Translate my BLOG

wtorek, 30 września 2014

Bycze spółki po wrześniu 2014

Mimo defensywnemu nastawieniu portfela (od marca 2014 gotówka stanowi ponad 75% wartości portfela) "Byki" w minionym miesiącu zarobił ponadprzeciętnie dużo. Oznacza to, że mała roszada z zeszłego miesiąca (więcej na ten temat w ostatniej aktualizacji: "Portfel Byki po sierpniu") była strzałem "w dziesiątkę". Portfel wybudził się ze snu i zbliżył się do swojego historycznego szczytu:


Akcje stanowią jedynie mały procent udziału portfela, jednak dzięki wyjątkowo udanym miesiącom obie spółki przyczyniły się do wzrostu wartości "Byków" o ponad 9%. Całościowo ich historia wartości przedstawia się następująco:Forte 30.09.2014 - 56,97

Zakup w lipcu czysto techniczny - przyłączenie do długoterminowego trendu wzrostowego w korekcie po pro-wzrostowej formacji "młota". Początkowo wyglądało to "średnio", kurs zamiast wrócić do dominującego trendu postanowił, że przejdzie w konsolidację, która trwała prawie dwa miesiące. Wąski przedział konsolidacji zapowiadał, że wybicie może być wyjątkowo dynamiczne - samo wybicie było "średnio dynamiczne". Jednak krótki czas później po pokonaniu historycznego szczytu cena spółki w ciągu jednej sesji wzrosła o blisko 12%. Obecnie kurs po silnych wzrostach troszkę odpoczywa, co jest "zdrowym" zachowaniem spółki. Kolejny impuls powinien również nastąpić w górę (przemawia za tym obecna korekta płaska) więc nie widzę też jeszcze oznak do przedwczesnego odsprzedania papierku. 


Kruk 30.09.2014 - 108,8

Drugą spółką w portfelu jest Kruk, również tutaj wrzesień przebiegł pod wyraźne dyktando kupujących. Zakup okazał się nawet idealnym wejściem w dołku (po zakupie cena spółki już nie zeszła poniżej ceny nabycia). Obecnie dynamika wzrostów troszkę straciła na sile i można się spodziewać jakiegoś odreagowania (w tej korekcie można by poszukać poziomu wejścia). Długoterminowo trend wzrostowy nadal "rządzi" więc również tutaj nie widzę przyczyn do przedwczesnej sprzedaży waloru.

Podsumowując historia wartości portfela (w zł) kształtowała się w następujący sposób:


Ostatnie dwa słupki uwzględniają otwarte pozycje, co oznacza, że sama końcówka wykresu może jeszcze ulec zmianie. 

Dla osób, które nie śledzą na bieżąco historii Portfela "Byki" całe archiwum dostępne jest w zakładce "Portfel Byki (akcyjny)".

6 komentarzy:

 1. Hossa wróciła dzisiaj do KRUK :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz świetne wyczucie rynku. Napisz w wolnej chwili jak widzisz sytuację u nas w średnim i dłuższym terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pisałem w marcu/kwietniu (2014), że w kolejnych kilku miesiącach spodziewam się zakończeniu hossy na rynkach i przejścia w kilkuletnią bessę. Początek spadków przewidywałem na czerwiec (2014), listopad/grudzień (2014) lub pierwszy kwartał 2015 roku. Jeżeli rynki od szczytów spadną o ponad 20% to uważam, że bessa może zostać ogłoszona.

   Usuń
 3. Forte sprzedany średnio po 52 zł, zysk po 99 dniach trzymania waloru +17,91%.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj,

  Można wiedzieć dlaczego sprzedałeś Forte?

  Pozdrawiam,
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Forte sprzedałem ze względu na ogólną sytuację rynku. Od dłuższego czasu (marca 2014) nastawiam się na możliwe zakończenie hossy, więc traduje też zdecydowanie ostrożniej i szybciej księguję zyski. Sama sprzedaż spółki spowodowana była wybiciem dołem z konsolidacji i po pierwszym odreagowaniu drugi impuls spadkowy przebił wcześniejszy dołek - sprzedaż na SL.

   Usuń