Translate my BLOG

piątek, 29 grudnia 2023

Bycze spółki po dwunastym roku walki z rynkiem

Polska giełda nareszcie zakończyła rok na solidnym plusie. Dla indeksu WIG był to najlepszy rok, odkąd zawodowo inwestuję na giełdzie - WIG zakończył rok z ponad 36-procentowym plusem. Mimo tak dobrego roku, mój portfel na tych wzrostach nie skorzystał, jednak wynika to też z tego, że od dobrych sześciu lat inwestuję na polskich akcjach tylko w ujęciu utrzymania historii blogowego portfela. Moja gotówka w tym portfelu chyba ani jeden raz od sześciu lat nie zeszła poniżej 50%, co oznacza, że od 2018 roku, na stopę zwrotu w portfelu największy wpływ miała właśnie gotówka. Moją największą uwagę skupiam na spółkach zagranicznych - najwięcej z USA. Myślę też, że w nowym roku niewiele się w tym ujęciu zmieni, dlatego też postanowiłem, że zmniejszę częstotliwość aktualizacji do raz na kwartał. Jako, że portfel polskich akcji przekształcił się więcej do portfela długoterminowego nie widzę już konieczności odświeżania jego stanu co miesiąc/dwa. Jeśli jednak okazałoby się, że w jakimś miesiącu byłem nadzwyczajnie aktywny, wtedy oczywiście przygotuję na ten temat wpis. 

Całościowo w 2023 roku portfel polskich spółek "Byki" stracił zyskał 10,41%, podczas gdy WIG w tym samym czasie wzrósł o ponad 36%. Całościowa stopa zwrotu z portfela po 12 latach sięgnęła 245,19%, co daje 10,88% w skali roku. Benchmark, czyli WIG w tym samym czasie wzrósł o 107,37%, a to daje 7,57% rocznie. Taki wynik benchmarku wpisuje się w długookresową średnią jaką można od szerokiego rynku oczekiwać. 


Na wykresie powyższe dane wyglądają z kolei następująco:

Raczej nie oczekuję, że tak dobry rok na rynku się powtórzy, jednak ogólny trend wzrostowy powinien się utrzymać. Myślę, że 2024 rok WIG zakończy z ok. 10% zyskiem, a to oznacza, że na ostatni dzień kolejnego roku będzie notował na poziomie ok. 86 400 punktów. Czy jakkolwiek zbliżę się do tego poziomu, nie ma w zasadzie dużego znaczenia, bo sam na ten scenariusz na wystawiam swoje pieniądze i tylko w małym stopniu zamierzam z potencjalnego wzrostu skorzystać wybierając pojedyncze spółki, do których zaraz przejdę.

Przy prognozowaniu jak zwykle podsumowuję moje zeszłoroczne wróżbiarstwo, gdzie pisałem, że 2023 rok zakończymy na poziomie 70 000 punktów. Aktualny poziom to 78 459 punktów, czyli co do kierunku (wzrosty) się nie pomyliłem, jednak niedocenieniem siłę wzrostów...
 
Przechodząc teraz do transakcji z 2023 roku: w sumie sprzedałem tylko dwie spółki, były to Dino Polska oraz XTB, którą później odkupiłem. Dino sprzedałem i do niej już nie wracałem. Sama sprzedaż tej spółki wypadła bardzo słabo, ale zobaczcie sami:
 
Dinopol 29.12.2023 - 460,70 zł

Przebieg tej transakcji opisałem już w poprzednim podsumowaniu (link), dlatego nie będę się powtarzał i przejdę do pozostałych pozycji, które aktualnie się w moim portfelu znajdują, bo oprócz sprzedaży w 2023 roku dwóch pozycji, dokonałem też kilka transakcji zakupu:
 
X-Trade Brokers 29.12.2023 - 37,82 zł

Pierwszą pełną transakcją (liczone otwarcie i zamknięcie) dokonałem na spółce XTB, gdzie zarobiłem 33,33%. Krótki czas po zaksięgowaniu tego zysku, do pozycji wróciłem odkupując ją parę procent niżej. Aktualnie na nowej pozycji jestem po uwzględnieniu dywidendy na niewielkim plusie i myślę, że w 2024 roku spółka ta wybije nowy historyczny szczyt, więc nie będę się też tej pozycji pozbywać.  

PlayWay 29.12.2023 - 320,00 zł

Druga spółka, która obecnie gości w portfelu to PlayWay. Patrząc na moment wejścia, można powiedzieć, że zakup był całkiem udany, jednak aby mówić o zarobku, muszę najpierw pozycję zamknąć i jak dotąd wychodzi, że przegapiłem moment wyjścia. Kurs aktualnie zatrzymał się na wsparciu i przebicie tego wsparcia z czysto technicznego ujęcia jest sygnałem do sprzedaży. Dlatego też możliwe, że w następnych dniach, jeśli dojdzie do pogłębienia się spadków, możliwe że spółkę sprzedam ze stratą, która na tą chwilę sięga ok. 18%.

Ambra 29.12.2023 - 29,50 zł

Ostatni gość z mojego portfela to Ambra, którą kupowałem w 2021 roku. Długoterminowy trend jest wzrostowy, więc na tą chwilę nie planuję też swojej pozycji sprzedawać. W sumie zarobiłem na niej lekko ponad 40% plus dywidenda. Zważywszy na czas zaangażowania zysk nie jest imponujący, ale lepsze to niż trzymanie gotówki, która i tak w tym portfelu jest ponadprzeciętnie duża (ok. 70% wartości portfela).

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za podzielenie sie wynikami.
  Duża bardziej interesuje mnie Twój portfel spółek spoza Polski, bo tam zwracasz uwagę na bardzo ciekawe pozycje.
  Udanego Nowego Roku nie tylko w części finansowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie obraź się ale jeżeli ktoś traci na takiej spółce jak Dino to nie jest w moich oczach dobrym inwestorem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie pojedyncza transakcja weryfikuje tradera, tylko pełna historia dużej liczby transakcji. Zamiast krytykować, sam pokaż wyniki z tak samą transparentnością, informując na żywo o każdej transakcji.

   Usuń
 3. A, po co komu dużą ilość transakcji jak ktoś lubi oczy psuć i niepotrzebnie trącić czas i nerwy to jest hazardzista, dobry inwestor wybiera spółki na parę lat i nie spekuluje na nich, jeżeli chodzi o mój portfel to się nie martw ja kupowałem Dino zaraz po debiucie i cześć pakietu trzymam do dziś :) a, to co kolega tu ujawnia nie zawsze może zgadzać się z, tym co naprawdę robi aż taki naiwny chyba nie jesteś anonimowy na dodatek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gieldowox- i czemu służą takie wpisy? Pokaż swój portfel i uaktualniaj go na bieżąco. Wtedy zobaczymy po 10 latach jakim jesteś super inwestorem!

  OdpowiedzUsuń