Translate my BLOG

środa, 31 lipca 2013

Bycze spółki po rekordowych miesiącach (podsumowanie miesięcy czerwiec - lipiec)

Dzisiaj ostatni dzień miesiąca, więc czas podsumować stan portfela "Byki":

W maju portfel zyskał rekordowo dużo, natomiast w czerwcu  niemal połowę wypracowanych zysków z poprzedniego miesiąca oddał.  Były to dwa rekordowe miesiące - maj rekordowo zielony, a czerwiec rekordowo czerwony... 

Patrząc na czerwcowe spadki, można pomyśleć, że dobrze że w tym czasie byłem na urlopie i nie musiałem tego całego dramatu oglądać, a może właśnie źle, że mnie nie było bo nie mogłem interweniować.... No nie ważne - czerwcowe straty zostały w lipcu szybko odrobione. Dzisiaj portfel stoi najwyżej od początku jego założenia, a benchmark (WIG) nadal ma poważne problemy z utrzymaniem tempa wzrostów swojego konkurenta (portfela).  

Dla podsumowania ostatnich ciekawych miesięcy w poniższej tabeli przygotowałem miesięczne różnice wartości portfela oraz WIG'u (w prostokątach zaznaczyłem najwyższą oraz najniższą do tej pory osiągniętą stopę zwrotu) - warto tu dodać, że obydwa rekordy nastąpiły jeden po drugim, co ładnie pokazuje jaki nasz rynek był ostatnio zmienny:Przechodząc do "byków" przed wyjazdem pisałem o tym, że będę szukał spółki na uzupełnienie wolnego miejsca w portfelu. Głównym kandydatem były akcje CCC (tutaj link do wpisu: CCC - analiza techniczna). Sygnałem wejścia miał być pokonany opór na poziomie 87 zł, który krótki czas później przebiliśmy. Niestety ale w tym samym czasie wyjechałem, przez co nie miałem okazji na zakup. 

Po powrocie było już troszkę za późno, dlatego miejsce tej spółki zajęły Azoty Tarnowskie...
Zakup okazał się klapą - krótko po nabyciu tego papierka akcje z powrotem wypuściłem w rynek:

Azotytarnów 31.07.2013 - 65,4

Sprzedaż nastąpiła na zleceniu obronnym - była to ewakuacja czysto techniczna (po przebiciu wcześniejszego dołka). Na moją niekorzyść końcówka sesji przeszła pod dyktando byków tworząc przy tym pro wzrostową formację młota. Oznacza to, że na kolejnych sesjach możemy spodziewać się większego odreagowania i prawdopodobnie ataku na opór (podwójny szczyt na poziomie 75 zł). Ważne jest też to, że kurs nadal utrzymuje się powyżej linii trendu, co w dłuższym terminie świadczy o dobrej kondycji spółki. 


Eurocash 31.07.2013 - 59,5

Pierwszą z omawianych spółek, które nadal są w portfelu to Eurocash. Nie trzeba tu mieć wyszkolone oko, żeby zauważyć że na wykresie tworzy się trójką zwyżkujący. Potencjalny zasięg wybicia mógłby przebić szczyt z 3 czerwca (w przypadku wybicia w górę).Wawel 31.07.2013 - 980

Drugą spółką z portfela jest Wawel - stały bywalec "byków". Ostatnia konsolidacja zakończyła się wybiciem kursu w górę i posmakowaniem okrągłego (psychologicznego) oporu = 1000 zł. Dokładnie na tym poziomie znajduje się też moje zlecenie profitujące. Jeżeli w kolejnych dwóch tygodniach nie dojdzie do sprzedaży, zlecenie to przesunę...wyżej. Ze względu na okrągły poziom spodziewam się odbicia od tej ceny i przebicie go za kolejnym "podejściem". Podkreślam ale, że w dłuższym horyzoncie czasowym nadal nastawiony jestem na wzrosty (dlatego też przesunięcie TP wyżej).


Zamet 31.07.2013 - 3,67
  
Kolejną spółką w portfelu jest Zamet. Powyższy wykres uwzględnia wszystkie operacje, co oznacza że od kursu odcięta była dywidenda (zakup po 3,9 zł nastąpił przed odcięciem od kursu dywidendy - w praktyce cena zakupu wypada prawie 9% niżej). Jednak całkowitą stopę zwrotu ze względów formalnych liczę od kursu w dniu nabycia, co nie oznacza, że po sprzedaży poniżej ceny wejścia z całości jest minus. Na zero wyjdę po pokonaniu 3,7 zł. Obecnie jesteśmy na symbolicznym minusie, a aktualna konsolidacja daje okazję do zawężenia zlecenia obronnego (ze względu na płynność z aktywacją na zamknięciu). 


