Translate my BLOG

czwartek, 1 lutego 2018

Bycze spółki po styczniu 2018

Pierwszy miesiąc nowego roku minął, więc tradycyjnie krótkie podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu "Byki". Styczeń mimo zrealizowaniu największej jednostkowej straty w ponad 6 letniej historii portfela, która przyczyniła się do ponad 2,5% obsunięcia wartości portfela (brzmi mało, ale nie jest) kończy miesiąc na plusie. Portfel w styczniu w stosunku do grudnia wzrósł o 0,78% co licząc od chwili startu (styczeń 2012) daje 184,12% stopę zwrotu, gdzie w tym samym czasie WIG zyskał 74,56%. Na wykresie cała historia obu konkurentów po 73 miesiącu publicznego prowadzenia portfela wygląda teraz następująco:


Przechodząc do spółek w portfelu, w styczniu musiałem pozbyć się mojej dotychczasowo najgorszej transakcji w całej historii portfela:

Kruk 31.01.2018 - 230

Samo wejście w pozycję nie mogę ocenić za błędne, jednak prowadzenie transakcji od strony zarządzania ryzykiem już bardziej. Moim głównym błędem było to, że stosunkowo szybko rozpoznałem, iż korekta może się pogłębić i zamiast sprzedać pozycję i odnowić ją po lepszej cenie postanowiłem przytrzymać ją na dłużej akceptując w ten sposób większe ryzyko. Całościowo transakcja na Kruku zakończyła się ponad 26% stratą, co dla całości portfela oznacza obsunięcie o ok 2,6%. Z ujęcia długoterminowego trend wzrostowy do momentu utrzymania się ceny ponad 190 zł oceniam nadal na aktualny. Oznacza to, że obecna faza na Kruku to (moim zdaniem) faza głębszej korekty, która jest okazją do zakupów średnio i długoterminowych (przekraczających 12 miesięcy). W niższym ujęciu czasowym obecna korekta interpretowana jest jako panujący trend spadkowy, co oznacza, że dla osób preferujących mniejsze ryzyko ewentualne wejście w spółkę może być ciekawe po ustabilizowaniu się sytuacji i potwierdzeniu ewentualnego zakończenia tej fazy, tj. wybicie kursu ponad 300 zł. 


CdProjekt - 31.01.2018 - 116

Druga spółka w portfelu to CDR - zakup z dzisiejszego punktu widzenia mogę ocenić na bardzo udany, gdyż daleko do dołka korekty nie zabrakło. Obecnie znajduje się w drodze powrotnej do swojego głównego trendu i wybicie ponad 130 zł zdaje się już być tylko kwestią czasu. Krótkoterminowe wsparcia mamy na poziomach 110, 104 i 97 zł, najważniejsze tworzy dołek minionej korekty (tj. okolice 88 zł). 


Benefit 31.01.2017 - 1165

Kolejna spółka to Benefit - w styczniu zdołała ona pokonać ważny opór na poziomie 1170 zł, po wybiciu którym oczekiwałem troszkę bardziej zdecydowanego ruchu wzrostowego. Mimo tego trend wzrostowy oczywiście nadal jest aktualny, jednak dynamika tego ruchu może być mniejsza. 


CCC 31.01.2017 - 287,8

Ostatnią spółką w portfelu jest CCC - tutaj podobnie jak przy spółce z powyższego opisu: w styczniu doszło do wybicia nowych historycznych szczytów, po których spodziewałem się też troszkę bardziej zdecydowanego ruchu wzrostowego. Początkowo wybicie to było czysto książkowe (jedną dużą świecą), jednak z późniejszym czasem niedźwiedzie ponownie dały o sobie znać powstrzymując ten ruch, który wywołał (na tą chwilę) małą korektę kursu. Jeśli cena ponownie wróci do szczytów po czym drugi raz zabraknie siły na kontynuację tego ruchu i jedną czarną świecą pokryje ostatnią wzrostową (książkowo jeszcze przy zwiększonym wolumenie), będzie to dosyć istotny sygnał ostrzegawczy, który może doprowadzić do większego zejścia ceny.  W drugim negatywnym scenariuszu, w którym to kurs już nie wróci do szczytów (tylko będzie się dalej osuwał w dół), będzie trzeba zabezpieczyć swoje wypracowane zyski i zamknąć pozycję na zleceniu obronnym (SL).

