Translate my BLOG

czwartek, 2 grudnia 2021

MercadoLibre (MELI)

Tanio jak przy koronawirusowym krachu
02.12.2021 - 1108 $

Dzisiaj od czytelnika bloga dostałem pytanie do MercadoLibre - spółki, którą na blogu po raz pierwszy rok temu przedstawiłem: dlatego w ramach przypomnienia czym firma się zajmuję, odsyłam do przewinięcia wpisu w dół (wystarczy rozwinąć post). 
 
Aktualnie wycena spółki w oparciu o przychody sięgnęła poziomów jakie mieliśmy podczas dołka koronawirusowego krachu. Przy pomocy tego wskaźnika widać, że wycena ta regularnie odbija od dołka w okolicach 6 punktów (oznacza to, że wyceniona jest sześciokrotnością przychodów). Czyli z tego ujęcia wycena osiągnęła już całkiem atrakcyjny poziom, który również ja zacząłem transzami wykorzystywać. Mimo z pozoru atrakcyjnej wyceny fundamentalnej, spółka należy do firm z podwyższonym ryzykiem, gdzie od strony technicznej nie widać jeszcze chęci do tego, aby kurs ponownie chciał wracać do wzrostów. Pierwsze wsparcie widzę przy cenie 1000 $, drugie i zarazem ważniejsze w okolicach 700 $, co z aktualnego poziomu oznacza, że cena ta oddalona jeszcze jest o ok. 35%. Kilka dodatkowych informacji dotyczących wyników, dodaję niżej:


Osoby, które są gotowe zaakceptować większe ryzyko, uważam że aktualne poziomy mogą być interesujące do inwestycji długoterminowej. W krótszym ujęciu wchodzenie w tą spółkę przy obecnych poziomach to klasyczne łapanie spadającego noża i w tym ujęciu nie widzę okazji do otworzenia pozycji, tym bardziej, że najbliższe ważniejsze wsparcie (700 $) widzę ok. 35% niżej. 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Argentyńska spółka z wielkim potencjałem?
MELI 18.08.2020 -  1188,3 $

Mercado Libre w języku hiszpańskim oznacza "wolny rynek" i również tak nazywa się kolejna firma która niedawno "wpadła mi w oko". Argentyńska spółka zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych powstała w 1999 roku, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 59 mld. $ i zatrudniają w sumie 9703 pracowników. Działa w sektorze handlu elektronicznego i jest największą tego rodzaju spółką w Ameryce Łacińskiej. 

Populacja Ameryki Środkowej razem z Ameryką Południową jest prawie dwa razy większa od USA, a liczba aktywnych użytkowników internetu jest z kolei o 25% większa od liczby w Stanach Zjednoczonych. Mimo tego handel elektroniczny w tym regionie nadal raczkuje... 

Jednak wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, która wprowadziła praktyki dystansu socjalnego, zaczynało się to coraz więcej zmieniać. Ludzie zaczęli gromadzić się w sklepach internetowych co spółce wyszło na duży plus - ostatnie wyniki kwartalne wypadły bardzo dobrze.

W przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, przeciętny mieszkaniec Ameryki Łacińskiej nie posiada konta bankowego, co znacząco utrudnia zakupy internetowe. Jednak spółka wykorzystała to tworząc własną usługę płatności, która nazywa się Mercado Pago. W sumie firma ma ekosystem sześciu uzupełniających się usług: witrynę e-commerce, usługi logistyczne, płatności, usługi kredytowe, reklamy i kreator sklepu internetowego (podobnego do Shopify) i właśnie temu ekosystemowi spółka zawdzięcza swój sukces. 


Fundamentalnie do czynienia mamy z silnie rozwijającą się firmą - średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich dziesięciu lat wynosi 29,5%, z czego w ostatnich trzech latach dynamika ta znacząco przyspieszyła: obroty w trzyletnim ujęciu rosły średnio o 45,8% (z roku na rok)! Decydując się na inwestycję w MercadoLibre należy być przygotowanym na wysoką zmienność kursu akcji - w ostatnich kilku latach akcje wielokrotnie odnotowały obsunięcia, które przekraczały 40%. Sama wycena firmy jest wysoka, jednak uważam, że przyszły potencjał firmy jest jeszcze większy, mimo tego do trendu wolałbym przyłączyć po większej korekcie. Więcej danych zamieszczam jak zwykle na końcu artykułu:Reasumując: trend digitalizacji "dzięki" pandemii przyspieszył również w Ameryce Łacińskiej. MercadoLibre działa na rynku silnie rozwijającym się i sam fakt, że ludzie w tym regionie dopiero co zaczęli odkrywać wygodę elektronicznych płatności oraz wygodę internetowych zakupów może sprawić, że firma jako mieszanka fintech'u i e-commerce ma przed sobą jeszcze bardzo obiecującą przyszłość. Spółka ta jako bardziej spekulacyjna znalazła się również na mojej liście "Najlepszych Akcji Świata" - więcej na temat w jaki sposób dobieram spółki do swojego prywatnego portfela pisałem w swojej książce, klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

Jeśli chcesz w przyszłości pozostać na bieżąco z nowymi artykułami o potencjalnie obiecujących firmach do inwestycji długoterminowej, to zachęcam Cię do zapisu na newsletter. W poniższym polu wystarczy w tym celu wpisać swój adres e-mail i następnie w wiadomości, która przyjdzie do Twojej skrzynki elektronicznej potwierdzić chęć zapisu:


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz