Translate my BLOG

środa, 6 marca 2024

Nvidia Corporation (NVDA)

Skąd przewaga NVIDII nad konkurencją? Czas księgować 2000% zysku? Jak powtórzyć taki wynik?
NVDA 06.03.2024 - 884,93 $

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Nvidia przy silnym sygnale zakupu
08.02.2021

Spółkę Nvidię po raz pierwszy przedstawiałem w marcu 2019 roku (przesuwając wpis w dół przejdziesz do analizy). Już wtedy nie ukrywałem, że wkładam w nią spore nadzieje i jak dotąd firma mnie nie rozczarowała - w portfelu "Najlepszych Spółek Świata" akcje od chwili zakupu wzrosły o ponad 220%
 
Po bardzo dobrym pierwszym półroczu 2020 roku, spółka od września znajduje się w korekcie bocznej i co ważniejsze (z technicznego ujęcia) - korekta ta mimo wcześniejszych silnych wzrostów nie doprowadziła do głębszych spadków kursu, tylko do przejścia w trend boczny. Taka płaska korekta świadczy o sile utrzymującego się trendu i wraz z wybiciem w górę można oczekiwać, że powrót do wzrostów przyjmie podobnie dynamiczny charakter jak przed tą korektą:
 
NVDA 08.02.2021 - 567,05 $

Wybicie to, właśnie w tym momencie kiedy przygotowuję ten artykuł obserwujemy i dodatkowe potwierdzenie do chęci powrotu do wzrostów otrzymamy po wybiciu ponad 590 $. Oznacza to, że dalej pozostaję dużym optymistą co do przyszłego rozwoju ceny i dodać muszę, że sam posiadam dużą pozycję (sumując wartość pozycji w wszystkich portfelach, którymi zarządzam, Nvidia jest moją największą pozycją i dodatkowo posiadam opcje call na tą spółkę co jeszcze więcej zwiększa moje zaangażowanie w tej firmie - sumarycznie odpowiedzialna jest za niecałe 10% wartości moich wszystkich portfeli). Dlatego muszę napisać, że możliwe iż firmę analizuję przez "różowe okulary", ale oczywiście staram się do sytuacji podejść jak najbardziej neutralnie. Więcej danych do firmy dla osób chcących poznać finansową jakość spółki poniżej:
 

Przychody w ujęciu ostatnich trzech latach wyraźnie wzrosły - średnioroczny przyrost wynosi niecałe 28% (w skali roku), w dłuższym ujęciu (10 lat) również pozytywnie: dynamika jest mniejsza (12,62% w skali roku), ale to wynika z faktu, że Nvidia na ścieżkę spółek typu "growth" przeszła dopiero po 2015 roku. Prognozy co do przyszłych wyników wyglądają natomiast następująco:
 

Trudno znaleźć punkt do którego można by się przyczepić - może jednym z nich być rosnąca liczba akcji, co upłynnia udziały akcjonariusza. Warto również wspomnieć o przejęciu firmy Arm Holdings, która zajmuje się projektowaniem mikroprocesorów, których zastosowanie znaleźć można w większości smartphonów i pozostałych urządzeniach mobilnych. Jak wszytko zostanie sfinalizowane, Nvidia może się stać monopolistą w swoim segmencie - obecnie kwestię tą badają organy antymonopolowe. 
 
Podsumowując: spółka stoi bardzo dobrze, aktualna sytuacja techniczna może zapowiadać zbliżające się wybicie i silne wzrosty w okolice następnych okrągłych poziomów: 700 $, 800 $ i może nawet 1000 $ w ciągu kolejnych dwóch-trzech lat. Fundamentalna sytuacja również wzorowa: silny wzrost przychodów przy jednocześnie niskim zadłużeniu, wysoka marża netto oraz rosnący zysk netto sprawiają, że firma interesująca jest dla krótkoterminowych traderów oraz długoterminowych inwestorów.