Amica 31.07.2013 - 84,39

Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Amica. Kurs znajduje się w zdrowym trendzie wzrostowym, stale przebijając wszystkie wcześniejsze szczyty. Sygnałów słabnięcia - brak, więc nie widzę też powodu, żeby sprzedawać ją wcześniej.  


Podsumowując: dzisiaj "byki" stoją ponad 60% wyżej (od początku założenia), dla porównania szeroki rynek (WIG) w tym samym czasie zyskał 24%. Na jednym wykresie sytuacja przedstawia się następująco:


Na wykresie wspaniale widać "te rekordowe miesiące", szczególnie ten spadkowy. Na szczęście ale udało się w lipcu wszystko szybko odrobić. W kolejnym miesiącu postaram się znaleźć spółkę/spółki które są trochę mniej skorelowane z rynkiem, żeby nawet w okresie głębszej korekty wartość portfel mogła stabilnie rosnąć. 

50 komentarzy:

 1. Liczyłem ile razy z kolei Twój portfel zarobił więcej niż WIG - jak się nie pomyliłem to jest to obecnie 7 miesiąc z kolei - gratuluje. Chciałem tu zapytać (albo poprosić) czy byś w kolejnym wpisie umieścił dane dotyczące właśnie liczbę miesięcy lepszych od indeksu (chodzi mi o ilość, średnią itp.) - chciałbym porównać dane z innymi portfelami akcji, albo gdybyś mi je przesłał (mój mail to: looking.form@wp.pl)
  Pozdrawiam Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy pomysł (na takie coś nie wpadłem, a wyniki mogą być ciekawe, mogą one podpowiedzieć co i jak poprawić) - coś tam przygotuję ;)

   Usuń
 2. z tymi akcjami ccc to szkoda :/ ale taka praca

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozmyślam nad zakupem CCC, Zetkamy, CDProjekt i Wawel.
  Jeżeli dokupię Wawel (możliwe wejście widzę w okolicach 850 zł) to spółka w portfelu będzie dwa razy, tzn. akcje będę traktował jak dwa oddzielne pakiety (z dostosowanym zaangażowaniem jak w pozostałych akcjach).
  Jak któraś z tych spółek zagości w portfelu to oczywiście, tak jak do tej pory krótko napiszę o tym tu w komentarzach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No faktycznie Azoty w kierunku 75 zł idą...

  OdpowiedzUsuń
 5. Na WWL przesuwam SL do 910 zł, tym samym zdjąłem TP (który był na poziomie 1000 zł). Oznacza to, że papierek planuję sprzedać wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 6. a co sądzisz o HAWE?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hawe przełamow w poprzednim tygodniu ważny opór. Widać zmianę tendu!

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel co sądzisz na Amice? Twoim zdaniem jesteśmy bliscy szczytu czy może czas na odpoczynek i dalszy rajd?

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale mój dostęp do bloga był ostatnio trochę utrudniony.

  Co do Hawe - wystarczy, że poprowadzimy linię trendu od szczytu z marca 2012 przechodzącą przez szczyt z września tego samego roku - obecnie cena znajduje się właśnie na tej linii i jeżeli ją przebije to dopiero wtedy mógłbym powiedzieć, że mamy pierwsze sygnały odwrócenia trendu.

  Jeśli chodzi o Amice - mamy bardzo ładny stabilny impuls wzrostowy i kurs aż się prosi o korektę. Dlatego też postanowiłem, że po pierwszych sygnałach przygotowań do korekty postanowię spółkę sprzedać. Jak przegapię te sygnały to ją przetrzymam, gdyż w dłuższym horyzoncie czasowym przyszłość tej spółki nadal oceniam na pozytywnie.

  PORTFEL BYKI: ostatnio zaszły dwie małe zmiany w portfelu: jedna to przesunięcie zlecenia zabezpieczającego na spółce WAWEL (do 970 zł), a drugie to sprzedaż spółki ZAMET po średniej cenie równiej 4,06 zł (stopa zwrotu to 4,1% + prawie 9% dywidenda).

