Translate my BLOG

niedziela, 25 sierpnia 2013

Grupa Azoty Police SA (PCE)

Walka o trend
23.08.2013 - 26

Police walczą o utrzymanie trendu - ostatnio przebiliśmy krótkoterminową linię spadkową utrzymując się powyżej przyspieszonej linii trendu wzrostowego. Wybicie w górę powstrzymał ale wcześniejszy szczyt, który zgodnie z analizą klasyczną po przebiciu da sygnał na zmianę trendu (tego krótkoterminowego) i możliwie kontynuację trendu wyższego rzędu. Do głównej linii trendu (wzrostowa, grubsza linia) jest jeszcze sporo miejsca, co oznacza że ewentualna korekta może pogłębić się do 61,8% zniesienia Fibonacciego (cena ok. 20 zł) - o takim scenariuszu w perspektywie średnioterminowym (1-3 miesięcy) też należy pamiętać. Patrząc całościowo (powyżej 3 miesięcy) kondycję spółki nadal oceniam na pozytywnie.

Rozsądne wejścia widziałbym: po przebiciu ostatniego szczytu (tj. 27 zł) bądź w korekcie - krótkoterminowej w okolicach 23 zł lub średnioterminowej w okolicach 20 zł, z zleceniami zabezpieczającymi odpowiednio poniżej ostatniego dołka oraz poniżej linii trendu. 


W ciekawym miejscu
19.07.2013 - 24,8

Dawno Police nie były na blogu, a przecież tak ładnie można na niej ostatnio zarabiać. Technicznie spółka znajduje się w korekcie płaskiej co jest dobrym znakiem na kontynuację trendu (długoterminowego). Obecnie kurs odbił od ostatniego minimum, tworząc przy tym pro wzrostową formację młota. Jeżeli jednak ostatnie wsparcie zostanie przebite kurs mógłby zmierzać w kierunku linii trendu. Wybicie dołem powinien potwierdzić wtedy wolumen, który jest obecnie znikomy (normalne przy korekcie płaskiej). W długoterminowej perspektywie kondycję spółki nadal oceniam pozytywnie. 


 Po podwójnym szczycie silna korekta

 Po pierwsze chciałbym po dłuższej przerwie wszystkich ponownie przywitać. Wyjazd mój okazał się jako jeden z najbardziej udanych jaki dotąd przeżyłem. Poznałem całkiem inną kulturę i bardzo dużo się nowego dowiedziałem. Z całą pewnością jeszcze to wszystko kiedyś powtórzę. 
No ale moja strona nie jest zwykłym "pamiętnikiem" by wspominać podróże. Czas najwyższy wrócić z powrotem do pracy i innych obowiązków. Krótko przed moim wyjazdem dodałem analizę spółki Police opisując możliwe odreagowanie po spadkach. Spójrzmy więc co spółka w czasie mojej nieobecności narysowała na wykresie:

08.09.2011 - 10,51

 Możliwy moment do zajęcia pozycji widziałem przy kursie 11,35 zł. Na tym poziomie cenowym Ichimoku "umocnił" sygnał kupna, który wygenerował kilka dni wcześniej MACD. Chwila zajęcia pozycji okazała się bardzo dobra - już następnego dnia kurs spółki wzrósł o ponad 6% docierając jednocześnie do pierwszego oporu (górne ograniczenie kanału). Na tym poziomie należałoby sprzedać połowę udziałów (gdyż w przypadku przebicia linii kanału cena przejdzie w decydującą fazę rozgrywki - nastąpiłby wtedy kolejny sygnał zakupu). Jak widać tak się też stało - kurs przebił linię i znalazł się w chmurze, gdzie już po czterech dniach ją opuścił wybijając w górę. Po utworzeniu się podwójnego szczytu walor dał pierwsze sygnały na możliwe zakończenie silnych wzrostów, jednak ostateczne potwierdzenie nastąpiło dopiero po przebiciu (następnego dnia) krótkookresowej przyspieszonej linii trendu wzrostowego (na wykresie zaznaczone kołem). Co fakt cena tam zatrzymała się nad chmurą oraz średnią Tenkan, jednak wzrost o ponad 20% w zaledwie dziesięć dni powinien każdego inwestora zadowolić. Kolejnego dnia powstała luka bessy gdzie świeczka jednocześnie opuściła chmurę oraz przebiła średnią Tenkan oraz Kinjun wracając z powrotem do kanału. Było to już ostateczne potwierdzenie na zmianę wcześniejszego kierunku ruchu. 
Obecnie cena znajduje się w dosyć trudnej sytuacji - kurs dużymi krokami zbliża się do długoterminowej linii trendu i jej przebicie może skutkować potwierdzeniem zmiany trendu - z długookresowego wzrostowego na spadkowy.

