Translate my BLOG

sobota, 11 stycznia 2020

SBA Communications Corpopration (SBAC)

Infrastruktura bezprzewodowa - kolejny "megatrend"?
SBAC 10.01.2020 - 244,83 $

Dzisiaj spółka z kącika mocno spekulacyjnych akcji: SBA Communications. Firma jest właścicielem i operatorem infrastruktury bezprzewodowej, w tym małych komórek, rozproszonych systemów anten wewnętrznych i zewnętrznych oraz tradycyjnych witryn komórkowych obsługujących anteny wykorzystywane do komunikacji bezprzewodowej przez operatorów komórkowych i dostawców szerokopasmowego internetu bezprzewodowego. Sektor w którym działa można więc uznać za przyszłościowy - uważam, że infrastruktura bezprzewodowa będzie ważnym tematem zbliżającej się dekady. Spółka obecna jest na kontynencie amerykańskim i założona została w 1989 roku, a jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 27,3 mld. $ i zatrudniają 1347 pracowników. 

Spółka w niecałe 17 lat zyskała w samym kursie akcji 142 425%, przy maksymalnym obsunięciu przekraczającym 75% (w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku). Gdyby to było mało: dochodzi skromna dywidenda, która przy obecnym kursie oznacza 0,6% dodatkowego przypływu gotówki. Mimo imponujących zysków jakie firma sprezentowała swoim akcjonariuszom, spółkę nie mogę zaliczać do grona listy "Najlepszych Spółek Świata", co wynika z dużej zmienności osiąganych wyników finansowych. Sama wycena fundamentalna jest bardzo wysoka, co oznacza, że raczej nie jestem jedyny, który dostrzega możliwy potencjał sektora w którym spółka działa. Dlatego interesująca jest ona dla mnie tylko pod względem tradingowym, a obecny układ techniczny może zapowiadać zbliżające się wybicie i powrót do silnego trendu wzrostowego:

SBAC 10.01.2020 - 244,83 $ 

Kurs stoi właśnie przed strefą oporu w przedziale 245-250 $ i jeśli zostanie ono wybite, otrzymamy istotny sygnał powrotu siły. Dodatkowym potwierdzeniem, że korekta się już zakończyła jest delikatnie wyższy dołek poprzedniego impulsu spadkowego (na wykresie niebieska linia). Dla realizacji tego scenariuszu, kurs spółki nie powinien już schodzić poniżej 220 $. Dla transparentności dodam, że jestem w posiadaniu tych akcji i rozgrywam właśnie opisany scenariusz. 

Dla osób zainteresowanych dokładniejszym poznaniem mojego sposobu handlowania zachęcam, do śledzenia kolejnych wpisów w których wskażę gdzie będzie można kupić moją książkę - przedsprzedaż ruszy już niebawem! Na samo zakończenie poniżej dodaję dodatkowe szczegóły firmy, wraz z wynikami finansowymi spółki z minionej dekady: 5 komentarzy:

 1. Daniel, Spolka SBAC moze i mocno spekulacyjna ale z widokiem na przyszle wyzwania (tower operator). Spolke analizowales historycznie jednak sprawy ktore ja czekaja to nowe problemy. Wiec moze warto bardziej zwrocic uwage na aktualne mozliwosci spolek z tej i pokrewnej branzy ktore sa dobre i juz niezle dzialaja.. Tak np w 2019 ostro wyroznialy sie SWKS (Skyworks), AVGO (Broadcom), QRVO, QCOM. To spolki dobrze przygotowane do czekajacej ich roboty w blizszych latach. Ich wzrosty w 2019 to okolo 70-80%. Jak oceniasz te spolki od strony fundamentalnej?
  Pozdr. sand

  OdpowiedzUsuń
 2. Zależy jaki jest cel transakcji - jeśli jest to trading (przy SBAC od strony tradingowej ją analizuje) to inne kryteria odgrywają rolę. Jeśli ale ma to być inwestycja dlugoterminowa to więcej kryteriów musi zostać spełnionych. Wśród tych co wymieniłeś, najbliżej spełnienia (moich) kryteriów do długoterminowej inwestycji jest AVGO (firmę na blogu też już przedstawiłem - w spisie treści można ją znaleść). Pozostałe, mimo że wcale nie są "złymi" akcjami, nie bardzo pasują do mojego portfela (pod względem inwestycyjnym). Aczkolwiek nie oznacza to, że one nigdy do portfela nie trafią - zanim będą one dla mnie pod tym względem interesujące, muszą wykazać się stabilnością finansową w kolejnych min. 5 latach.

  Wspominasz o "nowych problemach jakie czekają SBAC" - jakie to problemy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Problemy - w sensie nowe zadania - nowe wyzwania. Dawniej to bylo 3,4G a obecnie bedzie 5. sand

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego rodzaju "problemy" to każda spółka przechodzi i musi je przechodzić, żeby się stale rozwijać, szczególnie technologiczne firmy.

   Usuń
 4. Z dywidendą na tej spółce może być ciekawie - od niedawna ją wypłaca (kwartalna wypłata i dopiero dwa razy wypłata). Dalsze podwyżki dywidendy (przy spółkach z USA standard) mogą być bardzo duże.

  OdpowiedzUsuń