Translate my BLOG

niedziela, 31 sierpnia 2014

Bycze spółki po sierpniu 2014

W sierpniu zarówno "Portfel Byki" jak i WIG w stosunku do poprzedniego miesiąca troszkę zyskały. Całkowita stopa zwrotu po 32 miesiącach wynosi odpowiednio 81,51% (Byki) i 37,09% (WIG). Oznacza to, że mimo znacznego ograniczenia ryzyka (od marca 2014 ponad 75% portfela stanowi gotówka) byki utrzymują przewagę nad indeksem. Historia wartości obu konkurentów przedstawiona jest na poniższym wykresie:


W minionym miesiąca WIG troszkę nadrobił stratę do portfela zyskując ponad 4% więcej niż Byki. W sierpniu zdecydowałem się też na małą roszadę w portfelu - sprzedałem spółkę Eurocash w wyniku czego z tej akcji straciłem ponad 7% i kupiłem Kruk.


Eurocash 29.08.2014 - 34,5 zł

Kupno Eurocash było zakupem na łapanie potencjalnego dołka ok rocznej korekty. Po dotarciu do mojego wyznaczonego w sierpniu 2013 roku poziomu zakupu, kurs spółki zachował się książkowo i odbił od kluczowego wsparcia (na wykresie czerwone pole). Wybicie w górę przyniosło kilka ładnych procent, jednak w dalszym ujęciu czasowym spodziewałem się ponownego (ale krótkiego) cofnięcia kursu do wsparcia i odbicie z już nowym wyższym szczytem. Wszystko rozwinęło się zgodnie z planem, z tą małą (ale jednak znaczącą) różnicą, że kurs nie zdołał wybić nowy wyższy szczyt przebijając kluczowe wsparcie. Przyznam też, że w tym samym czasie nie zajmowałem się akcjami, w wyniku czego nie zaktualizowałem mojego zlecenia obronnego, które krótko przed pokonaniem lipcowego wsparcia (które zarazem zabezpieczało zyski z pozycji) wygasło. Całość musiałem więc zamknąć ręcznie - akcje sprzedałem 20.08 po średniej cenie 36,3 zł tracąc na tym 7,09%.


Forte 29.08.2014 - 47 zł

Drugą spółką z portfela jest Forte - w jej przypadku kurs spółki udanie wybił z konsolidacji zmierzając w kierunku szczytu z maja. Obecnie poziom 50 zł jest więc kluczowym oporem wyznaczającym możliwą granicę dalszych wzrostów. Zachowanie ceny w jej okolicach może nam zdradzić, czy uda się wybić ponad ten szczyt i możliwie wzrosnąć do kolejnych okrągłych poziomów (60 zł, 70 zł, 80 zł itd.).


Kruk 29.08.2014 - 96 zł

Kolejną nową akcją, zastępującą Eurocash jest Kruk. Kupno spółki uważam, za troszkę nieudane... Uważam, że cena może jeszcze troszkę niżej spaść, a tak wczesne wejście to kupno z podwyższonym ryzykiem i raczej bardziej dla statystyk - aby była widoczna w comiesięcznym zestawieniu portfela już w aktualizacji z minionego miesiąca. Najważniejszym wsparciem jest ostatni dołek wraz z połączeniem średniej MA200 (poziomy poniżej 85 zł). Obecnie za pogłębieniem korekty najwięcej przemawia tygodniowa formacja świecowa w okolicach oporu z maja. Więc ponowne zwyżki spodziewam się po jakichś wyraźnych sygnałach odwrotu (np. formacji "młota" i to najlepiej jeszcze przy średniej MA200). Wiadomo ale, że rynek to nie koncert życzeń, ale gdyby jednak do takiego scenariuszu doszło rozważę zwiększenie zaangażowania w ten papierek...


Krótko podsumowując: po 32 miesiącach prowadzenia "Portfela Byki" zawarłem 43 transakcje (z tego 41 pełnych, czyli już zamkniętych). Jednostkowe stopy zwroty na pozycjach zyskownych znacznie przewyższają transakcje stratne, dzięki czemu portfel wzrósł o ponad 80% (średnio 2,54% miesięcznie). Dokładniejsze dane odnośnie jednostkowych stóp zwrotu przedstawia poniższy wykres:


Stopy zwrotu odnoszą się do spółek bez uwzględnienia dywidend. Ostatnie dwa (niebieskie) słupki to pozycje, które nadal są otwarte - także one się mogą jeszcze zmienić. Całościowo średnia stopa zwrotu z wszystkich transakcji wynosi 9,41%, przy tym transakcje zyskowne przynosiły średnio 17,32%, a stratne zabierały 5,84% ze spółki. Średni stosunek ryzyka do dochodu wynosi więc 1:2,96 (zyski są średnio o 2,96 razy wyższe niż straty), a skuteczność na poziomie 66% przyczyniła się do wzrostu portfela o ponad 80%. Przyrost kapitału (w zł) wygląda więc następująco:

 
Przeprowadzając symulację z uzyskanych dotąd danych można się spodziewać, że po 100 transakcjach wartość portfela wzrośnie o ok 159%. Czas pokaże na ile się do tej wartości zbliżymy...-DODATEK-
Na prośbę czytelnika dodaję jeszcze porównanie portfela na tle innych rynków oraz funduszu Warren'a Buffett:

10 komentarzy:

 1. A jednak, KRUK maszeruje w kierunku 100 zł, obecnie ponad 4% wzrost :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę że mamy wzrosty tam gdzie bym nie chciała ehh.. jak tak dalej pójdzie zbankrutuje . Dzięki za podsumowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znalazłam Cie na stronie KN Econometrics :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezłe wyniki, >80% w takim okresie? Gdyby utrzymać taką stopę zwrotu w długim terminie... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No ładnie z tym Forte dzisiaj, jednak warto było przetrzymać spółkę, dobrze że poszedłem w ślad mentora :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Daniel a co myślisz o CIG .Ma szanse na wybicie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma szansę, potencjalny poziom zakupu widzę po zamknięciu kursu powyżej 9 zł, niestety ale poziomy zabezpieczenia nie są zbyt atrakcyjne, tzn. stosunek r:r jest tu moim zdaniem trochę słaby.

   Usuń
  2. Widzę że CIG cisną mocno w górę, zobaczymy jak na zamknięciu.

   Usuń