Translate my BLOG

niedziela, 4 listopada 2012

Bycze spółki na 2012 rok po wybiciu WIG'u z konsolidacji (wrzesień - październik)

Minęły już dwa miesiące od ostatniego odświeżenia stanu portfela "Byki". Powodem tego był ograniczony czas. W sumie od ostatniej aktualizacji dużo się też nie zmieniło - tylko jedna spółka opuściła (na zleceniu obronnym) portfel, była to Zetkama, reszta bez zmian. Teraz zostały: Wawel, LPP, Zamet, Eurocash i Apator.Przejdę od razu do analizy rynku oraz spółek z portfela:

WIG 02.11.2012 - 43581

Indeks szerokiego rynku po wybiciu z konsolidacji nagle stracił siły do dalszej kontynuacji wzrostu. Na razie tak jak pisałem wcześniej (tutaj) wypełniliśmy lukę hossy, która zarazem stanowi pierwsze istotne wsparcie. Drugim wsparciem jest tzw. zmiana biegunów - tzn. wcześniejszy opór który zamienił się teraz w wsparcie (poziom 42500 pkt.). Jeżeli wsparcie na poziomie 42500 pkt. "pęknie" powstanie zagrożenie do powrotu do "nudnego" trendu bocznego. Natomiast sygnałem potwierdzającym wybicie z ostatniej jedno-rocznej konsolidacji będzie utworzenie nowego szczytu (tj. przebicie poziomu 44550 pkt.) i tym samym sygnał, że nadal mamy szansę na wzrosty do ok. 49000 pkt. Listopad ze względu na wybory prezydenckie w USA będzie pewnie dosyć impulsywnym miesiącem z możliwymi fałszywymi przebiciami "krótkich" wsparć oraz oporów. 


Przechodząc dalej do spółek z portfela rozpocznę od Zetkamy, która na początku października opuściła na zleceniu obronnym portfel z ponad 5% stratą:

Zetkama 02.11.2012 - 37,2

Moim błędem w tej transakcji było to, że początkowe zyski nie zabezpieczyłem i pozwoliłem na to, że zysk zamienił się w stratę. Z drugiej jednak strony za bardzo nie było gdzie przesunąć tego stopa - bo w końcu, trzeba go tak przesunąć, żeby go nie łyknęło i żeby umożliwił jak najdłuższe uczestnictwo w trendzie. Wygląda na to, że złapałem prawie idealnie szczyt długoterminowego trendu wzrostowego więc w zasadzie transakcję tą można określić po prostu jako pechową.


Zamet 02.11.2012 - 2,34

W przypadku spółki Zamet obecny wykres też nie wygląda najciekawiej - Ichimoku pokazuje trend boczny, więc i wybicie powyżej obszar chmury nie należy raczej interpretować pro-zwrostowo na kolejne sesje.  Niemniej jednak zysk z inwestycji jest i wsparcie już po raz kolejny raz zostało obronione. W takim razie będę pilnował zysków tak, aby nie zamieniły się w straty. 


Wawel 02.11.2012 - 734,5

Kolejną spółką z portfela jest Wawel. W jej przypadku trend wzrostowy trwa niemal nieprzerwanie, jednak ostatnia formacja świecowa może zapowiedzieć troszeczkę większą korektę. Jeżeli strefa oporu (zaznaczone na wykresie) w najbliższym czasie nie zostanie pokonana prawdopodobnie zaobserwujemy jak kurs przebije linię trendu co może doprowadzić do troszeczkę większej korekty. W przypadku przebicia tego oporu, droga w stronę "nieba" zostanie otwarta i zaobserwujemy kolejne rekordowe ceny na tym papierku.


LPP 02.11.2012 - 3900
 
W przypadku spółki LPP wygląda na to, że jesteśmy w trakcie kształtowania się formacji chorągiewki. Formacja ta zapowiada kontynuację trendu z dosyć dynamicznym charakterem wybicia. Tak więc wygląda na to, że 4000 zł to nie jest jeszcze rekordową ceną za jaką trzeba zapłacić za tą spółkę. Szansa na kolejny okrągły poziom (5000 zł) jest bardzo duża. 


Apator 02.11.2012 - 30,19

Apator to spółka, która podobnie jak wcześniej Zetkama bardzo stabilnie rośnie. Czasami przechodzi w troszeczkę dłuższy trend boczny, jednak cierpliwi zostają wynagrodzeni. Przebicie ostatniego szczytu również i tu powinno nam dać potwierdzenie, że trend się jeszcze nie zakończył.


Eurocash 02.11.2012 - 39

Ostatnią na dzisiaj omawiana spółką jest Eurocash. Wykres w dłuższej perspektywie nie wygląda już tak atrakcyjnie jak wyglądał wcześniej. Spółka wybiła dwa nowe szczyty i nie pozwoliła kursowi wybić nowy niższy dołek, jednak wygląda na to że walka ze wsparciem i jego pokonanie może niedługo potwierdzić zakończenie długoterminowego trendu wzrostowego. Dlatego też "czaję" na atrakcyjny poziom, w którym będę mógł zabezpieczyć zyski. Stop Loss oczywiście tam gdzie mają tłumy - poniżej wyraźnego obszaru wsparcia, gdyż jego przebicie może doprowadzić do dynamicznych spadków.


Podsumowując całość, po dwu miesięcznej przerwie wartość indeksu WIG wzrosła o około 5% (głównie dzięki wybiciu z konsolidacji) i podobnie z portfelem "Byki" gdzie jego wartość wzrosła ok. tyle samo. 
Całość na jednym wykresie wygląda tak:

 
W sierpniu prowadzenie na krótko przejął indeks jednak w październiku portfel nadrobił swoją stratę i dogonił WIG o ok. 5%. Po dzisiejszym dniu całkowita stopa zwrotu z portfela wynosi 20,13% natomiast z indeksu 15,18%.

4 komentarze:

 1. Ładny wynik na portfelu- respect. Jeśli chodzi o Zetkamę zastanawiam się czy nie byłoby najlepiej użyć do pilnowania pozycji parabolic saru- przy tak mocnym trendzie powinien dobrze dawać radę( to tylko taka moja dygresja bo szkoda że zagranie wyszło na -)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tygodniowym sygnał S powstał po 40,5 zł i w sumie byłby to bardzo dobry poziom do zamknięcia pozycji, na tygodniowym teraz też widać, że poziom ok 33 zł jest bardzo ważnym wsparciem i może uda się spółce znowu wrócić do trendu wzrostowego - może wtedy wejdę po sygnale K właśnie na tym wskaźniku :)
  Także naprowadzenie do pilnowania pozycji tym wskaźnikiem to nawet bardzo dobry pomysł - bo powinien on wyłapywać większe korekty po dosyć silnych stabilnych wzrostach - jeszcze to dokładniej przeanalizuję - dziękuję za naprowadzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj po 43,2 zł sprzedał się Eurocash i przyniósł 10,12% zysku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba nie pisałem, że Puławy doszły do portfela po 118 zł...
  tutaj link z analizy tej spółki: http://at-trader.blogspot.com/2011/12/pulawy-analiza-techniczna.html
  sorry, za spóźnione doinformowanie, że już trafiła do portfela "Byków"

  OdpowiedzUsuń