Translate my BLOG

piątek, 23 listopada 2012

Impexmetal (IPX)

 Na ważnym wsparciu
23.11.2012 - 3,22

Chyba czas najwyższy na dokładniejsze przyglądnięcie się rynkowi akcji... Dawno nie opisywałem sytuację techniczną poszczególnych spółek. Moja mniejsza aktywność na tym rynku spowodowana jest małą zmianą strategii inwestycyjnej (pisałem o tym tutaj: "Pewne zmiany..."). Teraz więcej inwestuję śrenioterminowo grając z długoterminowym trendem, tzn. że jedną akcję trzymam od kilku do kilkunastu miesięcy. Niemniej jednak czasami warto też przyglądnąć się akcjom, które krótko, bądź średniotermionowo mają potencjał do większego wybicia. Taką spółką może być właśnie Impexmetal...

Ostatnia analiza tej spółki była (prawie) dokładnie rok temu,  więc i moment zainteresowania się nią uważam, za bardzo "trafny" :P.
Moją uwagę zwróciła poprzez dotarcie do kluczowego obszaru wsparcia, a dokładniej do dolnego ograniczenia trójkąta zniżkującego. Trójkąt ten sugeruje potencjalne wybicie, które może doprowadzić do zmiany ceny o blisko 70%! Ze względu na czas kształtowania się tego trójkąta okres w którym cena może się zmienić o tyle procent to kilka miesięcy (8-12 miesięcy). Tak więc nadchodzący rok, może okazać się bardzo ciekawy dla spółki. Obecny poziom techniczny często jest też wykorzystywany do zajmowania pozycji (zakładana udana obrona wsparcia) co może doprowadzić do zwyżki na kolejnych sesjach (oprócz sygnału poprzez dotarcie do wsparcia mamy sygnał na wskaźniku RSI oraz po kolejnej zielonej sesji dodatkowe potwierdzenie na wskaźniku stochastycznym i MACD). W takim przypadku zlecenia obronne ustawione są poniżej tego poziomu oraz poniżej linii trendu i ich aktywacja (przebicie wsparcia) może doprowadzić do dynamicznych spadków i potwierdzenia potencjalnego zasięgu wybicia z trójkąta. Na razie rysuje nam się bardziej scenariusz niedźwiedzi, ale w przypadku dużej aktywności (na tym wsparciu) kupujących istnieje też szansa na wybicie górą i tym samym hossa na nowy rok. W takim przypadku kluczowym poziomem potwierdzającym powinien być ostatni podwójny szczyt (na wykresie pozioma czarna linia), która po przebiciu da sygnał, że nie była to "fałszywka". Podsumowując: z pewnością warto obserwować spółkę i jeżeli powstaną pozytywne sygnały można śmiało zaryzykować i spróbować przyłączyć do długoterminowego trendu (zielona linia przypomina, że w dłuższym horyzoncie czasowym nadal rządzą byki).Za silny opór? Nie będzie rajdu Świętego Mikołaja na tej spółce?
18.11.2011 - 3,81

Analizując dokładniej jedną ze spółek, którą kupiłem na rajd Świętego Mikołaja muszę niestety stwierdzić, że chyba nie był to najlepszy zakup... Krótko opiszę dlaczego tak uważam: pierwszy negatywny sygnał jaki widzę na wykresie to zbyt długa walka z kluczowym oporem, kurs troszkę za nisko się osunął, opór stanowi tutaj górna granica chmury bessy, która przebiega prosto - potwierdza to siłę tego oporu. Dodatkowy opór stanowi podwójny szczyt z sierpnia i września - poziom 4,1. Jeżeli więc cena w najbliższym czasie nie przebije ten poziom można spodziewać się głębszej korekty. Kolejne negatywne sygnały dają nam narzędzia wspomagające - RSI oraz MACD. Na wskaźniku MACD histogram notuje coraz niższe szczyty - jest to pierwszy znak na słabnącą siłę kupujących, już wkrótce może więc powstać sygnał sprzedaży wygenerowany za pomocą średnich na tym oscylatorze. Podobnie RSI - nastąpiło przecięcie linii trendu.Statystyka niestety tez nie przemawia za walorem:

Z ostatnich 14 lat średnia stopa wzrostu wygenerowana w ostatnich dwóch miesiącach każdego roku wynosiła zaledwie 0,6% i 1,9%. Wniosek - do tej pory walor prawie w ogóle nie brał udział w rajdzie Świętego Mikołaja.

