Translate my BLOG

poniedziałek, 21 września 2020

Veeva Systems (VEEV)

 Przetwarzanie danych w chmurze w branży farmaceutycznej
21.09.2020

Ciąg dalszy spółek z branży technologicznej (wcześniej przedstawiłem konkurentów Zendesk oraz ServiseNow), dzisiaj do grona tych firm dojdzie Veeva Systems. Firma powstała w 2007 roku, działa w nowym sektorze, który w mojej opinii ma obiecującą przyszłość - przetwarzanie danych w chmurze. VEEV koncentruje się na zastosowaniach w branży farmaceutycznej i nauk przyrodniczych, co czyni ją tym bardziej interesującą, gdyż działa w niszowej branży, która ma wysokie bariery wejścia (utrudnienie wejścia dla potencjalnych przyszłych konkurentów). Spółka jak to przystaje na tego rodzaju firm, bardzo dynamicznie się rozwija: z 593 pracowników w 2013 roku liczba ta wzrosła do 3501 w 2020. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi niecałe 40 mld. $, co przy uwzględnieniu zysków jakie obecnie osiągają jest bardzo "sportową" wyceną:


Jednak wiadomo, że rynek wycenia przyszłość i po uwzględnieniu dynamiki wzrostu przychodów spółka szybciej może uzyskać "uczciwą" wycenę niż potencjalny ruch zwrotny korygujący ten stan. Według prognoz przychody w ciągu kolejnych trzech lat się podwoją, a zysk netto z 301 mln. $ wzrosnąć ma do 499 $ w 2023 roku. Przechodząc do bilansu - mimo, że do czynienia mamy z spółką silnie rozwijającą się, firma już dzisiaj pochwalić się może bardzo wysoką jakością bilansu:
 


Wzrost wyników finansowy jest bardzo stabilny, spółka się nie zadłuża, a udziały akcjonariuszy nie są rozwadniane. Średnioroczny wzrost przychodów z minionych trzech lat wynosi blisko 22%, marża netto również rośnie, a średnioroczny wzrost kursu akcji od czasu debiutu giełdowego (2013) sięga 30,2%. Dokładniejszy profil firmy na tle rynku niżej:

 
Przechodząc do analizy technicznej firmy: akcje regularnie przechodzą do dłużej utrzymującej się korekty, które w głębokości przekraczają 30%. Obecnie w ujęciu krótkoterminowym trend traci na dynamice wzrostowej, co może być pierwszą oznaką do zbliżającej się głębszej przeceny:
 

VEEV 18.09.2020 - 259,18 $

Wsparcia na spółce wyznaczam po wcześniejszych poziomach zwrotnych i tak najważniejszy poziom obrony tworzy cena 176,5 $. Licząc od dotychczasowych szczytów oznaczałoby to cofnięcie ceny o ok. 40% i poziom ten uważam za dobry do inwestycji długoterminowej. Więcej informacji do spółki załączam niżej:
 

Podsumowując: Veeva Systems może być interesującą spółką do inwestycji długoterminowej, jednak należy pamiętać, że tego rodzaju firma jest bardziej zmienna i przyszłe korekty mogą przekraczać nawet 50%. Na koniec dla osób zainteresowanych tym w jaki sposób wyszukuję takie firmy, na co przy analizie zwracam uwagę, jakie kryteria dana firma powinna spełniać aby przyłączyła do mojego portfela oraz jak postępuję podczas aktywnego handlowania, pisałem w swojej książce - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:
 

 

8 komentarzy:

 1. Daniel, dzięki za wpis. Podoba mi się ten dyferencjał, na którym pokazujesz spółkę na tle branży i indeksu. Co to za narzędzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka na tle branży - marketscreener.com (w zakładce "Przydatne strony" jest link) ;)

   Usuń
 2. Veeva Systems przy cenie 263,84 $ za akcję i kursie USD/PLN 3,8 doszła do portfela "Najlepszych Akcji Świata" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie za drogo ? Nawet jak do portfela długoterminowego ? 15~ % przecena to rozumiem, ale P/E nadal kosmos :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas pokaże ;) Dlaczego kupiłem wyjaśni wpis ze spółką IDEXX: LINK - sugerowałem się tymi samymi kryteriami.

   Usuń
 4. Podwoiłem dzisiaj pozycję na spółce Veeva Systems ( $VEEV). Akcje kupiłem po średniej cenie 199,80 $ przy kursie USDPLN 4,7. Tym samym udział spółki w portfelu wzrasta do 3,5%.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna spółka jaką dzisiaj kupiłem do długoterminowego portfela to $VEEV. Średnia cena zakupu to 164,58 $, po kursie USDPLN 4,37.

  OdpowiedzUsuń
 6. W ujęciu prognozowanych zysków $VEEV nigdy w historii nie była niżej wyceniona niż aktualnie. Stąd też powiększyłem dzisiaj delikatnie udziały w portfelu. Średnia cena zakupu wyszła 210 $ po kursie USDPLN równym 3,926.

  OdpowiedzUsuń