Translate my BLOG

sobota, 2 grudnia 2023

Bycze spółki po wrześniu, październiku i listopadzie 2023

Ostatnia aktualizacja portfela Byki była trzy miesiące temu, to ze względu na wyjazd, który uniemożliwił mi aktualizację zmian z wyższą częstotliwością. Ponadto ostatnio mniej zajmowałem się polską giełdą (właściwie niemalże w cale) i tym samym również i portfelem polskich spółek się nie interesowałem. Zagospodarowany w tym portfelu kapitał w stosunku do innych portfeli którymi zarządzam jest bardzo mały i przez to portfel Byki zszedł na drugi plan. Mimo tego oczywiście pamiętam również swoje mniejsze inwestycje, więc warto będzie teraz na szybko odświeżyć stan tego portfela:

WIG nareszcie wybił ponad historyczny szczyt zmniejszając tym różnicę do mojego portfela, który w ostatnich miesiącach szedł bokiem. To ze względu na dużą gotówkę, która jak dobrze pamiętam już od ponad dwóch lat odpowiedzialna jest za ponad 50% wartości portfela. Aktualnie w portfelu goszczą zaledwie trzy spółki, przy wcześniejszej aktualizacji były to jeszcze cztery firmy - we wrześniu sprzedałem Dinopol:

Przy zakupie tej spółki "łapałem spadający nóż" i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że troszkę za szybko wchodziłem w pozycję, bo lepszym poziomem wejścia była cena ok. 370 zł (ja kupowałem po 410 zł). 370 złotych dalej nie było dołkiem korekty, ale był to poziom, który z perspektywy zarządzania pozycją w oparciu o price action dawał dużo lepszy stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Na wykresie od chwili mojej sprzedaży cena akcji rozwinęła się następująco:

Dino Polska 01.12.2023 - 456,50

Spółkę udało mi się sprzedać niemalże idealnie na dołku korekty  😅 i jedyny błąd jaki można w tej transakcji zarzucić, to nieudany timing wejścia. Wyjście na stracie nie uważam w tym przykładzie za błędem, bo trzymałem się z góry swojego planu. Jako, że jednak plan nie odpalił, dostałem informację, że powinienem zaktualizować swoją strategię, aby zwiększyć liczbę zyskownych transakcji. Więcej na ten temat omówiliśmy ostatnio w tym filmie: "Błędy po których zmieniliśmy strategię handlu na giełdzie".

Ambra 01.12.2023 - 27,90

Przechodząc do kolejnej pozycji, która w portfelu gości najdłużej: Ambra. Spółkę kupowałem w kwietniu 2021 roku i do dzisiaj mój zysk na tej spółce wzrósł do ponad 31% + dywidenda. Jeśli uwzględnię czas trzymania akcji i inflację, to wynik ten w cale nie jest taki dobry. Mimo tego długoterminowo sytuacja w firmie prezentuje się pozytywnie i dlatego też nie będę aktualnie sprzedawał tej pozycji, tym bardziej, że na tą chwilę nie mam lepszego sposobu do zagospodarowania pieniędzy w tym portfelu - musiałbym poświęcić jeden dzień na analizę polskiego rynku i wyselekcjonować potencjalnych kandydatów do zakupu. Może macie jakieś ciekawe propozycje?

XTB 01.12.2023 - 34,14

Druga spółka w portfelu to XTB. W przypadku tej pozycji pół roku temu przeprowadziłem trade na polepszenie ceny wejścia. Obecnie sytuacja na wykresie wskazuje korektę, z której możliwie, że właśnie wychodzimy. Jeśli cena akcji pokona 36 zł, prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostu w okolice dotychczasowych szczytów, czyli 42 zł, znacząco wzrosną. Dla osób nie posiadających spółkę w portfelu, oznacza to, że po przebiciu 36 zł powstanie sygnał zakupu. Zlecenie obronne wygenerowane po tym sygnale ustawić można poniżej dołka korekty, który znajduje się poniżej 30 zł. 

PlayWay 01.12.2023 - 338,50

Ostatnia spółka jaką trzymam w tym portfelu to PlayWay. W porównaniu do poprzednich spółek, ta firma wygląda najsłabiej. Jeśli cena 325 zł zostanie przebita, wtedy wzrośnie ryzyko do dłużej utrzymujących się spadków. Pozytywny scenariusz otrzymamy z kolei po wybiciu ponad 375 zł - byłby to pierwszy znak powrotu kupujących. Także w kolejnych tygodniach te dwa poziomy powinno się obserwować, gdyż ich pokonanie może zdradzić dalsze losy kierunku notowań akcji.

Na dzisiaj będzie to już wszystko. Pod koniec roku planuję jeszcze podsumować cały rok w portfelu i następnie w nowym roku, aktualizację robić co kwartał. Możliwe też, że dla zwiększenia mojej uwagi polskiej giełdzie, w kolejnych tygodniach dokupię nowe firmy do portfela. Jeśli macie jakieś propozycje, to śmiało piszcie o nich w komentarzach. 

Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

6 komentarzy:

 1. z tym Dino to się dziwilem że sprzedajcie. Jak zawsze dobrze się Was czyta i słucha. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie polska giełda jest mocno bycza. Podrzucam spółki do obserwacji. Vercom, cyberfolks, decora, ferro, torpol, voxel. Wszystkie w trendach wzrostowych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za ciekawe propozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta Ambra jest ciekawa, wg mnie, mimo sporej inflacji, alko zawsze będzie na plusie

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, mam jedno pytanie chciałbym się dowiedzieć gdzie mógłbym znaleźć podstawowe informacje o spółka niemieckich. Pamiętam, że wspomniałeś iż masz kontakt z rynkiem Niemieckim stąd pytanie. Dokładnie na ten moment chciałbym wiedzieć na jakich spółkach jest największy obrót oraz sektory w jakich pracują.
  Pisząc to pytanie domyślam się, że chyba sama giełda niemiecka powinna takie dane udostępniać?
  Niestety mój problem jest tego typu, że nie znam dobrze innego języka stąd ciężko mi samemu szukać. Czy jesteś w stanie mi jakoś pomóc?
  Można by powiedzieć, że szukam takiego Niemieckiego/bądź zagranicznego portalu jak stooq.pl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć po anguelsku na stronien marcetscreener możesz znaleźć niemieckie spółki. :)

   Usuń