Sygnał kupna w Ichimoku oraz powrót do kanału
22.08.2011 - 11,35 (godz. 16.30)

Po silnych wzrostach spółka poszła za rynkiem i zaliczyła silną korektę. Osiągając cenę 9,23 zł kurs odbił od długoterminowej linii trendu wzrostowego i wrócił z powrotem do średnioterminowego kanału spadkowego. Wczoraj Ichimoku wygenerował słaby sygnał kupna, który powstał pod chmurą bessy. Odwrócenie potencjalnego kierunku zauważył dwa dni wcześniej oscylator MACD. Aktualnie istnieje więc dużo prawdopodobieństwo dotarcia ceny do górnej linii kanału, która jest tam pierwszym silnym oporem. Linia ta pokrywa się z dolną krawędzią chmury, co potwierdza siłę tego oporu. Wsparcie natomiast znajduje się na poziomie przecięcia się linii trendu z dolną krawędzią kanału.

Wsparcia: 10,48 (tenkan i kinjun) oraz 9,8 (linia trendu i dolna krawędź kanału)
Opory: 11,75 (dolna krawędź chmury i górna linia kanału) oraz 12,6 (górna krawędź chmury)

8 komentarzy:

 1. Danielu zapytam o Zamet, widziałem masz go w portfelu. Czy warto teraz w niego wchodzić czy to zapowiedz większych spadków? Dziękuje za info

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamet już dawno sprzedałem (pisałem o tym w komentarzach z ostatniej aktualizacji portfela). Obecnie stoimy przed kolejnym wsparciem (3,3 zł) i jeżeli to wsparcie również pęknie kolejne mamy dopiero przy 3 zł oraz 2,6 zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. 3,3 bardzo dobrze zadziałało - dzisiejsza świeca (lustrzana do tej z 14.08) może dać impuls do powrotu do większych wzrostów ;)
  chodzi o zamet :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obserwuję i dziękuję Danielu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj. Jak wg Ciebie wyglądają obecnie Police? Obroty nie są powalające ale cały czas mam wrażenie, że szykuje się do wybicia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trendzie bocznym obroty zawsze są niższe - jest tzw. kumulacja przed wybiciem. Po zejściu ceny poniżej 24 zł mamy zwiększoną aktywność inwestorów (długie dolne świece) jest to pozytywny sygnał na możliwe wybicie kursu w górę. Nie mniej należy pamiętać o zleceniu obronnym - poniżej dolnych cieni.

   Usuń
 6. Danielu, nie wiem czy obserwujesz czasem Police w ciągu dnia, ale ktoś robi zagrywki pod - moim zdaniem - wybicie. Ktoś nie chce pozwolić kursowi poszybować wyżej. Nie chcę oczywiście snuć jakichś teorii spiskowych, ale układ świec chyba coraz korzystniej wygląda. Co sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie obserwuję notowania codziennie, swoje spółki sprawdzam najczęściej krótko przed ustaleniem ceny zamknięcia. Co do "zagrywek" - na dłuższą metę taka osoba/osoby nigdy nie wygrają z rynkiem gdyż rynek i tak pójdzie tam gdzie ma pójść...
  Co do samego układu świec - mamy ruch boczny z tendencją zwyżkową, na razie brak sygnałów na jakieś większe wybicie (w jedną jak i drugą stronę). Papierek wymaga cierpliwości - ja bym w takim przypadku pewnie nie wytrzymał i bym już dawno wyszedł i poszukał innej okazji inwestycyjnej. Ponownie wróciłbym dopiero po wyraźnym wybiciu kursu w górę. Niemniej całościowo papierek nadal wygląda nadal pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń