Translate my BLOG

sobota, 14 maja 2016

KGHM (KGH)

Potwierdzenie powrotu do głównego trendu
13.05.2016 - 63,01

Wykres spółki KGHM potwierdza powrót do głównego trendu (spadkowego). Mieliśmy kilka dobrych sygnałów które umacniają obraz spadkowy, było odbicie od linii trendu, potrójny szczyt i przebicie wsparć. Warto dodać, że technicznie spółka bardzo fajnie chodzi - na wykresie naniosłem kreski z poprzedniej analizy (RGR  z listopada), które potwierdzają techniczne zachowanie papierku.Metale spadają, a z nimi jeden z największych producentów miedzi na świecie
06.11.2015 - 89,5

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez amerykanów rośnie, tym samym dolar się umacnia, a surowce spadają. Razem z nimi cena akcji jednej z czołowych producentów miedzi oraz srebra rafinowanego na świecie - mowa oczywiście o KGHM. Upraszczając: fundamenty potwierdzają trend, technicznie również nie wygląda to wszystko pro-wzrostowo. W ujęciu kilkudziesięciu miesięcznym bez wątpienia rządzą niedźwiedzie, w krótszym okresie ostatnie ok 3 miesięczne odreagowanie możliwe, że już dobiega końca. Mieliśmy korektę trendu spadkowego, a ostatnie ukształtowanie się ceny przemawia za powrotem kursu do głównego trendu - do spadków. Na wykresie zaznaczyłem pro-spadkową formację "głowy z ramionami", która po wybiciu "linii szyi" (pole niebieskie) może w następnych kilku tygodniach zmusić do niższych cen akcji. Poziomami negującymi formację są wybicie kursu ponad 96 zł i 100 zł.  

Porównanie sytuacji technicznej akcji z surowcem 
08.06.2012 - 130,4


 Najwyższy czas odświeżyć techniczną sytuację spółki. Analizę tą odkładam już kilka tygodni, ale myślę że teraz jest dobry moment by coś napisać. Krótko terminowo wygląda zielono - spółka przebiła linię trendu, co może być sygnałem do próby wybicia w okolice kolejnej dłuższej linii trendu. Potwierdzenie na możliwe udane odreagowanie po ostatnich dosyć silnych spadkach możemy również znaleźć na wskaźnikach - MACD oraz RSI wygenerowały sygnał kupna dając nadzieję na udane wybicie. 


W dłuższej perspektywie wygląda troszkę gorzej. Dominujący trend nadal jest zniżkujący i sygnały na możliwą zmianę tego głównego ruchu otrzymamy dopiero po wyraźnym przebiciu 140 zł. 

Aby dokładniej ocenić techniczną sytuację waloru do analizy długoterminowej  posłużyłem się wykresem notowań miedzi, który jest głównym wyznacznikiem kształtowania się ceny spółki. Miesięczna korelacja miedzi z spółką przekracza ponad 90% co oznacza, że KGHM bardzo silnie reaguje na zmiany wartości ceny surowca:


 W krótszej perspektywie mamy więcej wahań, co oznacza że mogą się zdarzyć dni kiedy to surowiec oraz spółka idą w przeciwne strony:Taki przykład kształtowania się cen KGHM niezależnie od surowca widać powyżej (zaznaczone kółkiem). Występuje ono wtedy, kiedy to korelacja staje się ujemna - im niższa wartość wskaźnika korelacji tym mniejszy wpływ "jednego na drugie". W przypadku wysokiej ujemnej korelacji wzrost "na jednym" powoduje spadek "na drugim". Można też zauważyć, że takie przeciwne ruchy kształtowania się cen na obu instrumentach występowały bardzo krótko (lub rzadko (jak kto woli :-P)), co potwierdza silny wpływ surowca na walor. 

Dla lepszego wyobrażenia tej zależności przygotowałem również wykres pokazujący zmianę wartości surowca i spółki w jednym oknie:

 

 Zależność widać "gołym okiem" - spadki na surowcu to również spadki na spółce i odwrotnie (wzrosty na spółce możemy podziękować wzrostom na surowcu).

Dobra, to teraz już wiemy, że wartość spółki w dłuższej perspektywie kształtuje cena miedzi (korelacja długoterminowa przekracza 90%). Zależność tą możemy więc wykorzystać by określić możliwą przyszłą wartość spółki KGHM. Dlatego krótko opiszę co mówi wykres miedzi:

FCopper 08.06.2012 - 331,7 Trzy tygodnie temu przebiliśmy dolne ograniczenie formacji trójkąta, którego potencjalny zasięg wybicia może doprowadzić do 20% przeceny. Dla KGHM oznacza to zagrożenie do pogłębienia spadków o co najmniej  20%  - czyli spadek do okolic 105 zł (notabene okolice dołka z grudnia 2011 roku). Tak więc powinniśmy szykować się na test wsparcia, którego przebicie może doprowadzić do jeszcze dużo większego pogłębienia dołka....
W chwili obecnej (czyli na okres krótkoterminowy) możemy dobić do linii trendu, jednak po pierwszych sygnałach zakończenia ostatniej byczej korekty lepiej szybko wychodzić z inwestycji, gdyż zagrożenie do głębszych spadków jest większe niż szansa dłuższe wzrosty.