Podsumowując: niestety więcej przemawia za korektą niż za wzrostami. Jeżeli najbliższy podwójny opór (4 zł i 4,1 zł)  nie zostanie wkrótce pokonany powinnyśmy spodziewać się opuszczenia niepewnej strefy - zejście poniżej chmury bessy. Pierwsze wsparcie mamy na poziomie 3,7 zł, kolejne możemy doszukiwać się w lokalnych dołkach z września i października.


17.06.2011 - 5,38

Wcześniej (wyżej) przedstawiłem analizę dwoma metodami - metodą fal Elliott'a (która mówiła, że będziemy mieli nowy atak na szczyt z lutego i jednocześnie możliwe pokonanie tego oporu) oraz metodą klasyczną (gdzie utworzyła się formacja klina zwyżkującego, która jest zapowiedzą spadków). Czyli dwie metody analizy, które się w tym przypadku wykluczają. Która z metod wygrała? Ja bym powiedział, że na razie jest remis. Ponieważ atak na wcześniejszy szczyt nastąpił, ale nie został on pokonany. Teraz mamy odbicie od tego oporu i realizację drugiego scenariusza, ale jeszcze nie możemy mówić o wybiciu i tym samym o zmianie trendu. Konsolidacja jest na razie najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem tej walki pomiędzy "Elliott'em a Klasykiem". Opór oraz wsparcie się nie zmieniły. Czekamy zatem na rozstrzygnięcie :).


14.06.2011 - 5,46

 Dzisiejsze wzrosty z pewnością cieszą aukcjonariuszy spółki, którzy pewnie widzą już w najbliższym czasie atak na szczyt z lutego - 5,55. Dzisiaj krótko przedstawię analizę dwoma metodami. Niestety analiza metodą klasyczną wskazuje na to, że nie naruszymy tego szczytu i cena zacznie spadać. Obecny impuls wzrostowy tworzy tzw. formację klina zwyżkującego - taka formacja zapowiada spadki. Przebicie linii trendu od góry w dół oznaczałoby rozwiązanie formacji i spadek ceny. Dlatego proponowałbym ustawienie zlecenia obronnego na poziomie 5,14-5,19 (ciut poniżej najbliższego wsparcia). Po przebiciu tego oporu uważam, że przejdziemy w krótkoterminowy trend spadkowy gdzie wsparcia dla kursu widzę dopiero na poziomie 4,5 i 4,05 zł. Analiza drugą metodą (metodą fal Elliott'a) wygląda bardziej optymistycznie. Według Elliott'a każdy impuls wzrostowy składa się z 5 fal. Ponieważ tworzy się teraz kolejna fala atak na 5,55 jest bardzo prawdopodobny.  
Reasumując bardzo trudno jest przewidzieć gdzie kurs teraz zmierza - moim zdaniem prawdopodobieństwo, ataku na najbliższy opór jest takie same duże jak szansa na wybicie z formacji i spadku ceny. Posiadaczom spółki radzę bacznie obserwować jak rozwinie się sytuacja, a graczom którzy "czają" na wejście wstrzymać się od zakupów. 
Żeby nie było...nie rekomenduję, tylko przedstawiam jak ja bym postępował ;-) 


 01.06.2011 - 5,42
 Impexmetal walczy z luką spadkową (patrz wcześniejszy wpis (wyżej)) - kurs aktualnie broni 23,6% wsparcia zniesienia Fibonacciego. Mamy najtrudniejszą chwilę dla spółki, po pokonaniu tej luki (luka zaznaczona pomarańczowym prostokątem) kurs może po raz kolejny wybić nad wcześniejszy opór. W czerwonym kole zaznaczyłem aktualną walkę i zwolnienie ruchu wzrostowego (co zarazem potwierdza aktualną trudną sytuację spółki). Możliwa teraz konsolidacja na tym poziomie i kilkukrotna próba przebicia wsparcia - 5,19 zł oraz oporu - 5,55 zł.