  Oznacza to, że w chwili obecnej w portfelu jest miejsce na dwie kolejne spółki - do obserwowanych doszły Amica, Abcdata, Action, Apator i BRE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że ze spółek obserwowanych wybierasz faworytów - czy mógłbyś wstawić listę tych spółek?

   Usuń
  2. Mogę wstawić :)
   możliwe, że pojawi się ale dopiero w kolejnym odświeżeniu portfela (jak zwykle na koniec miesiąca)

   Usuń
 10. @Daniel Czy jest szansa, że Zamet powróci do ceny powyżej 4zł, pomimo górnego cienia ze środy? Dzięki za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że jest szansa, pytanie tylko w jakim czasie...
   Krótkoterminowo (tydzień do kilku tygodni) świeca ta dobrze nie wróży, szybki wzrost i równie szybki powrót ceny przyczynił się do decyzji o sprzedaży jeszcze w trakcie sesji (nie na zamknięciu).
   Średnioterminowo (miesiąc, trzy) - trend wzrostowy jest zagrożony, co oznacza że również i długoterminowo może być niebezpiecznie

   Kluczowe poziomy wsparcia to 3,5 oraz 3,3 zł

   Usuń
  2. Dzisiaj się właśnie zbliżyliśmy do pierwszego kluczowego wsparcia, jest zagrożenie...

   Usuń
 11. Powiem szczerze bardzo mi się podoba Twój portfel i chętnie tu zaglądam i wiele się też ucze:)

  Pozdrawiam

  Cruz

  OdpowiedzUsuń
 12. Przed chwilką sprzedałem WAWEL za 1050 zł

  OdpowiedzUsuń
 13. no ciekawe co przniesie dzisiaj koncowka sesji

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzisiaj również Intergerpl po długim czasie wrócił do portfela - cena zakupu to 300 zł :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeżeli Eurocash będzie dzisiaj dalej spadał, rozważę wcześniejszą sprzedaż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Eurocashu na jakim dokładnie poziomie masz stop loss'a?

   Usuń
 16. SL na EUR poniżej świecy z 31 lipca - tj. 56,8
  Po za tym wczoraj kupiłem jeszcze DUON, nie miałem później okazji o tym tutaj napisać, dlatego dla potwierdzenia załączam prt.scr z transakcją: http://zapodaj.net/2f9b080fa08b5.png.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten pulpit - Alior, też tam mam konto maklerskie :)

   Usuń
  2. Dzisiaj eurocash min. 56,81, czyli 1 gr do sl... teraz troszkę odreagowuje, ciekawe jak to się zakończy :)

   Usuń
 17. Po 101 również CCC dzisiaj dołączył do portfela

  OdpowiedzUsuń
 18. Chciałem zwrócić Waszą uwagę na drewex - technicznie jak i fundamentalnie jest pod co grać - obecnie w trójkącie, który może zapowiedzieć wzrosty o blisko 100%! Ja papierek trzymam od 30 gr :D

  OdpowiedzUsuń
 19. SL na EUROCASHu aktywowany, papierek sprzedany z nie dużym zyskiem

  OdpowiedzUsuń
 20. Daniel jeśli możesz to rzuć okiem na Polną i Aplisens.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polna - po takim wybiciu obawiałbym się większej korekty, całościowo wygląda ale ok.

   Aplisens - korekta płaska, można kupować na jej dolnym ograniczeniu, daje to dobry stosunek ryzyka do dochodu

   Usuń
 21. Można prosić o krótką opinie Lentexu i ABC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybicia są zbyt gwałtowne (jak dla mnie).
   ABC - opór 4,4
   Lentex - strach wchodzić :P, najbliższy opór 6,4