Jeśli spodobał Ci się artykuł i chciałbyś/chciałabyś w przyszłości otrzymywać raz w tygodniu przypomnienie o wpisach na blogu, to zapraszam do zapisu na newsletter - możesz to zrobić klikając na poniższy link i gratis otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Nowa tradingowa pozycja w certyfikacie odzwierciedlający mój portfel "Najlepszych Spółek Świata"
15.03.2019 - 169,81 (USD)

Nvidia to firma założona w 1993 roku, zatrudnia dzisiaj ponad 13 000 pracowników i należy do największych producentów procesorów graficznych na świecie. W niecałe 6 lat spółka wzrosła o 2745%  i po prawie 60% korekcie rozpoczętej pod koniec ubiegłego roku dzisiaj ponownie wykazuje siłę. NVDA jest dla mnie szczególnie interesująca gdyż należy do czołowych spółek w segmencie sztucznej inteligencji, dostarcza mnz. oprogramowanie do autonomicznych środków transportu jak i czołowy twórca technologii VR (Virual Reality). Uważam, że firma ma potencjał do tego aby zostać jedną z dziesięciu największych spółek technologicznych na świecie.

Firmę tą nabyłem w zeszłym tygodniu do portfela, którego w ramach certyfikatu będzie można już wkrótce nabyć na giełdzie. Certyfikat ten podobnie jak mój portfel "Najlepszych Akcji Świata" składa się z spółek, które według moich kryteriów spełniają wymogi na noszenie tego tytułu. Udział NVDA stanowi obecnie 3% wartości certyfikatu i traktowana jest jako pozycja tradingowa (nie długoterminowa). Więcej na temat mojego certyfikatu już niedługo - zanim również będzie dostępny dla prywatnych inwestorów musi przejść jeszcze końcowe testy. 

Dla zainteresowanych udoskonaleniem własnych umiejętności tradingu krótkoterminowego polecam książkę dostępną pod tym linkiem: "Sekrety tradingu krótkoterminowego"*

Jako podsumowanie poniżej dołączam jeszcze tabelę z podstawowymi wskaźnikami oraz wyniki finansowe spółki z minionej dekady:


*Link oznaczony gwiazdką jest linkiem afiliacyjnym - czyli przy zakupie książek z tego linku wesprzesz blog (nie dopłacając do ceny zakupu).


27 komentarzy:

 1. Ale mnie teraz zaciekawiłeś - własny certyfikat notowany na giełdzie to już coś :) Z kolei NVIDIA - uważam, że w ciągu kolejnych kilku lat stanie się jedną z największych (pod względem kapitalizacji rynkowej) spółką na świecie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele jest takich blogów, ale ten jest oryginalny i pełno tu ciekawych informacji. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Blog który się czyta bardzo interesująco, sam dopiero zaczynam przygodę z giełdą więc każda pomoc jest dla mnie cenna i warta rozważenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oby takich rzetelnych wpisów pojawiało się w sieci więcej.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jak rynek rośnie cieszę się bo wartość mojego portfela rośnie. Jak rynek spada cieszę się bo mogę taniej kupić akcje"
  Obecnie rynek spada więc kupuję akcje - po tym jak w marcu Nvidia doszła do portfela, którego udziały w ramach certyfikatu można kupić na giełdzie (jak wszystko dobrze pójdzie już niedługo zaprezentuje te certyfikaty na blogu) teraz spółka ta również przyłączyła do mojego prywatnego portfela "Najlepszych Spółek Świata". Wraz z tym nowym nabytkiem otrzymuję teraz 50 razy w roku dywidendę (Nvidia nie jest klasyczną spółką dywidendową, ale mimo tego cztery razy w roku ją wypłaca). Liczba różnych akcji w portfelu wynosi już 16 sztuk, ale "na tapecie" mam jeszcze min. kolejne 6 na których mi zależy. Jednocześnie dywersyfikacja osiągnęła dla mnie wystarczające rozmiary, że powoli można myśleć o koncentrowaniu inwestycji w "najlepsze z najlepszych akcji"

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś Daniel o opcjach coś więcej napiszesz. Kiedy stosujesz, jakie itp. W książce o opcjach nic nie było ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opcje to bardziej zaawansowany temat, który początkujący inwestorzy nie powinni moim zdaniem ruszać. Rynek na którym sam raczkuję - na opcjach handluje od niedawna - ok. 3 lat, więc zanim się zacznę na ten temat wypowiadać muszę jeszcze troszeczkę więcej doświadczenia zebrać ;)