26.05.2011 - 5,19 

Tak jak pisałem wcześniej - nastąpiło wybicie z trójkąta przy zwiększonym wolumenie. Kurs zatrzymał się na 23,6% Fibo, czyli przed pierwszym oporem. Następny opór mamy na poziomie 5,3 gdzie po jej przebiciu przejdziemy w tzw. lukę spadkową - będzie to najtrudniejsza chwila dla spółki. Po pokonaniu tych barier pojawi się opór na poziomie 5,55 (szczyt z 14 lutego). Jak cena przebije ten poziom to kolejne opory psychologiczne (potwierdzone zarazem zniesieniami Fibo) mamy na poziomie 6 zł i 6,5 zł. Natomiast w przypadku spadków pierwsze wsparcie mamy już na poziomie 5,05 zł (wyznaczona linią tenkan). Aktualnie najważniejsze jest utrzymanie w jutrzejszym dniu strony w którą kurs zmierza. Przebicie najbliższego poziomu Fibo będzie pierwszym dobrym krokiem i zarazem sygnałem, że cena z powrotem zmierza na północ.

20.05.2011 - 5,05
 W weekend udałem się na poszukiwanie tzw. perełek technicznych, taką perełką może być Impexmetal. Kurs idealnie formuje się w trójkąt. Najbliższe dni mogą być decydujące w która stronę cena wybije. Linia Tenkan przebiła linię Kinjun nad chmurą - co daje pierwszy silny sygnał zakupu. Sygnał ten zostanie potwierdzony, jeżeli w najbliższym czasie kurs wzrośnie - wtedy Chikouspan (zielona linia opóźniona o 26 okresów) przebije świeczkę od dołu i może nastąpić zmiana trendu - z bocznego na wzrostowy. Jest również szansa (mała ale jest), że cena przebije trójkąt od góry do dołu, wtedy wszystkie sygnały Ichimoku zostałyby zanegowane i kurs zacząłby spadać, gdzie zatrzymywać się będzie prawdopodobnie na wsparciach - 4,82 i 4,50. W przypadku wzrostów słaby opór mamy na poziomie 5,2 i silniejszy na 5,3. Po przebiciu trójkąta wolumen będzie rósł.  Prawdopodobieństwo wzrostów dużo większe niż możliwość spadków.   

4 komentarze:

 1. słuchaj mam pytank, jakiego programu używasz do odczytu tych wykresów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam i gratuluję debiutu :)

  popraw trochę styl pisania - już w nagłówku bloga masz błąd stylistyczny! :)

  Nie ma chyba sensu wklejać tekstu obok wykresu, lepiej bezpośrednio pod - łatwiej się czyta ;)

  takie dobre rady... :D

  Co do Impexu - trójkąt może być wykorzystany do postawienia dość ciasnego stopa. Dobrze byłoby pokazać wykres w nieco dłuższej perspektywie - wtedy zobaczylibyśmy, że trójkąt kształtuje się po trendzie wzrostowym, więc i bez chmurek ichimoku można spekulować pod wybicie górą :)

  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Analizę robię Amibroker'em
  a co do stylu pisania to wiem, że nie jest on powalający ;p ale mam wytłumaczenie - nie jestem z Polski, mieszkam tu od paru lat i jeszcze się uczę :P
  błąd w nagłówku już poprawiony :)
  a, co do Impexmetal to stopa można by ustawić na 4,82 (ostatni dołek) lub jak ktoś woli ciasno to od razu pod trójkątem :)
  również pozdrawiam i dziękuję za rady :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za analizę. Czekamy na kolejne.

  OdpowiedzUsuń