   Usuń
 22. Dzisiaj kupiłem Kanie. W portfelu miałbym miejsce jeszcze na jedną spółkę (przypomnę, że wszystkie w dniu nabycia mają plus minus taką samą wagę dla portfela) - na radarze kandydatami są: Kinopol, CdProjekt, Pelion i MCI.
  Całą listę potencjalnych kandydatów dodam po odświeżeniu stanu portfela (na koniec miesiąca) - jest ich ok 30.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem początkujący - mam takie pytanie na jakim poziomie wsparcia powinien stawiać 4FunMedia teraz? Czy dobrze by było gdybym przyjął 18.5? W jakim interwale czasowym najlepiej kreśli się takie linie - mam wrażenie, że nie jest to do końca określone, aczkolwiek powinno się brać je raczej tak max do roku - czy słusznie rozumuję. Pozdrawiam, na pewno się zarejestruję i będę częstym gościem :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja bym papierek sprzedawał - pokonał wsparcia. 18,5 pełni słabe wsparcie (w trendzie spadkowym ostatnie low jest słabym poziomem obrony).
  Co do interwału do analizy to w przypadku słabo płynnych spółek (jak ta) poniżej dziennego nie ma co schodzić, powyżej miesięcznego też nie ma co analizować bo spółka ta jest stosunkowo krótko na parkiecie...
  Aha i u mnie nie trzeba się rejestrować, no ewentualnie zalogować do google, żeby móc śledzić ostatnie wpisy ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Eurocash na bardzo ważnym wsparciu - 52 zł...

  OdpowiedzUsuń
 26. Daniel pokusisz się o analizę relpolu? Powtórka sytuacji, papier znowu leci na 6 zeta ale może już wcześniej warto łapać nóż?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie wygląda bardzo negatywnie - podwójny szczyt (co do 1 gr) i spadek (nie wiem jeszcze czym wywołany - bo techniczny spadek to raczej nie był) z wielką luką. 6 zł to wersja optymistyczna, bardziej na 5,65 zł leci.

   Usuń
  2. spadek wywołany kiepskimi wynikami

   Usuń
 27. Wczoraj chciałem sprzedać Amicę, ale na zamknięciu nikt ode mnie ją nie odkupił - dzisiaj ponad 4% przecena, co znaczy, że będę kontynuował grę pozycyjną z szerokim zleceniem obronnym i sprzedaż powyżej ostatniego szczytu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy jaki będzie raport, w przypadku zetkamy raport rozczarował.

   Usuń
  2. Jak tak zleciał, to może ktoś już miał wgląd do raportu (ktoś grubszy) i pozbył się akcji...

   Usuń
  3. Amica na razie w korekcie ale mocno się trzyma, zobaczymy czy raport będzie dobry

   Usuń
 28. Daniel prosze powiedz mi co Ty sądzisz o Cormayu... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. a co sadzisz o impexmetalu ?

  OdpowiedzUsuń
 30. Cormay jest w krótkoterminowym trendzie spadkowym, przed wsparciem (10,8 zł), średnioterminowo jesteśmy w trendzie horyzontalnym. Jeżeli wsparcie na poziomie 10,8 zł zostanie pokonane to widziałbym dalszy ruch w dół w kierunku 8,15 zł.

  Impexmetal odbił od linii trendu, co znaczy że możliwie osiągnął szczyt ostatniego impulsu wzrostowego. Dla mnie spółka była by ciekawa dopiero po tym jak przebije 3,75 zł.

  Ponieważ w tym miesiącu zaszło bardzo dużo zmian w portfelu, krótko dla "orientacji" podsumuję jego stan:
  W sierpniu sprzedałem: ZAMET (+4,1%), WAWEL (+38,1%) oraz EUROCASH (+7,1%)
  Kupiłem: KANIE (obecnie +4,9%), DUON (obecnie +8,8%), CCC (obecnie -5,4%) oraz INTEGERPL (obecnie -5%).
  W portfelu oprócz tych co kupiłem jest jeszcze tylko AMICA (obecnie +38,4%).

  O tych zmianach na bieżąco pisałem w komentarzach (można prześledzić wyżej).
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Daniel jak oceniasz Pelion po tej lekkiej korekcie? Ponadto przydałby się nowy wpis z podsumowaniem sierpnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Daniel zostań moim mentorem analizy technicznej:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Dzisiaj chciałem odświeżyć stan portfela po minionym miesiącu, ale niestety wpis będę musiał o kilka dni przesunąć - pojawi się w przyszłym tygodniu.
  Krótko podsumowując - sierpień był dla portfela bardzo udanym miesiącem, zmiany jakie dokonałem w sierpniu okazały się +/- dobrą decyzją. Najbardziej trafną była chyba wcześniejsza sprzedaż spółki Zamet, a najgorszą za późna sprzedaż spółki Eurocash... więcej wkrótce w wpisie podsumowującym miesiąc.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń