Translate my BLOG

sobota, 17 lutego 2018

Santander Bank Polska (SPL)

Kilka kresek na SPL (dawniej BZWBK)
16.02.2018 - 384 

Troszkę czasu minęło od ostatniej analizy polskiej spółki giełdowej, dlatego dzisiaj krótka analiza techniczna akcji BZ WBK.  Moją uwagę na tą spółkę zwrócił czytelnik - akcje banku po ponad 4% przecenie w piątek dotarły do całkiem interesującego poziomu technicznego, który może powstrzymać dalszą korektę. Oznacza to, że z punktu czysto tradingowego cena obecna jest interesująca pod zakup krótko terminowy. Oprócz kilku miesięcznej linii trendu kurs stoi również na tzw. zmianie biegunów, w którym wcześniejszy opór zamienia się teraz w wsparcie. Tradingowo strategia prowadzenia takiej pozycji może wyglądać następująco: 

- pierwsze kupno po cenie obecnej
- drugie kupno w okolicach wcześniejszego dołka (ok 360 zł)
- trzecie kupno w okolicach dolnego ograniczenia blisko jedno-rocznej konsolidacji na poziomie ok 340 zł

- SL poniżej 330 zł dla całej pozycji

Po odbiciu od któregoś z powyższych poziomów (nie musi koniecznie dotrzeć do każdego wyżej wymienionego wsparcia) pozycję można "wozić" do min. 440 zł przesuwając zlecenie obronne poniżej kolejno następujących dołkach. Dobrym rozwiązaniem może być zamknięcie połowy przy 440 i resztę na SL zabezpieczającym zysk. Prawdopodobieństwo wzrostów w dalszym terminie ze względu na trwający od stycznia 2016 roku trend wzrostowy oceniam na większe niż zagrożenie przebicia 330 zł. Takim sposobem trader ma po swojej stronie główny trend wzrostowy oraz stosunek ryzyka do dochodu, który przekracza 1:2.  

7 komentarzy:

 1. Jako ciekawostkę napiszę, że obecny premier sprzedał w grudniu pakiet akcji BZWBK po burzy ze strony opozycji za około 5 mln zł, wcześniej zarządzał tymi akcjami jako prezes ( ja w tym też widzę jakiś plusik do zajęcia pozycji).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, zapomniałem o tym napisać (a chciałem), całkiem ciekawe dodatkowe info. Uważam ale, że sprzedaż tych akcji przez premiera za te 5 mln. nie będą miały żadnego wpływu na ich wycenę - one stanowiły zaledwie 0,013% udziału w spółce (tyle to równie dobrze może mieć prywatny inwestor z troszkę większym portfelem).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! 5 mln. brzmi dużo, ale tak naprawdę to to jest ziarnko piasku na pustyni ;) Dla kursu bez jakiegokolwiek wpływu. Jak kurs odbije to, bo zmusili premiera do sprzedaży swoich udziałów, a jak kurs spadnie bo zmusili premiera do sprzedaży swoich udziałów :P Inaczej będzie jak Banco Santander sprzeda swój udział (ale do tego nie dojdzie po jest samotnym większościowym akcjonariuszem spółki) - posiada akcje o wartości 26,5 mld. to jest niecałe 70% udziału, reszta rozłożona jest po instytucjach finansowych, którzy posiadają pomiędzy 5%-1% udziału.

   Usuń
 3. Fajnie się wspomóc AT Daniela - swoją wiedzą z tego zakresu dzieli się z czytelnikami

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest przyczyna ostaniach spadków: Deutsche Bank chce sprzedać w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu około 1,2 mln akcji BZ WBK, stanowiących 1,2 proc. kapitału zakładowego banku
  Możliwe dalsze spadki? - może kupno pod poziomy zaznaczone przez Daniela

  OdpowiedzUsuń
 5. Deutsche Bank szoruje na swoim parkiecie -potrzebuje kapitału jak ryba wody. Takie sytuacje wywołują u inwestorów niepokój i gwałtowne reakcje, ale dla tych co planują wejść mogą okazać się bdb zagrywką - tylko wyczuć dobry moment. Sytuacja powoduje że sprzedającego może zadowolić cena nawet znacznie odbiegająca od obecnego kursu. Z przeszłości podobne sytuacje powodowały zazwyczaj powrót po sprzedaży i uspokojeniu szybki powrót do cen sprzed, ponieważ w samej spółce nic złego się nie wydarzyło.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresował mnie bardzo ten wpis! Nie zatrzymuj się i rób swoje.

  OdpowiedzUsuń