Translate my BLOG

wtorek, 7 grudnia 2021

Advanced Micro Devices (AMD)

Mój najświeższy zakup w portfelu "Najlepszych Akcji Świata" to Advanced Micro Devices (link do posta z informacją zakupu: LINK). Spółkę na blogu dotychczas jeszcze nie przedstawiłem i dlatego dzisiaj to nadrobię: Advanced Micro Devices to globalna firma produkująca półprzewodniki. Firma zajmuje się oferowaniem mikroprocesorów, chipsetów, procesorów graficznych (GPU) i profesjonalnych układów graficznych, a także procesorów serwerowych i wbudowanych oraz częściowo niestandardowych systemów na produkty i technologie chipowe (SoC) dla konsol do gier.

Data założenia spółki sięga 1969 rok, z kolei na giełdzie notowana jest od początku lat 80 XX wieku. Aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 175 mld. $ i zatrudnia w sumie 12 600 pracowników. Historia firmy jest dosyć bogata, jednak na drogę sukcesu weszli dopiero po 2014 roku, a dokładniej od czasu kiedy Lisa Su przejęła w firmie stery (jako ciekawostkę dodam, że jest ona spokrewniona z CEO od Nvidii Jen-Hsun Huang, czyli największego konkurenta spółki). Dlatego też spółkę analizować się powinno od momentu kiedy firma przeszła restrukturyzację, czyli od 2015 roku.


Zaczynając od wyników finansowych - AMD w minionych pięciu latach zwiększał swoje przychody o ok. 20% rocznie, w trzy letnim ujęciu przychody te rosły 30,6% rocznie i w ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 71,8% (jednak tu trzeba uwzględnić efekt COVID'owy). Również w przyszłości oczekuje się kontynuacji pozytywnego trendu wzrostu przychodów, który przyjść ma między innymi z rozwojem technologii związanych z metaverse jak i 5G, przetwarzanie danych w chmurze, rozwoju technologii autonomicznych środków transportu, wirtualna rzeczywistość, gaming itd. co w dużym skrócie oznacza, że działa na rynku silnie rozwijającym się.


Jako spółka rozwijająca się AMD nie dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami w formie dywidendy oraz nie skupuje z rynku własne akcje - wręcz odwrotnie: liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji stale rośnie. Negatywny efekt takiej polityki dla akcjonariusza jest ten, że jego udziały w firmie spadają, pozytywny z kolei, że AMD się nie zadłuża, tylko pozyskuje kapitał z rynku finansowego. Przechodząc dalej do wyceny spółki:


Jako, że firma należy do spółek rozwijających się wyceniam ją w pierwszej kolejności w oparciu o przychody. Wycena ta od czasu restrukturyzacji rośnie, co związane jest między innymi ze wzrostem tempa wzrostu przychodów. Mimo tego oraz cyklu deflacyjnego stóp procentowych (który również wpływa na wzrost wyceny), aktualna wycena jest ponadprzeciętnie wysoka i czynniki, które wpłynęły na podwyżkę wyceny raczej nie usprawiedliwiają aktualne poziomy. Ponadto to sam cykl deflacyjny stóp procentowych na wycenę spółki powinien mieć mniejszy wpływ, bo AMD się nie zadłuża, a tempo wzrostu przychodów nie jest takie wysokie, jak tempo wzrostu wyceny.

Dlaczego kupiłem akcje AMD do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata"?

Mimo, ponadprzeciętnie wysokiej wyceny i tym samym większego ryzyka do korekty zdecydowałem się, że powiększę swój portfel o tą firmę. Udział spółki w portfelu (w dniu zakupu) ledwo przekracza 2%, co znaczy, że ewentualną większą korektę na spółce w ogóle nie odczuję, a zależało mi na "zdobyciu tych akcji". Dodatkowo portfel mam już zdywersyfikowany do dużej liczby akcji i z tego ujęcia kolejny zakup nowej spółki i tak nie zmieni ryzyko w portfelu. Przykład ten dobrze pokazuje, że moment kupowania akcji mocno uzależniony jest od sytuacji w jakiej inwestor się znajduje. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na giełdzie, lepiej optymalizować sobie kolejne zakupy, gdyż każdy nowy nabytek odpowiednio wpływa na zmianę wartości portfela. Jeśli jednak już od dłuższego czasu inwestujesz i jesteś w posiadaniu większej liczby akcji i każdy nowy zakup stanowi tylko małą część wartości portfela, to proces wyszukiwania tego idealnego poziomu zakupu coraz więcej traci na znaczeniu - w takim przypadku zarabiasz na czasie trzymania, nie na idealnym poziomie wejścia, bo portfel i tak już masz dostatecznie szeroko zdywersyfikowany.
 
