Translate my BLOG

sobota, 1 listopada 2014

Bycze spółki po październiku 2014

USA zakańcza QE, Europa rozpoczyna, a Japonia zwiększa, Polska orientuje się za większością i idzie za tłumem. Całościowo tak nie do końca wiadomo przed czym stoimy, co więc robić? 

Wolatylność rynków rośnie i wszyscy zastanawiają się w którą stronę rynki dalej będą zmierzać. Argumentów za kontynuacją hossy jest równie dużo jak i te przemawiające za rozpoczęciem bessy.  Dokonywanie w takich warunkach prognozy na kolejne kilka miesięcy jest bardzo trudne, dlatego też nie nastawiam się na jednostronne inwestowanie i przejdę więcej w daytrading. Myślę, że najlepiej jest przyjmowanie każdego dnia na nowo, próbując wykorzystać ostatnią dużą zmienność na rynkach (w moim przypadku na rynkach lewarowanych).

Co więc z akcjami?
Dla portfela akcji oznacza to dalsze DEFENSYWNE inwestowanie. Trzymając się tego postanowiłem też, że wypracowane zyski na spółce Forte zaksięguję:


Forte 31.10.2014 - 57

Moment zakupu oraz sprzedaży naniosłem na wykres, o tych operacjach na bieżąco informowałem w wcześniejszych aktualizacjach portfela oraz na stronie Facebook'owej bloga (link). Mimo tego, że trend wzrostowy nie został na poważnie zagrożony spółkę sprzedałem. Perspektywa na kolejne sesje wygląda nadal pozytywnie i osoby przygotowane na możliwe większe obsunięcia rynkowe śmiało mogą wykorzystywać dalszy dominujący trend tej spółki. Suma sumarum inwestycja w Forte przyniosła prawie 18% zysku.


Kruk 31.10.2014 - 107,75

Druga ze spółek, która została w portfelu przeszła w fazę korekty płaskiej. Ważne wsparcia wyznaczają przy tym jego dolne ograniczenia (okolice 102 zł). Dominującym trendem jest trend wzrostowy więc, żeby w portfelu nie świeciło pustkami będę się tego trendu jak najdłużej trzymał. 


Cała historia wartości portfela oraz konkurenta WIG'u przedstawia poniższy wykres:


Miniony miesiąc zakończył się lekkim spadkiem w stosunku do miesiąca poprzedniego. Przy tym WIG stracił marginalnie mniej niż portfel, ale mimo tego przewaga "Byków" do benchmarku stale utrzymuje się na jednym poziomie (na wykresie uwidocznione szarą przerywaną linią).

3 komentarze:

 1. Co sądzisz o Arctic paper i graalu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Arctic wygląda ciekawie, obecnie na oporze (tzw. zmianie biegunów) po wybiciu ostatniego szczytu potencjał wzrostowy jest spory.
  Graal też nieźle, jednak panuje tam dosyć duża zmienność, potencjalne wejście widziałbym w korekcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. i kruk poszybował :D

  OdpowiedzUsuń