   Usuń
 7. Dzięki Daniel. Mój długoterminowy porfel składa się w zdecydowanej większości ze spółek rekomendowanych/rozważanych przez Ciebie. Zacząłem go tworzyć w okolicach maja 2020 i muszę przyznać, że to bardzo fajnie działa ( zresztą tego się spodziewałem po przeczytaniu Twej książki, jednak przede wszystkim polecił Ciebie jako "prosa" jeden z Twych kolegów-studentów z UG). A propos NVidia, to dzisiaj wskoczy do porfela :) z nadzieją, że "ulepszy" przyszłe głodowe świadczenia emerytalne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel, co do nvidii - historycznie P/E jest najwyższe w historii i od dłuższego czasu rośnie. Nie jest to coś do czego przywiązujesz jakąś wagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółki rozwijające się nie można wyceniać w oparciu o P/E. Powinno się uwzględniać dynamikę wzrostu przychodów - przy Nvidii jeśli cena akcji w kolejnych dwóch-trzech latach by się nie zmieniała i zyski dalej by rosły w tym tempie co dotychczas, to P/E spadłby poniżej 10.

   Usuń
 9. Dzień dobry. Czy mógłby Pan napisać albo poprosić Brata o film w temacie: jak sobie poradzić z podatkami kupując i sprzedając spółki na giełdzie amerykańskiej? Tam jest trochę dodatkowego zajęcia. Obawiam się czy to do ogarnięcia i dlatego póki co jestem na gpw i etf notowanych na europejskim rynku. Jeśli było proszę o wskazanie i przepraszam. Filmy są bardzo ok, proszę się nie zrażać że może nie ma miliona wyświetleń ale ten kto ma to ogląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jesteśmy doradcami podatkowymi, tzn. nie mamy dostatecznej wiedzy aby na ten temat przygotować materiał. Moje dochody rozlicza księgowa i przy bardziej zawiłych kwestiach z tym związanych polecam sięgnąć do profesjonalnej pomocy.
   Ogólnie rozliczanie się z przychodów z giełdy nie jest czymś skomplikowanym, ale jak wyżej - my się tym nie zajmujemy. Może pomoże w tym ten artykuł: LINK
   Odnośnie YouTube: nie oczekujemy miliona wyświetleń, kanał prowadzimy z chęci dzielenia się doświadczeniem - może uda nam się pomóc w zrozumieniu rynków finansowych i w inwestowaniu z osiągnięciem pozytywnej stopy zwrotu lepszej od średniorynkowej. Ponadto dopiero od trzech tygodni wstawiamy na nim filmy więc nie można też oczekiwać dużych zasięgów. Zasięgi te na YouTube może zaczną rosnąć jak całkowita liczba oglądnięć przekroczy 4000 godzin (obecnie mamy ok. 400, co jest bardzo dobrym wynikiem). Algorytm YouTube działa w ten sposób, że widoczność kanału zwiększy się dopiero po przekroczeniu właśnie tej liczby.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję. Wiele mi rozjaśniło w tym temacie. Czym się Pan kieruje przy kończeniu inwestycji w dane akcje? Jakaś analiza? Informacje z rynku? Chodzi konkretnie o to czy spółka która urosła np o 40% będzie miała dalej potencjał czy ulegnie i zostanie przeceniona choćby dla zasady? Gdzie kończy się zdrowe podejście a gdzie zaczyna chciwość?

   Usuń
  3. Przy inwestycji długoterminowej liczą się wyniki jakie firma w długim ujęciu osiągała. Wyniki te nie kończą się z dnia na dzień więc i sytuacja firmy nie ulega nagłym zmianom. Pogarszająca się sytuacja w spółce trwa wiele miesięcy i dopiero po zaobserwowaniu utrzymania pogarszających się wyników można myśleć o wymianie spółki. Odnosi się to oczywiście do zdrowych fundamentalnie spółek.
   Innymi czynnikami spadającego kursu akcji może być zwykłe przewartościowanie - jeśli ale przy jednoczesnym spadku ceny akcji, wyniki utrzymują dotychczasowe tempo wzrostów, jest to tylko zdrowe oczyszczenie z przewartościowania.
   Przecena akcji również w zdrowych i perspektywicznych spółkach może się pojawić, ale zazwyczaj dzieje się to w momentach, kiedy ogólny sentyment na rynku jest negatywny - jest to dobry okres do zakupów :)

   Usuń
 10. Danielu co o ty myślisz..