AMD 07.12.2021 - 143 $

Przechodząc do analizy technicznej - akcje spółki znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Pierwsze wsparcie tworzy poprzedni szczyt kursu, który znajduje się w okolicach 120 $ (z ujęcia technicznego jest to pierwszy poziom do zakupów). Drugim poziomem wsparcia jest tzw. strefa zmiany biegunów, który po wybiciu już raz został potwierdzony - jest to poziom 100 $ (z ujęcia technicznego drugi poziom do zakupów). Ostatnim ważniejszym poziomem wsparcia jest dolne ograniczenie konsolidacji, które trwało od sierpnia 2020 do lipca 2021 roku - jest to poziom ok. 75 $ za akcję (z ujęcia technicznego trzeci poziom do zakupów). Ewentualne zejście poniżej ostatniego poziomu wsparcia (75 $) jest mało prawdopodobne, ale jeśli przyjdzie to raczej tylko wraz z większą korektą szerokiego rynku lub sektora w którym spółka działa. 

Na koniec dla osób, które chcą dokładniej poznać w jaki sposób inwestuję to informacje te znaleźć można w mojej książce: "Giełda, inwestycje, trading". Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, skąd ją można zamówić:

10 komentarzy:

 1. To może być niezły zakup, ale czy myślałeś może o najważniejszej spółce w półprzewodnikach i (tym samym całej zachodniej technologii) jaką jest ASML? Prawdziwy quality growth, który może dostarczać pokaźnych i stabilnych zysków jeszcze przez lata

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Danielu, czy trzymasz gotówke w jakichś walutach? Czy jesli juz ją masz to w PLN?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko euro i pln, a tak to raczej nie trzymam pieniędzy w obcych walutach.

   Usuń
 3. Daniel, AMD weszło w korektę i widzę ze jeszcze powinno zejść. Czekam. Skoro technologia, chipy to jak widzisz Marvell (MRVL). Kiedyś pytałem, ale przemilczałeś. Myślałem dokupić, ale niedawno po wynikach Q poszła w niebo. Wiec tez dalsze czekanie i czekanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się na każde pytanie odpowiedzieć, więc jeśli któreś przemilczałem, to widocznie najzwyczajniej je przeoczyłem ;)
   Odnośnie spółki MRVL (i innych, które wysoko notują) - jeśli wyniki spółki szybko rosną, to również szybko w wycenie skoryguje przewartościowanie i to przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu ceny akcji. Dlatego trzeba pamiętać, o tym, że spadek wyceny nie musi przyjść w parze ze spadkiem kursu akcji. MRVL nie analizowałem w ujęciu dynamiki wzrostowej, więc też nie odpowiem jak prawdopodobny jest głębszy spadek. Przy wchodzeniu w korekcie kursu, można rozgrywać to technicznie i technicznie korekta na większości spółek z tego sektora się należy - MRVL wsparcia ma przy luce, tj. 80 $ i okolic 70 $ za akcję.

   Usuń
 4. 103$ to dobra cena w horyzoncie 2-5 lat?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgodnie z zapowiedzią Advanced Micro Devices ( $AMD) wpadł do portfela. Średnia cena zakupu to 100,8 $ przy kursie USD/PLN równym 4,272 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Delikatnie powiększyłem pozycję w spółce $AMD. Średnia cena zakupu to 167,42 $ przy kursie USDPLN równym 3,99.

  OdpowiedzUsuń