Translate my BLOG

czwartek, 2 maja 2013

Bycze spółki po dalszej korekcie rynku w kwietniu + krótkie porównawcze spojrzenie statystyczne

Kolejny miesiąc się zakończył więc pora na dokładniejsze omówienie ostatnich zmian jakie zaszły w portfelu. W kwietniu dwie spółki opuściły grono "byków", były to Azoty Tarnowskie oraz Echo. Obydwie te spółki wypuścił Stop Loss, chroniąc kapitał przed większym stąpnięciem jego wartości:Azotytarnów 30.04.2013 - 60,87

 Kupno nastąpiło w trakcie sesji (nie tak jak w większość na zamknięciu) po przebiciu wyraźnej strefy oporu. W kolejnych miesiącach cena utrzymywała się na jednym poziomie, tworząc podobny układ świec jak przed wcześniejszym wybiciem. Podobieństwo to jest powtarzalnością zachowania się kursu, które postanowiłem wykorzystać. Kolejne wybicie to jak Déjà Vu, które wykorzystałem do zaksięgowania zysku - ciasno przesunięte zlecenie obronne udanie wyewakuowało mnie przed ponownym podobnym zdarzeniem.


Echo 30.04.2013 - 5,7

Drugą spółką, którą wypuścił Stop Loss jest Echo. Zlecenie obronne miałem ustawione poniżej wcześniejszego dołka (nie ostatniego), aby głównie przez niskie obroty nie opuścić rynek "przypadkowo". Pozycję wypuściłem po zamknięciu się świecy poniżej pierwszego wsparcia (dołka). Strategia taka dobrze sprawdza się przy walorach charakteryzujących się niższą płynnością - więcej na ten temat pisałem w komentarzach z wcześniejszej aktualizacji stanu portfela ;).

Oprócz tego w kwietniu do portfela doszły też dwie nowe spółki, są to Amica oraz Lotos:

Amica 30.04.2013 - 73,48
   
Na zakup zdecydowałem się po zamknięciu świecy nad formacją młota, która w okolicach linii trendu potwierdziła możliwy powrót ruchu ceny do góry. Najbliższym bardzo ważnym oporem jest poziom 76 zł, który jest zarazem historycznym szczytem spółki.


Lotos 30.04.2013 - 37,97

Drugi zakup to próba wyłapania dołka korekty z przyłączeniem do trendu wyższego rzędu. W jej przypadku mamy korektę 1:1 (w długości jak i w czasie) i myślę, że Elliott'owcy jak i inni podobni gracze nie przejdą obok takiego układu świec obojętnie. Obowiązkowy Stop Loss naturalnie poniżej lutowego dołka.


Przechodząc dalej do portfela, to tak jak zapowiadałem w tytule dzisiejszy wpis będzie też miał charakter trochę statystyczny. Za sobą mamy już kilkanaście miesięcy, więc chyba możemy pokusić się o pierwsze krótkie spojrzenie na dokładniejsze statystyki. Wiem, że do wyciągnięcia (wiarygodnych) wniosków z tych danych jest jeszcze za wcześnie, gdyż nadal mamy za mało obserwacji. Jednak  krótkie spojrzenie może nam już ukształcić jakiś obraz, pokazujący czy idziemy właściwą drogą...
  
Najpierw tradycyjnie przedstawię wykres wartości portfela na tle rynku:


 
 Nowa strategia (mniej spółek za to z większym zaangażowaniem) stosowana od niedawna, jak do tej pory bardzo dobrze się sprawdza. Mimo ostatniej kontynuacji korekty na szerokim rynku ogólna sytuacja portfela jest stabilna. Rozbijając historię wartości na poszczególne miesiące, dane przedstawiają się następująco:


 
Moment założenia portfela okazał się bardzo dobry, gdyż już po pierwszym miesiącu (podobnie jak indeks) był on na solidnym plusie. Więcej statystycznych danych pokazuje poniższe zestawienie:


Warto zwrócić uwagę na ilość miesięcy, w których to odnotowane zostały straty: portfel miał tylko trzy takie miesiące, a WIG aż dziewięć, ale mimo większej miesięcy stratnych, główny indeks WIG dzięki wysokim stopom zwrotu z miesięcy zyskownych jest na ponad 16% plusie.  Po za tym uważam, że warte uwagi są jeszcze dane dotyczące liczby miesięcy z wyższymi stopami zwrotu od przeciwnika (chodzi tu o liczbę miesięcy, w których Portfel/WIG odnotował większą stopę zwrotu od WIG'u/Portfela). Indeks miał takich miesięcy pięć, a "byki" aż jedenaście. Świadczy to o "niezależności" konstrukcji portfela od rynku, który nawet w okresach większych na rynkach korekt, potrafi wygenerować dodatnie stopy zwrotu.

23 komentarze:

 1. Dzisiaj kupiłem ZAMET - średnia cena zakupu to 3,9 zł

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie ostat. Lotos i Eurocash wypatrzyłeś - dobry zakup za wsparciu. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. na wsparciu* :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Co sądzisz o zetkamie? Przebije 44, czy poleci w dół?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zetkamie średnie bardzo wyraźnie trzymają kurs w swoich "objęciach", 44 to kluczowy opór, a ostatni dołek to kluczowe wsparcie, przebicie jednego z tych poziomów powinno dać info. o nadchodzącym kierunku większego ruchu
   wykres: http://zapodaj.net/cb1001dc3360e.png.html

   Usuń
 5. A Ursus teraz też nie na wsparciu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie lepiej poczekać na potwierdzeniu powrotu kursu do "byków" ;)

   Usuń
 6. Atrem odbił od dołka może pora się nim zainteresować ponownie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym wsparciu popyt jest, ale pytanie jak długo - odwrócenie trendu trwało zbyt krótko. Przebicie tego wsparcia potwierdzi dalsze zniżki.

   Usuń
 7. Z Zametem trafiłeś idealnie,gorzej z Lotosem i Eurocashem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie zadziałał ci SL na zamecie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zlecenie stop zostało przez giełdę unieważnione (ale i tak by nie łyknęło bo jestem poniżej cienia z świecy z 18 kwietnia). Unieważnione dlatego, że mamy dzisiaj pierwszy dzień bez prawa do dywidendy. Oznacza to, że otrzymam jeszcze 9,01% (czyli 32 gr od każdej akcji). Mówiąc inaczej odliczając dywidendę mimo dzisiejszego większego minusu teoretycznie jestem na plusie (9,01-6,54=2,47; -6,54 to obecna dzienna stopa zwrotu, 9,01 to stopa dywidendy, a 2,47 to mój teoretyczny procentowy dzienny zysk ).

   Usuń
  2. No właśnie u mnie też tak jest. Wcześniej tzn. przed UTP chyba tak nie było.
   Początkowo chciałem do biura dzwonić i się zapytać dlaczego unieważnili moje zlecenie, ale już wszystko wiem. Teraz to zlecenie powinno się automatycznie przesunąć o stopę dywidendy :).

   Usuń
  3. tak lepiej czy gorzej? chyba lepiej nie?

   Usuń
  4. Myślisz, że Zamet odbije? Koło 3,20 zł biegnie linia trendu no i jest wsparcie jako takie w postaci tej półki z lutego. Jak to wygląda wg ciebie?

   Usuń
  5. W dłuższym terminie jestem nastawiony na wyraźne wzrosty. 3,2 zł to pierwszy istotny poziom, który nie powinniśmy przebić, żeby byczy długoterminowy scenariusz został zachowany (mimo odcięcia od kursu dywidendę).

   Usuń
 9. Co prawda Echo już sprzedałeś, ale co sądzisz o ostatnich wynikach? Spore wzrosty w tym miesiącu na tych akcjach. Osiągnęły szczyt, czy jeszcze są szanse na więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki widać na wykresie ;)

   Usuń
  2. Nie analizowałem spółki od strony wewnętrznej, ale technicznie myślę, że wygląda całkiem dobrze ;)

   Usuń
 10. Witam,
  jakie perspektywy widzi Pan dla spółki MIDAS w najbliższych miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że wygląda pozytywnie. Ważnym potwierdzeniem kontynuacji wzrostów jest przebicie 95 gr, kluczowe wsparcia które przy zachowaniu trendu muszą być obronione to: 68 i 63 gr ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Daniel jak widzisz CIA .Wydaje mi się ze jest szansa na niezłe odbicie od lini wsparcia na której się teraz znajduje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długi dolny cień z ostatniej sesji może potwierdzać chęć próby odbicia. Technicznie bardzo ciekawie - stosunek ryzyko dochód też może być atrakcyjny, ale inwestycja w ten papierek to raczej spekulacja krótkoterminowa...

   Usuń