Reasumując: mimo, że w styczniu musiałem wyrzucić pozycję, która przyczyniała się do ponad 2,5% obsunięcia wartości portfela, miniony miesiąc udało się zakończyć na plusie. Obecnie w portfelu znajdują się tylko trzy spółki, co znaczy że gotówka stanowi zdecydowaną większość wartości portfela. Jednocześnie powoli zamierzam kończyć swoją rozpoczętą we wrześniu przerwę od tradingu pozycyjnego wracając na rynek polskich akcji większym zaangażowaniem. Generalnie przerwa ta na rachunku nie była w ogóle odczuwalna gdyż w tym czasie jego całościowa wartość mimo defensywnego podejścia wzrosła z 170,6% do 184,12% i to w 5 miesięcy (to stanowi 7,92% wzrostu w ciągu tego czasu). Jeszcze się nie przyglądałem nowym potencjalnym spółką, które to będą mogły zapełnić wolne miejsca w portfelu - jeśli więc macie jakieś propozycje to jestem na nie otwarty, przeanalizuje je i podejmę decyzję :).

40 komentarzy:

 1. Propozycje: Vindexus, Ailleron, CDRL, Getin, Ifirma, KGH, PSW, Stalprodukt, Triton

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tradingowo ciekawe propozycje :)
   Vindexus: kilkanaście transakcji w ciągu dnia i kilkadziesiąt tysięcy złoty obrotu raczej nie kwalifikuje spółki do zakupu (według moich kryteriów), a szkoda bo tradingowo może być fajną spółką, niestety większą gotówką ciężko tu handlować :(
   Ailleron: to samo :( dodatkowo blisko 40% zmienności w jeden dzień mnie odstrasza, ale dla małej gotówki trading kierunkowy może być ciekawy
   CDRL: również niska płynność, w dodatku brak wyraźnego trendu i krótka historia
   Getin: spółka groszowa, za duże ryzyko
   Ifirma: podoba mi się spółka, szczególnie polityka dywidendowa z kwartalną dywidendą, jednak również tu za niska płynność :(
   KGHM: ostatni szczyt był w lutym 2017, kolejne były niżej z niższymi dołkami, czyli brak trendu wzrostowego (z ujęcia kilkumiesięcznego)
   PSW: długoterminowo trend wzrostowy, ew. wajście po potwierdzeniu jej kontynuacji (wybiciu ponad 16 zł), spółka była przez jakiś czas u mnie w portfelu (w historii można prześledzić przebieg transakcji) finalnie opuściła portfel ze względu na spadającą płynność
   Stalprodukt: duża zmienność w średnim okresie i brak stabilnego trendu
   Triton: niska płynność i długoterminowy trend spadkowy

   Podsumowując: dziękuję za propozycje, niektóre z nich pod względem tradingowym są ciekawymi spółkami (szczególnie PSW), jednak niestety brakuje albo dostatecznej płynności, albo wyraźnie dominującego trendu wzrostowego przez co żadna z nich nie spełnia moich oczekiwań. Pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. Mógłbyś przeanalizować Dino, miałem ją i trochę za wcześnie z niej wyszedłem przy 80zł - myślałem że się trochę skorekci, a ona pokazała moc. Tak nawiasem obserwując Dino w małych i średnich miastach rosną jak grzyby po deszczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dinopol to spółka w którą wstawiałem się już kilka razy po zakup, ale niestety za każdym razem cena uciekła wyżej. Świadczy to o silnym trendzie wzrostowym. Ostatnie wybicie nowego historycznego szczytu potwierdza aktualność tego trendu. Spółka jest w węższym gronie akcji, które będę obserwował. Słabość będę się starał wykorzystywać do zakupu. Przez krótką historię giełdową myślę, że lepiej jest trzymać ją ciasno. Wsparcia (poziomy do zakupów) 77,5; 72,5; 70; 62.

   Usuń
 3. A co myślisz o 11bit i spółkach odzieżowych jak Vistula czy Bytom?

  OdpowiedzUsuń
 4. 11Bit był w portfelu przed tą 5 miesięczną przerwą, może wróci, wolę jednak wchodzić w okresach słabości tej spółki...
  Vistula długo bokiem szła i nagle odpał, ogólnie wygląda pozytywnie, ale trochę mi brakuje stabilności (ma dużo zrywów, ostatnie kilka miesięczny na korzyść akcjonariuszy, ale jeśli potrafi zrobić w jeden dzień 5-8% w górę, to równie dobrze może przyjść okres gdzie przez kilka sesji będzie 5-8% w dół).
  Bytom duża zmienność (2016 korekta o 46%, po tym up and down po 20-30%), jak zrobi znowu taki zryw w dół to można spróbować przyłączyć, ale byłby to trade z większym ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje propozycje to Ambra, MEDICALGORITHMICs i Amica. Daniel pokusisz się o analizę S&P? Dynamika tej korekty mnie niepokoi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za propozycje, niebawem przejrze i krótko opiszę czy pasują do mojego podejścia tradingowego. Jeśli chodzi o rynek amerykański, to normalne że po długim okresie niskiej zmienności nastąpi jej wzrost. Wazniejsze co do dalszej historii tego rynku bedzie charakter odreagowania tych spadków. Ale nie wykluczam tez, że będzie to ten ruch (którego w sumie oczekiwałem dopiero w 4 kwartale tego roku, ale im wcześniej tym lepiej) gdzie silne krótkie zejście interpretowane bedzie jako przejście do bessy, które później okaże się "trampoliną" do nowych szczytów. Na razie jeszcze troszkę za wcześnie na jakiekolwiek hipotezy. Jutro albo pojutrze postaram się wstawić krótką analizę któregoś z amerykańskich indeksów, to przypomnę moje scenariusze oraz omówię obecną sytuację techniczną i na co ja zwracam uwagę;)

  OdpowiedzUsuń
 7. SP500 niezła panika dzisiaj. Na 500 akcji z tego indeksu 498 spadło, i tylko TripAdvisor oraz Twój Church & Dwight ponad 2% na zielono :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znaczy Twój z Portfela Inwestycyjnego, Najlepszych Spółek Świata :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Daniel,
  nie boisz się, że CCC odda cały wypracowany zysk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nigdy nie boję :P
   Gdyby spółka spadała przy pozytywnym otoczeniu to byłoby inaczej, obecnie rynek przechodzi lekką panikę i CCC jest po prostu ofiarą panującego strachu na rynkach. Oznacza to, że będziemy mieli teraz zwiększoną zmienność (w obie strony) i jeśli ponowne zejście (po reakcji zwrotnej) przebije ostatnie, może już być troszkę bardziej ryzykownie. Gdyby spółka dalej spadała (bez odreagowania) niestety będzie trzeba wyrzucać z małym zyskiem - mamy teraz trudniejszą fazę i osoby, które będą panikować najwięcej na tym stratą - trzeba tylko zachować spokój uwzględnić nowe warunki i nie podejmować impulsywnych decyzji ;)

   Usuń
 10. Świetny blog. Tego typu stronki są dla mnie ogromną inspiracją. Uwielbiam takie wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Daniel, co uważasz o Agorze?

  OdpowiedzUsuń
 12. Medicalgorithmic, Amica, Ambra i Agorę niedługo na szybko przeanalizuje ;)
  Chcialem jeszcze krótko skomentować ostatnie ruchy na rynkach: na takie paniki staram się nie reagować, tzn. nie przyłączam do większości i nie pozbywam się swoich akcji, prędzej szukam okazji na zakupy. Takie podejście w krótkim czasie wiąże się z troszkę większym ryzykiem, ale w dalszym terminie daje lepsze wyniki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szybkie view proponowanych spółek:
  Medicalgorithmic - spółka od 4 lat porusza się bokiem, ewentualny zakup w okolicach dołka tego ruchu, tj. od 170 do min. 150, obowiązkowe zlecenie niedaleko poniżej tego dołka, pozytywne jest stabilne podnoszenie dywidendy od 2013 roku, niestety do mojej strategi spółka nie bardzo pasuje
  Amica - od ponad roku w trendzie spadkowym i to jeszcze przy pozytywnym otoczeniu rynkowym, przez to kryterium spółka do mnie nie przemawia
  Ambra - stabilna i w trendzie wzrostowym, ląduje do spółek obserwowanych :)
  Agora - duża zmienność, długoterminowo trend wzrostowy więc jeśli kupować to na dłuższy czas, przez wysoką zmienność spółka raczej nie ma dużych szans do dołączenie do portfela

  Do tej pory moimi faworytami z wszystkich zaproponowanych spółek to Dinopol oraz Ambra - spółki stoją na liście jako potencjalni goście portfela :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli Dino trafi do portfela to gdzie byś ustawił stopa?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziś odkupiłem Dino, Daniel odpisując napisał o poziomach do zakupów - tylko to jest giełda można czekać i dobrze trafić albo wcale - ja dziś zaryzykowałem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zgadza sie, można czekać i się nie doczekac. Dino to dobry przykład- kilka razy się wstawiłem ale nigdy nie dostałem. Jednak ze wzgledu na krotka historie gieldowa tej spolki wole dostac konkrerny poziom, ktory daje mi lepsze pole manewru co do zarzadzania ryzykiem - uwazam, ze lepiej stracic okazje niz pieniadze ;). Stop w zależności po jakiej cenie wpadnie, 69 może być dobre bo poniżej tego kolejne wsparcie dopiero na 62 widze.

  OdpowiedzUsuń
 17. CCC stop loss 264 zł, możliwie że jutro już na otwarciu opuści portfel - po tym jak USA dzisiaj zakończyła handel można jutro oczekiwać luki w dół.

  OdpowiedzUsuń
 18. DINO po tylu próbach przyłączenia, nareszcie wpadł do portfela :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Hej Daniel,
  co uważasz na temat takiej spółki jak Asbis? W ostatnim roku dość mocno poprawił się fundamentalnie i w ostatnich kilku miesiącach całkiem spory wolumen. Dodatkowo spółka płaci dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   Asbis technicznie wcale nie wygląda źle, szkoda tylko że jest to spółka groszowa (znaczy możliwe większe wahania), obecna cena nawet dosyć ciekawa, ale stopować trzeba by min. 16% niżej (czyli przy ok 2,64). Jeśli grać na poprawę fundamentów to trade długoterminowy i stop poniżej 2,1 zł... ale dla mnie spółka raczej nie jest..

   Usuń
  2. Dzięki za fachową odpowiedź. Fajnie, że publikujesz swoje zagrania giełdowe na blogu. Bardzo fajnie się go czyta. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

   Usuń
 20. CCC opuścił portfel na SL, przyniosła skromne 6% zysku (ok 0,7% dla całości portfela).

  OdpowiedzUsuń
 21. Daniel co sądzisz o BZWBK - jak wygląda ten walor w twojej ocenie na obecną chwilę. A tak po za tym mam pytanie - przeanalizowałem twój portfel byków w którym nigdy nie znalazły się banki - czy to tylko taki zbieg okoliczności???

  OdpowiedzUsuń
 22. Banki po 2008 roku mają ciężko- doszły nowe regulacje, które mają chronić przed możliwą powtórką kryzysu finansowego. W Polsce nie jest to tak widoczne, ale na rynkach rozwiniętych, szczególnie w USA dużo banków do dzisiaj nie odrobiło strat sprzed 10 lat i to widać w wycenach na giełdzie.

  Jeśli chodzi o mój portfel "Byki" to jest to tylko zbieg okoliczności, że do tej pory nie było w nim żadnego banku. Być może ale się to już w krótce zmieni - od jakiegos czasu na radarze mam ING. ING jest w relatywnie stabilnym trendzie wzrosotowym, dodatkowo za kupnem przemawia możliwa "era" podwyżek stóp procentowych w kolejnych latach co może dodatkowo wspomóc cały ten sektor.

  BZWBK wygląda podobnie do ING jednak ING z mojego punktu widzenia lepiej sobie radzi. Technicznie oba te banki na ciekawym poziomie do kupna. Myślę, że w kolejnych kilku latach kontynuacja trendu wzrostowego jest w obu tych przypadkach bardziej prawdopodobna niż korekta przekraczająca 50% (czyli bessa w tym ujęciu czasowym).

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki za odpowiedź. Wiem że nie masz czasu, a wielu z nas ten czas Ci zabiera. Ale może Cię zainteresuję swoim przypadkiem. Jestem posiadaczem pakietu akcji AVIAAM LEASING wiązałem z tą spółką spore nadzieje do wczorajszego dnia. Nie będę wszystkiego opisywał bo zajęło by mi to trochę czasu. A interesuje mnie jeden fakt - jeżeli spółka matka zniknie z Litewskiej giełdy, a zniknie na pewno bo tam potrzeba przekroczyć próg 75% akcji aby to zrobić. Od wczoraj jest informacja o wezwaniu do sprzedaży naszych akcji po złodziejskiej cenie i jeżeli przy tym wezwaniu nie osiągną 95% akcji aby przeprowadzić przymusowy wykup, czy w takim przypadku dopuszczalna jest np decyzja o zdjęciu spółki z giełdy.

  http://biznes.pap.pl/pl/news/search/info/29661876,wezwanie-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-aviaam-leasing-ab

  OdpowiedzUsuń
 24. Czas poświęcony na blogu nie widzę jako stracony, wręcz przeciwnie: do zapisanych analiz mogę wrócić i sprawdzić co "wyszło" a co nie, udoskonalając w ten sposób swój system, pomaga mi też utrzymywać konsekwentnie plan transakcji i udzielając się w odpowiedziach często naprowadzacie mnie na ciekawe pomysły oraz oczywiście samemu się w ten sposób dodatkowo dokształcam :)

  Odpowiadając na pytanie: nigdy nie doświadczyłem wezwania do sprzedaży swoich akcji, co znaczy że nie mogę mówić z doświadczenia. Myślę, ale że przy braku zgody akcjonariuszy, spółka nie może zostać zdjęta z giełdy. Pytanie tylko ile procent jest w posiadaniu większościowych udziałów.

  OdpowiedzUsuń
 25. W posiadaniu wzywających do sprzedaży jest niecałe 80%, fundusze maja kilkanaście procent, a resztę drobni. Myślę że za proponowaną cenę wzywającym będzie trudno uzbierać 95% akcji - aby skupić poprzez przymusowy skup pozostałą część. Walne jest 9 marca, wtedy okaże się co zadecydują fundusze, oraz czy knf wyda decyzje o delistingu. Spółka matka i cały zarząd jest na Litwie którą też będą wycofywać z tamtej giełdy i tamta sprawa jest już przesadzana, ponieważ aby wycofać spółkę z giełdy litewskiej trzeba mieć pakiet 75% akcji i tyle tam mają. Nasi inwestorzy kilka lat temu obejmowali po około 8zł, a dziś gdy spółka bardzo unowocześniła swoją flotę samolotową cenę w wezwaniu wyliczyli z ostatniego półrocza na 5,62zł. Można powiedzieć że znaleźli naiwniaków na rozwój swojej firmy na naszej giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
 26. ING dotarł do portfela "Byki" :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Cześć Daniel, czy mimo wszystko ustawiłeś jakiś SL na GIS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GIS to inwestycja w portfelu długoterminowym i nawet w przypadku tej spółki (którą możliwe, że w ciągu kilkunastu msc. sprzedam) nie interesuje mnie zbytnio kurs. Jeśli przy pozytywnym otoczeniu GIS spadnie ponad 50% to dopiero się zacznę zastanawiać, czy nie lepiej pozbyć się jej wcześniej. Ostatnia przecena fundamentalnie tłumaczona zbyt wysoką ceną jaką zapłacili za przejęcie Blue Buffalo (8 mld. $). Z historycznego ujęcia obecna promocja jest okazją do kupna długoterminowego.

   Dodam jeszcze, że przy inwestycjach długoterminowych buduję sobie portfel na "stare lata" i nie interesują mnie wahania kursowe. Jeśli moje spółki będą rosły średniorocznie 8% (tyle co szeroki rynek) i będę miał w nim tylko 10 akcji to nawet jak 7 z nich zbankrutuje, portfel i tak będzie na plusie ;).

   Usuń
 28. Daniel po sprzedaniu CCC - co sądzisz dziś o tym walorze - ostatnio ma większe wahania kursu. Wcześniej pisałeś odnośnie jej bardzo pozytywnie - czy możesz podzielić się swoją analiza na obecną chwilę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalej jestem do niej nastawiony pozytywnie, sprzedałem ją tylko z tego względu, że za blisko zbliżyli się do mojej ceny zakupu. Wsparcie jest na 257 jak to puści może zbliżyć się do poprzedniego dołka (ok 240) i tam chciałbym odkupić z ciasnym SL (ciasnym bo są warunki do "trejdu" z bardzo wysokim stosunkiem ryzyka do potencjalnego zysku).

   Usuń
 29. Zainteresował mnie bardzo ten wpis! Nie zatrzymuj się i rób swoje.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zainteresował mnie bardzo ten wpis! Nie zatrzymuj się i rób swoje.

  OdpowiedzUsuń
 31. Lubię czytać takie wątki! miło spędzam czas na tym blogu!

  OdpowiedzUsuń
 32. warto było zaglądnąć tutaj! jest miło!

  OdpowiedzUsuń