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-12/google-microsoft-qualcomm-protest-nvidia-s-arm-acquisition-kl2laz51?sref=SCAzRb9t

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie opieram swoją strategię o udane lub nieudane przejęcie przez Nvidie Arm Ltd. Co będzie to będzie. Nie ważne jak to się skończy, ja pozostaję zaangażowany w spółce - niezależnie od przejęcia, przychody i zyski pozostają w trendzie (wzrostowym).

   Usuń
 11. Panie Danielu,
  Bardzo interesujący wpis.
  Jak Pan uważa? Jak zapowiadane podatki dotyczące spółek technologicznych wpłyną fundamentalnie na spółkę?
  Czy dzisiejsze spadki, poniżej wsparcia, mogą Pana zdaniem dać początek silnemu negatywnemu impulsowi? Według mnie, jeżeli cena jest powyżej 545 możliwe jest dalsze wybicie w górę, szczególnie po wynikach w środę. Ciekawa jestem Pana opinii.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W krótkim ujęciu to trading. Można się w takim przypadku orientować po wsparciach i oporach. W zależności od ogólnego otoczenia rynkowego, NVDA raczej będzie korelowała z rynkiem, ale w stosunku do niego utrzyma przewagę (w trakcie spadków, oczekuję, że spółka będzie mniej spadać od szerokiego rynku, a w okresach rynkowych zwyżek, NVDA szybciej będzie rosnąć). W długim ujęciu nawet przy zejściu do 350 $, trend pozostaje aktualny - przy takim poziomie chętnie powiększę długoterminową pozycję. Podatki jakiś tam wpływ zawsze będą miały, jak duży trudno ocenić - finalnie i tak my - klienci go zapłacimy, nie spółka.

   Usuń
 12. Czy przy analizie brałeś pod uwagę ograniczenia w wydobywaniu kryptowalut, które mogę mieć wpływ na wyniki firmy?
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/gielda-usa/20210723/nvidia-akcje-zakaz-wydobywania-kryptowalut

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nvidię trzymam na okres długoterminowy i w takim ujęciu czasowym jest to jedna z miliona wiadomości, które niby wpłyną na wyniki spółki... W krótkim ujęciu (tradingowo) traduje trend - jak rośnie, to korzystam, jak zacznie spadać, wychodzę (kiedy piszę ten komentarz posiadam również opcje: Nvidia Mar 25 '22 175 Call).

   Usuń
 13. Delikatnie powiększyłem dzisiaj pozycję na akcjach NVIDII. Średnia cena zakupu to 208,98 $ przy kursie USD/PLN równym 3,99.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak dzisiaj ocenisz akcje nvidia ? Mamy już sporą korektę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycena fundamentalna nadal nie wróciła do poziomów sprzed pandemii, czyli w tym ujęciu dalej mamy miejsce do korekty. Korekta ta jest tym bardziej atrakcyjna do zakupu im dłuższy horyzont czasowy mamy.

   Usuń
 15. Hej Daniel, jak dziś fundamentalnie wygląda spółka w stosunku do wyceny rynkowej?

  OdpowiedzUsuń
 16. hej Daniel, czy na pewno wykres jest prawidłowy. Sprawdzam sobie wykres NVDA.US na stooq.com oraz u mojego brokera i nigdy w historii nie było kursu ponad 500 $ za akcje? O co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Wykres jest lutego 2021, pięć miesięcy później (w lipcu) był split 4:1. Jest poprawny, tylko nie zaktualizowany o split ;)

   Usuń
 17. Sprzedałem NVIDIĘ... ale zaledwie 5,26% pozycji (Daniel).
  Średnia cena sprzedaży wyszła po 140 $ przy kursie USDPLN równym 4,0335.

  OdpowiedzUsuń