżej
  i to tyle z moich propozycji - jak dla mnie trzeba narazie czekać na gotówce i wypatrywać dogodnych pozycji do wejścia

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre trendowe spółki:)
   są na mojej liście obserwowanych :)

   Usuń
  2. Mocne spadki na moich propozycjach ale można to zawsze traktować jako okazje - Daniel pokusisz się o krótką analizę 11B i TEN SQUARE GAMES?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  3. Tylko krótko: 11B taki charakter trendu - silne jednokierunkowe ruchy, na chwilę obecną jest to z mojego punktu widzenia tylko korekta trendu wzrostowego.
   TEN: na razie za wcześnie, żeby ocenić trend (historia spółki za krótka), ale na te 0,5 roku co spółka jest na giełdzie obecne cofnięcie jest korektą tego trendu (jak spadnie poniżej 90 zł powiedziałbym, że za duże ryzyko, żeby kupować (duże zagrożenie do odwrócenia trendu)).

   Usuń
 21. Witam Daniel . Co myślisz o Ciechu ? ma dobry wynik finansowy za II kwartał więc może dobrze rokuje :) pozdrawiam Danek

  OdpowiedzUsuń
 22. Wygląda ciekawie, nie miałem na swojej liście obserwowanych - dochodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 23. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

  OdpowiedzUsuń