Czas na korektę?
15.03.2012 - 154


 Króciutko: KGHM dotarł do krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Jest to pierwszy sygnał na możliwe zakończenie ostatnich silnych wzrostów na tym walorze...
Dodatkowo wzrosty powstrzymuje górne ograniczenie klina zwyżkującego:

 Na powyższym wykresie możemy zauważyć pewną analogię do wcześniejszego klina zwyżkującego - odbicie od linii trendu spowodowało przebicie dolnego ograniczenia klina, co w konsekwencji doprowadziło do silnej korekty. Czy tym razem będzie podobnie? Wkrótce się przekonamy...
Formacja klina zawsze zapowiada odwrócenie trendu. Więc przebicie dolnego ograniczenia formacji da silny sygnał na spadki. Najważniejsze wsparcia tworzą poziomy 135,8 zł (luka), 115 zł (dołek w pierwszym klinie) oraz 102,4 zł (dołek w drugim klinie). Czy spadki się pogłębią? 
18.11.2011 - 143,9


Czy spadki w wyniku informacji o opodatkowaniu wydobywania miedzi spowodują pogłębienie spadków? 
Aby odpowiedzieć na to pytanie proponuję spojrzeć na powyższy wykres... długa niedźwiedzia świeca przy zwiększonym wolumenie raczej nie wróży dobrze. Negatywnie też na oscylatorach - RSI przebił linię trendu, a MACD wygenerował sygnał sprzedaży. Patrząc na wykres ostrzeżenie przed możliwym cofnięciem się kursu mieliśmy już wcześniej - pisałem o nim ponad tydzień temu. Wsparcia się nie zmieniają - dalej wszystko tak jak pisałem kilka dni temu (niżej).  
    

Wybicie z klina zwyżkującego - powrót do spadków?
10.11.2011 - 157

Utworzyła się formacja klina zwyżkującego, gdzie na ostatniej sesji doszło do wybicia. Niestety przebicie dolnego ograniczenia klina zwykle sygnalizuje silną korektę. Dodatkowy negatywny sygnał daje nam formacja świecowa - objęcie bessy. Potwierdza ona duże prawdopodobieństwo na ruch spadkowy. Wsparcia znajdują się w okolicach 151 zł (szczyt z wcześniejszej fali + podwójny dołek z sierpnia i września), 134 zł, które pokrywa się zarazem 61,8% zniesieniem Fibonacciego oraz 115,4 zł - minimum z października.  Wsparcie może również tworzyć linia trendu spadkowego.

16 komentarzy:

 1. Więcej na temat analizy zwyżkowych i spadkowych możecie również odnaleźć na stronie : http://pl.saxobank.com/saxo-bank-gielda-online

  OdpowiedzUsuń
 2. GRATULACJE! 100% SPRAWDZONE ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealnie trafiony pkt zwrotny, co do grosza. Gratuluję. Czy teraz (po wybiciu z klina) oczekiwać głębszej korekty?

  OdpowiedzUsuń
 4. korekta w górę czy w dół?
  uczę sie dopiero dzięki za odp

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli wcześniej były wzrosty to mamy korektę w dół, jak wcześniej były spadki to może być korekta w górę. W naszym przypadku mieliśmy silne wzrosty, więc teraz korekta tego ruchu (czyli w dół ;)).

  OdpowiedzUsuń
 6. dzięki Danielu

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak technicznie wygląda KGHM dzisiaj? Twoja analiza z 15 marca była trafiona
  pzdr
  ESE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory wszystkie analizy KGHM były trafione :P
   Jak się uprzeć to w pierwszym o kilka procent za wcześnie przepowiedziana korekta

   Usuń
 8. Na razie dodam, że według wykresu miedzi spadki dopiero się zaczną...
  tu link do wykresu http://zapodaj.net/8e519a9ac6ab5.png.html
  korelacja surowca ze spółką KGHM to prawie 90%

  OdpowiedzUsuń
 9. Przypuszczam że w przeciągu kilku tygodni KGHM będzie chodził między 80 zł - 110 zł.
  Dopiero później spadki na 40 zł. Po określeniu długoterminowego dna, powinny się rozpocząć spore wzrosty wspierane możliwym rozpoczęciem dodruku złotówki:

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/11/rozpoczynamy-dodruk-zotowki.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Analizy kolegi powyżej były dość optymistyczne, niestety na chwilę obecną kurs oscyluje w okolicach 75zł. W kwestii późniejszych spadków jednak się z kolegą w 100% zgadzam... Jeżeli zaś chodzi o drukowanie pieniędzy to przypominają mi się czasy PRL-u, jednak po obietnicach socjalnych z kampanii wyborczej i tych powtórzonych w czasie expose taką opcje również należy brać pod uwagę...

  OdpowiedzUsuń
 11. witam,
  prosze o aktualizacje wykresu dla KGHM-u;
  chyba zaczyna sięrobić dobry moment do wejścia w miedź....

  OdpowiedzUsuń
 12. KGHM dalej spadkowy, może jakaś korekta będzie, ale główny trend dalej spadkowy.

  OdpowiedzUsuń
 13. wg mnie rysuje się klin kończący fale spadkowa na kgh'u,
  http://wigtrader.blogspot.com/2016/01/kgh-1d-abcd.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Według mnie możliwe jest wyjście w okolice 73 zł.

  http://wrzucaj.net/image/kV8le

  OdpowiedzUsuń
 15. http://wigtrader.blogspot.co.uk/2016/05/kghm-1d-aktualne-wsparcia-i-opory.html

  aktualne wsparcia i opory dla KGH

  OdpowiedzUsuń