Translate my BLOG

niedziela, 3 stycznia 2021

Portfel Inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" po czwartym roku

Gdybym wiedział w grudniu 2019, że w 2020 roku doświadczymy największy skok bezrobocia, największy krach ostatnich dziesięcioleci, recesję w wielu sektorach gospodarczych, masowe cięcia dywidend na spółkach, które nieprzerwanie od kilkudziesięcioleci ją podwyższały to prawdopodobnie obstawiałbym, że najważniejsze indeksy świata (S&P500, NASDAQ100 itd.) rok ten zakończą na solidnym minusie. Tymczasem rynek notuje w okolicach historycznych szczytów, a mój portfel "Najlepszych Spółek Świata" zakończył rok z nową rekordową stopą zwrotu - ponad 25% zysku w 12 miesięcy!

Mimo bogatego w wydarzenia roku, rynek dalej nie pokazał się od swojej najmniej przyjemnej strony, tj.: dłużej utrzymujących spadków. Należy pamiętać, że prędzej czy później również taki okres przyjdzie i nie należy się go obawiać - dla długoterminowych inwestorów będzie to czas do zbierania silnych spółek, które po powrocie rynku do hossy, mogą przynieść ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Jak takie spółki znajduję dla siebie opisałem w książce "Giełda, inwestycje, trading" oraz w artykule, który przygotowałem dla księgarni internetowej Maklerska: "W jakie akcje spółek inwestować, kiedy panuje bessa?".

Przechodząc do ubiegłorocznych wyników z portfela inwestycyjnego: 2020 roku portfel zarobił 26% netto, co jest dużo lepszym wynikiem od benchmarków - S&P500 wzrósł o 13,9%, a MSCI World o 11,6% (wyniki te już uwzględniają przeliczenia na PLN). Całkowita stopa zwrotu portfela wzrosła od 2017 roku do 97,3% (S&P500  w tym samym czasie zyskał 57,6%, a MSCI World 41,9%).

W 2020 doświadczyliśmy również największego krachu ostatnich kilku dekad - szeroki rynek cofnął o ok. 35%, mój portfel o 25,21%. Niższe obsunięcie zawdzięczam między innymi kursie USD/PLN - w trakcie paniki dolar zyskuje na wartości, a to wyraźnie ograniczyło obsunięcie portfeli z ekspozycją na USD notowanych w innych walutach. Więcej danych do wyników znaleźć można na poniższym screenie:

Skład portfela jest całkiem szeroko zdywersyfikowany, jednak największą wartość koncentruję w spółkach typu growth - dlaczego, opisałem w artykule, który dostępny jest tutaj: "Value vs. Grwoth - czy cykl się zmieni?". 2020 rok wykorzystałem głównie do zakupu akcji technologicznych (pisałem, że mam taki zamiar w poprzedniej aktualizacji portfela: "Portfel inwestycyjny po 2019 roku") i minione 12 miesięcy były pod tym względem bardzo udane - "koronawirusowy krach" umożliwił wyłonienie firm, które na digitalizacji najwięcej skorzystały. Sumarycznie w 2020 roku dokonałem dwanaście transakcji, w tym dwie transakcje sprzedaży (Wirecard oraz General Mills) - o wszystkich transakcjach informowałem moich czytelników na fanpeg'u na fb. Screeny z informacjami sprzedaży poniżej:


Dokładniejszy przebieg transakcji na tych spółkach dołączam na poniższych wykresach.

Wirecard (WDI) 31.12.2020 - 0,31 €

Najbogatszą w wydarzenia spółką z ubiegłego roku jest Wirecard - firma "handlowana" jako przyszły gigant sektora płatności elektronicznych ogłosiła bankructwo. Mimo tego z całej transakcji wyszedłem na solidnym plusie, zarabiając w sumie ponad 48%. Cały proces decyzyjny wraz z historią, która doprowadziła do bankructwa, opisałem w artykule, który dostępny jest pod tym linkiem: "Czy bankructwo firmy można było przewidzieć?". Reasumując: dzięki udanemu wyjściu z połowy pozycji, która przyniosła mi ponad 100% zysku, druga połowa to tzw. free trade - nawet gdybym spółkę trzymał do dzisiaj, dalej byłbym na plusie. Dodam również, że powyższy wykres firmy w ujęciu skali logarytmicznej dobrze pokazuje efekt w którym dla straty równej 50%, potrzeba 100% wzrostu kursu akcji.

General Mills (GIS) 31.12.2020 - 58,80 $

Drugą firmą którą całkowicie sprzedałem to General Mills. Kiedy znajdowałem się w początkowym etapie budowy portfela, firma miał przyjąć pozycję stabilizującą portfel, którą podczas krachu idealnie zrealizowała. Kiedy większość akcji bardzo dynamicznie traciła na wartości, General Mills trzymała wysoki poziom i tym samym przyczyniła się do ograniczenia maksymalnego obsunięcia portfela. Decyzję sprzedaży podjąłem w okolicach dołka rynkowej paniki (firma w tym czasie zbliżała się do swojego historycznego szczytu) głównie ze względu na defensywny charakter spółki - podczas krachu zauważyłem, że "nie rusza mnie obsunięcie" i warto pomyśleć o troszeczkę bardziej agresywnej ekspozycji rynkowej. Dodatkowo spółka odkąd ją kupiłem nie zwiększała dywidendę, a to był następny argument, który przyczynił się do decyzji sprzedaży (krótko po mojej sprzedaży firma ogłosiła podwyżkę dywidendy 😅). Uwolnioną gotówkę zainwestowałem w akcje Exponent, co z obecnej perspektywy było dobrym posunięciem (Exponent w tym czasie zyskał więcej niż General Mills).

Pozostałe transakcje to transakcje kupna. Screeny z informacjami o momencie zakupu załączam niżej i więcej do poszczególnych pozycji w dalszej części podsumowania.


Przechodząc do dywidend: mój portfel nie można nazwać "klasycznym portfelem dywidendowym", gdyż koncentruję się głównie na maksymalizacji stopy zwrotu (nie na przypływie pieniężnym). Dlaczego wybrałem taką strategię wyjaśni Tobie artykuł w którym przygotowałem darmowego do pobrania excela "wyliczający jaki potrzeba kapitał aby uzyskać wolność finansową" oraz wpis przedstawiający moje spojrzenie, "dla kogo strategia dywidendowa w ogóle jest odpowiednia" - klikając na tekst z kursywą, przejdziesz do odpowiednich artykułów. Mimo tego, posiadając ponad 20 akcji, dywidendę również otrzymuję, na wpłacony kapitał w dywidendzie zwróciło mi się ok. 3%. Jak ona z kwartału na kwartał rosła przedstawia poniższy wykres:


Warto również wspomnieć o tym, że w 2020 roku niektóre spółki w wyniku lockdownów przerwali wieloletnią politykę podwyższania dywidendy - w moim portfelu trafiło to na spółki Ross Stores oraz TJX Companies - firmy które ze sobą konkurują. Przerwanie wypłacania tej dywidendy oceniam na bardzo dobre posunięcie (w okresach kryzysów firmy silnie nimi dotknięte powinny przejść do defensywy). W wyniku tego (oraz sprzedaży dywidendowej spółki General Mills) moja dywidenda w drugim kwartale troszeczkę cofnęła, mimo tego w ujęciu rocznym w 2020 roku otrzymałem wyższą dywidendę (dosłownie o kilkanaście złotych) niż w 2019. Pozostałe spółki jakie posiadałem, mniej-więcej kontynuowały swoją dotychczasową politykę dzielenia się z akcjonariuszami zyskami (przykładowo Rollins zmniejszył wypłatę, ale w grudniu ją ponownie podwyższyli ponad kwotę jaką wcześniej ucięli). 

Kalendarz w którym zapisałem w których miesiącach jaka spółka wypłaca dywidendę znaleźć można w zakładce "Portfel Inwestycyjny BSW" - tam również regularnie w odświeżam stan tego portfela, także nie trzeba specjalnie czekać do końca roku, na koniec roku tylko szczegółowo jeszcze raz wszystko podsumowuję.

W dalszej części podsumowania omawiam każdą inwestycję oddzielnie i klikając na nazwę spółki przejdziesz do oddzielnego wpisu w którym firmę przedstawiałem. Na końcu tego wpisu tradycyjnie przechodzę do omówienia prognoz na nowy rok, wraz z podsumowaniem zeszłorocznej.

Ross Stores (ROST) 31.12.2020 -  122,81 $

Najstarsza spółka z portfela to Ross Stores - firma jest właścicielem domów towarowych, która oferuje wyłącznie sprzedaż offline. Można się więc już domyśleć, że jest jedną z tych spółek, która silnie ucierpiała na lockdownach. Spółka więc dostosowała się do nowych warunków i przerwała wypłatę dywidendy, chroniąc tym własne finanse. Krok uważam bardzo ważny, gdyż pomógł bez większego szwanku przejść kryzys. Przykład firmy zarazem pokazuje jak ważne są silne fundamenty, które jeszcze bardziej rozbudowały przewagę nad konkurencją. W ujęciu rocznym strata na tych akcjach nawet nie przekroczyła 10%, a licząc od chwili zakupu w 2017 roku, moja inwestycja w te akcje się już niemal podwoiła. 


Hormel Foods (HRL) 31.12.2020 -  46,61 $

Druga spółka, którą również posiadam od 2017 roku to Hormel Foods. Spółka z "kącika" defensywnych, która w okresie zwiększonej zmienności stabilizuje portfel. Jest jednym z większych producentów żywności na świecie specjalizującym się w wyrobach mięsnych. 2020 rok akcje firmy w stosunku do większości innych spółek poruszały się w wąskim przedziale cenowym. Podczas marcowego krachu maksymalne obsunięcie nie przekroczyło 20% i co ważniejsze w bardzo krótkim czasie przecenę tą firma odrobiła - po wyznaczeniu dołka potrzebowała zaledwie jeden tydzień na powrót do historycznych szczytów. 


Altria (MO) 31.12.2020 - 41,00 $

Trzecia spółka w portfelu należy do najmniejszych pozycji i mimo tego wypłaca najwyższą nominalnie dywidendę - Altria. Obecna stopa dywidendy przekracza 8%, ale mimo tego w portfelu jest jedną z moich najgorszych inwestycji ostatnich kilku lat. Spółkę mimo tego nie sprzedaję, gdyż jako klasyczna firma value pełni z jednej strony rolę do dywersyfikacji i z drugiej jest jedną z tych spółek, w których dochód zamierzam czerpać z rosnącego przypływu pieniężnego - jak przy inwestycji w nieruchomość, tj. do czasu kiedy co roku przynosi ona coraz większe pasywne dochody, cena tej nieruchomości jest dla mnie drugorzędna. W samej dywidendzie Altria zwróciła mi już ponad 15% i jeśli dywidenda (oraz jej podwyżki) zostaną utrzymane, spółka w mniej niż dekadę powinna zwrócić ponad połowę z zainwestowanej kwoty. Oznacza to, że głównym kryterium trzymania tej akcji pozostaje dywidenda - do czasu pierwszej obniżki (i jednocześnie spadającego kursu akcji) firma będzie w portfelu.


Church & Dwight (CHD) 31.12.2020 - 87,23 $

Następna firma z segmentu niecyklicznych akcji to Church & Dwight. Należy ona do spółek w którą w przyszłości możliwie powiększę swoją pozycję. Jako firma defensywna bardzo dobrze poprowadziła mnie przez marcowy krach w którym ona stabilizowała portfel - maksymalne obsunięcie po kursach zamknięcia ledwo sięgnęło 20% i trwało bardzo krótko. Dzisiaj stopa dywidendy dla osoby która świeżo zainwestuje w firmę wynosi ok. 1,1%, ja jako akcjonariusz, który w firmę zainwestował w 2017 roku otrzymuję z kolei ponad 2% (na zainwestowany kapitał). Podwojenie mojej dywidendy poszło w parze z przyrostem kursu akcji - całkowity zysk przekracza już 100%.


Exponent (EXPO) 31.12.2020 - 90,03 $

Piąta w kolejności firma to Exponent - jest to pierwsza pozycja w którą po pierwszym zakupie w marcu 2018 roku, w 2020 powiększyłem swoje udziały. Firma rośnie bardzo stabilnie i również ona w okresie marcowego krachu nie doświadczyła panicznej wyprzedaży - maksymalne obsunięcie było niższe od rynkowej. W portfelu udział tej spółki jest najwyższy (ok. 10,2%) i jeśli średnioroczna stopa zwrotu utrzyma się na dotychczasowych poziomach (ok. 37%), długo pozostanie w czołówce. Dodam, że podany na wykresie wynik, to stopa zwrotu liczona według wzoru TTWROR, tzn. że liczona od chwili pierwszej transakcji (przykład: zainwestowana w 2010 roku kwota 1000 $, która do roku 2015 wzrosła do 2000 $ oznacza osiągnięty wynik równy 100%, jeśli w 2015 roku dokonuję drugiego zakupu i inwestycję powiększam z 2000 $ do 3000 $, to wynik do tego czasu pozostaje bez zmiany, ale od 2015 roku liczony będzie od 3000 $ i jeśli ta kwota do 2020 roku wzrośnie do 6000 $, stopa zwrotu według tego wzoru wyniesie 500%). Licząc uśrednioną stopę zwrotu mój wynik z inwestycji w akcje Exponent wynosi ok. 76%. 


Rollins (ROL) 31.12.2020 - 39,07 $

Kolejna spółka to Rollins - po słabym 2019 roku który zakończył się wtedy dla akcji ok. 6% stratą, w 2020 roku należała do najlepszych w moim portfelu (pod względem osiągniętej stopy zwrotu, nie wyniku nominalnego)- w minionych dwunastu miesiącach spółka wzrosła o ponad 75%. Również w swojej książce pisałem o tej spółce, gdzie zwróciłem uwagę na słaby w tamtym czasie okres i że mimo tego, długoterminowy trend zawsze pozostanie priorytetem - w 2020 trend ten został potwierdzony. Dodatkowo bardzo zaskoczył mnie w grudniu split - był to drugi split odkąd kupiłem tą firmę i moja liczba akcji w portfelu od chwili pierwszej transakcji się już potroiła! Długoterminowo sytuacja na spółce wygląda wzorowo: firma stabilnie powiększa przychody, dywidendę, płaci tzw. dywidendę dodatkową (wyższa wypłata dywidendy w grudniu), nie zadłuża się i rośnie delikatnie szybciej niż sektor w którym działa. 


Tencent (TCEHY) 31.12.2020 - 71,89 $

Siódma spółka w portfelu to chiński gigant Tencent. Posiadając tą spółkę, akcjonariusz uczestniczy również w udziałach takich firm jak Tesla, Sea Limited, Pinduoduo i wielu innych firm technologicznych, szczególnie skoncentrowanych w sektorze "gamingowym". Wzrosty na tych akcjach przyczyniły się również do bardzo dobrego roku na spółce Tencent - w samym 2020 roku akcje wzrosły o ok. 47% i tym samym inwestycja w firmę po kilkunastu miesiącach w stracie odwróciła się w zysk. Nie  wykluczam, że przyszłe obsunięcie doprowadzi do ponownego zejścia poniżej mojej ceny zakupu, ale w długim terminie (na taki się angażuję) pozostaję optymistą i myślę, że firma ma potencjał do tego, aby według kapitalizacji rynkowej przyłączyć do największych pięciu spółek świata (obecnie znajduje się w pierwszej dziesiątce). 

 

3M Company (MMM) 31.12.2020 - 174,79 $

Następna spółka w moim portfelu to kolejny reprezentant firm typu value - 3M Company. Fundamentalnie bardzo stabilna spółka, ale bez wskaźników wzrostowych. Należy do najsłabszych pozycji w moim portfelu - po dwóch latach nadal notuje poniżej mojej ceny zakupu. Długoterminowo mimo tego dalej pozostaję optymistyczny i pozycję nie sprzedaję, gdyż również ona pełni rolę dywersyfikacji w której główny zysk czerpię z tytułu dywidendy. 


Neogen (NEOG) - 31.12.2020 - 79,30 $

Dziewiąta w kolejności firma, która gości w tym portfelu to Neogen. Spółkę kupiłem podczas krachu w drugiej połowie 2019 roku i od tamtego czasu notuje poniżej mojej ceny zakupu. Jednak w ostatnich tygodniach cena akcji ponownie zaczęła rosnąć i tym samym moja inwestycja powoli zagląda na zyskowną stronę rynku. Długoterminowo uważam, że firma ma potencjał do tego aby zdobywać coraz to większą część sektora w którym działa (biotechnologiczny). Technicznie siła jaką ostatnio wykazywała można wykorzystać do spekulacji pod udany powrót do głównego, trwającego od 1990 roku trendu wzrostowego.

The Sherwin-Williams Company (SHW) 31.12.2020 - 734,91 $

Dziesiąta spóła w portfelu to Sherwin-Willians - koronawirusowy krach również tą firmę mocno dotknęła, jednak spadki te bardzo szybko odrobiła wybijając na nowy wyższy szczyt dużo wcześniej niż zrobił to szeroki rynek. Główny trend wzrostowy (który trwa od ponad trzech dekad) ciągle aktualny, a fundamentem tego trendu są stale rosnące zyski i przychody, więc nie widzę powodów do tego aby księgować swój zysk - niech firma dalej dla mnie pracuje.


BlackRock (BLK) 31.12.2020 - 721,54 $

Następna firma to rzadki do znalezienia w moim portfelu reprezentant spółek dywidendowych - BlackRock. Również ona szybko odrobiła koronawirusowy krach i dzisiaj notuje w okolicach historycznych szczytów. Firma, która partycypuje z modnego inwestowania w fundusze ETF - jest największą tego rodzaju instytucją finansową oferującą handel tymi produktami. Trend, który myślę że dalej będzie postępować, więc również tutaj nie widzę powodów dla których miałbym zaksięgować swoje zyski.


TJX Companies 31.12.2020 - 68,29 $

Kolejna firma, która gości w portfelu to TJX Companies. Korporacja działająca w domach towarowych, czyli jedna z tych spółek, które silnie dotknięte zostały przez lockdowny. Jednak dobre fundamenty, w tym odpowiednie zapasy spowodowały, że cały ten okres przeszła bardzo dobrze. Również przerwana w trakcie kryzysu dywidenda spowodowała, że nie ucierpiała więcej niż niektórzy konkurenci. Na początku grudnia spółka poinformowała, że w nowym roku ponownie będą dzielić się swoimi zyskami i dywidenda ta będzie w dodatku wyższa niż w poprzednia.


Fiserv (FISV) 31.12.2020 - 113,86 $

Następna spółka - Fiserv. Firma, która w ostatnich latach silnie skupywała własne akcje i w trakcie lockdownu przerwała "tą tradycję". Liczba dostępnych w obrocie akcji wzrosła w tym roku o 66% i jest to moim zdaniem główny powód, dlaczego mimo wzrostu obrotów i przychodu kurs akcji nadal notuje poniżej historycznego szczytu. Zwiększenie free flowa wynikło głównie z chęci pozyskania kapitału, bez konieczności powiększania długu. Uzyskana w ten sposób gotówka firma przeznacza w dalszy rozwój firmy i w długim ujęciu uważam, że było to dobre posunięcie - myślę że dzięki temu poprawi swoją pozycję rynkową. 


Nvidia Corporation (NVDA) 31.12.2020 - 522,20 $

Największy przyrost kursu akcji wśród spółek, które goszczą w tym portfelu, odnotowała Nvidia - cena akcji się podwoiła. Podczas zeszłorocznej aktualizacji portfela (link"Portfel BSW po trzecim roku") pisałem, że oczekuję, iż spółka w najbliższych kilku latach dołączy do dziesięciu największych firm technologicznych świata i w 2020 roku właśnie to zrobiła. Nie spodziewałem się, że nastąpi to tak szybko... jeśli tempo wzrostów się utrzyma myślę, że również do pierwszej dziesiątki największych firm dołączy (nie samych technologicznych) - obecnie gości na dwudziestym miejscu.  


Mastercard Incorporated (MA) 31.12.2020 - 356,94 $

Piętnasta w kolejności spółka w portfelu to Mastercad. Segment elektronicznych płatności rośnie i myślę, że ta forma płatności również w przyszłości będzie częścią kluczowych przemian technologicznych. Wysoka marża netto (39,5%) i stale rosnące przychody mimo bardzo wysokiej kapitalizacji rynkowej (ok. 350 mld. $) czynią, że spółka wygląda bardzo interesująco jako inwestycja w firmę z kategorii "must have". 


Danaher Corporation (DHR) 31.12.2020 - 222,14 $

Pierwszą spółką kupioną w 2020 roku była firma Danaher. Przypomnę, że po nabyciu ostatniej spółki w 2019 roku zapowiedziałem przerwanie zakupów do momentu większego cofnięcia. Decyzję tą podjąłem po ogłoszeniu obniżki stóp procentowych, które po wcześniejszych seriach podwyżek mogą być pierwszą zapowiedzią pogarszającej się koniunktury (pisałem o tym również w swojej książce). Bardzo silnego cofnięcia giełd już kilka miesięcy później nie oczekiwałem, ale sytuację tą postanowiłem wtedy wykorzystać do rozpoczęcia zbierania akcji. Jak widać na wykresie idealnego dołka nie trafiłem i przyznam, że spodziewałem się wtedy dłużej utrzymujących spadków, jednak nie wiedziałem jak głęboko one sięgną - dlatego do zakupów zabrałem się w miarę szybko. Późniejszy szybki powrót kursów bardzo mnie zaskoczył i osoby, które w tamtym czasie postępowali według "zdroworozsądkowych" przekonań pewnie do dzisiaj czekają z gotówką na większe spadki. Może te spadki jeszcze wrócą, ale może też była to ostatnia okazja do zebrania dobrych spółek - podoba sytuacja jak w 1987 roku....


Jack Henrry & Associates (JKHY) 31.12.2020 - 161,99 $

Druga spółka, która do portfela dołączyła w 2020 roku były akcje Jack Henrry & Associates. Panika na tych akcjach trwała bardzo krótko, a to było dla mnie kluczowe w decyzji zakupu. Kupowanie siły (podczas kiedy rynek jest słaby) jest strategią, która z czysto statystycznego ujęcia przynosi lepsze wyniki od rynkowych. Niestety ale żadna strategia nie ma 100% skuteczności i zakup tych akcji może być tego przykładem. Mimo słabego timingu wejścia, firmę oceniam na bardzo interesującą do inwestycji długoterminowej - w długim ujęciu rosną obroty i rośnie zysk netto, a to są podstawy, aby akcje przyniosły pozytywną stopę zwrotu.


MarketAxess Holdings (MKTX) 31.12.2020 - 570,56 $

Jedna z najlepszych spółek w indeksie S&P500 z minionej dekady była firma MarketAxess Holdings. Średnioroczna stopa zwrotu (w ujęciu dziesięcioletnim) wyniosła ok. 40%, tzn. że kurs spółki w latach 2010-2020 wzrósł o ponad 3000%. Średnioroczny wzrost obrotów przekraczający 16% (ujęcie dziesięcioletnie) przy jednocześnie rosnących marżach netto, które dzisiaj wynoszą 39%, czyni spółkę bardzo interesującą do inwestycji długoterminowej, tym bardziej, że obecna kapitalizacja rynkowa lekko przekracza 21 mld. $, co znaczy, że mają oni jeszcze dużo miejsca do dalszych wzrostów - do zdobycia coraz to większej części sektora w którym działają (sektor usług finansowych). 


NetEase (NTES) 31.12.2020 - 95,77 $

Czwarta nowa firma, która do portfela przyłączyła w 2020 roku pochodzi z Chin: NetEase. Niedługi czas po moim zakupie, kurs akcji podzielony został na pięć i teraz mam ich w portfelu pięć razy więcj. Firma zajmuje się technologiami internetowymi, specjalizująca się w segmencie gamingowym. Spółka po dłuższej korekcie w 2020 wybiła ponad poprzednie szczyty potwierdzając tym aktualność trwającego od 2001 roku trendu wzrostowego. Do zakupu przemówiła do mnie przede wszystkim duża przewaga firmy w stosunku do szerokiego rynku - kiedy indeksy dopiero zaczynały się podnaszać z marcowego krachu, firma ta już wybijała nowy wyższy szczyt. Fundamentalnie spółka stoi bardzo dobrze - obroty z ostatnich 10 lat rosły średnio o ponad 30% (z roku na  rok), a marża netto przekracza 21,5%. Gdyby nie fakt, że spółkę kupiłem jako ADR na amerykańskim rynku, możliwe że udziały w tej firmie w przyszłości szybko zacząłbym powiększać, a tak czekam na rozwój sytuacji związany z delistingiem na amerykańskim rynku, który może w przyszłości przyjść, jeśli firma nie ustosunkuje się do zmiany prowadzenia księgowości (dotyczy to wszystkich chińskich spółek - transaprentość chińskich akcji jest mniejsza). 


Cadence Design Systems (CDNS) 31.12.2020 - 136,43 $

Piątym zakupem w 2020 roku były akcje Cadence Design Systems. Akcje kupowałem w trakcie krótkiej korekty we wrześniu i po niespełna pięciu miesiącach stoją już ponad 30% wyżej. Długoterminowa sytuacja firmy wygląda wzorowo, ale mimo tego klasyfikuję ją do spółek z podwyższonym ryzykiem (tzn. do tych akcji, która przy kolejnej korekcie może spaść znacznie głębiej niż szeroki rynek). 


Hypoport 31.12.2020 - 515,00 €

Jedyna niemiecka firma w portfelu nazywa się Hypoport. Akcje należą do światowej czołówki pod względem uzyskanej stopy zwrotu w dekadę - kurs spółki w ujęciu dziesięcioletnim wzrósł o ponad 5300%. Kiedy kupowałem pakiet tych akcji, wydałem na niego najniższą dotychczasową kwotę, co wynikło z oczekiwanej głębszej korekty i dużej zmienności. Dotychczasowego tempa wzrostu w przyszłości się nie spodziewam, jednak długoterminowy trend wzrostowy pozostaje aktualny. Jeśli akcje spadną, rozważę powiększenie pozycji.IDEXX Laboratories (IDXX) 31.12.2020 - 499,87 $

Następny nowy gość w portfelu to IDEXX Laboratories. Również tą firmę zaliczam do tych akcji, która w przyszłości może spaść znacznie więcej niż szeroki rynek. Kiedy akcje kupowałem, spotkałem się z niezwykle sporą krytyką, dlaczego kupuję spółkę wycenioną tak wysoko? Kiedy dokonywałem transakcji przygotowany byłem na jeszcze większe zejście, jednak ze względu na bardzo silny trend wzrostowy ryzyko do "przegapienia" momentu wejścia oceniłem na wyższe niż ryzyko do większych spadków - okazało się, że akcje kupiłem w okolicach dołka korekty. Mimo udanego wejścia przygotowany jestem na ponowne zejście kursu poniżej mojej ceny zakupu, ale akcje kupiłem na okres długoterminowy więc mimo tego nie zamierzam tak szybko swoich udziałów oddawać.


Fiverr International (FVRR) 31.12.2020 - 195,10 $

Wszysktie akcje, które dotychczas kupowałem łączyły dwie cechy - długoterminowy trend wzrostowy kursu akcji oraz zyskowność. Kolejna firma jedną z tych cech nie posiada - Fiverr International nie jest zyskowna. Oznacza to, że zaliczam ją do firm wysoko spekulacyjnych, ale z zarazem bardzo wysokim potencjałem wzrostowym. Zmienność kursu pozostenie wysoka i myślę, że w drodze do wysokiej stopy zwrotu zaobserwujemy na niej liczne korekty, które przekroczą 50%. Oznacza to, że po 100% zysku, korekta tej wielkości cały zysk wymaże. Osoby, które więc chcą uczestniczyć w możliwym wysokim wzroście muszą być przygotowane na prawdziwą "jazdę bez trzymanki". Pamiętać również należy, że kiedy spadki te wystąpią nie powinno się "bez końca" uśredniać cenę wejścia - nie wiemy czy po tej korekcie kurs się podniesie. Dlatego jeszcze raz podkreślę, że spółkę tą powinno się kategoryzować do inwestycji jako "wszystko, albo nic". 
 
 
Veeva Systems (VEEV) 31.12.2020 - 272,50 $

Ostatnia firma, która w minionym roku dołączyła do portfela to Veeva Systems. Również tą spółkę zaliczam do akcji z podwyższonym ryzykiem, ale do długoterminowego sukcesu uważam, że mamy wysokie prawdopodobieństwo. Działa w sektorze silnie rozwijającym się, ma wysoką marże netto, nie zadłuża się i rośnie jak na drożdżach. Nie wykluczam, że podczas przyszłej korekty pozycję na tych akcjach jeszcze powiększę.


Portfel do końca 2019 roku był w miarę równomiernie zdywersyfikowany i dopiero po marcowym krachu w 2020 roku zacząłem koncentrować go w spółki typu growth. Decyzję tą podjąłem po tym jak oceniłem, że mimo dosyć wysokiego wtedy obsunięcia (25%), nie czułem dyskomfortu związanego z stratą jaka wtedy występowała. Doszedłem więc do wniosku, że mogę sobie pozwolić na bardziej agresywną ekspozycję w akcjach i dla osób, które kopiują ten portfel (a wiem, że parę takich osób jest, gdyż dostałem kilka screenów i podziękowania) uświadomić chciałem, że kiedy przyjdą dłużej utrzymujące się spadki (prędzej, czy później taki okres przyjdzie), portfel ten w obecnej formie może odnotować spadek większy od szerokiego rynku.
 
Chciałbym jeszcze krótko napisać kilka zdań na temat kopiowania cudzych portfeli - ogólnie nie mam nic przeciwko podpatrywania poczynań innych inwestorów (gdybym miał, nie pokazywałbym tak transparentnie swoje inwestycje, albo jak niektórzy "internetowi guru" wymagałbym za wgląd do portfela pieniądze). Portfele Warrena Buffetta, Georga Soros, Catherine D. Wood, Jima Simons i innych inwestorów, którzy udowodnili swoją długoterminową przewagę nad rynkiem również za darmo można podejrzeć. Dlaczego więc inwestor miałby za podgląd do portfela płacić blogerowi/influencerowi, który nie może mierzyć się z kilkudziesięciu letnim doświadczeniem? Dlatego w odpowiedzi na kilka pytań: mój portfel pozostanie transparenty i nie będę wymagał za wgląd do niego pieniądze. Podkreślę ale przy tym, że "ślepe" kopiowanie transakcji innych osób może się źle skończyć - każdy inwestor inaczej reaguje na obsunięcie, dochodzi różna sytuacja finansowa, cele portfela również mogą się różnić (jednym osobom zależeć może na pasywnym przypływie pieniężnym, drugiej na maksymalizacji zysków, a trzeciej na stabilności i niskich wahaniach). Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu własnego portfela, dostosowanego no własnych wymogów - to w ramach konsultacji mogę podzielić się swoim doświadczeniem i w tym pomóc - więcej szczegółów dostępnych w tym linku: "Portfel szyty na miarę".
 
Kończąc powoli najdłuższy w historii wpis na blogu - poniżej dodaję dodatkowo statystyki na poszczególnych spółkach oraz podział akcji w portfelu zarówno w ujęciu udziałowym jak i po podziale na sektory. W tabeli wyjaśnię jeszcze oznaczenia, gdyż rownież do nich dostałem kilka razy pytania: TTWROR (True Time Weighted Rate Of Return) oznacza osiągniętą stopę zwrotu od chwili zakupu, IZF (Interner Zinssfuss) to średnioroczna stopa zwrotu, MDD (Max Drawdown) to maksymalne obsunięcie inwestycji liczone od chwili zakupu, a Duration czas trwania tego obsunięcia (liczone od najwyższego poziomu notowań po zakupie):
 
 


Na sam koniec kontynuacja corocznej tradycji w której przedstawiam swoją prognozę do amerykańskiego rynku na nowy rok. Jednak najpierw sprawdźmy na ile sprawdziła się moja zeszłoroczna "przepowiednia": pisałem, że oczekuję iż S&P500 zakończy rok na poziomie 3600 punktów, czyli hybiłem o ponad 4% - prognozę tą można doczytać tutaj: "Portfel Najlepszych Spółek Świata po trzecim roku".
 
2021 myślę, że amerykański rynek będzie miał znacznie trudniej w utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostów i myślę, że S&P500 rok zakończy na poziomie 3800 punktów, czyli delikatnie powyżej dzisijeszych poziomów. Prognozę tą jak zwykle zweryfikuje czas.

Całościowo rok mogę uznać za bardzo udany i w nowym roku będę kontynuował swoją dotychczasową strategię, koncentrując inwestycje w akcje typu growth. Dodatkowo łączę siły z bratem i od stycznia ruszamy z własnym kanałem na Youtube, gdzie mój brat - Patrik, będzie prezentował tematy jakie wcześniej dla niego przygotowałem. Ja pozostanę przy swojej specjalności, tj. tradingu, inwestowaniu i zarządzaniu portfelami. Pierwszy zapowiadający film już jest online, także zapraszamy do sybskrybowania, likowania i dzielenia się naszym nowym kanałem:Jeśli dotrwałeś/aś do samego końca (jest to mój dotychczasowo najdłuższy wpis), to gratuluję i w ramach podziękowania wszystkim osobom, które przeczytały ten wpis do samego końca zaoferuję 10 zł zniżki na moją książkę. Informacja z tą promocją pojawi się tylko w tym wpisie i ważna będzie przez pierwszy kwartał 2021 roku, czyli do końca marca. Celem otrzymania zniżki wystarczy w polu kupon wpisać kod GIT10. Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:

43 komentarze:

 1. Kawał dobrej roboty. Gratuluję wyników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow świetny wpis, wielkie podziękowania bo domyślam się ile Twojego czasu musiało Cię to kosztować! Biorąc pod uwagę Twoje wyniki łatwo się domyśleć, że Twoje posunięcia muszą "inspirować" innych ;) Ja dzięki Tobie dowiedziałem się o mnóstwie spółek na które sam nigdy bym nie trafił, Twoją książkę połknąłem w parę dni, potrafi świetnie poukładać w głowie, razem z Twoim blogiem to skarbnica wiedzy :) Mam nadzieję , że starczy Ci chęci do pisania jeszcze na długie lata i nie zniechęcą Cię malkontenci kiedy ta dłuższa bessa w końcu nadejdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć! Twoją książkę kupiłem w przedsprzedaży i przyszło mi ją czytać w naprawdę gorącym momencie na światowych rynkach. Zainteresowało mnie inwestowanie dywidendowe na i choć akcje kupuję sukcesywnie dopiero od kwietnia to mój wynik to +28%! Jest w tym Twój wkład - DZIĘKUJĘ! Zdaje sobie sprawę, że miałem też trochę szczęścia, więc zachowuje pokorę i jak tylko czas pozwoli wrócę do "Giełda Inwestycje Trading"!
  Powodzenia w 2021!
  P.S. Tyle mówiło się o NASDAQ w 2020, ale nasz sWIG80 do połowy sierpnia szedł z nim łeb w łeb :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Daniel pytanie do Ciebie, jak liczyć stopę zwrotu w długoterminowym, ale jednak dopiero budowanym portfelu ? Czy po prostu skupiać się na gołych procentach tj. stopa zwrotu YTD czy liczyć tzw annualized return XIRR ? Co jest bardziej miarodajne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja liczę TTWROR gdyż uwzględnia dopłaty w czasie i następnie wynik wykorzystuję do wyliczenia średniorocznej stopy zwrotu.

   Usuń
  2. w jaki sposób liczysz TTWROR ?

   Usuń
 5. Dorzucę kolejne pytanie, czy portfel w tym momencie nie jest 'za bardzo' zdywersyfikowany a za mało skoncentrowany ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portfel jest skoncentrowany w spółki typu growth. Nie uważam, że jest "za bardzo" zdywersyfikowany - po wynikach oceniam, że obecny podział jest dosyć dobry.

   Usuń
 6. Gratulacje, świetny wynik. Książkę mam kupioną już w przedsprzedaży, co prawda jeszcze nie przeczytana. Kanał na YT zasubowany.
  Ja w tym roku 45% na plusie na srebrze fizycznym, więc mega dobrze. Zamierzam w przyszłości kupować Twój certyfikat/certyfikaty na giełdzie regularnie np co kwartał a w momentach większego krachu zwiększyć ekspozycje, co sądzisz o takiej metodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję bardzo dobrego wyniku. Regularne odkładanie nadwyżki na to, żeby ona dla nas pracowała zawsze jest dobrym posunięciem. Na lokatach tylko traci.

   Usuń
 7. Dzisiaj do portfela "Najlepszych Spółek Świata" dołączyła nowa firma: THE TRADE DESK. Średnia cena zakupu to 790 $ przy kursie USD/PLN 3,73. Jest to mini pakiecik i przy dalszym spadku chętnie dokupię więcej, a jeśli już nie spadnie - będę uczestniczył we wzrostach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze jak pomyślę że wchodziłem w TTD po 190 USD i opyliłem przed 300 USD to...

  TAk na marginesie nie boisz się że Tencent zostanie wycofany z amerykańskiej giełdy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie boję - gdybym się bał, nie posiadałbym akcji, a jak wycofają, to... wycofają ;)

   Usuń
 9. Masz konto które pobiera 15 czy 30 % podatku u źródła z dywidend ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam i takie i takie :)

   Usuń
  2. Cześć Daniel. Czy mógłbyś powiedzieć gdzie poosiadasz konto pobierające 15%? Zdecydowana większość brokerów których oferty przeglądałem nie umożliwia załączenie formularza W8-BEN, a co za tym idzie "zejścia" do 15% podatku od dywidendy.

   Super wpis, pozdrawiam!

   Usuń
  3. Cześć. 15% + 4% dopłaty (gdyż w Polsce mamy 19%) płacimy u brokera, który udziały akcjonariusza deponuje u depozytariusza na rachunkach oddzielnie. Jednym takim brokerem jest np. LYNX, którego na blogu już przedstawiałem: LINK ;)

   Usuń
 10. Super . Ja też. Tylko portfel " Najlepszych spółek Świata" jest na którym rachunku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portfel ten też jest podzielony :) część tu, część tam :) i całość zarządzana przez program łączący (do monitorowania) - Portfolio Performance :)

   Usuń
 11. Ja też podzieliłem. Spółki typowo wzrostowe, które wypłacają niską lub wcale dywidendy na rachunku 30 %. A pozostałe spółki jak np At&T , Altria itp. na rachunku 15 %. Chciałem się upewnić , że moje rozumowanie jest słuszne.


  pozdrawiam i dalszych sukcesów w 2021 r.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo delikatnie powiększyłem dzisiaj pozycję na Fiverr - dokupiłem po 300 $ przy kursie USD/PLN 3,72.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy mogę w jakiś sposób porównać Twój portfel lub Twój certyfikat z ETFem na Nasdaq 100?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasdaq100 raczej nie może służyć jako benchmark, gdyż portfel zdywersyfikowany jest w dosyć znaczący sposób również do spółek które nie wchodzą w jego skład. Ale porównanie to oczywiście można zrobić - tutaj porównanie certyfikatu na mój portfel do ETF'u na ten indeks (QQQ): LINK

   Usuń
 14. Nowa pozycja w portfelu "Najlepszych Akcji Świata": Sea Limited po 245 $ przy kursie USD/PLN 3,72 przyłączyła dzisiaj do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 15. Delikatnie powiększyłem pozycję na THE TRADE DESK po 574,37 $ przy kursie USD/PLN równym 3,86 :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zgodnie z zapowiedzią: do portfela "Najlepszych Akcji Świata" przyłączył SILVERGATE CAPITAL CORPORATION. Aktualny udział nowej spółki w portfelu wynosi zaledwie 1,74%. Akcje dostałem po cenie 119,70 $ przy kursie USD/PLN równym 3,86.

  OdpowiedzUsuń
 17. Podwoiłem pozycję na akcjach HYPOPORT. Przy cenie 440 € po kursie EUR/PLN 4,66 udział akcji w portfelu "Najlepszych Spółek Świata" wzrósł do 3,90%.

  OdpowiedzUsuń
 18. Trzecia transza zakupu na FIVERR po 220 $ przy kursie USD/PLN 3,77.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Kurcze skacze mocno cena. Dalej widzisz szanse na wybicie?

   Usuń
  2. Mówiłem, że zmienność wysoka będzie. Dla długoterminowej inwestycji "codzienne szaleństwo rynku" nie jest istotne. Nie wiem czy są szanse na wybicie, long-term myślę ale, że akcje jeszcze mocno wzrosną - czas pokaże ;)

   Usuń
 19. Chyba czasem z jakiegoś doradztwa, bo ogólnie wydaje mi się, że jest to bardzo trudny temat, a kupno takiego domu to duże przedsięwzięcie i na pewno każdemu zależy na tym, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Przy takich domach dokładnie trzeba wszystko posprawdzać, bo wiadomo, że wiele kwestii w dokumentacji może być niejasnych, bo to całkiem inne czasy i pewnie część dokumentów jest gdzieś zagubiona. Warto dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 20. Powiększyłem dzisiaj pozycję na SILVERGATE CAPITAL po 95 $ przy kursie USD/PLN równym 3,819 :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Delikatnie powiększyłem dzisiaj pozycję na akcjach NVIDII. Średnia cena zakupu to 208,98 $ przy kursie USD/PLN równym 3,99.

  OdpowiedzUsuń
 22. Do portfela "Najlepszych Akcji Świata" przyłączyła nowa spółka: SARTORIUS AG. Średnia cena zakupu to 562 € za akcję przy kursie EUR/PLN równym 4,613. Aktualnie pozycja ta odpowiedzialna jest za 1,99% wartości portfela.

  OdpowiedzUsuń
 23. To są te SRT3 czy SRT, czy któreś z nich płacą dywidendę, a drugie dają większe prawo głosu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SRT3 to akcje uprzywilejowane z niższymi prawami głosu i wyższą dywidendą. SRT to akcje zwykłe, z pełnymi prawami głosu i niższą dywidendą. Ja do portfela kupiłem SRT.

   Usuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzisiaj do portfela "Najlepszych Akcji Świata" przyłączyła nowa spółka: ADVANCED MICRO DEVICES AMD. Spółka wpadła po średniej cenie 138,5 $ za akcję przy kursie USD/PLN równym 4,0764.

  OdpowiedzUsuń
 26. Danielu co myślisz o dobraniu Fiverr po takiej przecenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fiverr krótko w jednym filmie omówiliśmy i tam w ujęciu wyceny można sobie zobaczyć jak prawdopodobne może być dalsza kontynuacja korekty: LINK ;)

   Usuń