Translate my BLOG

wtorek, 18 lutego 2020

UnitedHealth Group (UNH)

Ciekawa spółka dywidendowa ze stabilną wyceną rynkową
UNH 14.02.2020 - 296,97 $

Kiedy młody inwestor rozgląda się za spółkami do zakupu, priorytetowym kryterium decydującym jest najczęściej aktualna wycena firmy - słusznie. Jednak szukając taką spółkę można wpaść w liczne pułapki inwestycyjne - jako pierwsze zawsze warto zadać sobie pytanie dlaczego aktualna wycena jest taka niska? Przecież nie jesteśmy jedynymi inwestorami, którzy zauważyli tą potencjalnie "tanią" spółkę. Oznacza to, że niska wycena firmy bierze się z pewnych (negatywnych) powodów. Dlatego też analiza w oparciu o aktualną wycenę nie zawsze ma sens i lepiej przeanalizować tu historyczną wycenę firmy. Jeśli w długim terminie utrzymuje się ona na stabilnym poziomie to odchylenia w dół można wykorzystać do zakupów (ważne aby przy tym wyniki finansowe nie traciły na dynamice wzrostowej - jeśli rosną). 

Przykładem takiej spółki może być UnitedHealth Group. Firma założona została w 1977 roku, jest największą spółką na świecie w sektorze zarządzanej opieki zdrowotnej z kapitalizacją rynkową przekraczającą 286 mld. $. Zatrudnia w sumie 300 000 pracowników, od 10 lat nieprzerwanie rok w rok zwiększa wypłatę dywidendy (średnio o 44,6% - ale uwaga, to wyliczenie uwzględnia okres "mikrodywidendy" przed ogłoszeniem nowej polityki dywidendowej, w ujęciu 5 letnim, dywidenda rosła średnio o 23,6%), jej obecna stopa wynosi 1,45%, przeznaczając na nią 27,9% zysków. Jak już wspomniałem: historyczna wycena firmy jest bardzo stabilna i obecnie tylko delikatnie ponad średniej. Jeśli przyszła korekta doprowadzi do większych spadków kursu akcji (przy jednoczesnym utrzymaniu dynamiki wzrostowej wyników finansowych) to będzie można to wykorzystać do zakupów. 

Warto również wspomnieć o skupie przez spółkę akcji własnych: należy pamiętać, że powinno się to w wycenie uwzględniać, gdyż w innym przypadku powstanie iluzja spadającej wyceny firmy. Kilka dodatkowych ciekawych danych pomocnych do wyceny załączam niżej: 


Jeśli chodzi o pozostałe informacje, to jak zwykle umieszczam je w kolejnych grafikach, mój krótki komentarz do nich: zarówno w ujęciu wyceny (tylko delikatnie powyżej średniej dla spółki) jak i historii rozwoju wyników wygląda bardzo dobrze:


Jeśli chcesz nauczyć się w jaki sposób znajduje takie spółki oraz na co przy analizie zwracam szczególną uwagę to możesz to doczytać w mojej książce "Giełda, inwestycje trading". Klikając na poniższe zdjęcie zostaniesz przekierowany do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

Zachęcam również do zapisu do newslettera - będziesz wtedy na bieżąco informowany o nowych wpisach na blogu oraz otrzymasz darmowy fragment mojej książki. Po kliknięciu na poniższy link należy podać swojego maila i następnie w wiadomości, którą otrzymasz na skrzynkę elektroniczną potwierdzić chęć zapisu, po tym w kolejnym mailu prześlę Tobie fragment książki:

1 komentarz: